Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

M

memento

Гостин
Кога сум на работа прва смена да пијам глутамин сабајле или нема потреба тогаш?
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
167
Поени од реакции
132
Вежбам пауерлифтинг 2ипол години.

Сакам да почнам повеќе бодибилдинг шема и да изградам добро тело.

Досега како пауерлифтер ич немам пазено на диетата.

Ја разгледувам КЕТО диетата е интересна но сепак ваши искуства и совети за најдобар пристап кон хипертрофија?
 
Член од
18 ноември 2017
Мислења
26
Поени од реакции
0
Дали некој вежба во Fitness clinic во Влае,како сте задоволни,и се поврзано со теретаната.Поздрав :)
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Една мускулна група на ден или две? Како вежбате, и според вас која е подобра?
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Една мускулна група на ден или две? Како вежбате, и според вас која е подобра?
PPL програма.

Гради,рамо,трицепс - PUSH
Грб,бицепс- PULL
Нозе - Legs

Стимулирање на секоја мускулна група 2х неделно.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Една мускулна група на ден или две? Како вежбате, и според вас која е подобра?
split proizlezen od legs push pull legs.
ako se oporavuvas dovolno so treniranje na sekoja muskulna partia 2x nedelno, togas ok. Ako nemas dovolno oporavak togas naj edealno ti e po edna muskulna partia nedelno. jas teram 2 meseci po 2x nedelno za sekoja muskulna partia i stojam vo mesto, neman ni oporavak ni napredok. Taka e kajmene. Najdobro isprobaj kako ke ti odgovara posto sekoe telo e razlicno.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
split proizlezen od legs push pull legs.
ako se oporavuvas dovolno so treniranje na sekoja muskulna partia 2x nedelno, togas ok. Ako nemas dovolno oporavak togas naj edealno ti e po edna muskulna partia nedelno. jas teram 2 meseci po 2x nedelno za sekoja muskulna partia i stojam vo mesto, neman ni oporavak ni napredok. Taka e kajmene. Najdobro isprobaj kako ke ti odgovara posto sekoe telo e razlicno.
Зависи најмногу како се храни, телото најубо реагира на 2х тренинг неделно секоја мускулна партија, џабе е 1х. За напредок само прогресија ништо друго, зголеми репетиции ако не можеш тежина, зголеми волумен, вежби.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Зависи најмногу како се храни, телото најубо реагира на 2х тренинг неделно секоја мускулна партија, џабе е 1х. За напредок само прогресија ништо друго, зголеми репетиции ако не можеш тежина, зголеми волумен, вежби.
po 20serii pravam za golemite muskulni grupi a za malite od 10 do 15max. vnesot na proteini mi e 2.2gr. baska suplementi. So edna muskulna partia nedelno inam soliden napredok ama mi stana monotono. Od denes pocnuvam so keto dieta taka da ke teram isto 2x nedelno za sekoja muskulna partia pa ke vidime so ke izlezi :ojeaa:
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.210
Поени од реакции
4.951
PPL програма.

Гради,рамо,трицепс - PUSH
Грб,бицепс- PULL
Нозе - Legs

Стимулирање на секоја мускулна група 2х неделно.
Гради и рамо во ист ден :shook: па уште и трицепс :misticen: Ако имаш сила да издржиш тогаш ок е, освен ако ти е пролазно колку само да се речи бев, извежбав тогаш и сите можни мускули можиш да ги извежбаш во еден ден....
Најдобро е според мене секој мускул посебно, сум вежбал и по 2 мускули на ден и имав сила да ги издржам и то јаки тренинзи. Друга работа кај некој шо вежбат заприметвам пример првиот мускул шо го вежба на него се фокусира и го тренира, а за тренингот на вториот мускул му е само пролазен колку да се помини или за двата оди go hard or go home или ич не ги почнувај :D
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
На почеток кога незнаев дека постојат ппл или упер ловер логично ми беше да вежбам еден мускул во денот.

Откако ги открив овие сум пробал една недела различен мускул секој ден и глупо ми е, како да сум го пропуштил денот ако извежбам гради а не ги чепнам рамењата или трицепсот, кој и така е активен кога вежбаш гради зошто да не го довежбаш со две вежби плус.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Работи ли теретаната во Дом на АРМ? И некој предлог за фина маалска теретана во кругот на Центар без многу гужва по можност, да не е само таа кај студентскиот Кузман зашто ептен лоши фаци има?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Гради и рамо во ист ден :shook: па уште и трицепс :misticen: Ако имаш сила да издржиш тогаш ок е, освен ако ти е пролазно колку само да се речи бев, извежбав тогаш и сите можни мускули можиш да ги извежбаш во еден ден....
Најдобро е според мене секој мускул посебно, сум вежбал и по 2 мускули на ден и имав сила да ги издржам и то јаки тренинзи. Друга работа кај некој шо вежбат заприметвам пример првиот мускул шо го вежба на него се фокусира и го тренира, а за тренингот на вториот мускул му е само пролазен колку да се помини или за двата оди go hard or go home или ич не ги почнувај :D
Со добар план може да ги извежбаш добро трите мускулни групи и тоа за краток временски период, кај Ми40 јас ги вежбам гради, бицепс и предно рамо за 50 минути, а се случува да имам воспаление и по 3 денови после тренингот.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Со добар план може да ги извежбаш добро трите мускулни групи и тоа за краток временски период, кај Ми40 јас ги вежбам гради, бицепс и предно рамо за 50 минути, а се случува да имам воспаление и по 3 денови после тренингот.
po 3 vezbi za gradi, 3 za biceps pravis?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom