Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
istegnav ligament na desnata noga koga pravev na zaden suter. Nesto preporaka za ublazuvanje na bolkata?
nemozam da odam a ako legnam nemam gajle ama posle koga ke stanam bolkata neizdrzliva.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.956
istegnav ligament na desnata noga koga pravev na zaden suter. Nesto preporaka za ublazuvanje na bolkata?
nemozam da odam a ako legnam nemam gajle ama posle koga ke stanam bolkata neizdrzliva.
Фиксирај ја ногата, постојано ставај лед на неа и не ја масирај првите 2 денови, инфламацијата е голема во моментот на повредениот дел и со топло и масажа уште ќе ја влошиш. Никако движење, никако алкохол! Турмерик и алфа липоинска киселина може да ти намалат малку на инфламацијата, а потоа ќе си земеш комбо хијалуронска киселина, кондрионитин, глукозамин и колаген (ако е посериозна повредата). Ако е мн отечена оди право на лекар, јас ги имав испукано лигаментите на ногата на зглобот и поминав лошо, неподвижен бев неколку месеци.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Фиксирај ја ногата, постојано ставај лед на неа и не ја масирај првите 2 денови, инфламацијата е голема во моментот на повредениот дел и со топло и масажа уште ќе ја влошиш. Никако движење, никако алкохол! Турмерик и алфа липоинска киселина може да ти намалат малку на инфламацијата, а потоа ќе си земеш комбо хијалуронска киселина, кондрионитин, глукозамин и колаген (ако е посериозна повредата). Ако е мн отечена оди право на лекар, јас ги имав испукано лигаментите на ногата на зглобот и поминав лошо, неподвижен бев неколку месеци.
mi dade apotekarkata kolagen i edna mast. Otokot se namale ama bolkata nevrvi. sabajle bese poarno sega pak :) utre ako ne se opraj moram balekar. falati za sovetot. :)
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Со помин Мартин.
Некоја друга програма за вежбање освен таа PPL, а ви се покажала ефективна?
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Со помин Мартин.
Некоја друга програма за вежбање освен таа PTT, а ви се покажала ефективна?
Мислиш на PPL? Искрено јас на ниту една друга програма не сум реагирал како на PPL , и во сила и во хипертрофија.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Мислиш на PPL? Искрено јас на ниту една друга програма не сум реагирал како на PPL , и во сила и во хипертрофија.
gradi, ramo, triceps
grb, zadno ramo, trapez l, biceps,
noze. vaka treniras celo vreme? kolku dena vo nedelata treniras i kolku pravis odmor. Treniram ppl vejke 2 meseci napredok mnogu slab. predhodno trenirav split samo so racete mi bea vo eden den i site muskulni grupi gi trenirav ednas nedelno. Nemam oporavak so 2 pati nedelno treninzi. losa genetika jebiga.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
gradi, ramo, triceps
grb, zadno ramo, trapez l, biceps,
noze. vaka treniras celo vreme? kolku dena vo nedelata treniras i kolku pravis odmor. Treniram ppl vejke 2 meseci napredok mnogu slab. predhodno trenirav split samo so racete mi bea vo eden den i site muskulni grupi gi trenirav ednas nedelno. Nemam oporavak so 2 pati nedelno treninzi. losa genetika jebiga.
Еве ја програмата. 5 до 6 дена во неделата тренирам, одлично ми напредува телото во однос на сила и хипертрофија. Јас скроз обратно од тебе, немам никаков резултат ако вежбам 1х неделно секоја мускулна група.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.956
mi dade apotekarkata kolagen i edna mast. Otokot se namale ama bolkata nevrvi. sabajle bese poarno sega pak :) utre ako ne se opraj moram balekar. falati za sovetot. :)
Ставај мраз и ако мн боли напиј се нешто птотив болка, само мирувај, лигаменти не минуваат преку ноќ, јас 3 месеци бев гипсиран и уште 3 месеци смеев да движам по 0.5-1 саат се на се дневно. Ајде со помин, се надевам ги немаш мн оштетено.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
mi dade apotekarkata kolagen i edna mast. Otokot se namale ama bolkata nevrvi. sabajle bese poarno sega pak :) utre ako ne se opraj moram balekar. falati za sovetot. :)
Нишо страшно, ќе ти помине.
Гледај на добрата страна, ќе имаш муабет и изговор „нишо брат јебига повредата ме сахрани, ми го стопираше прогресот, да не се повредев сеа машина ќе бев“ итн.
 
A

Aexil Kong

Гостин
Дали со исфрлувањето на благо, газирано, леб и сите други непотребни калорични оброци притоа со тежински тренинзи и кардио вежби,
ќе се намалат мастите околу стомакот?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Дали со исфрлувањето на благо, газирано, леб и сите други непотребни калорични оброци притоа со тежински тренинзи и кардио вежби,
ќе се намалат мастите околу стомакот?
Да.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.683
Поени од реакции
38.870
Дали со исфрлувањето на благо, газирано, леб и сите други непотребни калорични оброци притоа со тежински тренинзи и кардио вежби,
ќе се намалат мастите околу стомакот?
Исто така намали го лебот на една до две кришки на оброк и многу пешачење или трчање.
 
A

Aexil Kong

Гостин
Благодарам,
Од една страна сакам да се исчистам од вишокот масти околу стомакот, а и онака сум мастен, а од друга страна пак се плашам и сум претплазлив да не го загубам обемот на мускулите на градите, рацете, итн. мислев на мускулната маса да не ја загубам нагло.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Благодарам,
Од една страна сакам да се исчистам од вишокот масти околу стомакот, а и онака сум мастен, а од друга страна пак се плашам и сум претплазлив да не го загубам обемот на мускулите на градите, рацете, итн. мислев на мускулната маса да не ја загубам нагло.
Не се губи мускул така лесно.
Сто пати е полесно да задржиш мускул него да го изградиш.
Не се секирај. Не друго, секирањето ти лачи кортизол и губиш мускул така :icon_lol:
 
Член од
14 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
3
Мислење околу тренингот за раце.
трицепс (хипетрофиус) 3 вежби - 1.вежба - бенч тесен фат 4 серии.
трицепс - 2. вежба - француски потисок со крива шипка 3 серии
трицепс - 3. вежба - потисок позади глава со едно рачен тег 3 серии.
бицепс (хипетрофиус) 3 вежби - 1. вежба - прегиб со едно рачни тегови 4 серии
бицепс 2. вежба - скотова клупа 3 серии
бицепс 3. вежба - некогаш чекан некогаш правам наизменичен бицепс на коса клупа. вежбите ги тренирам во цик цак верзиа,прво започнувам со трицепс, ја завршувам првата вежба за трицепс па одам бицепс.. па после пак трицепс. Дали бежбите се ок или да мењам нешто. секое мислење добродојдено. иначе вежбачки стаж 3 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom