Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.198
Поени од реакции
36.406
Каде беее со советиве, е и за ова зборев во темана. Не пијте повеќе од 2 литра на ден, да не станете пациенти на нефро на 30 години.
А ако мораме? Едноставно морам да ја пијам, ми се суши грлото веднаш и горам.
Уште од мал не сум под 4 литри вода на ден, направив крвна слика, проверив тироидна и се живо на мене и се излегува дека е ОК, а вода ми бара телото и се потам при тренинг многу.
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
А ако мораме? Едноставно морам да ја пијам, ми се суши грлото веднаш и горам.
Уште од мал не сум под 4 литри вода на ден, направив крвна слика, проверив тироидна и се живо на мене и се излегува дека е ОК, а вода ми бара телото и се потам при тренинг многу.
И јас исто, само на тренинг господ знае колку пијам..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
А ако мораме? Едноставно морам да ја пијам, ми се суши грлото веднаш и горам.
Уште од мал не сум под 4 литри вода на ден, направив крвна слика, проверив тироидна и се живо на мене и се излегува дека е ОК, а вода ми бара телото и се потам при тренинг многу.
Друже ако ти се пие е ок, може телото ти бара, стрес потење активност, сите сме различни. Ама со сила да буташ 5 6 литра никако. Телото само ти кажува кога има потреба :)
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Пазете само колку пиете во саат време. Бубрезите можат некаде .8 до 1 литар само да поминат, над ова можно е да излезат проблеми, ама не сум сигурен како ќе се манифестираат.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
Друже ако ти се пие е ок, може телото ти бара, стрес потење активност, сите сме различни. Ама со сила да буташ 5 6 литра никако. Телото само ти кажува кога има потреба :)
Кажи им најубав показател за недоволно вода пиење е самата урина ако е жолта или темно жолта тогаш треба да се пие вода. Ако е светла т.е. проѕирна тогаш е доволна количината. :)
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
А ако мораме? Едноставно морам да ја пијам, ми се суши грлото веднаш и горам.
Уште од мал не сум под 4 литри вода на ден, направив крвна слика, проверив тироидна и се живо на мене и се излегува дека е ОК, а вода ми бара телото и се потам при тренинг многу.
исто и јас испод 4-5 литри на ден не сум,а немам никаков проблем
 
Член од
30 мај 2015
Мислења
31
Поени од реакции
6
Здраво пием гејнер и која исхрана треба да ја практикувам што да јадам пијам


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2015
Мислења
31
Поени од реакции
6
Епа пием mass гејнер
Сакам да качим килажа ама со мускулна маса вежбам 5 пати неделно јадем свекаква храна нормална домашно зготвена
Па тоа ми беше прашањето дали да пазам што јадам претежно мајками вика нашата исхрана е здрава јадеме све леќа риба кромпирјанија грав салати патлиџан купус брокула
Јадеме ориз тава стек јадем од сендвичара
Јајца варени пржени
Место кафе зелен чај црн чај
И некад бурек одсабајле кога сум прва смена на работа


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
G

garthok

Гостин
Да не знае некој качување и назад од кочо до средно водно колку ~калории се трошат? Исто и баскет 3 на 3, маалски 1 час играње. Битни ми се овие информации за контролирање килограми.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Епа пием mass гејнер
Сакам да качим килажа ама со мускулна маса вежбам 5 пати неделно јадем свекаква храна нормална домашно зготвена
Па тоа ми беше прашањето дали да пазам што јадам претежно мајками вика нашата исхрана е здрава јадеме све леќа риба кромпирјанија грав салати патлиџан купус брокула
Јадеме ориз тава стек јадем од сендвичара
Јајца варени пржени
Место кафе зелен чај црн чај
И некад бурек одсабајле кога сум прва смена на работа


Sent from my iPhone using Tapatalk
Мени ми даде lol.

Енивеј, дур не ти прави проблеми храната (запек/надувување/течна столица/ватевр) е океј. Читни за калории и за макронутриенти и то. На почеток генерално што и да правиш ќе качиш маса уствари, дали ти си фрлил пари на гејнер или не не прави некоја разлика. Пресметај TDEE со онлајн калкулатор и јади над тоа некои 500 калории за да качиш маса. Не е комплицирано, не се оптеретувај многу па да бидне paralysis by analysis. Ди енд.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Да не знае некој качување и назад од кочо до средно водно колку ~калории се трошат? Исто и баскет 3 на 3, маалски 1 час играње. Битни ми се овие информации за контролирање килограми.
Зависи од старост, фитнес ниво, килажа, боди фет, итн итн итн....
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Мени ми даде lol.

Енивеј, дур не ти прави проблеми храната (запек/надувување/течна столица/ватевр) е океј. Читни за калории и за макронутриенти и то. На почеток генерално што и да правиш ќе качиш маса уствари, дали ти си фрлил пари на гејнер или не не прави некоја разлика. Пресметај TDEE со онлајн калкулатор и јади над тоа некои 500 калории за да качиш маса. Не е комплицирано, не се оптеретувај многу па да бидне paralysis by analysis. Ди енд.
Well said, за качување килажа ни јас не би се замарал. А за симнување, баш напротив, да не се запознаев со myfitnesspal највероватно немаше ништо да напраам.

Моментално не ни знам на колку сурплус сум, али вагата си покажува, а богами и снемувањето на стомачните :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom