Бон-тон

M

Mr.InF3ction

Гостин
бон-тон автобус...бон-тон училиште пред професори,
секогаш пуштам место кон постари (машки-женски) па и девојки од моја генерација.... у школо или продавница...со зборорви повелете, фала, молам, пријатно трте мрте :XD:

Колку сметаш дека младите го почитуваат бон-тонот?
Јас верувам дека преееемалку.
А поголемиот број на форумов се тинејџери. Темава е пред се за нив.
Напишав дека културата оди со годините, мислам дека си и постар. Така да памтиш која култура си ја имал на твои 15/18/20 години и која ја имаш сега. Извини ако не си постар како што мислам :)

Така да очекувам пред се мислење на помладите на оваа тема. Кои немаат ни Б од бон-тон :smir:
па да не почитуваат...али јбг..јас кога ќе пуштам место на постар...другарми вика што се глупираш седи си...но ете непријатно ми е постар човек да стои пред мене а јас да седам...:toe:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Колку сметаш дека младите го почитуваат бон-тонот?
Јас верувам дека преееемалку.
А поголемиот број на форумов се тинејџери. Темава е пред се за нив.
Напишав дека културата оди со годините, мислам дека си и постар. Така да памтиш која култура си ја имал на твои 15/18/20 години и која ја имаш сега. Извини ако не си постар како што мислам :)

Така да очекувам пред се мислење на помладите на оваа тема. Кои немаат ни Б од бон-тон :smir:
Темата е во ред, но се фатив на твојот увод во кој ти предвреме како да наметна и одговор кој на сите ни е многу јасен. Значи повеќето не само што немаат ни Б од Бон-тон, туку и не знаат воопшто што е тоа, останатите знаат што е, но не се однесуваат според него. Е, а еден сосема мал дел се мисли дека се однесува но не 100%. Се на се недостаток кај сите нас како резултат на голем број на причини. За причините друг пат за да не се оддалечиме од темата. Инаку лично сметам дека и самото однесување по Бон- тон како култура на живеење бара исполнување на многу предуслови. Јас се однесувам по Бон- тон, онолку колку што дозволува нашиот амбиент и менталитет. Или речено со други зборови некои правила од Бон- тонот ги адаптирам според нашите услови.

П.С. Се извинувам ако бев груб при реплицирањето на твојата тема :smir:
 
С

Спенсер

Гостин
Не почитувам бон-тон во автобус кон постари луѓе, дури еднаш го употребив вицот од К-15. :kesa:
:pos2::pos2::pos2::pos2: еднаш у 57мица,идев накај чаир... и немаше слободни места за седење, а влезе мајка со две мали деца... и некој нестанува,али една баба кога се развика на еден дечко...аиии комедии... стани бе ти! нели гледаш дека жената е со мали деца...:pos2::pos2: ова е вистинска случка...
 

Lucio

титула по желба
Член од
26 јуни 2006
Мислења
871
Поени од реакции
41
За отстапување место во автобус ретко ја имам таа прилика, дека нема градски автобус во Струмица, а да го правам тоа на меѓуградски релации не планирам, освен во екстремни ситуации.

Понекогаш, намерно се заборава на бон-тонот поради тоа да се биде „кул“ во друштво.

За мене сметам дека почитувам некои правила на бон-тон...
Точно дека никој не е совршен, не сум ни јас. :toe:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Бон тон се однесувам само со семафори - ги чекам за светнат зелено.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Бон-тонот со други зборови е културата на живеење. Која ние тука многу малку ја имаме. Во други држави постојат книги, курсеви и луѓето се трудат да ја имаат таа култура.
Фино што ја отвори темава, само уште фали едукативниот аспект. Те молам, наведи ги конкретните правила на бонтонот, за различни ситуации, за да можеме да одредиме колку ги почитуваме. Вака како што е поставено испаѓа дека регулира само однесување во автобус.

Бледо се сеќавам дека како мала татко ми ми купи едно книже А5 формат „Бон тон за деца“. Ама јас некултурна све сум испозаборавила :)
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Фино што ја отвори темава, само уште фали едукативниот аспект. Те молам, наведи ги конкретните правила на бонтонот, за различни ситуации, за да можеме да одредиме колку ги почитуваме. Вака како што е поставено испаѓа дека регулира само однесување во автобус.

Бледо се сеќавам дека како мала татко ми ми купи едно книже А5 формат „Бон тон за деца“. Ама јас некултурна све сум испозаборавила :)
Па не постојат официјални бон-тон правила. Бон тонот е непишано правило, култура на живеење. Може едно нешто во Македонија да се смета за бон-тон а во друга држава тоа да е сосема некултурно.
Ќе побарам деновиве некои правила на бон-тон за кај нас, а и јас ја имам читано таа книгичка Бон-тон за деца :)
Инаку сите се фатија за автобусот, но тука е персирањето на постари лица, џвакање на мастика е некултурно во училиште, манифестации, работа, кога збориш со некое лице, потоа бон-тон за облекување бидејќи секоја пригода и место си има посебен кодекс, потоа бон-тон во ресторан и непишано правило за културно јадење. Со технологијата се раѓаат и нови бон-тон правила. Пример сите знаеме каде не треба да ни биде вклучен нашиот мобилен телефон, али сепак ретко кој почитува. Или ред во продавница, банка не секој чека сите некаде се брзаат.
Сите тие правила се напишани, но ги знаеме поголемиот број од нив, но самите ние не сакаме да ја почитуваме таа култура на живеење кај нас. Се се брзаме, хитно ни е, зашто така да се однесуваме па срамота пред другарите ...
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
бон тон единствено во автобус станувам да седнат постари луѓе, бремени жени и некои со мали деца гледам се туткаат пак ај нека седнат.
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.472
Поени од реакции
22.122
Да како не секогаш се однесувам убаво спрема повозраснитее луге..Кога е за станување на пример во автобус станувам:toe:Нема никаков проблем..
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
177
Се трудам колку што можам повеќе да почитувам бон-тон каде и да се наоѓам..Моите секогаш беа многу строги со мене во тој поглед и гледам дека се` тоа се исплатеше.
Во споредба со поголемиот дел од моите врсници,знам да бидам далеку покултурна и не ми претставува тешкотија да поздравам некој,да станам од моето место поради некој.Признавам,не сум вака добра секогаш има денови кога и мене ми се седи,кога не ми е до зборење со никој,ама ретки се.:smir:
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Не се однесувам спрема бонтоно...од бон тон јас б неам али то е:toe:
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
Дали можат некаде да се најдат на нет сите правила за однесување? Има ли нешто како eBook за БонТон?
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Дали можат некаде да се најдат на нет сите правила за однесување? Има ли нешто како eBook за БонТон?
Иам барано, неам најдено..
Ако најдеш, остави ми линкче на профил :)
 
Член од
28 март 2012
Мислења
12
Поени од реакции
3
Bon Ton.Pravila na bon tonot i kolku e pocituvan vo makedonija.Me zacudi koga slusnav deka pri pozdravuvanje kulturno e prvi postarite lica da im pustat raka na pomladite. :D
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Јас па Воп Топ прочитав :pos:

И прв пат слушам дека постарите лица пуштаат први рака. Всушност и не сум забележал.. мислам дека паралелно пуштаме рака. Ама и не е само поздравуањето бон тон. Самиот пристап при поздравуањето, начинот на обраќање, погледот... Исто и начинот на изразување пред други луѓе (посебно луѓе кои се постари, почитувани, не ни се познати или допрва треба да ги запознаеме), начинот на кој го користиме приборот за јадење пред други луѓе и бла бла. Ретко кој денес на некој му се обраќа со господине, госпоѓо или госпоѓице... Освен мајките на малите деца кога ќе направат некоја беља :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom