Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Ом в теретана ама сеа почнав, еден месец...
Не сум на ништо алергичен!



Еден месец. Да накачам. Ама ја размислувам да земам протеини...
Прочитај го постот на Џену Грл над мене.100% е во право.Можиш да почекаш година-две.
Иначе протеини не се земет чисто.Се комбинирет со креатин и малтодекстрин(најдобри јагленихидрати).Последниве година-две протеините како додатоци во исхраната ептен поскапеа,така да спреми си мин.6-7000 денари.Нормално за квалитетни протеини(Optimum Nutrition на пр).Ако сакаш имат и поевтини неквалитетни протеини(ако сакаш бубрезите да ти плачат).:toe:
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
6.676
Ом в теретана ама сеа почнав, еден месец...
Не сум на ништо алергичен!



Еден месец. Да накачам. Ама ја размислувам да земам протеини...
Вака јас би ти препорачал да не земаш ништо сега за сега ама ако веке си запнал земиси Гејнер (мешавина на различни додатоци базирана на протеин) и никако алкохол. Земи помала доза 2-3 кила и полека да ги пиеш да не форсираш да ти се навикне организмот,а за добар гејнер ја би ти препорачал од ultimate nutrition или од pro lab .


_али да не се разбереме погрешно ти препорачувам да не земаш ништо сега:helou:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
За почетници Гејнерите се добра работа.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Што се гејнери?
Here we go...
Гејнери(Gainers) ти се додатоци на исхраната кои во себе содржат микс од протеини,јагленихидрати,креатин и минерали.Името им доаѓа од англискиот збор To gain-добивка,да добиеш нешо плус.Добри се за оние кои имаат проблем со добивање на тежина.За посериозни вежбачи кои сакаат кавалитетен мускул не се препорачливи.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Уф ништо, таман си реков ќе се спремам навреме за олимпијада и почнав да работам со еднорачни-20кг за бицепс... отиде лактот. :) Сега пауза недела дена, not.

Кенгурчо, до кај си ти?
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
до 80кг на бенч. :D:D:D:D
одам поретко малце(x3 неделно), пошто спремам испит. не се форсирам премногу периодов и така =))
ај, може ќе стаам слика од грбот, да се види до кај сум =)))))
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Дали е пивскиот квасец добар да се зема?
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
6.676
Дали е пивскиот квасец добар да се зема?
Немој таква грешка да си направил, имав другарчиња што земаа и освен тоа што се утепаа од повракање немаше абе буквално никаков ефект...
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Немој таква грешка да си направил, имав другарчиња што земаа и освен тоа што се утепаа од повракање немаше абе буквално никаков ефект...
Пошто вежбам веќе 2 недели и редовно го земам 3 пати на ден по 4 апчиња, немам никакви нагони за повраќање.
Пише дека содржи Б витамини, амино киселини, минерали и протеини
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Пошто вежбам веќе 2 недели и редовно го земам 3 пати на ден по 4 апчиња, немам никакви нагони за повраќање.
Пише дека содржи Б витамини, амино киселини, минерали и протеини
Декс, ти пиеш таблети од пивски квасец, оние поголемки со сивкаста боја што смрдат гадно?
Пиј ги слободно, кај мене дома не само јас, сите ги пиеме. Општо се добри за целиот организам. Кога ми беше повреден нервот од операција на вилицата, десната страна не ја ни чувствував. Откако почнав да пијам, за две недели ми се врати чувството, нервот се олабави.
Немаш никаква штета, пиј си ги слободно :)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Дали е пивскиот квасец добар да се зема?
Да,добар е.Отварат апетит.Исто така имам читано дека е добар за кожата,ноктите и косата.Јас имам земано од тој германскиот во цилиндрични паковања.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
За се` е добар Солид, нема штета од него. :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Да,добар е.Отварат апетит.Исто така имам читано дека е добар за кожата,ноктите и косата.јас имам земано од тој германскиот во цилиндриќни паковања.
Ма каков апетит барам јас да скинам стомаков, избегавам вечера :) Али ми дава некоја енергија пошто послабо почнав да јадам

@џену
Да тие таблетите се, мене добро ми мирисаат :pos2:
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
2.082
Вежбам веќе 1 месец редовно скоро секој ден, па да прашам некој од поискусните, што е подобро? кревање поголема тежина, а помалку пати или пак помала тежина, а во повеќе серии ? (за гради) :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom