Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Sore muscles = Good job or Overtrained?

За првпат пробав склекови со pushup-bars и 3 дена сум како парализиран. :ROFLMAO:

Не сум почетник и сум правел по 100 на ден, ама одамна немав вежбано и ваљда тоа ме зезна...
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Дај препорачајте некои јутјуб канали од некој кој знае што зборува и прави.
Може и за исхрана некој.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Дај препорачајте некои јутјуб канали од некој кој знае што зборува и прави.
Може и за исхрана некој.
@nE0n1nja еве ти ја причината зошто не му дадов конкретно никаква информација, само водилка да земи сам да истражува, веќе кога несака или неможе да си дозволи едукација. Дискусија која ја водевме е пред една страна точно.

Друга работа: Тоа што за тебе е лек, за другиот е отров. Позната медицинска изрека. Се надевам го променуваш мислењето.
- Затоа се зема целосен профил на личноста при изработување на тренинг програм и исхрана.

@martin01 Кај Милош, можеш да најдеш тек тук информативен материјал, итоа само за понапредни и поискусни вежбачи. Но кај Саша Лазич само добра мотивациона приказна, и ништо друго.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Дај препорачајте некои јутјуб канали од некој кој знае што зборува и прави.
Може и за исхрана некој.
Батали милош и саша за совети. Еве ти изџвакан матријал.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Sore muscles = Good job or Overtrained?

За првпат пробав склекови со pushup-bars и 3 дена сум како парализиран. :ROFLMAO:

Не сум почетник и сум правел по 100 на ден, ама одамна немав вежбано и ваљда тоа ме зезна...
Нормална работа после подолга пауза или воведување на нова вежба. Не си overtrained немај гајле :)

Дај препорачајте некои јутјуб канали од некој кој знае што зборува и прави.
Може и за исхрана некој.
Jeremy Ethier
Greg Doucette
ScottHermanFitness
Shredded Sports Science
OmarIsuf
Calisthenicmovement
Ross Enamait
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Дај препорачајте некои јутјуб канали од некој кој знае што зборува и прави.
Може и за исхрана некој.
https://www.youtube.com/channel/UCe0TLA0EsQbE-MjuHXevj2A
tipot e fizioterapevt i trener na dosta sportisti

https://www.youtube.com/user/GravityTrainingSol/featured
nezz so tocno e ovoj ama dobro sklopeni mu se videata i dosta informativni

imas eden ton na YT, izberi eden-dva so ti odgovaraat so celta so ja imas i teraj
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
ova e mozda najdobar profil so sum go videl na youtube (y)
Типот е многу спремен.
Не знам колку е веродостоен во сѐ што зборува исто како и сите други на интернет, но начинот на интерпретација за тоа што го зборува му е доста добар.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Типот е многу спремен.
Не знам колку е веродостоен во сѐ што зборува исто како и сите други на интернет, но начинот на интерпретација за тоа што го зборува му е доста добар.
mislam deka ima nesto porazlicen pristap od drugite.
fizioterapevt e, ima raboteno so dosta top atleti vo amerika, mene mi izgleda verodostoen, mu gi imam izgledano dobar del od videata, imam samo pofalni zborovi.
za sekoj sto ima/imal odredena povreda, ima odlicni videa
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
ATHLEAN-X односно Jeff намерно не го спомнав зашто прекинав редовно да го гледам пред некои 5-6 години. Во поголем дел од видеата измислува топла вода за да остане релевантен и многу кликбејта, плус со тој Џеси и нивната "комедија" ja тупи многу.. Ама да, од неговите видеа може доста да се научи.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
ATHLEAN-X односно Jeff намерно не го спомнав зашто прекинав редовно да го гледам пред некои 5-6 години. Во поголем дел од видеата измислува топла вода за да остане релевантен и многу кликбејта, плус со тој Џеси и нивната "комедија" ja тупи многу.. Ама да, од неговите видеа може доста да се научи.
Јас би го додал и Jeff Cavaliere од ATHLEAN-X :)
Батали го cavalier многу баба рада моабеѕ фура. Од овиее од omar isuf дефинитивно ќе си научиш за основата што ти треба, и jermy ethier ако сакаш нешто по сликовити видеа ти е океј.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom