Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Која е причината за покачен креатинин? Границата е 110 а кајмене е 141. Не тренирам 6 месеци и не користам суплементи но вчера вечерта се напив една доза веј после долг период и денес провервав крв па дали е можно однего да покажи висок креатинин и која храна треба да се избегнува за да се намали? Прв пат имам покачен креатинин.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Најчесто покачен креатинин е од стрес на телото од тежинските тренинзи, па со одмор се намалува. Не би требало да биде покачен од доза whey. Некаков друг вид на стрес да не имаш?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Најчесто покачен креатинин е од стрес на телото од тежинските тренинзи, па со одмор се намалува. Не би требало да биде покачен од доза whey. Некаков друг вид на стрес да не имаш?
Имав стрес баш еден ден пред да се направи крвната слика.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
265
Почнувам со кардио од понеделник (трчање и точак). Што е подобро да земам во комбинација со кардио, BCAA или EAA?
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Почнувам со кардио од понеделник (трчање и точак). Што е подобро да земам во комбинација со кардио, BCAA или EAA?
Па и не ти треба ништо посебно за кардио, само земи направи го. Можеби едно кафе/зелен чај ако го правиш сабајле за да те разбуди. Јас би ги чувал EAA за време на тежински тренинг. Доколку имаш средства можес и за време на кардио.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Почнувам со кардио од понеделник (трчање и точак). Што е подобро да земам во комбинација со кардио, BCAA или EAA?
Ако целта е да намлиш на масно ткиво, а да сочуваш максимално мускулна маса, БЦАА пред тренинг, при крај на тренинг ЕАК и после тренинг 2;1 ЈХ и Протеин :)
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
265
Ако целта е да намлиш на масно ткиво, а да сочуваш максимално мускулна маса, БЦАА пред тренинг, при крај на тренинг ЕАК и после тренинг 2;1 ЈХ и Протеин :)
Е токму тоа ми беше целта,ти благодарам :) а тоа ЕАК за што служи и дали морам да го користам? Не сум користел до сега такво нешто..
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Е токму тоа ми беше целта,ти благодарам :) а тоа ЕАК за што служи и дали морам да го користам? Не сум користел до сега такво нешто..
ЕАК = EAA = Есенцијални Амино Киселини
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
265
Аха.. проблемот е што не сакам толку суплементи да земам, затоа прашав што е подобро во случајов БЦАА или ЕАА... едно од тие 2.
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
73
Поени од реакции
9
Decki mi treba pomosh :)

Kupiv miltifunkcionalno vratilo koe planirav na balkon da go stavam, no dzidot ne e od dovolno cvrst materijal da izdrzi, pa sum primoran da najdam resenie vnatre vo stan.

Slikite podolu se od hodnik kade sto ne bi mozelo vratiloto postojano da stoi prikaceno, tuku mi treba nacin kako bi mozelo samo za vezbanje da go montiram.

Ideja mene mi e, nekoja metalna konstrukcija sto bi mi ovozmozilo lesno prikacuvanje i vadenje na vratiloto.

Ne se razbiram mnogu od montiranje i slicno, no mislam ima prostor za nekoe kreativno resenie:D

p.s Jas bi go stavil i na stranicen dzid no ne gledam nacin kako bi se izvedilo toa.

32424CB2-AD56-4423-BD00-867496DA3DBF.jpeg 04D585B0-7121-4917-8CE5-28D4850AE4F2.jpeg 62EE7AA9-EFF9-48F6-A2B6-ED5E99FEADD2.jpeg D5132C7E-4200-404F-B830-471E4841D0AF.jpeg
 

Attachments

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Отшрафи/заштрафи систем, ако не сакаш постојано да биде закачено. Интересно решение, си добил и лат машина.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
На 4:50 Џордан Курви. :pos: Верувам го знаете детево. Интересно...

 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
73
Поени од реакции
9
Отшрафи/заштрафи систем, ако не сакаш постојано да биде закачено. Интересно решение, си добил и лат машина.
И ја истото се мислев.
Но не сум сигурен дека може да се изведе таков отштрафи заштрафи систем.
Имаш ли ти некакво искуство или да знаеш да постои да си видел некаде нешто слично?
Здравје деновиве ќе зборам со мајстор да видам што ќе ми каже.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.723
Поени од реакции
1.994
Decki mi treba pomosh :)

Kupiv miltifunkcionalno vratilo koe planirav na balkon da go stavam, no dzidot ne e od dovolno cvrst materijal da izdrzi, pa sum primoran da najdam resenie vnatre vo stan.

Slikite podolu se od hodnik kade sto ne bi mozelo vratiloto postojano da stoi prikaceno, tuku mi treba nacin kako bi mozelo samo za vezbanje da go montiram.

Ideja mene mi e, nekoja metalna konstrukcija sto bi mi ovozmozilo lesno prikacuvanje i vadenje na vratiloto.

Ne se razbiram mnogu od montiranje i slicno, no mislam ima prostor za nekoe kreativno resenie:D

p.s Jas bi go stavil i na stranicen dzid no ne gledam nacin kako bi se izvedilo toa.

Прегледај го приврзокот 292229Прегледај го приврзокот 292230Прегледај го приврзокот 292231Прегледај го приврзокот 292232
Побарај анкер штрафови нешто такво и со мутер само да ги штрафиш, одштрафуваш би требало да ти функционира...
 
Член од
28 јули 2018
Мислења
119
Поени од реакции
172
Останува забраната за фитнес клубовите до 15мај освен за работа на отворено:unsure:.
Има ли некој фитнес клуб низ Скопје кој може да работи под овие услови?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom