Бракот - институција пред изумирање

Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.599
Фактот дека двајца се сакаат не резултира автоматски со брак.
Напротив, бракот има многу малку врска со љубовта, а многу со парите.
Автоматски споено мислење:

Жените порано биле домаќинки или работнички со помала заработувачка, па го разбирале бракот како шанса за подобар живот. Во денешно време се речиси подеднакво вработени како и мажите. За повеќето од нив, бракот во кој мажот ги заработува парите, а таа зависи од него веќе не е опција.
Очигледно е дека бракот го губи значењето за сè повеќе парови, се повеќе живеат заедно без венчаница, речиси секој втор брак завршува со развод.
За некои работи во право си.
Како и да е,главната причина за денешниве разводи е нарцисоидноста и суетата на луѓето.И за двата пола важи овоа,ама на жените сепак им давам предност.
Колку само осуетени кокошки никнуваат на секој чекор,страшна работа.
Жената конечно се избори за слобода,меѓутоа очигледно не знае како да ја користи.Без маж не ја бива.Очигледно.
Повеќето се изгубени,депресивни,неподносливи,немаат никаков идентитет...Тотален распад.

Овоа што ќе го пишам сега,не е никаква заебанција,напротив.
На другарки што еве веќе подолг период живееме,почнав активно да ги критикувам да го сменат начинот на живот,па дури и понуда за секс почнав да давам.Колку и да звучи глупо овоа.
Модерната жена пати од недостаток на љубов,потребна и е сексуална активност,да ја оживее,да и ја врати сензуалноста,да и го зајакне духот.

Без промена катастрофална иднина ги чека повеќето.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.710
Поени од реакции
4.965
...
Жената конечно се избори за слобода,меѓутоа очигледно не знае како да ја користи.Без маж не ја бива.Очигледно.
Повеќето се изгубени,депресивни,неподносливи,немаат никаков идентитет.
...
Модерната жена пати од недостаток на љубов,потребна и е сексуална активност,да ја оживее,да и ја врати сензуалноста,да и го зајакне духот.
Да не се залажуваме, има успешни и силни жени, исто како што има и неспособни мажи кои ни јајце на око не знаат да си спржат. Но, повеќето жени се такви какви што ги опишуваш, за жал на нас мажите.
...
Ова, за модерната жена... Можеби пати за љубов, но од 45 години па натаму сексуалната активност природно им се намалува, тогаш и најдобар секс не ја оживува врската. Ако не ми веруваш, прашај жени во климакс, што мислат за тоа.
Сексуалната активност и женската сензуалност, во поодминати години во бракот, се само пуста желба на мажите.
...
Но, кожа на кожа, меѓусебни чувства. Дури и во старост, многу луѓе сè уште сакаат да имаат секс, иако интимноста се менува. И понекогаш срамот кај жените е многу поголема пречка од сувата вагина...
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
493
Поени од реакции
900
Mnogu pati ja citam ovaa tema, kako sto, nekako ova vreme dali da si sam dali vo brak dali so kuce, kako ti odgovara taka...Ali gledam ako sakam sebesi da se stavam na prvo mesto so site svoi potrebi, so drug zbor da si teras kako ti odgovara togas brakot propaga, ne e loso I dobro platena rabota so dobar socijalen zivot, toa e vo trend...ako imas lubov za davanje togas bidi si vo brak...zavisi od cevokot...poznavam dosta razvedeni sto posle sjaat I oni sto se zemale pa togas mu trgnalo... zavisi od covekot....bitno sto I da izberes da bides 100 % vo toa, a nie sakame brak kariera sloboda, deca, slobodno vreme, tuka se zaebuvame... ili bidi vo brak ili ne bidi.. 100 posto so odluka I teraj toa go imam sfateno....
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.710
Поени од реакции
4.965
Mnogu pati ja citam ovaa tema, kako sto, nekako ova vreme dali da si sam dali vo brak dali so kuce, kako ti odgovara taka...Ali gledam ako sakam sebesi da se stavam na prvo mesto so site svoi potrebi, so drug zbor da si teras kako ti odgovara togas brakot propaga, ne e loso I dobro platena rabota so dobar socijalen zivot, toa e vo trend...ako imas lubov za davanje togas bidi si vo brak...zavisi od cevokot...poznavam dosta razvedeni sto posle sjaat I oni sto se zemale pa togas mu trgnalo... zavisi od covekot....bitno sto I da izberes da bides 100 % vo toa, a nie sakame brak kariera sloboda, deca, slobodno vreme, tuka se zaebuvame... ili bidi vo brak ili ne bidi.. 100 posto so odluka I teraj toa go imam sfateno....
Би сакал да ти дадам потврдно мислење, ама не можам. Прашај се себе си, но погледни и накај истиве пријатели кои сега ги спомнуваш, по 7 години, по 14 години, по 21 година во брак. Направи една споредба, и наврати се на текстов што сега го напиша. Бракот, може уште да постои кај некои, ама љубовта??? А бракот без љубов е??? брак од некоја си корист...
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
3.720
Би сакал да ти дадам потврдно мислење, ама не можам. Прашај се себе си, но погледни и накај истиве пријатели кои сега ги спомнуваш, по 7 години, по 14 години, по 21 година во брак. Направи една споредба, и наврати се на текстов што сега го напиша. Бракот, може уште да постои кај некои, ама љубовта??? А бракот без љубов е??? брак од некоја си корист...
Со текот на годините љубовта се менува, секако неможе да биде истото тоа чувство на љубов во првата година од врската и после 10,20.. години брак. И не е само до годините во брак, љубовта ке се измени и ако си во врска толку години. Причината за менување на чувството на љубов не е бракот туку времето, годините поминати со една личност. И кога само си во врска чувството во првиот месец- два не се споредува со тоа после една или 5-10.. години, секако ке ги снема пеперутките. Значи не е бракот убиец на љубовта, исто ке биде и ако не си во брак туку во врска или живеете заедно или како и да е. Секако за да се остане во бракот потребно е да остане одредено количество љубов, но има многу други врзивни елементи, лепаци кои го држат бракот, работи кои го чинат животот и кои да, не се како во љубовните романи и филмови туку се многу попрозаични но го чинат животот убав и комплетен... впрочем и целиот живот е многу прозаичен а не како што се гледа на фејзбуци...
 
Член од
20 април 2023
Мислења
967
Поени од реакции
2.366
nikogash nema da uspee ljubovta ako imaat kompetitivnost megju sebe mesto razbiranje, nikogash. one way or the other, eden kje napravi belja...
inaku za mene zena e lichnost koja e sozreana i znae deka zivotot ne e slikichinja na facebook i sobiranje lajkovi za validacija,
zena koja te razbira i e svesna deka ne moze taa zaednica postojano da e vozbudlivo, avanturistichko i sexy. ima denovi, ima periodi, ima meseci kaj shto ne ti e potreben partnerot, tuku drugarot vo partnerot. razbiranje, soveti i istrajnost vo sreduvanje na problemot, poddrshka od zenichkata na bilo koj problem i koga kje ti reche deka te razbira i te poddrzuva, mislish svetot mozesh da go osvoish...
deneshnive zeni imaat nekoja chudna holivud zamisla za toa kako brakot treba postojano da ima vozbuda, kavga, natprevar koj povekje go zaebal drugiot za svoj lichen benefit i normalno validacija od nejzinite drugarki i opshtestvo.
povekjeto se tolku prazni i zavisni od validacija shto vekje e i tazno...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.079
Поени од реакции
9.718
nikogash nema da uspee ljubovta ako imaat kompetitivnost megju sebe mesto razbiranje, nikogash. one way or the other, eden kje napravi belja...
inaku za mene zena e lichnost koja e sozreana i znae deka zivotot ne e slikichinja na facebook i sobiranje lajkovi za validacija,
zena koja te razbira i e svesna deka ne moze taa zaednica postojano da e vozbudlivo, avanturistichko i sexy. ima denovi, ima periodi, ima meseci kaj shto ne ti e potreben partnerot, tuku drugarot vo partnerot. razbiranje, soveti i istrajnost vo sreduvanje na problemot, poddrshka od zenichkata na bilo koj problem i koga kje ti reche deka te razbira i te poddrzuva, mislish svetot mozesh da go osvoish...
deneshnive zeni imaat nekoja chudna holivud zamisla za toa kako brakot treba postojano da ima vozbuda, kavga, natprevar koj povekje go zaebal drugiot za svoj lichen benefit i normalno validacija od nejzinite drugarki i opshtestvo.
povekjeto se tolku prazni i zavisni od validacija shto vekje e i tazno...
Ова ко мене да ме опишуваш:backa:
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.710
Поени од реакции
4.965
Ова ко мене да ме опишуваш:backa:
Во кој дел од приказната се пронајде?
... „zena e lichnost koja e sozreana i znae deka zivotot ne e slikichinja na facebook i sobiranje lajkovi za validacija, zena koja te razbira i e svesna...“
или во
... „ zeni imaat nekoja chudna holivud zamisla...
povekjeto se tolku prazni i zavisni od validacija shto vekje e i tazno...“
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
493
Поени од реакции
900
Denes znaeme deka srekata e vnatre vo nas a ne nadvor, no lugeto go napuskaat brakot I stanuvast samci so kuce, autopilot, teretana. Ovde gore se e takov profile luge, empatija nula, nemanje prostor za nisto se autopilot da nadopolbis za sebe, toa jadam tamu odam toa sakam toa ne sakam.....imam stav jas ne me interesira nisto....
Se e vo red taka, no gledam mnogu luge kako steknuvast zrelost gi maci osamenost I uteha naogaat vo nekoj porok go pravat zanimacija, I se odaleceni od samiot sebesi, zabeguvaat vo sopstvenite stavovi so mozokot.... ubav e mnogu zivotot so svesen partner so koj imate razbiranje I I se drugo... ubavo I od dvete strani samo da ne Se zabega
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
Denes znaeme deka srekata e vnatre vo nas a ne nadvor, no lugeto go napuskaat brakot I stanuvast samci so kuce, autopilot, teretana. Ovde gore se e takov profile luge, empatija nula, nemanje prostor za nisto se autopilot da nadopolbis za sebe, toa jadam tamu odam toa sakam toa ne sakam.....imam stav jas ne me interesira nisto....
Se e vo red taka, no gledam mnogu luge kako steknuvast zrelost gi maci osamenost I uteha naogaat vo nekoj porok go pravat zanimacija, I se odaleceni od samiot sebesi, zabeguvaat vo sopstvenite stavovi so mozokot.... ubav e mnogu zivotot so svesen partner so koj imate razbiranje I I se drugo... ubavo I od dvete strani samo da ne Se zabega
Ќе забегаш кога од друг очекуваш да ти донесе радост во животот којшто е твој и треба да биде само твој.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
493
Поени од реакции
900
Sega sum svesen deka sum zabegal. Samo kako da izbegam od ova bezdna... vo koja si faten kako pajazinova mreza...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom