Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
Kako se vika I za sto sluzi ?
Справата е наменета за гради. Седиштето се подесува горе,долу. Ако го наместеш најдолу тогаш ги погодува градите во горнио дел,ако го наместиш седиштето на средина тогаш ти е за средниот дел на градите а на највисоко тогаш го погодуваш долнио дел од градите. Одлична справа е за пупмпање. Ја имаме во теретаната ама таа е многу по аматерска. Иначе ја викаме машина за гради :ojeaa:
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
И сеа како, дали со строга форма или како братов ?

Да ме видит газдата од теретанава кај шо одам вака дека вежбам ќе ми скршит рацете и ќе ми поништи чланарина.


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
И сеа како, дали со строга форма или како братов ?

Да ме видит газдата од теретанава кај шо одам вака дека вежбам ќе ми скршит рацете и ќе ми поништи чланарина.


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
ramo i biceps vo isto vreme :roker:
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Шо суплементи користите? Најдобра комбинација?
И шо мислите за BCAA и глутамин, воедно и како се пијат?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
кога се извршува дејство како што e кревање тежина или спринтovи, на нашето тело му треба многу брз извор на на енергија. Оваа енергија доаѓа од молекулата наречена аденозин трифосфат атп за кратко кога се трансформира во адп (аденозин дифосфат). нашето тело нема бескраен извор на атп. Кога Креатин се воведува во нашето тело во форма на додаток, ги трансформира адп назад во атп и на тој начин обезбедува дополнителен извор на енергија. :)
Креатинот се синтетизира во црниот дроб,бубрезите и панкреасот од аминокиселините аргинин,глицин и метионин и одпосле навлегува во мускулните ќелии.
фаза на полнење нема потреба. 5грама пред и 5 грама одма после тренинг. Креатин непијам веќе 2 месеци и никаква разлика во сила а за мускулна маса да не се ни помислува :D
од креатин не се добива на мускулна маса а то со пиши нанего е чиста превара да се лажи народо :cool:
А од кој производ се добива мускулна маса, или можеби лек (хормон и сл)?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Шо суплементи користите? Најдобра комбинација?
И шо мислите за BCAA и глутамин, воедно и како се пијат?
Најчесто се оди по следниов редослед:
1. Ако не ги внесуваш преку редовна исхрана купи ги. Ќе ти помогнат, но само доколку не си аматер.
2. Ако си на некоја диета.
3. Ако имаш повеќе пари за трошење.

Јас кога имам пари повеќе секогаш се одлучувам да земам BCAA+Креатин+Декстроза за шејк после тренинг. А за наутро/кога немам време си земам протеинче мене искрено фаворит ми е MyProtein бидејќи најдобро ми се вклопува во буџетот.

BCAA имаш евтина и квалитетна од Trec Nutrition.
Креатин Монохидрат земам исклучиво BioTechUSA и повеќе не го менувам.
Декстроза рефус.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
А од кој производ се добива мускулна маса, или можеби лек (хормон и сл)?
Мускулна маса се добива со добар тренинг,добра исхрана и добар одмор. Додатоците не се магично стапче за мускули исто и хормоните,без храна се е џабе:sneaky:
Моментално едино што користам е веј од скајтек и зма од скајтек.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Напнав јас... Најдобро е протеинот после тренинг да се зема (ако пиеш само една доза на ден)? И малце ме буни то шо пиши дека 1 порција е 30г (по еднаш на ден - Whey gold 100%), а читкав на интернет и има најразлични калкулатори кои шо индицираат поголем внес на ден (според kg)?
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
Напнав јас... Најдобро е протеинот после тренинг да се зема (ако пиеш само една доза на ден)? И малце ме буни то шо пиши дека 1 порција е 30г (по еднаш на ден - Whey gold 100%), а читкав на интернет и има најразлични дигитрони кои шо индицираат поголем внес на ден?
Веј меѓу оброци а одма после тренинг декстроза и после сат време 250гр. месо со ориз.
Веј се пие спрема потребите,јас пијам еднаш во денот али ставам 2 дозерки и ги мешам со млеко и путер од бадеми. Нема некоја посебна филозофиа,се е спрема дневните потреби.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Напнав јас... Најдобро е протеинот после тренинг да се зема (ако пиеш само една доза на ден)? И малце ме буни то шо пиши дека 1 порција е 30г (по еднаш на ден - Whey gold 100%), а читкав на интернет и има најразлични калкулатори кои шо индицираат поголем внес на ден (според kg)?
После тренинг.
Дозерка е доволно, ако останатиот дел од протеинот го внесуваш преку исхрана.

Веј меѓу оброци а одма после тренинг декстроза и после сат време 250гр. месо со ориз.
Веј се пие спрема потребите,јас пијам еднаш во денот али ставам 2 дозерки и ги мешам со млеко и путер од бадеми. Нема некоја посебна филозофиа,се е спрема дневните потреби.
Зашо веј меѓу оброци? Не оптимално искористен веј е тоа.
Веј е брзо разложувачки протеин, веќе процесиран делумно.
Затоа најпаметно е со некаков јаглехидрат (не мора многу, 10г се доволни) после тренинг.
Дозерка (20-25г протеин) после тренинг е доволна.

Ако сакаш за меѓу оброци попаметно е касеин да пиеш. И за пред спиење е тој добар. А и поефтин.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
После тренинг.
Дозерка е доволно, ако останатиот дел од протеинот го внесуваш преку исхрана.


Зашо веј меѓу оброци? Не оптимално искористен веј е тоа.
Веј е брзо разложувачки протеин, веќе процесиран делумно.
Затоа најпаметно е со некаков јаглехидрат (не мора многу, 10г се доволни) после тренинг.
Дозерка (20-25г протеин) после тренинг е доволна.

Ако сакаш за меѓу оброци попаметно е касеин да пиеш. И за пред спиење е тој добар. А и поефтин.
Одма после тренинг телото е гладно за хидрати. Ако се внесе веј,тој протеин нема да биде искористен целосно туку организмот го претвора во гликоген. Веј треба да се вари па да се претвори во амино киселина и тек после да навлези во крвта. Ако се меша со декстроза,веј му ја забавува апсорбацијата на декстрозата.Веј користам пред спиење со грчки јогурд или фстаци или лешник,го правам како каша.
Не е морално одма после тренинг да се пие веј или пак декстроза. Анаболичкиот процес трај до 48 часа.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Одма после тренинг телото е гладно за хидрати. Ако се внесе веј,тој протеин нема да биде искористен целосно туку организмот го претвора во гликоген. Веј треба да се вари па да се претвори во амино киселина и тек после да навлези во крвта. Ако се меша со декстроза,веј му ја забавува апсорбацијата на декстрозата.Веј користам пред спиење со грчки јогурд или фстаци или лешник,го правам како каша.
Не е морално одма после тренинг да се пие веј или пак декстроза. Анаболичкиот процес трај до 48 часа.
На што ги базираше овие знаења?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
На што ги базираше овие знаења?
Најдов стара книга и го пишува истото а и новите истражувања објавиа што е најпотребно во првите 60мин одма после тренинг. Имаше и видео на јутуб анаболички прозор мислам доктор Х беше наслово на видеото.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
33
Поени од реакции
9
Најдов стара книга и го пишува истото а и новите истражувања објавиа што е најпотребно во првите 60мин одма после тренинг. Имаше и видео на јутуб анаболички прозор мислам доктор Х беше наслово на видеото.
https://youtu.be/iIbfCGNDfTA
:jeeee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom