Бракот - институција пред изумирање

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Дали овие двајца над мене имаат нешто против брак со жена или така ми се чини:confused:
Па нек се венчаат со маж, кој им брани :toe:
 
Член од
5 март 2023
Мислења
412
Поени од реакции
1.600
Дали овие двајца над мене имаат нешто против брак со жена или така ми се чини:confused:
Па нек се венчаат со маж, кој им брани :toe:
Не срцка, не ми треба со маж, не сум припадник на woke culture, LGBTQ+ и останати неолиберални срања.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Не срцка, не ми треба со маж, не сум припадник на woke culture, LGBTQ+ и останати неолиберални срања.
Уффф ...добро е, ми олесна сега штом се изјасни..:pos:
Абе не мислев на тебе, туку на еден ептем морален член:pos::pos:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.689
Поени од реакции
5.723
Nekako izleguva, zenata ti oravi gestikulacii za da go dobie toa sto go saka, a vo tie momenti ti si ne svesen voopsto, dali sex, ili znae emocionalno da se osetis sakan, I posle ti treba da si stavis jak kais okolu polovinatq I da teglas od tie kamionite 70 toni. A od koga ke imas deca togas avion od 140 toni erbas world strongest man mora da si...znam mnogu razvedeni sto trpale gomna I go izedele posle se best versions of themself...... koga stapivas vo brak milsis deka ke te neapodolni nesto a sega izleguva deka te koci kako nevidliva sila stanuvas propadnat samo mislis kako pari da napravis nemas drugo vo glavata I propagas so zdravje I socijalen zivot do daska.... vo kratka smisla toa e vistinata
Ili pak gadno si se zaebal so tvoite fantazii pred brakot a i vo brakot se si svajcas odnopaku i se ti se cini sranje a vo sustina samiot si sranje!!!

Daj procitaj si go eden od prvite tvoi postovi (da ne prebaruvam sega) i razmisli sto si pisal togas i sto vo citatov!
Mozhebi ce ti stani nesto mnogu pojasno ;) ;) ;)
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
Ili pak gadno si se zaebal so tvoite fantazii pred brakot a i vo brakot se si svajcas odnopaku i se ti se cini sranje a vo sustina samiot si sranje!!!

Daj procitaj si go eden od prvite tvoi postovi (da ne prebaruvam sega) i razmisli sto si pisal togas i sto vo citatov!
Mozhebi ce ti stani nesto mnogu pojasno ;) ;) ;)
Дамите првин себеси да се преиспитаат, дамите први напред, особено тие што го бранат бракот а се разведени. Тие разведените женички малце рефлексија врз нивните постапки. Дотогаш...
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.324
Поени од реакции
2.167
До членот над мене: "Никој не ти стави пиштол на чело и ти рече мораш да се жениш, аман".
Бракот е институција која има свои предности и мани, неможе да изумре никогаш, може да се зголеми процентот на разведени но тоа не е поврзано во никој случај со бројот на ново склучени бракови, зашто токму разведените најчесто стапуваат во нови бракови.
Не знам од кој е мислава, но промена на брачен партнер ти е како промена на работно место, повторно се соочуваш со истата работа но различни шефови, така нешто беше.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.324
Поени од реакции
2.167
Бракот дава привидна стабилност, или барем чувство на привидна стабилност, и чувство на припадност, рутина(да се разбереме повеќето луѓе сакаат рутина), тоа им го олеснува секојдневниот живот, можноста за избор ствара депресија, пример, во супермаркет влегуваш и бираш кашкавал, ама од толку многу брендови на кашкавал те фаќа склет, исто и за другите продукти, многу посреќни беа луѓетокога немаа толкав избор односно кога се знаеше тој е кашкавалот таа е саламата, мислам на бренд.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.125
Поени од реакции
10.469
Не, под сам подразбирам да немаш со кој да споделиш маки и проблеми и со кој да испиеш прво утринско кафе, да немаш некој кој во тебе гледа специјална, посебна личност заради која добиваш волја,снага и сила да го истрчаш последниот круг на маратонот иако си мртов уморен и папсан, капки пот течат од тебе, но кога ќе те погледне посебната за тебе личност во очи, и ќе ти се насмее, под мустаќ, добиваш супер моќи и палиш патиките во лет.
Последниот круг од маратонот треба да сакаш да го трчаш исклучиво само заради себе и заради никој друг. И нема ништо поубаво од пиење утринско кафе сам во мир и тишина. :D

Други некои работи убаво едасе прават кога сте двајца.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.324
Поени од реакции
2.167
Оженетите мажи живеат во просек цела деценија подолго од ергените, има статистика и не лупетам, ме мрзи да гуглам ама еве некој нека ме побие ако може:kafence:
 
Член од
5 март 2023
Мислења
412
Поени од реакции
1.600
Ne ti e ova u prilog na kauzata... Dzoni se ozeni pred da porasne....

Ubavo Vlade go zimate za primer, ne si porasnal - ne se zenish... respekt!
Немам никаква кауза, само мемето објаснува што ќе ти се случи ако се ожениш погрешно
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.133
Како може човек да се ожени погрешнo???????:confused:
Како не може..ако не ги напраил сите адети (традициски гледано) и прескочил некој во брзање за да ја легне што побрзо момата може слободно да се констатира дека е погрешно оженет...:coffee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom