Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
5 април 2010
Мислења
567
Поени од реакции
202
Не се сеќавам за кои извори зборуваш али нема везе, не се сложуваш со мене - No hard feelings (y)
Автоматски споено мислење:


Немој буквално да се толкуваме.

Јас 2 години не вежбав и сосем мал процент имам изгубено мускул што не се и приметува.
Типац со големи дози на креатин нека престани да пие креатин и да не вежба па да видиме колку ќе задржи.
Лол.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
567
Поени од реакции
202
Ти ли беше тој што тврдеше дека шансите за повреда се еднакви кај barbell curl и upright row? o_O
Ах бе друже. Ќе го пишам само ова. Повредата не доаѓа од самата вежба туку од начинот на изведување на вежбата.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.435
Поени од реакции
925
Значи сеуште има луѓе шо мислат дека креатинот ги пумпа мускулите и дека после пауза со тренинзи се тушат мускулите :rolleyes:
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
116
Поени од реакции
55
Значи сеуште има луѓе шо мислат дека креатинот ги пумпа мускулите и дека после пауза со тренинзи се тушат мускулите :rolleyes:
Ова кога ќе ти го спомне некој ти иде да се .... Или кога ќе ти рече некој "абе ќе видиш се ќе ти висне кога ќе остариш" :tapp:
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.754
Поени од реакции
8.453
Значи сеуште има луѓе шо мислат дека креатинот ги пумпа мускулите и дека после пауза со тренинзи се тушат мускулите :rolleyes:
Да не се лажеме, секој почетник тоа го мисли. Сите ние тука тоа сме го мислиле.
Јас прв пат кога се напив креатин, после 10 секунди осетив болка во пределот кај бубрезите :pos:
Пиев вода по еден тон на ден, во кафичите ги замарав келнерите, со едно кафе ми носеа 5 чаши вода и на секои 10 минути бев во ВЦ.
Ах, сеќавања :ROFLMAO:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.429
Како е подобро да се зема BCAA, како таблета или како прав? Или нема врска?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.617
Поени од реакции
18.838
Како е подобро да се зема BCAA, како таблета или како прав? Или нема врска?
Јас претпочитам на сите суплементи прав.
Капсули/таблети: 99.9% со помали дози од потребното, или пак треба да голташ по неколку што барем мене ми е досадно, често големи и тешки за голтање, полесни за носење каде и да одиш, најчесто се побавни за апсорпција поради останатите додатоци.

Прав: поефтин во најголем дел случаи, може да внесеш поголема доза без проблем, може да го раствориш и да го пиеш како цедевита, подосаден за носење поради поголемо паковање (кога сум патувал јас си ставав во паковките од шумливи таблети :D), најчесто побрза апсорпција.

Во зависност од потребите, али лично немам добро мислење на БЦАА, ако финансиите не се проблем по мое ЕАА е далеку подобар избор.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.844
Поени од реакции
3.535
Ова кога ќе ти го спомне некој ти иде да се .... Или кога ќе ти рече некој "абе ќе видиш се ќе ти висне кога ќе остариш" :tapp:
Брееј... поради една констатација човек од лајно подолу ќе го направите :angel:
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.435
Поени од реакции
925
Да не се лажеме, секој почетник тоа го мисли. Сите ние тука тоа сме го мислиле.
Јас прв пат кога се напив креатин, после 10 секунди осетив болка во пределот кај бубрезите :pos:
Пиев вода по еден тон на ден, во кафичите ги замарав келнерите, со едно кафе ми носеа 5 чаши вода и на секои 10 минути бев во ВЦ.
Ах, сеќавања :ROFLMAO:
Истото го праев ијас :LOL: Само сега има многу статии и видеа како се користат суплементите така што можи лесно да се поднаучи теорија. Пред 10 години немаше од каде да учиме така да се пробвавме на нас.
Автоматски споено мислење:

Ова кога ќе ти го спомне некој ти иде да се .... Или кога ќе ти рече некој "абе ќе видиш се ќе ти висне кога ќе остариш" :tapp:
и сеуште се споменува то дека на старост опаѓа кожата и дека нестанва куќобернико од креатинот и дека веј е хемија.
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.227
Јас прв пат кога се напив креатин, после 10 секунди осетив болка во пределот кај бубрезите :pos:
И мене исто одма ме болат бубрезите и зато не пијам креатин. Има некоја финта или? Шубе ми е да пијам, многу различни мислења имам прочитано, слушнато. И дали би можел да испитам во некоја клиника дали имам проблем од креатинот или не?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.754
Поени од реакции
8.453
И мене исто одма ме болат бубрезите и зато не пијам креатин. Има некоја финта или? Шубе ми е да пијам, многу различни мислења имам прочитано, слушнато. И дали би можел да испитам во некоја клиника дали имам проблем од креатинот или не?
Кај мене беше психата.. после 10 секунди креатинот ни до хранопроводот не беше стигнал :ROFLMAO:
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.435
Поени од реакции
925
И мене исто одма ме болат бубрезите и зато не пијам креатин. Има некоја финта или? Шубе ми е да пијам, многу различни мислења имам прочитано, слушнато. И дали би можел да испитам во некоја клиника дали имам проблем од креатинот или не?
Ako imas maka so bubrezi ili primas terapia za bubrezi togas kreatinot mozi da ti praj komplikacii popravo kreatininot posto del od kreatinot se pretvora vo kreatininin i se isfrla niz mokraca.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom