Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Почетник сум во теретана па ме интересира мислење за оваа тренинг програма дали е добра
Понеделник – Гради
Вторник – Грб
Среда – Одмор
Четврток – Бицепс и Трицепс
Петок- Рамо
Сабота- Нозе
Недела - Одмор
Не, почетник треба да вежба цело тело или пак сплит горен - долен дел.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Почетник сум во теретана па ме интересира мислење за оваа тренинг програма дали е добра
Понеделник – Гради
Вторник – Грб
Среда – Одмор
Четврток – Бицепс и Трицепс
Петок- Рамо
Сабота- Нозе
Недела - Одмор
Убаво ти објасни сајсига, но зашто и како убаво е објаснето тука.
Исхрана.
Тренинг
 
Член од
27 септември 2012
Мислења
19
Поени од реакции
0
така идев првиот месец за 5 дена почнувам втор па дали да почнам со таа тренинг програма што ја пишав
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ти не си се научил со основните вежби, сакаш да станеш Шварци за 2 месеци...
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Ти не си се научил со основните вежби, сакаш да станеш Шварци за 2 месеци...
Леле морав да ти пишам,значи твоето знаење во врска со бодибилдонгот не го коментирам, но како тренер или иден тренер МОРАШ да си го подобриш твојот речник и да научиш како да пренесуваш одредени информации. Не конкретно само за ова тука повеќето работи што ги имаш пишувано ти се нејасни и неповрзани. Користиш гоогле транслате ? или пак што е работата. Тука мораш под итно да се подобриш. Добронамерна критика. И доста со судење во постовите твоии.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ти самиот си викаше дали е добра програма и ти самиот си кажа дека си само на една програма 1 месец.
Јас ти го кажав мојот став, беше директен и право на поентата, тоа што не ти се допаѓа е твоја работа, не моја.
Било која програма ќе функционира ако правиш прогресивно оптеретување и ако си посветен на неа.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Провери ги никовите сосема друг лик сум, само сакав да ти дадам совет. Али пак одиш со стилот "Јас ти го кажав мојот став, беше директен и право на поентата, тоа што не ти се допаѓа е твоја работа, не моја.". Ти си знаеш кај тераш во право си твоја работа е.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
така идев првиот месец за 5 дена почнувам втор па дали да почнам со таа тренинг програма што ја пишав
Не, програмата што ја напиша одговара за некој кој има повеќегодишно сериозно искуство во теретана не за некој што оди два месеци.
 

Mariusz

biohemija
Член од
22 октомври 2014
Мислења
149
Поени од реакции
46
А со оглед на мојата висина и моментална тежина дали е добра идејата да одам на 'дефиниција' или да вежбам за маса? И пто би добил доколку би продолжил да тренирам за развивање за сила мислам како би се одразил во однос на телото?

И не те сватив да правам 3 серии на пр првата да кревам 15 пати, втората 12, трета 12 и дали да почнувам со најтешко па да намалувам или ? :)

Извини вака што гњавам ама ова ми е како нов почеток сакам некој добра програма да си најдам совет е добродојден, и потешки тренинзи не ми сметаат :)
Najvazno e da znaes
30% vezbanje
70% dobra ishrana za bilo sto I da sakas.
I kako sto kaza sajsiga podobro drzi se do stariot nacin na vezbanje od pricina isto .
Ako odis odednas na golemi tezini kolku ke gi optovaris zglobovite.
Gledaj podolgotrajno
Pozz
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
vaka..visok sum 190cm i tezok 65 kg, na plan sum da pocnam so vezbajne (bb ishrana, proteini, trening programa se profesionalno) i sakam da dostignam tezina do 90-95 kg no se toa da bide muskulna masa pa sakam da zmam odokolu za kolku vreme mozam da go postignam toa :)
 

Mariusz

biohemija
Член од
22 октомври 2014
Мислења
149
Поени од реакции
46
vaka..visok sum 190cm i tezok 65 kg, na plan sum da pocnam so vezbajne (bb ishrana, proteini, trening programa se profesionalno) i sakam da dostignam tezina do 90-95 kg no se toa da bide muskulna masa pa sakam da zmam odokolu za kolku vreme mozam da go postignam toa :)
Prvo kaci malku masa pocni da vezbas.
Pocetnicki rezultati vo prvite 3 meseci.
Posle odrzuvaj pa nadgraduvaj :)
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
vaka..visok sum 190cm i tezok 65 kg, na plan sum da pocnam so vezbajne (bb ishrana, proteini, trening programa se profesionalno) i sakam da dostignam tezina do 90-95 kg no se toa da bide muskulna masa pa sakam da zmam odokolu za kolku vreme mozam da go postignam toa :)
За се тоа да биде мускулна маса веројатно околу 5-6 години дисциплинирано вежбање
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Нема таков сооднос како 30% ова, 70% она и слично. Во се треба да сте 100% фокусирани и насочени. Што и да недостасува, ќе има потешкотии во исполнување на посакуваната цел. Затоа најбитно е да знаете што сакате да постигнете и према тоа да се насочите, со правилен тренинг, исхрана, одмор и евентуално додатоци во исхрана. Многу се губат во желбите, како во случајов погоре. Што се "протеини" да бидат фактор за исполнување на целта? Основна градивна материја, ништо повеќе, ако не се постават сите параметри како што е потребно. Огомен број на почетници со тинејџерска возраст се губат во желба за обликување на солидна и завидна мускулна маса, па посегнуваат по што е можно "почиста " исхрана, демек да не се замастеле на 18 години, а физички изгледаат како сукала. За почеток, одредете ја вашата цел. 95 кг мускули, се сериозна бројка за да се направи за 5 години на природен начин со штуро познавање, потпирајки се само на протеините, како прашкаст додаток во исхраната добиен со преработка на млекото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom