Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
1,73 e висок, многу добри инсерции на гради,грб и бицепс, рамо и трицепс му се послаба страна. Во однос на тежината мислам ти одговорив на друга тема дека 70kg му е lean тежина со некој 7-8%. Off-season му давам 83-84.
 
Член од
1 февруари 2014
Мислења
319
Поени од реакции
230
Некој совет за сумплементи за комбинација со трибулус? :)
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
1.161
Неам вежбано скоро 2 месеци, планирам сега пак да почнам. Првите 3-4 тренинзи ќе глеам да ги вежбам сите мускули. Некој совет што поточно би вежбал, по колку серии и тн... за да не ми се воспалат барем рацете?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Неам вежбано скоро 2 месеци, планирам сега пак да почнам. Првите 3-4 тренинзи ќе глеам да ги вежбам сите мускули. Некој совет што поточно би вежбал, по колку серии и тн... за да не ми се воспалат барем рацете?
Прв ден - секоја мускулна група по 1 сет со 60% од 1RM, прекини кога ќе можеш уште 2 репс да направиш
Втор ден - пауза
Трет ден - секоја мускулна група по 2 сета со 60% од 1RM, прекини кога ќе можеш уште 2 репс да направиш
Четврти ден - пауза
Петти ден - секоја мускулна група по 2 сета со 70% од 1RM, прекини кога ќе можеш уште 1 репс да направиш
Шести и седми ден - одмор

После ова пробај да се вратиш на прошлата програма само намали ги сите тежини што си користел за 20%
Секој тренинг додавај мал инкремент на секоја вежба успешно што ке ја извршиш по план
Ќе се вратиш на старите бројки за макс 2.5 недели со благ вовед и ке избегнеш повреди
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Поздрав

Четири месеци вежбам и резултатите веќе почнуваат да се гледаат.Моментално имам 83 кг, 180 см.Ги вежбам петте групи на мускули:гради,раце,рамо,грб,нозе.За стомак не користам ниту една вежба сега засега а изгледот ми е најважен на стомакот.Се уште се гледа дека треба да добие форма и да се смали салото што го имам по страните. Ме интересира дали треба да воведам некои специјални вежби само зА стомак или овие вежби кои ги правам се доволни и делуваат и на стомакот со напомена дека имам проблем со долниот дел на грбот и избегнувам да правам стомачни
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.633
Поени од реакции
34.891
Поздрав

Четири месеци вежбам и резултатите веќе почнуваат да се гледаат.Моментално имам 83 кг, 180 см.Ги вежбам петте групи на мускули:гради,раце,рамо,грб,нозе.За стомак не користам ниту една вежба сега засега а изгледот ми е најважен на стомакот.Се уште се гледа дека треба да добие форма и да се смали салото што го имам по страните. Ме интересира дали треба да воведам некои специјални вежби само зА стомак или овие вежби кои ги правам се доволни и делуваат и на стомакот со напомена дека имам проблем со долниот дел на грбот и избегнувам да правам стомачни
Стомачните нема да ти го стопат салото, треба да ја средиш храната, побарај на интернет ketogenic diet и пробај да ја следиш ако сакаш да се средиш за на плажа за летово.
Вежање на стомачните 2 пати неделно е сосема доволно, ако ги зајакнеш нив баш ќе ти ја подобрат ситуацијата со грбот.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Стомачните нема да ти го стопат салото, треба да ја средиш храната, побарај на интернет ketogenic diet и пробај да ја следиш ако сакаш да се средиш за на плажа за летово.
Вежање на стомачните 2 пати неделно е сосема доволно, ако ги зајакнеш нив баш ќе ти ја подобрат ситуацијата со грбот.
Фала за брзиот одговор
Ќе ја побарам таа диета но ме интересираше други вежби за стомак освен стомачни што даваат резултати инаку не ми е важно да се средам за летото туку тоа да го средам за постојано.Инаку имам 36 год и вероватно и резултатите идат поспоро
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.633
Поени од реакции
34.891
Фала за брзиот одговор
Ќе ја побарам таа диета но ме интересираше други вежби за стомак освен стомачни што даваат резултати инаку не ми е важно да се средам за летото туку тоа да го средам за постојано.Инаку имам 36 год и вероватно и резултатите идат поспоро
За стомак имаш многу вежби, еве ти некои видеа (видео 1, видео 2, видео 3), но сепак за да ти се познаваат стомачните мора да го стопиш салото. За да одржуваш низок процент на телесни масти цел живот ќе ти треба голема дисциплина, возможно е, но и си бара откажување од многу работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom