Бон-тон

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
За мене културен човек е оној што учтиво се претставува,зборовите во реченицата му се на место,воспитан,внимава како се однесува и друго.
А бонтонот во целина никој не го почитува.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
По бонтон кога се оди на гости кај некој, кондурите, патиките или било што не треба да се соблекуваат. Шо овде кај нас сите се научиле „ај соблечи патики, па влези“, сеа негов проблем ако некој ме викнал кај него дома и му газам со кондури. По бонтонот е така.
:cuc: Конечно некој да го знае ова(иако мислењево е напишано пред нешо као година дена, али нели бонтонот е безвременски:smeshko:) Кај нас обично сметаат дека е културно да се рашетуваш по чорапи(или чак бос) кај гости:uvo:

Што се однесува до мене лично, прилично полагам на бонтонот и тоа многу ми значи и кај другите. А ако нешто не можам да поднесам и прави да ми се "одмили" некој, тоа е некултура на маса(т.е недостаток од познавање на основни правила за пристојно однесување додека се јаде)
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...sakam, fino ponashanje u zivo, i se trudam da bide sve kao sto treba...
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Значи тука кај нас луѓето немаат никаков бонтон.Некни кога бев во банка службеничката и се обрати на жената која сакаше да подигни пари со зборовите: Ајде ти,шо сакаш,за шо си дојдена? Па на шо личи то.И по маркетите,по продавниците ти се обраќаат на ти наместо на вие.Стол на девојка никој не му трга,келнерите не ти викаат повелете и пријатно јадење туку ти го акаат пијалокот на маса и ред други работи.Е значи многу ме нервираат луѓе без општа култура.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Кога на семафор на зелено светло некој сељак од што збори на мобилката и не гледа дали некој чека или не го блокира цел пат
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Ја пошо го владеам бааги ова бонтонот, доста често си добивам пофалби на моја сметка. Секако и на мама ми, и после се гордеат со мене и то. :mifalatstariteikoni:
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Особено внимавам на однесувањето кон постари личности, поздравувањето итн.Пазам и на ситниците во рестораните, иако никогаш не сфатив зошто жената влегува во просторија втора, а кога се излегува таа е прва?!?!?
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ејсид тоа за доцнењето, мислам дека на девојка и е дозволено 15 мин. а на дечко ич или максимум 5 мин. :lol:
Кога се оди во ресторан или кафич свеедно, дечкото влегува прв, потоа и го повлекува столот на девојката да седне, тој го повикува келнерот/ката, а девојката има предност да нарача нормално. :) :wink:
Deckoto vleguva prv od prosta pricina : Devojkata da ne se cuvstvuva neprijatno/osameno pa zatoa pred nea ima maz pridruznik.I pred se mazot vleguva prv bidejki negova dolznost e da najde slobodno mesto.Da i go pokaze i da ja pokani devojkata i normalno da i ja pomesti stolictata za sednuvanje.

I koga se ide po skali.Koga se ide nagore sekogash mazot odi pozadi a koga se simnuvate po skali mazot odi napred.Cisto poradi sigurnost.

I koga se pozdravuva so nepoznat ili poznat covek.Sekogash postariot treba da e onoj koj ke pruzi raka.Nikogash pomladiot ne pruza raka prv.Ako smeta postariot deka treba da se pozdravi ke se postravi.Ako ne..ke si prekutime nie pomalite :P

Uf gi ima dosta..ali vo momentov stvarno ne mi teknuva..ovie se onie koj nacesto gi praktikuvam. Ednostavni a korisni.

Ona sto najveke go mrazam e sto nikoj ne go pocituva praviloto za vleguvanje vo prostorija koga ima mnoogu luge a site niz edna vrata vleguvaat/izleguvaat.
Prvo se ceka pogolem del od onie vnatre da izlezat.Pa potoa tie od nadvor vleguvaat.[od prakticni pricini mn jasno,da ne obrazlozuvam]
Ali brate kaj nas u makedonija..toa ..nikako! se stvara takva guzva na vrata so ne se dishe!
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
:cuc: Конечно некој да го знае ова(иако мислењево е напишано пред нешо као година дена, али нели бонтонот е безвременски:smeshko:) Кај нас обично сметаат дека е културно да се рашетуваш по чорапи(или чак бос) кај гости:uvo:

Што се однесува до мене лично, прилично полагам на бонтонот и тоа многу ми значи и кај другите. А ако нешто не можам да поднесам и прави да ми се "одмили" некој, тоа е некултура на маса(т.е недостаток од познавање на основни правила за пристојно однесување додека се јаде)
Јас ви сум дечки, највечи бон-тон познавач у маало!
Целосно се согласувам со тоа дека кога се оди кај некого на гости не треба да се соблекуваат чевлите или патиките од проста причина дека може да се има некој испотено во нозете, а знаеме каква е миризбата од испотени нозе(бљак). Па луѓе мои, не одиме во џамија, алооооооо!
Гледам овде сте дале и други добри примери, се е ова за пофалба, БРАВО!
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Кога се оди во ресторан или кафич свеедно, дечкото влегува прв
А на излегување обратно. :)

Туку, кај нас ретко кој навистина има познавања од бон - тонот, така што напредок би било и да се види дека некој поседува основни манири.
Навлегување во детали како вадење капа во лифт е бескорисно, кога секој втор `рка по улица.

Прилично имам научено од чудово.
Иако не сум баш по дамско седење и радо би си седела како што ќе ми дојде... :icon_lol: На јавно место никогаш нема да ме видат никако поинаку освен со прекрстени нозе. Ма да и прекрстени не е правилното ама ај. :icon_lol:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Е пошо баш преѓеска се чудеа зошто така правам... и тука да постирам.

Кога и да се чепкаат забите со чечкалица, се става другата рака(слободната) преку устата за да не биде нападно и вулгарно кон другите членови на трпезата.

Ок, не кажав и дека пеглам и дека спростирам алишта... а да, и дека летово сум слободен. :icon_cool
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Е пошо баш преѓеска се чудеа зошто така правам... и тука да постирам.

Кога и да се чепкаат забите со чечкалица, се става другата рака(слободната) преку устата за да не биде нападно и вулгарно кон другите членови на трпезата.

Ок, не кажав и дека пеглам и дека спростирам алишта... а да, и дека летово сум слободен. :icon_cool
Dosta poznato pravilo i veruvam deka site go znaat zaso strashno me iritira koa ke vidam nekoj sto ne go pocituva toa! UF kolku e odvratno!
Sedev so moive na slava kaj nas.I znaesh gosti dojdeni site postari,polna trpeza,i na kraj na jadenje,pred desert,zima priatelov cackalica i ni raka na usta ni niso!Ja mislam da pocne da ne prska so toa so go izvadi >< ffs
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Kaко се фативте саде за во кафич/дома/на маса. :icon_conf
Чистка. :icon_lol:

Во кино, кога се жалите дека гласно зборат, се смеат или коментираат... Екшли, не сте во право. На големото платно нема "живи" луѓе, па да им` пречите со довикувања. Тоа во театар. Кога гледате филм, гледате само проекција. Дозволено е смеење, изкажување незадоволство од глупото издание на актерот и слично, се` додека не се изразувате вулгарно или пцуете. :pipi:

НЕ СМЕЕ... Да дигате цели редови пошто касните. Кој има вишок време у животов, ќе си седи на страна и од таму ќе си гледа филмот, до паузата, која најчесто кај нас ја нема. (Јес.)
Ако веќе се бутате до седиштето, ни случајно вртење со грб на оној кој сте го станале од седиштето. И "извинете" обавезно.

Муабетење е исто забрането, довикување од еден до друг блок такоџе, за фрлање ѓубре по под, лепење мастики на седиште и војна со пуканки збор нема. Шушкање со хартија - не.

На кратко. :icon_lol:
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Јао, ми тргна. :poss:

Околу пушењето... :pipi: :pos:
Ок, озбилно...

Ако сакате да пушите, а се наоѓате во друштво, онда барате дозвола од другите. Ако има женско во близина, прво се прашува таа. Ако е она пушач, ок, овде веќе сите знаете. :icon_lol:

Инаку, жена не одбива цигара/упаљач од пријател/другар/познаник, а од непознат воопшто не мора да прифати. Прифатила или не, "фала/благодарам" е задолжително.
Важи и обратното, за мажи, иако женските во случајов имаат предност.

Цигара, се нуди така што се подава цела кутија, а тој што зема не избира сто саата, туку онаа што прва ќе ја фати со прстите.

Иначе, ако пушите, а имате неочекувана посета, цигарата ја оставате на страна, пак за дозвола си прашувате, и после продолжувате. (Ако не догори до тогаш. :icon_lol: )

Жена на улица не пуши. Маж... Грдо е пак, ама ок... И кога се поздравувате цигарата никако во уста.

Во соба каде што има деца, во никој случај пушење. Во близина на запалливи предмети, во кревет, додека друг јаде и мал милион кои аман, не ми текнуваат... :pos:
И цигара од цигара не се пали. :pipi:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ova za vo kino iskreno ne sum go znael! I sekogash koa sum si vo kino si kutam niso ne komentiram.Mi se slucilo filmot da mi e ocajno dosaden i samo si iskacam. NE se zalam ne galamam.Mislev deka taka treba :) jbg mal sum :P
Za vo teatar znam deka ne smee da se pravi nikakva galama osven da se nasmeeme koga e vo prilog na predstavata i toa vo umereni dozi,a ne kezenje 10 minuti za ista stvar ><
Lele stvarno cestito za temava ! odlicna e! Sekoj po nesto ke nauci :) se nadevam deka ke go koristime irl.

Iskreno i jas si jadam pica so vilushka i noz.Najcesto drugarive mi prefrlaat za toa ama ic ne se zamaram.I nekako po fkusna mi e neli? Razlicno e cuvstvoto koa ke ja fatish so race i veke znaesh kolku e topla i dur ja doblizish do lice i go osekash mirisot a razlicno e koga so vilusha ja stavash vo usta ..i Boom explozija na vkus i aroma <3

I da..koga se do jadenje. Znam nekolku [ nedovolno ] pravila za postavuvanje masa.

Neli se stava tanjirot i od desna strana se stava nozot so seciloto sekogash svrten nakaj tanjirot pa se stava lazicata krenata nagore. Od levata strana se stava vilushkata isto krenata nagore. E sega za salfetkite mislam deka e stavaat pod priborot za jadenje od desnata strana. A za casata iskreno poima neam kaj se stava [ ako nekoj znae ve molam kazete ]
I praviloto "ne se zbori koga se jade" ne e za dzabe. OK e pravenje muabet za vreme na semeen rucek.Eve i na slava dodeka se jade. Ali so prazna usta! Duri i dodeka dzvakate ako ve prasa nekoj nesto.Si dodzvakuvash i koga e prazna ustata odgovoarash.Nema nisto nepriatno dokolku toj sto prasal poceka malku.Normalno jadenje so zatvorena usta e zadolzitelno! Mljackanjeto [cmatanjeto] e odvratno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom