Боречки Вештини

Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Во Стронгест ги учат дека во ЈКД има ескрима. Иначе право ЈКД кај нас нема.
Јас тренирам во Будо, порано бевме федерација со Стронгест.. тренирам ЏКД сега неможе да биде најнормално со оргиналот пошто има многу причини ама не е ММА, ММА е многу поекстремен спорт ..
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Јас тренирам во Будо, порано бевме федерација со Стронгест.. тренирам ЏКД сега неможе да биде најнормално со оргиналот пошто има многу причини ама не е ММА, ММА е многу поекстремен спорт ..
Тоа ми беше муабетот.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Јас тренирам во Будо, порано бевме федерација со Стронгест.. тренирам ЏКД сега неможе да биде најнормално со оргиналот пошто има многу причини ама не е ММА, ММА е многу поекстремен спорт ..
Не тренираш ЏКД од прости причини што во МК не постојат инструктори по ЏКД.
И пред да се побуниш прво размисли каде и од кого учеле ЏКД тие што ќе ги наведеш.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Не тренираш ЏКД од прости причини што во МК не постојат инструктори по ЏКД.
И пред да се побуниш прво размисли каде и од кого учеле ЏКД тие што ќе ги наведеш.
А лиценцата ? :facepalm: И прочитај малце ..немора одма мене да ми се нафрлиш распрашај се..оти денеска сите се знаете ..
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
За каква лиценца зборуваш?

За да бидеш инструктор по било која боречка вештина, треба од некого да ја научиш.
Еве ако не ти, тогаш сигурно некој од твојот клуб тренира ЏКД бар 1 година.
Па еве бидејќи бараш од мене да се распрашам моето прашање е едноставно:

Кај кој ЏКД мајстор тренирале македонските ЏКД инструктори бар 6 месеци за сега да бидат ЏКД експерти?
 
Член од
27 март 2013
Мислења
43
Поени од реакции
13
За каква лиценца зборуваш?

За да бидеш инструктор по било која боречка вештина, треба од некого да ја научиш.
Еве ако не ти, тогаш сигурно некој од твојот клуб тренира ЏКД бар 1 година.
Па еве бидејќи бараш од мене да се распрашам моето прашање е едноставно:

Кај кој ЏКД мајстор тренирале македонските ЏКД инструктори бар 6 месеци за сега да бидат ЏКД експерти?
Незнам дали 6 месеци се доволни да се стане инструктор, а лиценции секако има различни начини за заработување, кој бара лиценција е обичен Хохштапплер, а не мајстор. Незнам како е во МК со Инструкторите, од правна точка се полага тн, државен испит за Инструктор по Спорска рекреација, и (специјалност), н,п. самоодбрана.
Книшката ја издава Министерство за Спорт и Рекреација.
Има 2 испита општ, и специјализација, општ е за сите скијачки инструктор, Уога, и сите останати поврзани со различни активност, и е испит теретски.
Вториот е специјализација, најчесто за боречки вештини е самоодбрана, бидејќи има различни стилови а сите влегуваат под самоодбрана.
Минимална уметност (степен) е површинска по правило 3киу, а тоа е само %.Испитите се плакиаат целосно ок 400е.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Незнам дали 6 месеци се доволни да се стане инструктор, а лиценции секако има различни начини за заработување, кој бара лиценција е обичен Хохштапплер, а не мајстор. Незнам како е во МК со Инструкторите, од правна точка се полага тн, државен испит за Инструктор по Спорска рекреација, и (специјалност), н,п. самоодбрана.
Книшката ја издава Министерство за Спорт и Рекреација.
Има 2 испита општ, и специјализација, општ е за сите скијачки инструктор, Уога, и сите останати поврзани со различни активност, и е испит теретски.
Вториот е специјализација, најчесто за боречки вештини е самоодбрана, бидејќи има различни стилови а сите влегуваат под самоодбрана.
Минимална уметност (степен) е површинска по правило 3киу, а тоа е само %.Испитите се плакиаат целосно ок 400е.
Прашањето за 6-те месеци ми беше реторично :)
Затоа што освен на понекој семинар никој не ни има вежбано ЏКД кај некој мајстор. Битно сите се инструктори :)
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Прашањето за 6-те месеци ми беше реторично :)
Затоа што освен на понекој семинар никој не ни има вежбано ЏКД кај некој мајстор. Битно сите се инструктори :)
Пази тренирал бјј и казжува дека и тоа е јкд. смешки
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
329
Поени од реакции
218
Најдобро е да се знае од секоја вештина по нешто. Аикидото е одлично и ми се чини најефективно ама треба многу простор, затоа треба и џиу џицу за блиска борба. И нешто од теквондо за идари со нозе.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Пази тренирал бјј и казжува дека и тоа е јкд. смешки

И јас доста се карав за оваа работа... Ама кога ќе им кажат така и така е :D Добро ќе биде да почнат да читаат книги и да поднаучат што уопште значи ЈКД, ставот кој е.. Начинот на кој се вежба итн.итн..

На крај краева нека го вежбаат тоа што го вежбаат... Творецот на ЈКД е мртов такада секој којшто се декларира дека знае ЈКД како што кажал самиот Брус Ли бегајте од него :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom