Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Брате, 10 мл ти се 10гр...Препорачана доза ти е 5гр на ден. А за редоследот, пробај еднаш прва вежба дипс па следен склекови, не е толку битен редоследот колку самата форма..Што повеќе ти одговара така започни го тренингот, како и да вртиш пак ќе дојдиш до истиот волумен на крајот на тренингот
@prophet777
10ml креатин ти се 5гр (1ml = 0.51gr креатин), едното е мерка за волумен другото е мерка за тежина.

Прво се прави покомплексната вежба а тоа е ПРОПАЃАЊЕ, па склекот што значи редоследот е подеднакво битен како и самата форма.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Na push day ovie 100 skleka gi pravis pred dips seriite ili posle ? Ja prvo pravam 5 serii dips pa sklekovi mislam vaka e poefikasno, popravi me ako sum greska.
Не си грешка, зависи од твоето ниво на фитнес и тоа како се осеќаш односно дали сметаш дека доволно го оптоваруваш мускулот.

Јас додадов 100 склека на почеток од сесијата, пред dips зашто иначе dips ми се многу лесни и ќе правам по 30-40 во серија на одморено, што не е добро односно првите 15-20 репетиции ќе бидат за џабе. Вака после тие 100 склека имам добра пумпа и веќе релативно истоштени мускули, се движам во опсег 12-15 репетиции на dips што е таман. Ама и после секоја серија dips правам по 10-12 склека без одмор.
Значи тие 100 склека на почеток ги користам како загревање, за да направам пропаѓањата да ми бидат потешки, а после останатите склекови доаѓаат како еден вид на drop set.

А кога вежбам во теретана, склекови правам на крај како финишер но тамо важат други правила бидејќи оптоварувањето на мускулите може да се регулира едноставно со додавање на тежини.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
714
Поени од реакции
937
Шо академија е она ФитБиз, има ли иднина кај нас како фитнес тренер, ако немате своја теретана, шо мислите?
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
29
Поени од реакции
12
Здраво другари, ако може мала помош од некој поискусен во вежбањето.
Вежбам веќе подолг период, возам велосипед и сум доста визички активен е сега пак влегов во теретана пред месец дена, сакав да ве прашам дали и колку е добро да земам некој топач на масти, мастите ми се таканаречените сполјери и мал дел на стомак?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Здраво другари, ако може мала помош од некој поискусен во вежбањето.
Вежбам веќе подолг период, возам велосипед и сум доста визички активен е сега пак влегов во теретана пред месец дена, сакав да ве прашам дали и колку е добро да земам некој топач на масти, мастите ми се таканаречените сполјери и мал дел на стомак?
Исто ко да си ги пуштил парите за топачи низ Вардар.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
Здраво другари, ако може мала помош од некој поискусен во вежбањето.
Вежбам веќе подолг период, возам велосипед и сум доста визички активен е сега пак влегов во теретана пред месец дена, сакав да ве прашам дали и колку е добро да земам некој топач на масти, мастите ми се таканаречените сполјери и мал дел на стомак?
Јас бев многу улежан, почнав да вежбам во теретана и земав програма од Хербалајф ама и сменив навики во исхрана. Го имав истиот проблем многу големи спољери и сало околу стомак, за 21 ден ослабев 9.4 кг и намалив многу во обем. Еве сега ми почнува 3 месец во исто темпо со тоа што ја менувам програмата, односно производите и плус вежбањето првиот месец повеќе на кардио бев, сега вежбам со тежина повеќе за да качам на мускулна маса. Значи до сега вкупно за 2 месеци ослабев околу 13 кг, и сега само одржавам. Поздрав
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Јас бев многу улежан, почнав да вежбам во теретана и земав програма од Хербалајф ама и сменив навики во исхрана. Го имав истиот проблем многу големи спољери и сало околу стомак, за 21 ден ослабев 9.4 кг и намалив многу во обем. Еве сега ми почнува 3 месец во исто темпо со тоа што ја менувам програмата, односно производите и плус вежбањето првиот месец повеќе на кардио бев, сега вежбам со тежина повеќе за да качам на мускулна маса. Значи до сега вкупно за 2 месеци ослабев околу 13 кг, и сега само одржавам. Поздрав
И после з'што тролам ... @AceCaleb
Автоматски споено мислење:

Шо академија е она ФитБиз, има ли иднина кај нас како фитнес тренер, ако немате своја теретана, шо мислите?
Најбоља, ке научиш да правиш 30 дневни дитокс диете. А за работа како фитнес тренер има иднина, туј су паре.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
И после з'што тролам ... @AceCaleb
Автоматски споено мислење:


Најбоља, ке научиш да правиш 30 дневни дитокс диете. А за работа како фитнес тренер има иднина, туј су паре.
Искрено, темава и сите други теми треба да одат под клуч. Нови и нетоксични теми треба да се стартуваат, кој трола бан за пишување временски, и тоа е тоа @Acid овај подфорум ви стана село без кучина...

@qwerty123q со сета должна почит, кон сите што "шиткаат" курсеви, но кај нас 0 знаење се добива, да не се лажеме и да си продаваме пуфки. Денес секој еден е тренер, сертификат има секој втор член на теретана, а знаење нема никој. Курсот за кој прашуваш конкретно, има само добра маркетинг стратегија да привлече "слушатели" и потенцијални купци.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.511
Поени од реакции
4.332
Некој што користел или што знае добар начин на тренинг за корекција на непропорционални (uneven/imbalanced) мускули?
Знам дека има по интернетов еден куп видеа, ама сепак да видам што мислења ќе добијам и од тука.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Некој што користел или што знае добар начин на тренинг за корекција на непропорционални (uneven/imbalanced) мускули?
Знам дека има по интернетов еден куп видеа, ама сепак да видам што мислења ќе добијам и од тука.
Stanuva zbor za asimetricni muskuli, resenieto e vo podobruvanje na tehnikata na izveduvanje na vezbite za targetiranata muskulna grupa. Proporcionalno, ke se podobrat i izramnat do nekoj mal stepen na identicnost. Se ostanato e samo prodavanje vetar vo magla, i totalna ne strucnost i nepoznavanje na materijata...
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Искрено, темава и сите други теми треба да одат под клуч. Нови и нетоксични теми треба да се стартуваат, кој трола бан за пишување временски, и тоа е тоа @Acid овај подфорум ви стана село без кучина...

@qwerty123q со сета должна почит, кон сите што "шиткаат" курсеви, но кај нас 0 знаење се добива, да не се лажеме и да си продаваме пуфки. Денес секој еден е тренер, сертификат има секој втор член на теретана, а знаење нема никој. Курсот за кој прашуваш конкретно, има само добра маркетинг стратегија да привлече "слушатели" и потенцијални купци.
Не СЕКОЈ! Некој е надлежен за таа работа и како предавачи има овластени и најповикани стручни лица во Македонија. Ако од нив незнаеш и неможеш да нанучиш, тогаш на интернет сигурно нема да стекнеш знаење. Има голема разлика од јутуб инструктор и инструктор кој слушал предавања и полагал анатомија и физиологина, спортска психологија, медотологија на тренинг, психомоторика...предмети кои ги предаваат универзитетски професори, активни и во пензија со огромно искуство теоретско и практично директно работејки во спортот. Ако мислиш дека од Милан Глигороски и Јовче Василевски, дипломирани професори по бодибилдинг и лиценцирани од страна на IFBB, одговорни за практичната настава неможеш и немаш што да научиш, сигурно со хербалајф сертификат и слични на него нема да си инструктор. Посебно што пак ќе се вратам на почетоткот, некој е законски надлежен за таа работа. Бодибилдинг и фитнес федерацијата на Македонија.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Не СЕКОЈ! Некој е надлежен за таа работа и како предавачи има овластени и најповикани стручни лица во Македонија. Ако од нив незнаеш и неможеш да нанучиш, тогаш на интернет сигурно нема да стекнеш знаење. Има голема разлика од јутуб инструктор и инструктор кој слушал предавања и полагал анатомија и физиологина, спортска психологија, медотологија на тренинг, психомоторика...предмети кои ги предаваат универзитетски професори, активни и во пензија со огромно искуство теоретско и практично директно работејки во спортот. Ако мислиш дека од Милан Глигороски и Јовче Василевски, дипломирани професори по бодибилдинг и лиценцирани од страна на IFBB, одговорни за практичната настава неможеш и немаш што да научиш, сигурно со хербалајф сертификат и слични на него нема да си инструктор. Посебно што пак ќе се вратам на почетоткот, некој е законски надлежен за таа работа. Бодибилдинг и фитнес федерацијата на Македонија.
Промашуеш гу поенту. Никој не вика да неможеш и нема што да научиш. Има ли некој што е платија а не е земаја диплому, сертификат или како и да се вика ?
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
И после з'што тролам ... @AceCaleb
Автоматски споено мислење:


Најбоља, ке научиш да правиш 30 дневни дитокс диете. А за работа како фитнес тренер има иднина, туј су паре.
Човекот праша и јас му кажав, ти можеш да си кажеш за тебе, а не да се замараш со другите мислења. Не му реков дека ослабев само од Хербалајф, туку покрај него дека сменив и исхрана и вежбав во теретана... И сеуште го правам истото... Ти изгледа немаш друга работа па се замараш со другите мислења каде што не си ни спомнат.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Промашуеш гу поенту. Никој не вика да неможеш и нема што да научиш. Има ли некој што е платија а не е земаја диплому, сертификат или како и да се вика ?
ИМА. секој оној кој не го положил тестот. До сега се некаде околу 10% од учесниците.
Федерацијата организира курс, наставен и на крајот од курсот има тестирање. Не е семинар.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Не СЕКОЈ! Некој е надлежен за таа работа и како предавачи има овластени и најповикани стручни лица во Македонија. Ако од нив незнаеш и неможеш да нанучиш, тогаш на интернет сигурно нема да стекнеш знаење. Има голема разлика од јутуб инструктор и инструктор кој слушал предавања и полагал анатомија и физиологина, спортска психологија, медотологија на тренинг, психомоторика...предмети кои ги предаваат универзитетски професори, активни и во пензија со огромно искуство теоретско и практично директно работејки во спортот. Ако мислиш дека од Милан Глигороски и Јовче Василевски, дипломирани професори по бодибилдинг и лиценцирани од страна на IFBB, одговорни за практичната настава неможеш и немаш што да научиш, сигурно со хербалајф сертификат и слични на него нема да си инструктор. Посебно што пак ќе се вратам на почетоткот, некој е законски надлежен за таа работа. Бодибилдинг и фитнес федерацијата на Македонија.
Не ми објаснувај те молам, студент сум точно таму каде што се одвива курсот, плус сопственик на сертификат. Повторно со сета должна почит кон тебе како организатор и главен уредник, прифати ја критиката, потребни се темелни измени, законски сертификат може да даде било-која институција во таа дејност за завршен организиран курс, семинар и тн., а дали истата ќе биде прифатена од светско ниво тоа е сосема друга работа. Со 24 часа учење инструктор не се станува, исто како што не се станува инструктор со ЈуТуб совети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom