Боречки Вештини

Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Не реков дека кунг фу и ЈКД е едно исто туку дека винг чун е составен и неизоставен дел од ЈКД. Ти мешаш ЈКД со ММА. А тоа дека не е ефективно вин чун кунг фу-то си си во длабока заблуда. Не значи ако ,,ЈКД мајсторите" кај нас абер немаат од винг чун дека го нема во ЈКД. А ти вежбај си ММА и мисли си дека тренираш ЈКД.
Ивица Алексовски тогаш што е ? си слушнал за него ?
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Не реков дека кунг фу и ЈКД е едно исто туку дека винг чун е составен и неизоставен дел од ЈКД. Ти мешаш ЈКД со ММА. А тоа дека не е ефективно вин чун кунг фу-то си си во длабока заблуда. Не значи ако ,,ЈКД мајсторите" кај нас абер немаат од винг чун дека го нема во ЈКД. А ти вежбај си ММА и мисли си дека тренираш ЈКД.
Не си целосно у право.
Ако го разгледуваш Винг чун од аспект на ММА тогаш е 90% неупотребливо основната филозовија не е поставена у тој правец.
Од аспект на контролирана самоодбрана на улица е да кажеме 60-70% употребливо.
Од аспект на ситуација на живот или смрт е 100% употребливо бидејки сепак Винг цун е создадено како воена вештина а боречка и целта му е што побрзо да го убиеш противникот.
Со ММА и ЈКД е обратен случајот.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
1.609
Член од
29 ноември 2014
Мислења
29
Поени од реакции
1
Може ли некаде во Македонија да се најдат ночаки, во некоја спортска продавница?
П.С. Ми требаат за вежбање (за спорт и рекреација а не за во тепачки), обложени со пена или гума.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.571
Поени од реакции
12.277
Дaли имa некoјa дoбрa шкoлa зa бoречки вештини вo Автoкoмaндa и кaде се нaoѓa?
 

Mr.MisteryMan

Шарлатан по природа
Член од
4 март 2017
Мислења
90
Поени од реакции
45
Кога ќе се најдеш самиот во улична тепачка ќе сватиш што е најкорисно.. Тренирав 4 години аикидо и го имав истото размислување.. Сега веќе не.. Пошто од многу филозофија само можат да те направат лом..

Еден другар од клуб тренираше 1 година и мислеше којзнае што направил па му ја расцепија главата..

Хаха спарингот не е за луѓе кои неможат да се справат со бесот.. Спарингот е мерило колку си напреднал во боречката вештина..Сам ќе осетиш дали ти треба повеќе брзина,сила и сл.
Очигледно си тренирал аикидо на погрешно место, другар.[DOUBLEPOST=1489686734][/DOUBLEPOST]
Тоа е тоа.. И јас го имав истиот проблем.. Трепкав со очите кога ми задаваа удари со тек на време тоа го снема.. И сватив дека спарингот е мајка за проверка.. 1 на 1 си со човекот,што ти се врти во глава искористиго..

Пред тоа вежбав аикидо пробав 90% од техниките не пасуваат..Премногу е тешко за време на еден удар да му ја фатиш раката и да му ја свиткаш.. Е ајде сеа според филозофијата на Аикидото мора да можеш да ја фатиш раката.. А има толку добри боксери со толку брзи удари што тоа е невозможно.. И неможе некој да ми каже дека таа филозофија ќе користи на улица.. Барем 90% од техниките..

Како што реков ако целта на вежбачот е друга тогаш е супер духовно,телесно ќе се чуствува подобро после тренинг но не и за на улица.
Чисто информативно, во кој клуб имаш тренирано аикидо?
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
101
Каде можам да најдам некој добар Винг Чун клуб во Скопје (а да не е на Ѓоре Костовски или Предраг Петревски)?
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
151
Поени од реакции
107
Некој добар боксерски клуб знае некој?
 
На врв Bottom