Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

J

jakovdi

Гостин
Дечки каде во Скопјево може да купам мини степер?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Не треба да ја потценуваме нашата земја, и не треба да кажуваме демек чим и во САД или во Европа не е тоа регулирано мие никогаш нема да го направиме тоа. Треба да направиме во америка да не стават како пример на земја која успешно ги стави стероиди под контрола.
Само треба инициатива, многу работи може да се направат. Да се лансира социална комапања, да се подигнува свеста помегу бодибилдери и посетувачи на фитнес центри, да има постери, не сите да кјутат и тоа да биде табу тема туку да се крева свеста што е како е и колку е штетно да се примат стероиди и да бидат свесни какви последици тоа предизвикува.
Скраја да е потценување, ваква библиска држава еднаш госпо праи, ние сме со калапо од госпо праени, ориџинал ;)
Ти можеш каква сакаш кампања да направиш, ако некој не е задоволен од она што го има како тело или пак сака да биде „супермен“, нема да го спречиш. Имаш милион кампањи за возачите, закони, казнувања, па секој втор лета со 100ка на булеварите а дозволено е да вози 50км.
Може да се намали внесот, али тоа ќе повлече и поголем профит на тие „снаодливите“ што ќе увезат, ќе шиткаат со апла повисоки цени.
 
M

memento

Гостин
Што тегови би биле доволни за домашна употреба?
За грбот вратило секако би земал.
Доволно ли ќе бидат тегови од 8 или 10кг. за раце и рамо?
Би можел со тие тегови и гради, пример развлекување итн...?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Што тегови би биле доволни за домашна употреба?
За грбот вратило секако би земал.
Доволно ли ќе бидат тегови од 8 или 10кг. за раце и рамо?
Би можел со тие тегови и гради, пример развлекување итн...?
Set od 2x20kg ti se 3500 denari. Mozes da gi vadis plockite a so 10 kg mozes samo ramo da treniras a za gradi i triceps, biceps ti e mala tezina.
 
M

memento

Гостин
Set od 2x20kg ti se 3500 denari. Mozes da gi vadis plockite a so 10 kg mozes samo ramo da treniras a za gradi i triceps, biceps ti e mala tezina.
2 еднорачни по 20кг?
Не е мала тежина за мене.
Каде се продаваат тие?
Јас гледав на страната на polleosport и runners ама не видов такви како што викаш.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
[DOUBLEPOST=1528323265][/DOUBLEPOST] rambo 1.jpg
rambo 2.jpg
rambo 3.jpg

rambo 4.jpg slikan e vo bitola kaj olimpiski bazenot :) go poznavate koe covekot ? :D sprema slikive ne izgleda za naturalec!!
 
Последно уредено:

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
@martin01 , Натуралец :) Слободан Благојевиќ, двапати втор на светско во тешка и еднаш Јуниорски Европски Шампион. Од негова појава се тресеа и Шарчев и Насер. Кога тој се појавуваше на сцена, сите седеа во публика. Најголемиот од многуте Шампиони, школо на Петар Челик.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Кога сме кај Петар Челик, каде може да се најде кај нас неговата литература?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Кога сме кај Петар Челик, каде може да се најде кај нас неговата литература?
Во моментов ја нема, од причина што ни тој самиот повеќе нема копии.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Зоки во животна форма, гази малиот, се надевам пак ќе се врати со медал!
 
Ф

Флеш

Гостин
Дечки,купувам користен статичен велосипед.Доколку има некој или на некое другарче му фаќа прашина,неискористено,супер.Потребен е заради третман од операција.За вежби. Ве молам,итно е,доколку има некој сочуван до 140/150кг тежина.Контакт пп.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
16
Поени од реакции
0
Дечки здраво. Може некој да ми објасни најпросто што може за мускулни влакна? Читав нешто околу fast и slow twitch fibers, ама не скопчав баш... Ако сакам да се зацврстам, освен малку повторувања (3-6) со голема тежина, дали има врска дали ќе ги правам побрзо или побавно повторувањата? Фала однапред.
 
Член од
11 јуни 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, пред 2 месеци почнав со бодибилдинг, но бидејќи работата ми е физички напорна немам доволно енергија за работа и за тренинг, постојано сум истоштен, па сакам да прашам дали некој може да ми препорача некој суплемент, или било што за зголемување на енергијата и силата. Благодарам!!
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Дечки здраво. Може некој да ми објасни најпросто што може за мускулни влакна? Читав нешто околу fast и slow twitch fibers, ама не скопчав баш... Ако сакам да се зацврстам, освен малку повторувања (3-6) со голема тежина, дали има врска дали ќе ги правам побрзо или побавно повторувањата? Фала однапред.
Не навлагај толку ако не ги знаеш основите.
Не се лимитирај само на еден rep range.
Прави една вежба 3-8 репетиции, па друга вежба 8-15 репетиции.
Брзината не треба да е преголема ако сакаш мускулна маса.
Додека брзи репетиции (експлозивни но сепак контролирани) придонесуваат за поголема сила.
Преспори и пребрзи репетиции избегавај нормално.
Здраво, пред 2 месеци почнав со бодибилдинг, но бидејќи работата ми е физички напорна немам доволно енергија за работа и за тренинг, постојано сум истоштен, па сакам да прашам дали некој може да ми препорача некој суплемент, или било што за зголемување на енергијата и силата. Благодарам!!
Јади поише и спиј поише и внесувај протеин и пиј вода и намали на стресот.
Овие сите > кофеин базирани preworkouts.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom