Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Здраво момци. Нов сум на форумот и сакам да ве прашам нешто. Висок сум 175цм,17год. сум и имам 82 килограми. Претходно за 1 лето ослабев 10 килограми односно бев 92килограми. Па сега сакам да продолжам со слабеење. Не вежбам туку тренирам кошарка секој ден. Секој 3ти ден имам тренинг по 3 часа. Чув од другари дека е добро да земам Л Каринтин или како и да е за да ослабнам побрзо... Може ли да ме советувате каков л каринтин да земам... Ви благодарам однапред
Другар зошто бе да ослабнуваш ногу потешко е после да ставеш килограми..
мој совет е запиши се во тетератан 3/4пати неделно оди со тренингот што вежбаш и можеш веј-протеин да додеш среди ја исхраната и че се средиш ептен добро за лето
Со л-карнитин ќе си мислиш дека слабееш :pos:, второ animal cuts ако сакаш да земаш не ти треба е премногу скапо, а не баш многу безбедно како што сите го прикажуваат.
Има други продукти многу појаки од овие работи за слабеење. По мое не трчај уште невлезен во теретана да земаш од овие чуда, пробај да си ја средиш само исхраната за почеток и не се замарај со вакви работи. Број си ги калориите, внимавај што јадеш и од која храна ти се калориите кои ги внесуваш и нема да имаш гајле. И овие топачи не се ефективни ако не ти е средена исхраната, пробај ти некој месец научи ги вежбите во теретана па после прашувај тука што да земаш од суплементи, оти не се толку ефтини и безбедни суплементите и толку сјајни да се земаат постојано.
Ти ги кажувам овие работи од лично искуство оти се изгорев со многу непотребни суплементи се додека не научив што треба да земам и кога да земам, имав платено топач кој го нема во мкд по 90 евра па не добив ефект како што ми беше кажано бидејќи немав средена исхрана, од ко си ја средив исхраната и со добра комбинација на тренинзи се симнав од 103 кила на 74.
Моментално 1.74 висина 79 кг одиме пак на чистење ;)
--- надополнето: 17 февруари 2013 во 22:01 ---
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Успех ќе биде ако ти за 6 месеци научиш правилно да ги изведуваш вежбите, да се храниш и да создадеш навика за нов начин на живеење.
Ok ok
Moze li da izbacish nekoja slika od mometalna fizicka sostojba ?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Има некој да ми прати таблица со исхрана така што ќе можам да видам во која храна колку јаглехидрати,масти и протеини има ?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Сето тоа е во ред, само ме закопа што како репер ја зема моменталната физичка состојба ;)
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Ке ве молам за препорака за кај некој добар спортски лекар имам повреда на мускулот на подлактицата
 
П

Пепси_

Гостин
Ке ве молам за препорака за кај некој добар спортски лекар имам повреда на мускулот на подлактицата
А да ја одмориш 1-2 недели ? можеби си ја повредил многу незнам,но знам дека мене ми се јави страшна болка,кога дигав општо после пуштањето на килажата (општо предметот) ме клукаше подлактицата. Истата болка го маче и братучед ми,јас одморав 2 недели и сега нема ништо такво :)
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
А да ја одмориш 1-2 недели ? можеби си ја повредил многу незнам,но знам дека мене ми се јави страшна болка,кога дигав општо после пуштањето на килажата (општо предметот) ме клукаше подлактицата. Истата болка го маче и братучед ми,јас одморав 2 недели и сега нема ништо такво :)
Истата болка ја имам што ја кажуваш ама мене ме мачи веке подолго време,од минатото лето баш затоа барам чаре а одкако се повредив не вежбам значи многу одмор направив и пак ништо...
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Drugari,aj nekoj poiskusen neka mi pise uspesna trening programa za vo teretana preku cela nedela i koi vezbi se najefektivni ?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.474
Поени од реакции
3.277
i koi vezbi se najefektivni ?
Нозе - Squats, lunges, calf raises
Грб - Deadlift, pull up, chin up, chest supported rows
Гради - Decline bench press, incline bench press, dips
Рамо - Seated military dumbbell press, dumbbell upright rows
Трицепс - Cable pushdown
Бицепс - Curls, hammer curls

Овие вежби се за мене најефективни, побарај ги на Гугл.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.364
Drugari,aj nekoj poiskusen neka mi pise uspesna trening programa za vo teretana preku cela nedela i koi vezbi se najefektivni ?
Кога прашуваш нешто поставувај го прашањето како што треба со сите салтанати затоа што вака никој неможе да ти помогне. Која ти е целта градење мускулна маса, губење на масти-чистење, зголемување на сила ... итн итн ??
со срека пријателе
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Кога прашуваш нешто поставувај го прашањето како што треба со сите салтанати затоа што вака никој неможе да ти помогне. Која ти е целта градење мускулна маса, губење на масти-чистење, зголемување на сила ... итн итн ??
со срека пријателе
Мускулна маса,за чистење малку понатаму.
Почнувам пак со теретана,имам вишок слободно време и сакам да го искористам паметно,се одлучив за теретаната бидејќи имам одено и пред две години.Добро ми тргна,ама поради немање слободно време се откажав.

Поентата ми е правилно да почнам да вежбам уште од самиот почеток со едни исти вежби за различни делови од телото,а истите вежби да имаат ефект.

Ако имаш слободно време,би ти бил благодарен да ми пишеш и како да ги распределам вежбите.
Јас на пример вежбам прв ден гради,втор ден трицепс,трет ден грб,четврт бицепс,петти рамо и шести нозе.Секој ден на крајот правам и стомачни.
Me интересира дали е во ред вака да вежбам,ако не е,пиши ми ти како и кои вежби да ги вежбам.
Фала ви на сите што ќе помогнете,а и не би било лошо да пише и господинот Ѓороски :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom