Бракот - институција пред изумирање

Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
Поразителни статистики стигаат дури и од здруженија чија цел е промоција на бракот (па се склони тие бројки да ги шминкаат за да продадат кварна роба):
- половина од новороденчињата се зачнати надвор од брачна заедница, податок од пред 20 години, сега е секако многу повисока бројка
- 40% од новосклопените бракови завршуваат со развод: повторно стари бројки, сега е некаде 60% од бракови не постари од 10 години завршуваат со развод
- само 1/5 од долгорочните врски се претвораат во брак
- и тие што ќе се решат на брак, го склопуваат надвор од религиозни рамки- најчесто со граѓанска церемонија и клопање во ресторан.
Прогнозата е дека до 2030 година бракот ќе одумре како институција.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-110677/Marriage-extinct-30-years.html
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.001
Поени од реакции
9.693
Поразителни статистики стигаат дури и од здруженија чија цел е промоција на бракот (па се склони тие бројки да ги шминкаат за да продадат кварна роба):
- половина од новороденчињата се зачнати надвор од брачна заедница, податок од пред 20 години, сега е секако многу повисока бројка
- 40% од новосклопените бракови завршуваат со развод: повторно стари бројки, сега е некаде 60% од бракови не постари од 10 години завршуваат со развод
- само 1/5 од долгорочните врски се претвораат во брак
- и тие што ќе се решат на брак, го склопуваат надвор од религиозни рамки- најчесто со граѓанска церемонија и клопање во ресторан.
Прогнозата е дека до 2030 година бракот ќе одумре како институција.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-110677/Marriage-extinct-30-years.html
Има ваква тема
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.792
Поени од реакции
24.643
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.159
Поени од реакции
6.569
само жена од село, овие градскиве тешко да градиш династија со нив.
Uhhh,
Kakvi skrieni zharcina ima i tamu!
Pomina toa vreme. Sea se kacuvaat na Avtobus i se rokaat niz grad i posle pravec doma kako nishto da ne bilo
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.747
Поени од реакции
9.874
Поразителни статистики стигаат дури и од здруженија чија цел е промоција на бракот (па се склони тие бројки да ги шминкаат за да продадат кварна роба):
- половина од новороденчињата се зачнати надвор од брачна заедница, податок од пред 20 години, сега е секако многу повисока бројка
- 40% од новосклопените бракови завршуваат со развод: повторно стари бројки, сега е некаде 60% од бракови не постари од 10 години завршуваат со развод
- само 1/5 од долгорочните врски се претвораат во брак
- и тие што ќе се решат на брак, го склопуваат надвор од религиозни рамки- најчесто со граѓанска церемонија и клопање во ресторан.
Прогнозата е дека до 2030 година бракот ќе одумре како институција.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-110677/Marriage-extinct-30-years.html
Кој датум 2030 да знаеме да сме спремни?
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.350
Поени од реакции
4.707
...бракот е државна институција за давање на законска рамка на односите меѓу два партнери.Постои и ќе постои бидејќи мнозинството од луѓето сеуште имаат ниско развиено чувство за одговорност,принципиелност и хуманост
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
...бракот е државна институција за давање на законска рамка на односите меѓу два партнери.Постои и ќе постои бидејќи мнозинството од луѓето сеуште имаат ниско развиено чувство за одговорност,принципиелност и хуманост
Не е државна, религиозна е. Државата ја презела институцијата “мрак“ пардон “брак“ од религијата.
Кој тоа постои и ќе постои, државата или бракот? Ако фино луѓето бојкотираат брак, како што покажуваат трендовите, државата нема да регулира нешто што не се практикува.
Автоматски споено мислење:

Кој датум 2030 да знаеме да сме спремни?
Сме? Охо, колку души пишуваат под твојот ник?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.853
Поени од реакции
35.633
Не е државна, религиозна е. Државата ја презела институцијата “мрак“ пардон “брак“ од религијата.
Кој тоа постои и ќе постои, државата или бракот? Ако фино луѓето бојкотираат брак, како што покажуваат трендовите, државата нема да регулира нешто што не се практикува.
Автоматски споено мислење:


Сме? Охо, колку души пишуваат под твојот ник?
Бракот/сличните комбинации на него (common-law marriage, informal marriage, marriage by habit and repute, ceremonial marriage и тн.) се класичен договор. Ако се вратиш во историјата може да налеташ на периоди/народи кои го третираат и како „купо-продажен договор“ затоа што ги шиткале девојчињата поради некаква материјална корист/статус (не дека и денес не си прават размена одредени фамилии поради некаква корист).

Во модерно време е повеќе како гарант за во случај на разводи, смрт на еден од партнерите, за поделба на имот/долгови/пензии и тн.

Дали си бил во црква, или друга слична религиозна институција е тотално небитно се додека ти си покриен со marriage certificate/„Извод од матичната книга на венчаните“ (не сум експерт за јазици, па не знам дали глаголот „венча“ се однесува исклучиво на религискиот чин, или е со генерално значење).
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
486
Поени од реакции
875
Jas se ozeniv se osekav kako da postignuvam nesto dodela drugarite stari ergeni ke ostanat.... Sega samo imas edna misla vo glava kako da napravis pari da nahranis dete, dodeka drugarite si rokaat 18 godisni ko na flipper. Nemas zelba ni za sex ni za zaednistvo mislis samo kako da prezivees I propagas kako titanik vo ovaa drzava... mozebi e I do moja psiha ama sigurno brak e za drugo vreme koga bilo crkva ili po normalno sega aamo da imas kes I da rokas...
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
Jas se ozeniv se osekav kako da postignuvam nesto dodela drugarite stari ergeni ke ostanat.... Sega samo imas edna misla vo glava kako da napravis pari da nahranis dete, dodeka drugarite si rokaat 18 godisni ko na flipper. Nemas zelba ni za sex ni za zaednistvo mislis samo kako da prezivees I propagas kako titanik vo ovaa drzava... mozebi e I do moja psiha ama sigurno brak e za drugo vreme koga bilo crkva ili po normalno sega aamo da imas kes I da rokas...
Не е само во “оваа држава“, немој да мислиш во побогатите држави е подобро. Тие зимаат поголеми плати од македонската ама издатоците се астрономски кога на ред ќе дојде гледање деца. Здравствените издатоци само погледни ги, за школо одење итн. да не збориме.
@Lester Freamon ауу од кога тоа во класичен договор меѓу двајца ортаци кога едниот се одлучи да го раскине тој договор другиот му дужи пола од стекнатото за време тој договор?! Класичен договор?! Кој тоа, бракот?!
И да, “венчавка“ е религиозната церемонија на склопување брачна заедница, тоа во матичното е за пред државата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.853
Поени од реакции
35.633
Не е само во “оваа држава“, немој да мислиш во побогатите држави е подобро. Тие зимаат поголеми плати од македонската ама издатоците се астрономски кога на ред ќе дојде гледање деца. Здравствените издатоци само погледни ги, за школо одење итн. да не збориме.
@Lester Freamon ауу од кога тоа во класичен договор меѓу двајца ортаци кога едниот се одлучи да го раскине тој договор другиот му дужи пола од стекнатото за време тој договор?! Класичен договор?! Кој тоа, бракот?!
И да, “венчавка“ е религиозната церемонија на склопување брачна заедница, тоа во матичното е за пред државата.
Да договор, затоа и се решава правно ако дојде до раскинување, и затоа се почесто се потпишуваат и предбрачни договори во кои би се дефинирале материјалните добра со кои партнерите влегуваат во „патувањето“, и ако има потреба од нешто дополнително.

Ако „венча“ се однесува на религиозна церемонија, би требало да се направат промени во именувањето на овие изводи, или да се издаваат два различни, еден само од државната институција и уште еден од религиозната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom