Бодибилдинг суплементи

Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Пишете ако видете некој протеин на акција.Некако високи ми се моменталните цени.
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
51
Поени од реакции
13
По одвратен протеин не сум пробал. Посебно за парите катастрофа.
јас секогаш користам голд стандарт но сеа си нарачав да го пробам пошто беше на акција, сеа се каам
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
јас секогаш користам голд стандарт но сеа си нарачав да го пробам пошто беше на акција, сеа се каам
Епа ти си возел Ферари и сега сакаш да смениш со Застава. Нормално дека ќе се каеш :icon_mrgr:
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
mobile_28ac16da-8086-4cad-9dcb-9646986f0244_300x.jpg
Dali go ima nekoj probano ark drops? Na tik tok se reklamira i ima mnogu pozitivni komentari zanego.
 
Член од
26 октомври 2018
Мислења
6
Поени од реакции
5
А зошто се фрлаат толку пари за суплементација , пола од тие што трошат пари за суплементи како прво не се ни редовни во вежбањето а не ни вежбаат како што треба а одма на суплементација се стаиле, сите потребни протеини можат од здрава исхрана да се добијат и тоа за поевтина сума...
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
А зошто се фрлаат толку пари за суплементација , пола од тие што трошат пари за суплементи како прво не се ни редовни во вежбањето а не ни вежбаат како што треба а одма на суплементација се стаиле, сите потребни протеини можат од здрава исхрана да се добијат и тоа за поевтина сума...
250 грама стек ќе го џвакаш пола саат, доза протеин се пие за 2 секунди.
Конзерва туна ќе ја џвакаш пола саат, доза протеин се пие за 2 секунди.
5-10 јајца ќе ги џвакаш пола саат, доза протеин се пие за 2 секунди.

За другите суплементи нема потреба од трупање, ама протеинот од сурутка е "must".
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
250 грама стек ќе го џвакаш пола саат, доза протеин се пие за 2 секунди.
Конзерва туна ќе ја џвакаш пола саат, доза протеин се пие за 2 секунди.
5-10 јајца ќе ги џвакаш пола саат, доза протеин се пие за 2 секунди.

За другите суплементи нема потреба од трупање, ама протеинот од сурутка е "must".
Не се согласувам дека е "must". Може да се најде во одредени ситуации, или да се збогати оброк кој е сиромашен со протеини, но ништо повеќе од тоа.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Нема којзнае колкава разлика во цената дали изворот на протеин во оброкот е whey (прашок) или еве да земеме туна/пилешки стек/јајца.
- Квалитетен и поскап whey (Whey Gold Standard), 1 доза 30 грама = 51денари, 23 грама протеин (спремен и конзумиран за 10sec, нема потреба од никакво готвење, најлесна замена кога стварно нема време некој да приготви цврст оброк).
- 1 туна конзерва во вода (понеквалитетна, последна што ја купив беше Domi а има и далеку поскапи), 120 грама исцедена = 70 денари 24 грама протеин.
- околу 120 грама бразилски пилешки стек, најевтиниот = 30 денари, 24 грама протеин (со што треба да одвоиш време да го спремиш).
- Секако прв избор е цврст оброк ама whey може многу да помогне посебно кога имаш 5 оброци секој ден и пробуваш да си во калориски суфицит. За дефицит за мене секогаш е подобро цврст оброк, повеќе време ме држи сит.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Јас бројам мaкронутриенти и гледам да внесувам околу 200 грама протеин на ден.
2 дози веј + 1 доза казеин пред спиење = 72 г протеин. Другите 130 грама ми се од јадење. Лесен и брз начин да се стигне до зацртаната бројка.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Ете супер пример нешто што тебе ти одговара и ти носи резултати и напредок. Немора да значи дека на некој друг баш вака ќе му одговара.
 
Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Dymatize 25 g
Trec 24 g

кај виде дека има помалку?
Јас би одел со dymatize.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom