Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
12 мај 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Дали правите стрес тест или ЕКГ од време на време и каде?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Дали правите стрес тест или ЕКГ од време на време и каде?
EKG последен пат кај матичната правев во Јане Сандански. Така да вајда можеш било каде, не знам сега со гужви како е, сигурно можеш и во помали приватни клиники.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
265
Креатин користам веќе 5-6 месеџи константно. Да правам ли пауза, и ако да колку?
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.723
Поени од реакции
1.994
Креатин користам веќе 5-6 месеџи константно. Да правам ли пауза, и ако да колку?
6-8 недели се пие, па се прави пауза од минимум 2 недели...
Така бар имаа пишано на Полео страната за нивниот креатин што го продаваат.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.285
Сум користел креатин монохидрат краток период, но се држев до препораки за начин без полнења, т.е. 2г (или колку и да беше) во доза.
Резултат - апсолутно никаков. Но да не паламудам, го пиев неколку недели и како што реков по 2 грама. Но сум сретнувал мислења од луѓе кои и во поголеми дози не го сеќаваат и не забележуваале ефект.

Знам дека важи за стандарден суплемент и според голем дел од бодибилдинг комјунито - суплемет со најголем и најбрз ефект.

Доста често размислував за употреба и сум сакал да видам брзи резултати, но фактот дека после кратка пауза ќе се истишиш како балон не ме натера да се решам за континуирана употреба.
Сакам таа маса што сум го ставил да ја задржам.

Знам знам... ако вежбаш континуирано нема да изгубиш маса и таквото размислување е доста семи-лејзи размислување, но сепак мислам дека мускулатурата што ќе ја ставиш регуларно без никакви водени пумпања на мускулите останува подолго време дури и во периоди на евентуално нетренирање.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Доста често размислував за употреба и сум сакал да видам брзи резултати, но фактот дека после кратка пауза ќе се истишиш како балон не ме натера да се решам за континуирана употреба.
Сакам таа маса што сум го ставил да ја задржам.
Од искуство ова или некој ти го кажал?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.285
Од искуство ова или некој ти го кажал?
Па немам искуство со креатинот. Како што кажав, само 2-3 недели пиев - без ефетк :icon_mrgr:

Познавам дечки кои буквално се истишиле после кратка пауза :)
Нели креатинот ствара задршки на вода во мускулите?

Колку шо сум запознат... после прекин со консумирање на креатин водата се исфрла од мускулот.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Па немам искуство со креатинот. Како што кажав, само 2-3 недели пиев - без ефетк :icon_mrgr:

Познавам дечки кои буквално се истишиле после кратка пауза :)
Нели креатинот ствара задршки на вода во мускулите?

Колку шо сум запознат... после прекин со консумирање на креатин водата се исфрла од мускулот.
Да издише толку од обичен креатин нема шанси, освен ако не бил на некој џус :ROFLMAO:
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Сум користел креатин монохидрат краток период, но се држев до препораки за начин без полнења, т.е. 2г (или колку и да беше) во доза.
Резултат - апсолутно никаков. Но да не паламудам, го пиев неколку недели и како што реков по 2 грама. Но сум сретнувал мислења од луѓе кои и во поголеми дози не го сеќаваат и не забележуваале ефект.

Знам дека важи за стандарден суплемент и според голем дел од бодибилдинг комјунито - суплемет со најголем и најбрз ефект.

Доста често размислував за употреба и сум сакал да видам брзи резултати, но фактот дека после кратка пауза ќе се истишиш како балон не ме натера да се решам за континуирана употреба.
Сакам таа маса што сум го ставил да ја задржам.

Знам знам... ако вежбаш континуирано нема да изгубиш маса и таквото размислување е доста семи-лејзи размислување, но сепак мислам дека мускулатурата што ќе ја ставиш регуларно без никакви водени пумпања на мускулите останува подолго време дури и во периоди на евентуално нетренирање.
Еднаш мислам дека ти кажав да си ги смениш изворите на информации. Со постов потврдуваш дека дефинитивно треба да ги смениш, мислам дека и ти препорачав некој youtube канали доколку сакаш на забаван начин да се едуцираш. Ако не било дискусијата со тебе, сепак смени од кај се едуцираш.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Да издише толку од обичен креатин нема шанси, освен ако не бил на некој џус :ROFLMAO:
И да биле на на некој јус, никој што знае што прави нема да да се најде во ситуација да изгледа како да се истипил ко балон, а не па со креатин.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.285
Еднаш мислам дека ти кажав да си ги смениш изворите на информации. Со постов потврдуваш дека дефинитивно треба да ги смениш, мислам дека и ти препорачав некој youtube канали доколку сакаш на забаван начин да се едуцираш. Ако не било дискусијата со тебе, сепак смени од кај се едуцираш.
Не се сеќавам за кои извори зборуваш али нема везе, не се сложуваш со мене - No hard feelings (y)
Автоматски споено мислење:

се истипил ко балон
Немој буквално да се толкуваме.

Јас 2 години не вежбав и сосем мал процент имам изгубено мускул што не се и приметува.
Типац со големи дози на креатин нека престани да пие креатин и да не вежба па да видиме колку ќе задржи.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Не се сеќавам за кои извори зборуваш али нема везе, не се сложуваш со мене - No hard feelings (y)
Автоматски споено мислење:


Немој буквално да се толкуваме.

Јас 2 години не вежбав и сосем мал процент имам изгубено мускул што не се и приметува.
Типац со големи дози на креатин нека престани да пие креатин и да не вежба па да видиме колку ќе задржи.
Значи ај овакој ама без љутење. Најискрено да те прашам ? Дали онакој ти кд ке куцнеш на тастатуру а у нешто или небитно коментираш на некој коментар, онакој што знам, дали стварно мислиш дека добар савет си даја ?

п.с. и ПОСЛЕ ЗШТО ЈА ТРОЛАМ ?

@Gjoroski Види ја неам појма колко дипломе или сертификати или ватевер какко и да ги викате си ги поделија у Куманово. Ама евенајискрено, ти викаш 10% су паднале. Ја ти гарантиам ревизију да ти направимо на доделиени сертификати 98% ке паднев.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom