Боречки Вештини

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
Оваа тема ја отворив за да подискутираме за боречките вештини.. Значи не за спортските настани на UFC,K1,Pride:nenene:..
Слободно прашајте,напишете за некоја боречка вештина..
Прености,недостатоци и сл..
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.501
Поени од реакции
1.312
Za mene najbolje e Aikido ali odnovo da se rodam poso sea e kasno, Aikido mi se sviga oti kolku znam ima pravilo sklanjanje od linija na napadot nozete se isklucivo za kruznite dvizenja a glavno se raboti so race.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
Za mene najbolje e Aikido ali odnovo da se rodam poso sea e kasno, Aikido mi se sviga oti kolku znam ima pravilo sklanjanje od linija na napadot nozete se isklucivo za kruznite dvizenja a glavno se raboti so race.
Твој избор другар... Иначе никогаш не е касно да смениш вештина.Тоа го правиш за себе не за некој друг :)
 

GSP

Член од
15 јули 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
se znae vo denesnicava koja vestina e najdobra i nema somnezi ni nedostatoci vo nejze ,mma... :)
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.048
Поени од реакции
13.360
se znae vo denesnicava koja vestina e najdobra i nema somnezi ni nedostatoci vo nejze ,mma... :)
ММА не преставува чиста вештина, туку преставува систем од разни техники од боречки вештини кој се користат во борба со минимални правила.
значи не е традиционална боречка вештина, туку е систем од разни вештини комбинирани во една целина за натпревар. слична како руски САМБО кој преставува како аматерско ММА.
обожавам џиуџитсу и џудо, криво ми е што нема каде да тренирам во прилеп, а и боксот ми е интересен и тренирам онака рекреативно
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
ММА не преставува чиста вештина, туку преставува систем од разни техники од боречки вештини кој се користат во борба со минимални правила.
значи не е традиционална боречка вештина, туку е систем од разни вештини комбинирани во една целина за натпревар. слична како руски САМБО кој преставува како аматерско ММА.
обожавам џиуџитсу и џудо, криво ми е што нема каде да тренирам во прилеп, а и боксот ми е интересен и тренирам онака рекреативно
Тоа е тоа.. И јас имам тренирано дел бокс,кик бокс,џиу џитсу ама немаме некоја школа во Македонија за се..А мерак имам преголем за една таква опремена сала.. Немора борби да има доволно е квалитетен тренинг и солидна опрема :vozbud: И се разбира добри тренери..

Само кога ќе погледнам клипчиња на youtube какви услови имаат американцине цц.. Пишете Bass Ryten Gym..Тоа ти е рај за борец што сака да тренира :D


 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.048
Поени од реакции
13.360
Тоа е тоа.. И јас имам тренирано дел бокс,кик бокс,џиу џитсу ама немаме некоја школа во Македонија за се..А мерак имам преголем за една таква опремена сала.. Немора борби да има доволно е квалитетен тренинг и солидна опрема :vozbud: И се разбира добри тренери..

Само кога ќе погледнам клипчиња на youtube какви услови имаат американцине цц.. Пишете Bass Ryten Gym..Тоа ти е рај за борец што сака да тренира :D
новата сала на бас??
ја видов одлична е со фул опрема и се, ама не видов некој така познат тренер таму, се знае кој се најпознати сали во УСА и европа :
АКА(кеин веласкез,даниел кормиер,рајан бејдер,заромскис) turning wrestlers into strikers
Грег џексон(ГСП,маркуат,џон џонс,клеј гида,кит џардин,)
БлекХаус/тим минотауро(ногиера браќата, дос сантос,мачида,алдо,андерсон силва,марк муноз,бигфут)
Цезар грејси камп(диаз браќата,Џејк Шилдс,гилберт Мелендез, сонен од време на време)
во Европа само Голден Глори ама тој е повеќе кикбокс муитаи+ММА(оверим мали и големи,каританов,ениемо,саки,мусаси итн.)
во тајланд за муи таи само Tiger Muay thai го знам
проверете ги слободно да видите какви кампови се овие само :)
можеш само да сонуваш да си таму :vozbud:
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
новата сала на бас??
ја видов одлична е со фул опрема и се, ама не видов некој така познат тренер таму, се знае кој се најпознати сали во УСА и европа :
АКА(кеин веласкез,даниел кормиер,рајан бејдер,заромскис) turning wrestlers into strikers
Грег џексон(ГСП,маркуат,џон џонс,клеј гида,кит џардин,)
БлекХаус/тим минотауро(ногиера браќата, дос сантос,мачида,алдо,андерсон силва,марк муноз,бигфут)
Цезар грејси камп(диаз браќата,Џејк Шилдс,гилберт Мелендез, сонен од време на време)
во Европа само Голден Глори ама тој е повеќе кикбокс муитаи+ММА(оверим мали и големи,каританов,ениемо,саки,мусаси итн.)
во тајланд за муи таи само Tiger Muay thai го знам
проверете ги слободно да видите какви кампови се овие само :)
можеш само да сонуваш да си таму :vozbud:
Ја ти кажав само една,запази колку знаеш ти и запази колку има што не ги знаеме :D Идеш во Америка и си викаш јас ќе бидам боксер имаш сала за тоа.. Ке бидеш џудиста и за тоа сали ненормални има.. буквално за све..

Кај нас во МК си викаш ја сакам ова и си го пушташ само телевизорот хахаха
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.048
Поени од реакции
13.360
од каратево само кујокушин ме бендисува дека е фул контакт, а и ако веќе тренираш да знаеш дека е одлично за имплементирање во кик бокс, овие шотокан, окинаван па дури и америчково кемпо не ме импресионираат многу али во секој слуучај можат да бидат корисни али тоа зависи индивидуално, иначе ЕНДИ ХУГ е Ѕвер, по атрактивен борец од него и од ернесто нема, Р.И.П.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
Се што е пореално е подобро и покорисно.. Се што има голема филозофија според мене треба да се исфрли..
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.197
Поени од реакции
2.427
од каратево само кујокушин ме бендисува дека е фул контакт, а и ако веќе тренираш да знаеш дека е одлично за имплементирање во кик бокс, овие шотокан, окинаван па дури и америчково кемпо не ме импресионираат многу али во секој слуучај можат да бидат корисни али тоа зависи индивидуално, иначе ЕНДИ ХУГ е Ѕвер, по атрактивен борец од него и од ернесто нема, Р.И.П.
Погледнав неколку меча од Енди Хуг и видов дека често користи погрешна тактика, не држи дистанца и работи боксерски :icon_lol:. Што фајда од каратето кога можел од старт да тренира бокс и ќе беше многу поефикасен во рачните техники. Ножните му се добри ама со добар борец едвај и една да му успее.

Се повеќе ги ценам западен бокс и кинеските борбени системи, од јапонскиве се каде каде поефикасни за реална борба. Тука ќе го извадам џудо кој како помошен систем обавезно секој борец треба да го научи.
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
386
Се што е пореално е подобро и покорисно.. Се што има голема филозофија според мене треба да се исфрли..
погрешно размислување:tapp:

него незнаев кај да прашам точно но ме интересира кај има некој натпревар во кикбокс,мма,борење,бјј,граплинг значи било што на кој може да се учествува без разлика дали тренираш во некој клуб или не.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
погрешно размислување:tapp:

него незнаев кај да прашам точно но ме интересира кај има некој натпревар во кикбокс,мма,борење,бјј,граплинг значи било што на кој може да се учествува без разлика дали тренираш во некој клуб или не.
океј.. Направи спаринг со Таи Чи борец.. И со уште неколку такви борбени вештини.. И самиот Брус Ли рекол се што е поедноставно е побрзо и поефикасно..
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
386
океј.. Направи спаринг со Таи Чи борец.. И со уште неколку такви борбени вештини.. И самиот Брус Ли рекол се што е поедноставно е побрзо и поефикасно..
не сваќам каква врска има ако направам спаринг со таи чи борец,башка спарингот е за луге кој неможат да се справат со бесот,а и боречките вештини се многу повеќе од тепање,мислев дека тоа го знаеш чим си отворил тема на овој наслов
 
На врв Bottom