Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
5 април 2010
Мислења
536
Поени од реакции
173
Друже, можеби за про бодибилдер ове а "worth it" ситуација, али за рекреативец е "fuck it".
Заеби агресивност и форсирање на телото над границите доколку не ти е тоа професија.
Безбедноста пред сѐ.

Само мој став. :toe:
Автоматски споено мислење:


Доволно е елементарно познавање да имаш од анатомија ( микроскопско), а тоа и Џеф добро го објаснува низ илустрации и примери. Бихајнд д нек бенч прес е вежба со висок ризик царе, факт!

А башка тоа се зборуваше дека обратната вежба (пред глава барот) го погаѓа истиот мускул, така да...


Точно, апсолутно се слагам. На секоја вежба можеш да се повредиш доколку неправилно го припремиш телото пред тренинг, но затоа постојат степени на ризици кај вежбите, Џев баш тоа и го зборува. Шолдер прес, апрајт роус и дипс се вежби со висок ризик (најмногу кај ПОЧЕТНИЦИ).
Тоа што убаво и графички објаснува и делува дека знае што збори незначи дека е правилно. Продукциски е предобро спремен со солидно тело и делува дека све знае и луѓето си го зимаат здраво за готово. Баш во деловите со маркерите кога објаснува многу погрешни работи, има кажувано во текот на годините.
Сите вежби што ги наброја сами по себе не се вискоризични, не ти е ова squats на pilates топка па така да збориш.
Да на upright row можеш да сејбеш рамо исто како што и со barbel curl можеш да сјебеш рамо ако егото преовладува и ред други работи што се насобрале придонесуваат кон тоа. Дипсот да ја избациш од игра за градење на гради, а да бенчаш 2-3 неделно е оставање на гаинз на маса, а притоа шансите за повреда се подеднакво исти. Може да се пишува многу на тежава ама тешко ми е да го доловам сето тоа во пост. Поентата ми е дека треба да одбегнуваш да имаш такво мислење дека некоја вежба е поише склона кон повреди. Може да ти наштети. Пристапи кон сите вежби дека можат да те сјебат, внимавај на техниката, егото на страна и ќе немаш гајле.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.694
Поени од реакции
3.386
Да на upright row можеш да сејбеш рамо исто како што и со barbel curl можеш да сјебеш рамо
уфф.. :unsure: би сакал да можев да се сложам со тебе овдека.

Барбел крл како вежба е поприродна од апрајт роу.
По твојава логика теоретски и пратично возможно е да се повредиш и од најнормално пешачење, но детална споредба на телесните движења во две вакви комплетно различни вежби е малку неадекватна.
Со барбел крл би можел да скиниш бицепс поради неправилно претходна прирпема и оверлоадинг. Но со нормални тежини и природно држење на телото шансите се далеку помали.
Автоматски споено мислење:

Очекувате 100процентна искреност од ликови кои прават профит од ова за да ги афирмираме како - веродостојни? :)
Јас мислам дека нема да го добиеме тој процент кај нити еден јутуб инструктор. Да земеме да им чешламе контент на сите ќе им најдеме вакви ствари, сигурен сум! :D

А убаво рече и ти самиот - поголем дел од видеата му се доста конструктивни и корисни, дел се кликбајт видеа (што е нормално и очекувано лец фејс ит :icon_mrgr:)

Не знам зошто сѐ уште го дискутираме Џеф и продолжуваме да бараме „фитнес-светци„ :)
Кажавме сѐ што требаше и јас мислам дека постигнавме општа согласност во поголем дел од разговорите. :angel:
Автоматски споено мислење:

Сега го отворив видеото.
Ко видов од кого е... останав без зборови.
Значи ок за критиките, нема да зе задржам на нив. Но Скот ли најде да зборува? :ROFLMAO:

Скот е попознат со фејкерство јас би рекол. Доста критикуван од многу други, го знам одамна и него. :)
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.587
Поени од реакции
5.356
Џеф има ситни трикови и совети за варијации на вежби што се многу помагаат ако имаш повреда, слаба мобилност и слично.Сум избегнувал lunges ради проблеми со колена и стабилност, ама еве пробајте ја оваа верзија и ќе видите дека човекот не измислува топла вода како што викате. Има и други примери што секојдневно ми користат, а сум ги научил од него и ми помогнале.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.446
Поени од реакции
14.647
@Psyside како бе гледаш некои фејк-нетис и мислиш дека се реални, а Џеф кој се бави со ова со години и што користел некој тег за да покаже некоја вежба го правиш фејкер?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.072
Поени од реакции
17.376
уфф.. :unsure: би сакал да можев да се сложам со тебе овдека.

Барбел крл како вежба е поприродна од апрајт роу.
По твојава логика теоретски и пратично возможно е да се повредиш и од најнормално пешачење, но детална споредба на телесните движења во две вакви комплетно различни вежби е малку неадекватна.
Со барбел крл би можел да скиниш бицепс поради неправилно претходна прирпема и оверлоадинг. Но со нормални тежини и природно држење на телото шансите се далеку помали.
Автоматски споено мислење:


Очекувате 100процентна искреност од ликови кои прават профит од ова за да ги афирмираме како - веродостојни? :)
Јас мислам дека нема да го добиеме тој процент кај нити еден јутуб инструктор. Да земеме да им чешламе контент на сите ќе им најдеме вакви ствари, сигурен сум! :D

А убаво рече и ти самиот - поголем дел од видеата му се доста конструктивни и корисни, дел се кликбајт видеа (што е нормално и очекувано лец фејс ит :icon_mrgr:)

Не знам зошто сѐ уште го дискутираме Џеф и продолжуваме да бараме „фитнес-светци„ :)
Кажавме сѐ што требаше и јас мислам дека постигнавме општа согласност во поголем дел од разговорите. :angel:
Автоматски споено мислење:

Сега го отворив видеото.
Ко видов од кого е... останав без зборови.
Значи ок за критиките, нема да зе задржам на нив. Но Скот ли најде да зборува? :ROFLMAO:

Скот е попознат со фејкерство јас би рекол. Доста критикуван од многу други, го знам одамна и него. :)
Ова ти се вика класична неспособност за критика, значи не е фрка што кревал фејк тегови, фрка била што тој што го осудил го правел истото. Whataboutism.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.446
Поени од реакции
14.647
Ова ти се вика класична неспособност за критика, значи не е фрка што кревал фејк тегови, фрка била што тој што го осудил го правел истото. Whataboutism.
дебанкиран и уништен од аргументи, напусти кучу великог брата.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.072
Поени од реакции
17.376
дебанкиран и уништен од аргументи, напусти кучу великог брата.
Неретко сум се натeгал на форуми за се и сешто, ама тебе најискрено те сожалувам, wannabe cool депре.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.173
Очекувате 100процентна искреност од ликови кои прават профит од ова за да ги афирмираме како - веродостојни? :)
Јас мислам дека нема да го добиеме тој процент кај нити еден јутуб инструктор. Да земеме да им чешламе контент на сите ќе им најдеме вакви ствари, сигурен сум! :D

А убаво рече и ти самиот - поголем дел од видеата му се доста конструктивни и корисни, дел се кликбајт видеа (што е нормално и очекувано лец фејс ит :icon_mrgr:)

Не знам зошто сѐ уште го дискутираме Џеф и продолжуваме да бараме „фитнес-светци„ :)
Кажавме сѐ што требаше и јас мислам дека постигнавме општа согласност во поголем дел од разговорите. :angel:
Онака го постирав видеото зашто видов дека не си запознаен со fake weights аферата. Не бараме светци, претходно ги наведов причините зошто не го набројав Џеф во мојата листа. Лажните тегови не се поврзани со тоа, после се разви темата во таа насока.

Сега го отворив видеото.
Ко видов од кого е... останав без зборови.
Значи ок за критиките, нема да зе задржам на нив. Но Скот ли најде да зборува? :ROFLMAO:

Скот е попознат со фејкерство јас би рекол. Доста критикуван од многу други, го знам одамна и него. :)
Ми текна дека тоа видео доста јасно ја објаснува отприлика цела прича за некој што не е запознаен со лажните тегови на Џеф, затоа го пуштив, нема врска од кого е.

Инаку, зошто имаш негативно мислење за Скот? Во мојата листа го спомнав и неговиот канал, отсекогаш сум го сметал за еден од коректните на YouTube со доста добри "no bullshit" информации. Прв пат слушам некој да го карактеризира како фејк. Сподели ако имаш нешто juicy :)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.694
Поени од реакции
3.386
Онака го постирав видеото зашто видов дека не си запознаен со fake weights аферата. Не бараме светци, претходно ги наведов причините зошто не го набројав Џеф во мојата листа. Лажните тегови не се поврзани со тоа, после се разви темата во таа насока.Ми текна дека тоа видео доста јасно ја објаснува отприлика цела прича за некој што не е запознаен со лажните тегови на Џеф, затоа го пуштив, нема врска од кого е.

Инаку, зошто имаш негативно мислење за Скот? Во мојата листа го спомнав и неговиот канал, отсекогаш сум го сметал за еден од коректните на YouTube со доста добри "no bullshit" информации. Прв пат слушам некој да го карактеризира како фејк. Сподели ако имаш нешто juicy :)
Не реков дека е фул оф шит, сум го гледал и јас Скот доста. Но не смееме да го споредиме со Џеф и неговото теоретско и практично знаење од проблематикава.
Иначе против Скот знам дека имаше доста критики од други јутубери дека е контрадикторен, а мислам дека и го бркаа од неколку теретани. Не сум сигурен околу содржината на настаните во целост.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.173
@nE0n1nja а што мислиш за Gravity како канал?
Типот е повеќе насочен кон исхраната и суплементација.
Немам видено ништо од тој канал, само ми текна дека Грег го има коментирано, овде и овде, веројатно тоа е единствениот пат што сум слушнал за типов. Изгледа доста информативно, само тие сток снимките и анимациите не се баш по мој вкус.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.173
Има некој следено некаква програма или книга за истегнување и зголемување на флексибилноста? Гледам има еден куп книги на темата, не знам што да одберам.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.738
Поени од реакции
626
Има некој следено некаква програма или книга за истегнување и зголемување на флексибилноста? Гледам има еден куп книги на темата, не знам што да одберам.
Најдобар начин е мултифункционален тренинг, 3 пати неделно, освен програми и позите за јога истегање.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.590
Поени од реакции
872
Има некој следено некаква програма или книга за истегнување и зголемување на флексибилноста? Гледам има еден куп книги на темата, не знам што да одберам.
Разгледај тука, има совети како да се ослободиш од болка и да подобриш флексибилност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom