Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Дечки, имам едно прашање во врска со стомачните. Како да ги оформам стомачниве мускули што се кун кај препониве?

Ако не ме разбравте, еве слика...
 
Член од
27 март 2007
Мислења
584
Поени од реакции
37
1. ГЕНЕТИКА
2. ХРАНА
3. ТРУД
4. НАПОР
5. ПОСВЕТЕНОСТ
6. ТРЕНИНГ
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Дечки, имам едно прашање во врска со стомачните. Како да ги оформам стомачниве мускули што се кун кај препониве?

Ако не ме разбравте, еве слика...

легни на лактот(пример,левиот) другата рака на половина,нозете споени(една врз друга) и дигај се нагоре...види колку можеш,така се јачаат тие,прво едната па другата рака мењај ги.

меѓутоа,ако не си исчистен,не очекувај да ти се познаваат.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.496
Поени од реакции
4.058
легни на лактот(пример,левиот) другата рака на половина,нозете споени(една врз друга) и дигај се нагоре...види колку можеш,така се јачаат тие,прво едната па другата рака мењај ги.

меѓутоа,ако не си исчистен,не очекувај да ти се познаваат.
Ај ако можеш ти или некој друг да објасни поубаво, не те сватив баш за какви стомачни збориш.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Ај ако можеш ти или некој друг да објасни поубаво, не те сватив баш за какви стомачни збориш.



Прочитај ми го пак коментарот,види ја сликава,и ќе сфатиш за што ти зборам...само двете стапала,односно нозете,нека ти бидат споени...едно до друго
 
Член од
1 мај 2012
Мислења
153
Поени од реакции
74
Имам едно прашање. Во план ми е да почнам интезивно со вежбање во теретана. Прилично сум висок, тежината ми е идеална но сакам да си го зацврстам телото. Па некој да пише дали ќе ми требат да земам некој суплименти за побрзо да ги исфрлам масните наслаги од телото... Никако не сакам маса на телото туку само цврстина. Ке ми препорача ли некој кој би бил најидеалниот додаток за оваа работта.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Имам едно прашање. Во план ми е да почнам интезивно со вежбање во теретана. Прилично сум висок, тежината ми е идеална но сакам да си го зацврстам телото. Па некој да пише дали ќе ми требат да земам некој суплименти за побрзо да ги исфрлам масните наслаги од телото... Никако не сакам маса на телото туку само цврстина. Ке ми препорача ли некој кој би бил најидеалниот додаток за оваа работта.
Прво среди исхрана,после тоа начин на вежбање.

Идеална ти е тежината,а бараш суплемент за исфрлање на масните наслаги ? ај најди ми НЗС на ова ?

ако ти е идеална,како што викаш,тогаш,не ти треба суплемент за намалување на тежината,туку протеин(за почеток),кардио,и добар тежински тренинг.Секако,и одмор.

а доколку немаш идеална тежина,тогаш ќе земеш карнитин,за почеток,доколку немаш 10+ кила за симињање,и со другото од погоре кажано,ќе имаш резултати.
 
Член од
1 мај 2012
Мислења
153
Поени од реакции
74
Прво среди исхрана,после тоа начин на вежбање.

Идеална ти е тежината,а бараш суплемент за исфрлање на масните наслаги ? ај најди ми НЗС на ова ?

ако ти е идеална,како што викаш,тогаш,не ти треба суплемент за намалување на тежината,туку протеин(за почеток),кардио,и добар тежински тренинг.Секако,и одмор.

а доколку немаш идеална тежина,тогаш ќе земеш карнитин,за почеток,доколку немаш 10+ кила за симињање,и со другото од погоре кажано,ќе имаш резултати.
Исхраната секако ќе ја средам, имам вишок масти на делот од бутвите и нози. Па возење велосипед и кардио вежби мислам дека е најдобро. А на горниот дел од телото му треба само вежбање. Дали да пијам на пр. л-карнитин или нешто слично додека вежбам....?
А и грешка сме се разбрале... Вишокот масти да се претвори во мускул. БТВ фала на сугестијата
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Momci ja zedov ovaa kombinacija pa da vidam ce ja korsitam ovaj mesec za rezultati po mesec dena zadovolen ili ne ke vidime za mesec, inace ako nekoj ima dosega zemeno ista kombinacija kazete gi iskustvata
http://www.napumpajse.com/shop/kreatini-i-stimulansi/horse-power.aspx
+
http://www.napumpajse.com/shop/proteini/iso-sensation-23kg.aspx

+
http://www.califit.mk/index.php?route=product/product&path=36&product_id=382 za navecer pred spienje


cekam da mi go donesat uste iso sensation za den dva i pocnuvam da ja teram kombinacijava, dajte sovet kako najdobro da gi iskombiniram da dobijam najdobri rezultati oti dolgo vreme se macam da stignam do pari da gi zemam site tri odednas :)
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Momci ja zedov ovaa kombinacija pa da vidam ce ja korsitam ovaj mesec za rezultati po mesec dena zadovolen ili ne ke vidime za mesec, inace ako nekoj ima dosega zemeno ista kombinacija kazete gi iskustvata
http://www.napumpajse.com/shop/kreatini-i-stimulansi/horse-power.aspx
+
http://www.napumpajse.com/shop/proteini/iso-sensation-23kg.aspx

+
http://www.califit.mk/index.php?route=product/product&path=36&product_id=382 za navecer pred spienje


cekam da mi go donesat uste iso sensation za den dva i pocnuvam da ja teram kombinacijava, dajte sovet kako najdobro da gi iskombiniram da dobijam najdobri rezultati oti dolgo vreme se macam da stignam do pari da gi zemam site tri odednas :)
Во зависност од тоа кога ти е тренингот, една доза од Horse Power веднаш по ноќното спиење, со мала количина (20 грама) декстроза, а другата 45 минути пред тренинг.

Whey протеинот 20-30 минути по утринската доза од Horse Power, и веднаш по тренингот со мала количина (30 грама) декстроза.

А касеинот една доза пред легнување.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
1недела на дефиниција сум.. и гледам стрии ќе почнат да ми се прават од страна на левата града кај пазувот.. од што може да бидат стриите? растење не ми се веруват..

и некоја превенција ?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
1недела на дефиниција сум.. и гледам стрии ќе почнат да ми се прават од страна на левата града кај пазувот.. од што може да бидат стриите? растење не ми се веруват..

и некоја превенција ?
Стрии се од тегнење/собирање на кожата. (слабеење, здебелување)
Има креми против стрии али не се нешто многу ефикасни.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.516
Поени од реакции
6.164
1недела на дефиниција сум.. и гледам стрии ќе почнат да ми се прават од страна на левата града кај пазувот.. од што може да бидат стриите? растење не ми се веруват..

и некоја превенција ?
Земи некоја крема но не помага многу, исто внесувај и витамин Е за зацврстување на кожата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom