Бодибилдинг суплементи

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.967
За 2 грама протеин разлика, потресување :)
 
Член од
28 август 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите, моментално сум 93кг и 185цм и имам онака крупна градба...
Пред 2 месеци почнав со вежбање и сега тек можам да приметам дека убаво напредувам, почнаа да се познаваат мускули, се осеќам доста помоќно од на почетокот...
Целта ми е само да се оформам колку толку.

Е сега ми нудат да земам amino 3200 од biotech.. Па сакав да прашам дали е тоа добро или па треба да земам протеини креатини нешто ?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Здраво на сите, моментално сум 93кг и 185цм и имам онака крупна градба...
Пред 2 месеци почнав со вежбање и сега тек можам да приметам дека убаво напредувам, почнаа да се познаваат мускули, се осеќам доста помоќно од на почетокот...
Целта ми е само да се оформам колку толку.

Е сега ми нудат да земам amino 3200 од biotech.. Па сакав да прашам дали е тоа добро или па треба да земам протеини креатини нешто ?
Samiot treba da si uvidis so ti nedostiga od ishrana i so suplement da nadohnadis. Ako dnevno treba da vnesuvas 200gr protein a ti uspevas do 150gr da vnesis preku hranata, ostatokot go vnesuvas preku whey protein. BCAA ti se dobri za odma posle trening da te osvezat malce ili EAA so dekstroza i kreatin ako si pri pari.
Zapomni, toa se samo dodatoci vo ishranata i od niv ne dobivas muskulna masa nitu topat salo.
 
Член од
26 октомври 2018
Мислења
6
Поени од реакции
5
Здраво на сите, моментално сум 93кг и 185цм и имам онака крупна градба...
Пред 2 месеци почнав со вежбање и сега тек можам да приметам дека убаво напредувам, почнаа да се познаваат мускули, се осеќам доста помоќно од на почетокот...
Целта ми е само да се оформам колку толку.

Е сега ми нудат да земам amino 3200 од biotech.. Па сакав да прашам дали е тоа добро или па треба да земам протеини креатини нешто ?
Според мене, не ти требаат тие амино киселини BCAA во вид на суплемент, затоа што веќе потребните BCAA ги внесуваме од исхраната така што од суплемент како BCAA нема да смени ништо. Нормално е денес има 100+ различни суплементи што ќе ти ги нудат само да фрлиш пари а придобивката е 0. Единствено нешто то би ти помогнало е 1 дозна од Whey Protein суплемент во кој што и онака ги содржи потребните BCAA и Glutamin амино киселини кој што се потребни за физички активни особи.
 
Член од
7 октомври 2015
Мислења
30
Поени од реакции
9
Препорака за протеин? Значи квалитетен протеин да не кажам прва класа бидејќи кај нас тоа тешко али ете приближно. Последен пат земав Whey Gold на ON од Polleo, не беше лош али дали има подобри и од каде. Слушам ги фалат на Yamamoto.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Препорака за протеин? Значи квалитетен протеин да не кажам прва класа бидејќи кај нас тоа тешко али ете приближно. Последен пат земав Whey Gold на ON од Polleo, не беше лош али дали има подобри и од каде. Слушам ги фалат на Yamamoto.
Yamamoto koristam skoro se momentalno. KATASTROFA.
Nikakov kvalitet, samo pari daeni. Dymatize whey 100 ti e dobar so vkus na kapucino. Ali na tvoe mesto pak bi zel gold standard.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Препорака за протеин? Значи квалитетен протеин да не кажам прва класа бидејќи кај нас тоа тешко али ете приближно. Последен пат земав Whey Gold на ON од Polleo, не беше лош али дали има подобри и од каде. Слушам ги фалат на Yamamoto.
Која е твојата дефиниција за квалитет кај протеинот, и што очекуваш од истиот?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Препорака за протеин? Значи квалитетен протеин да не кажам прва класа бидејќи кај нас тоа тешко али ете приближно. Последен пат земав Whey Gold на ON од Polleo, не беше лош али дали има подобри и од каде. Слушам ги фалат на Yamamoto.
Не ти се свиѓал на ОН пошто нема шеќери. Ако сакаш да се разблажиш, земи Scitec.
 
Член од
7 октомври 2015
Мислења
30
Поени од реакции
9
Која е твојата дефиниција за квалитет кај протеинот, и што очекуваш од истиот?
Квалитетен значи да не е мешан со други глупости како што има во 80% од продавнициве. Затоа и кажав ако ништо друго приближно, значи да пиеш навистина чисти квалитетни протеини, затоа има разлика од овие нашиве и од оние америчките. Али еве кој има искуство со протеини да препорача нешто. До сега што прашав неколку, исто ми препорачаа На ON Gold да си продолжам. Инаку за вкус воопшто не ми е гајле ако сака и солен нека е ако дава резултати друго ништо не е битно. Секако без исхрана ништо, али тоа е веќе др тема. Поз
Автоматски споено мислење:

Yamamoto koristam skoro se momentalno. KATASTROFA.
Nikakov kvalitet, samo pari daeni. Dymatize whey 100 ti e dobar so vkus na kapucino. Ali na tvoe mesto pak bi zel gold standard.
Значи стварно тешко замена за тој. Океј топ бар да знам дека тоа е тоа. Инаку не дека не сум задоволен од тој него онака чисто да видам мислења да не се наоѓаат подобри случајно. Инаку го меркав и ја тој од Dymatize али тој е само изолат ако не се лажам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Квалитетен значи да не е мешан со други глупости како што има во 80% од продавнициве. Затоа и кажав ако ништо друго приближно, значи да пиеш навистина чисти квалитетни протеини, затоа има разлика од овие нашиве и од оние америчките. Али еве кој има искуство со протеини да препорача нешто. До сега што прашав неколку, исто ми препорачаа На ON Gold да си продолжам. Инаку за вкус воопшто не ми е гајле ако сака и солен нека е ако дава резултати друго ништо не е битно. Секако без исхрана ништо, али тоа е веќе др тема. Поз
Ова никој не може да ти го потврди, кој знае од каде ги увезуваат, и каква е таа пратка.
Пред неколку години паднаа на тестовите компании кои своевремено беа прикажани како висок квалитет (Gaspari ти е една од нив), така да не верувај на никој.

Labdoor не знам колку е релевантен, можеби и таму да му платиле за реклама, али еве што вика на листата.


Дајматајз се добра компанија:




Овде исто вика Мајпротеин дека е добар, овој го имаш во полео, брутал и ред други продавници.



Трета опција да одиш да си земеш пак ОН, еве ти го на акција во полео:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom