Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
За прв пат денес бев на вежбање од 10 сатот сабајле, во текот на целиот тренинг се ежев, пред да почнам и од ко ќе ја завшрам серијата проследено со чувство на непријатност. Станат сум од 8 часот и имам внесено околу 200јх, 50 п , 40 масти. Обично тренинг правам навечер на 350-400 јх . Можи да е до тоа ?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
За прв пат денес бев на вежбање од 10 сатот сабајле, во текот на целиот тренинг се ежев, пред да почнам и од ко ќе ја завшрам серијата проследено со чувство на непријатност. Станат сум од 8 часот и имам внесено околу 200јх, 50 п , 40 масти. Обично тренинг правам навечер на 350-400 јх . Можи да е до тоа ?
da. Ist slucaj i mi se desava i koga vezbam navecer. Custvo na odsustvo,slusam nerazbirlivo i omalaksanost epten. Mi trebat 2sati za da se sredam a toe od preumora, nedovolno hrana. Koga ne si ispovratil ok e.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
da. Ist slucaj i mi se desava i koga vezbam navecer. Custvo na odsustvo,slusam nerazbirlivo i omalaksanost epten. Mi trebat 2sati za da se sredam a toe od preumora, nedovolno hrana. Koga ne si ispovratil ok e.
Го зедов редот за повраќање за оваа недела хаха. Сега стигнав дома, по пат имав чувство на отсуство и омалаксаност а во текот на тренингот освен ежењето немав никаква разлика во силата , цел тренинг го издржав. Сепак тренингот навечер ми годи повеќе, ама вака па имам поќе време за повеќе оброци . Одам денес до 600-650 јх.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Го зедов редот за повраќање за оваа недела хаха. Сега стигнав дома, по пат имав чувство на отсуство и омалаксаност а во текот на тренингот освен ежењето немав никаква разлика во силата , цел тренинг го издржав. Сепак тренингот навечер ми годи повеќе, ама вака па имам поќе време за повеќе оброци . Одам денес до 600-650 јх.
zblizan pritisok, vnimavaj. najcesto se zblizvat pritisocite od vakvo sparno vreme, nedovolno makronutrienti. praj pauzi brat :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.962
Дали имате купувано празни капсули од мкд, има гледам на ихерб, али немам толку време да ги чекам. Ако да од каде и по колку одат?
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Дали имате купувано празни капсули од мкд, има гледам на ихерб, али немам толку време да ги чекам. Ако да од каде и по колку одат?
Не знам точно колку пари се, но ги има во сите подобро снабдени аптеки. Воедно, има ли бактериостатична вода кај нас?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Дали имате купувано празни капсули од мкд, има гледам на ихерб, али немам толку време да ги чекам. Ако да од каде и по колку одат?
Се фрлаш на производство :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.155
Знаете некои вежби за грб кај што не мора да се користи стисок на дланката да се фати тегот/шипката?
Причината ја пишав во бодибилник дневник.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Знаете некои вежби за грб кај што не мора да се користи стисок на дланката да се фати тегот/шипката?
Причината ја пишав во бодибилник дневник.
Освен хипересктензии ништо друго не ми иди на памет без стисок на дланката.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Знаете некои вежби за грб кај што не мора да се користи стисок на дланката да се фати тегот/шипката?
Причината ја пишав во бодибилник дневник.
Евентуално да пробаш standing lat pulldown и Dumbbell Pullover
 
Член од
11 април 2018
Мислења
205
Поени од реакции
60
Совет

PPL програма.

Гради,рамо,трицепс - PUSH
Грб,бицепс- PULL
Нозе - Legs

Не ми е јасно дали се мисли
Прв ден се од push,втор ден се од pull,трет ден само legs,еден ден одмор и пак истата шема три дена вежбање еден ден одмор
Инаку јас вежбам секој ден по едед мускул

Иако можеби прашањето е просто но како почетник (5 ти месец) секој совет е добредојден
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Совет

PPL програма.

Гради,рамо,трицепс - PUSH
Грб,бицепс- PULL
Нозе - Legs

Не ми е јасно дали се мисли
Прв ден се од push,втор ден се од pull,трет ден само legs,еден ден одмор и пак истата шема три дена вежбање еден ден одмор
Инаку јас вежбам секој ден по едед мускул

Иако можеби прашањето е просто но како почетник (5 ти месец) секој совет е добредојден
jas treniram ppl, gradi ramo triceps, nareden den grb zadno ramo i biceps i sleden den noze. den pauza i pak se povtoruva. kajmene napredok nikakov. se vrajkam na split po edna muskulna partia na den. kajmene nema napredok kajtebe mozi ke ima taka da probaj nekoj period.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.155
Иако можеби прашањето е просто но како почетник (5 ти месец) секој совет е добредојден
Подобро да питаш, него да скиташ. Не е ништо срамно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.962
Знаете некои вежби за грб кај што не мора да се користи стисок на дланката да се фати тегот/шипката?
Причината ја пишав во бодибилник дневник.
Купи си кајли (wrist straps) , намали на тежини, а зголеми на волумен и држи го подолго мускулот под тензија. Перфектна изолацијa и нема да имаш проблем, со останатите прсти ќе притискаш врз кајлите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom