Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
1 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
21
здраво
вака сега одам на теретана 2 месеца.. по природа повише сум на маса.. прашањето ми е дали ако пијам сурутка ке оде во мускул или ке се здебелеам во сало?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Некој да каже нешто за јадење повеќе белки од јајца и губење и ретчење на коса ? дали има некој што го имал ова лошо искуство до сега ?
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
здраво
вака сега одам на теретана 2 месеца.. по природа повише сум на маса.. прашањето ми е дали ако пијам сурутка ке оде во мускул или ке се здебелеам во сало?
Висина, тежина (стартна/сегашна), години, програма?
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
21
висина 162
тежина старт 60 сега 65
20 год
програма
понеделник гради
втоник грб
среда бицепс трапези
четврток рамо трицепс
петок нози
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
висина 162
тежина старт 60 сега 65
20 год
програма
понеделник гради
втоник грб
среда бицепс трапези
четврток рамо трицепс
петок нози
5 кила за 2 месеца е одлична бројка. Ни протеин ти треба ни ништо што е до мене.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Според онлајн TDEE калкулатори имаш просечна дневна побарувачка од некои 2500 калории. Имаше на еден странски форум детален водич соло да си пресметаш ама гледам го превеле и тука.

Не ми се пишуваат реферати, а и премногу е општо, па ќе пишам на кратко, би требало да го пронајдеш одговорот на твоето прашање сам.

Clean bulk- 100-200 над TDEE-минимални сало gains, ама оди споро упм.
Standard bulk-300-500 над TDEE-средина од двете
Dirty bulk aka јади-се-што-ќе-видиш- 500, најчесто се оди до 1000+ oд TDEE. Ќе ставиш мускул, ама на сметка на пивско стомаче. После ова следи асален cut кој трае 4+ месеци.

*
1g протеин-4 калории
1g јаглени хидрати-4 калории
1g масти-9 калории
 
Член од
16 август 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Се регистрирам на форумов само за да добијам совет.
Имам 17 години (за 2 месеци ќе правам 18). Сум одел и порано во теретана ама ништо сериозно. Пред 2 недели почнав пак, со цел овој пат, да бидам посериозен.

Висина: 185 cm (+-2cm)
Тежина: 80 kg (+-2kg)

Се немам мерено на вага пошто мојата не работи но околу 80 килограми сум.
Почнав да ја правам Stronglifts 5x5, и најпрво целта ми е да ослабам неколку килограми. Имам малку стомак и големи нозе (што не знам дали е добро).

Се двоумам дали би ми требале некои суплементи и ако да, кои и од каде би ги купил?

Исто така, почнав и со intermittent fasting, каде што 'можеш' да јадиш само од 1 до 9.

Фала ви многу!
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Се регистрирам на форумов само за да добијам совет.
Имам 17 години (за 2 месеци ќе правам 18). Сум одел и порано во теретана ама ништо сериозно. Пред 2 недели почнав пак, со цел овој пат, да бидам посериозен.

Висина: 185 cm (+-2cm)
Тежина: 80 kg (+-2kg)

Се немам мерено на вага пошто мојата не работи но околу 80 килограми сум.
Почнав да ја правам Stronglifts 5x5, и најпрво целта ми е да ослабам неколку килограми. Имам малку стомак и големи нозе (што не знам дали е добро).

Се двоумам дали би ми требале некои суплементи и ако да, кои и од каде би ги купил?

Исто така, почнав и со intermittent fasting, каде што 'можеш' да јадиш само од 1 до 9.

Фала ви многу!
Немора да одиш на толку строг начин на исхрана а да ослабеш, но ако си по дисциплиниран на интермитент фастинг тогаш применувај го.

Stronglifts 5x5 е одлична програма за почетничко добивање на сила но мислам дека немаш доволен волумен во неа што би ти помогнал во слабеењето, така да имаш 3 решенија, да додадеш уште вежби во неа за хипетрофија (ова би требало внимателно да го направиш зошто може да ти го ремети опоравувањето), да додаеш 3-4 пати неделно кардио или пак да избереш некоја generic бодибилдерска сплит програма со вис додека побрзо да се исчистиш а после можеш да се вратиш на Stronglifts 5x5.

Од суплементи кои би ти помогнале за слабеење јас би ти препорачал л-карнитин, најдобро ако можеш да го најдеш во прав зошто тоа е најефтина и најефикасна варијанта, исто така и зелен чај 3х дневно добро би ти дошол.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Немора да одиш на толку строг начин на исхрана а да ослабеш, но ако си по дисциплиниран на интермитент фастинг тогаш применувај го.

Stronglifts 5x5 е одлична програма за почетничко добивање на сила но мислам дека немаш доволен волумен во неа што би ти помогнал во слабеењето, така да имаш 3 решенија, да додадеш уште вежби во неа за хипетрофија (ова би требало внимателно да го направиш зошто може да ти го ремети опоравувањето), да додаеш 3-4 пати неделно кардио или пак да избереш некоја generic бодибилдерска сплит програма со вис додека побрзо да се исчистиш а после можеш да се вратиш на Stronglifts 5x5.

Од суплементи кои би ти помогнале за слабеење јас би ти препорачал л-карнитин, најдобро ако можеш да го најдеш во прав зошто тоа е најефтина и најефикасна варијанта, исто така и зелен чај 3х дневно добро би ти дошол.
Очигледно не сакам да ослабам многу, а и мислам дека нема потреба. Која програма освен СтронгЛифтс би ми ја препорачал? И доколку се одлучам да правам кардио, по колку минути во денот и слично би требало да трчам?

Фала ти премногу.
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
43
Поени од реакции
12
Поздрав дечки, тука сум за совет. Сакам да почнам со теретана, али никако неможам да ставам маса. 175 висок, 61кг. (никад потежок). Е сеа не глеам до кај води идење у теретана со 60 кила, пробав некои совети за обилна исхрана, јадам 5 пати минимум у ден, и тоа многу, пак исто. Совет?
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
висина 162
тежина старт 60 сега 65
20 год
програма
понеделник гради
втоник грб
среда бицепс трапези
четврток рамо трицепс
петок нози
Како качи 5 кила? Јас сум 175цм и никако неможам да мрднам од 56 кг.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.669
Не ми е јасно како јадете, а не можите да се поправите. :confused:

Со исклучок ако сте болни од нешто, а здрав организам ако јаде повеќе од што троши, нема шанса да не се поправи
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Дали некој е расположен да ми даде тренинг програма за мускулен раст.
Може и само примери, пошо заборавив како одприлика треба да се тераат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom