Бог не е креаторот на светот?

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ноуп. 1х1х1=1 Претходното е математични неточно.
Горното е математички погрешно напишано. Јас претставив собирање. од кога собирањето е исто што и множење?

Јас реков како може збир од три работи да е еднакво на една? Не спомнав множење тука. Тоа што ти си стави множење тоа е друга работа.

Како и да е, сум земал да разглабам математика на човек кој не прави разлика меѓу збир и производ .... Оф леле ....

Ај порасни.
Доволно сум голем за да те научам некои работи. Што е, не ти се допаѓа прашањето? Или немаш одговор на истото? Оуу, чекај, да не се најде како еден од тие луѓе кои ги спомнав горе? Стравопочитта е страва работа :icon_lol: .... нема што. Или преправање за да спасиш гз.

Идеш у црква без да веруваш. Лицемерно не?
Мислам дека не е. Идам од неколку причини. Прво, уметник сум, од уметнички аспект ги обожавам иконите,фреските. Второ, обожавам и архитектура. Особено стари градби. Трето, фамилијарна традиција која сакам да ја негувам. Да не е сето ова лошо?

Па што онда да правиш? Да палиш свеќи и да огранизираш слави за светци (нив да ги славиш)?
Не, туку ќе живеам удобно со знаењето каква будала сум бил претходно, и колку добро се осеќам сега, што знам дека постои и дека е вистина. Како што ти реков, не би ми пречело ама ич. Но да обожувам некого? Извини, боље би го одбрал пеколот. Не клекнувам пред никој и да го славам, ни пред бог.

И мене ми личиш на таков, па некому ништо.
Е ако де. Од секогаш сум бил детињаст. Ама мене ми одговара како несовршено суштество, а не на дефиницајата за што е Бог.

Зашто го распнаа? Пилат го три пати го прогласи за невин.
Како што реков, crazy romans. Од секогаш сум ги мразел.

Вечна смрт.
Боље него вечно да удоволувам нечие его.

Смртта е платата за гревот.
Било кој грев? Јас се каам постојано за грешките кои ги правам. Зошто мене да не ми е простено како и другите? Што е, ти си привилегиран зошто се нарекуваш христијанин? Па ти се простува?

Каде тоа? Корпус деликти?
Деби кажа самиот малку наназад, може да ти потврди.

А ти мислиш дека тука Некој пасе трева а?
Па улогата на овца ти прилега. Без навреда, не беше Исус тој кој ве нарече негови овци а тој вашиот пастир?

Твое мислење.
И на билион кусур други луѓе.

1. Браво за тебе.
Фала. Обожавам да склопувам аматерски теории за било што.

2. Не реков дека знам се. Бог има причина за се. Па и да се само за да гледаме и да остануваме со отворени усти-сепак вреди.
Тогаш не го дрви како религијата да ти ги дала сите одговори. Е баш тоа, не ќе да е. Извини.

3. Мултиверзумот е глупост невидена.
Кажано од човек кој верува во старче со бела наметка кој го создал универзумот пред 6000 години. A for effort in expressing opinion .... that doesn't really count.

4. Е кој ја одредил таа природа на универзумот?
Самиот универзум. Се однесува како живо битие по многу работи.

5. Ма немој? Мизерен аргумент, морам да признаам. Како давеник за сламка која патем и ја нема.
Мизерен аргумент, или сурова реалност од тој временски период? Историјата веќе направила избор и одлучила што е, а тоа како ќе го толкуваш ти лично си е твој личен избор.

Па не е секој талентиран како Д-р Хаус. Попо? А не, него треба рака да му бациме, не да го шамараме. Може за брадата ќе го потегнам малку.
Па потегни, може ќа му падне. И така вербата во бог им е вештачка, не би се зачидил воопшто.

А за сарказмот, не се учи, извини. Се раѓаш со него. За жал ти не го поседуваш.

Јас сум смииииреннннн... Друже, кога некој јаде палачинки за твојата вера (да претпоставиме дека ја имаш у некој вид), ќе видиме како ќе реагираш.
Па еве, ова на што ти личи? Можеби не палачинки, ама нешто јадеш ... за мојата .... "вера".

Точно е тоа дека во поголем број од случаевите поголемата самодоверба корелира со повисок АјКју.
Јас имам огромна самодоверба, па не значи дека имам голем IQ.

Луѓето со повисок АјКју или "погордите" најчесто не го имаат обратниот квалитет понизноста
Е ова е неточно. Барем се оправдува бидејќи го искористи зборот 'најчесто'. Што значи не кај сите луѓе.

така да може да се каже дека и тоа е причината зошто најчесто стануваат агностици (атеисти ретко стануваат зошто атеизмот е догматска доктрина, верување во нешто недокажано).
И јас бев атеист еден период. Тоа што го кажа е точно. Барем за мене.

Мене искрено ми пречи кога разговарам со ајде да речеме "поглупи" луѓе зошто макар и да тоа во што веруваат е точно не можеш да истераш асален муабет.
Ако терате муабет како колкегава твој Синатра, разбирам зошто. Но ти не ми личиш на таков човек, така да не гледам проблем да истераш асален муабет, со еве да речеме "поглупи" луѓе како мене :icon_lol:. Така се погоди темава, сигурен сум дека во друга дискусија/дебата би биле на истра страна.

Во принцип ме иритираат луѓе што неможат да ги разберат моите ставови,емоции,размислувања.. проблемот е што ретко кој на планетава вистински ме разбира.
Welcome to the club my friend ... Клуб каде членуваат милиони луѓе. Не си единствениот што се чувствува така на тој начин, верувај. Не си сам во тој однос.

Но, уште една главна работа да кажам.
Не е битна ителегенцијата,знаењето, или прочитаните книги најбитен човечки квалитет е понизноста.
Се согласувам дека е битна особина. Една од битните. За човек да биде квалитетна личност потребни се и други квалитети, еве, да ја оставиме интелигенцијата на страна, мое лично мислење е дека, човек треба да поседува: Сочувствување/емпатија, да е способен да простува, безрезервна хуманост, безусловна љубов, разбирање, издржливост и посветеност. Сигурен сум дека како човек скоро сите од овие особини ги поседуваш. Не по заслуга на христијанството што те научило да бидеш таков, туку затоа што длабоко во себе знаеш дека така човек треба да се однесува.

Под понизност не мислам на недостаток на самопочит и чувство на инфериорност туку реална слика за себе си.
А вистинската слика за тоа кои ние всушност сме можеме само да ја добиеме преку точното и длабоко спознание од Библијата.
Не мора да значи. Ете, делиме некои квалитети иако различни (иако некој би дебатирал и на тоа прашање), а јас моите ги немам стекнато од Библијата. Што значи Библијата не е пресудна да научи некого на морални принципи и вредности, и на добри карактерни особености како личност.

Аха... и провери на google stats што дава за однос меѓу IQ, образование и религиозност. Има многу интересни бројки. Нема да ти се свиѓаат, ама секогаш можеш да тврдиш дека студиите се наместени од атеисти.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Пффффф. Имам завршено факултет :bip:
Има луѓе кои завршиле факултет а немаат основно знаење од општа култура. Факултетот не соодветствува на знаење. Затоа не го земај како мерка.

Аха... и провери на google stats што дава за однос меѓу IQ, образование и религиозност. Има многу интересни бројки. Нема да ти се свиѓаат, ама секогаш можеш да тврдиш дека студиите се наместени од атеисти.
И јас не сум религиозен Dback, ама морам да напоменам дека човеков што ги има наводно направено студииве е тежок еугеник. Има направено слични експерименти и меѓу старосни групи, расни групи и полови тестови. Милсам дека жените нема да ги сакаат тие резултати.

Инаку google stats се позајмени од неговите студии, еве што тие викаат:

"The intelligence–religiosity nexus: A representative study of white adolescent Americans:

Helmuth Nyborg

University of Aarhus, Denmark (1968–2007)

Received 25 March 2008;
revised 7 August 2008;
accepted 11 August 2008.

Available online 16 September 2008.

Abstract

The present study examined whether IQ relates systematically to denomination and income within the framework of the g nexus, using representative data from the National Longitudinal Study of Youth (NLSY97). Atheists score 1.95 IQ points higher than Agnostics, 3.82 points higher than Liberal persuasions, and 5.89 IQ points higher than Dogmatic persuasions. Denominations differ significantly in IQ and income. Religiosity declines between ages 12 to 17. It is suggested that IQ makes an individual likely to gravitate toward a denomination and level of achievement that best fit his or hers particular level of cognitive complexity. Ontogenetically speaking this means that contemporary denominations are rank ordered by largely hereditary variations in brain efficiency (i.e. IQ). In terms of evolution, modern Atheists are reacting rationally to cognitive and emotional challenges, whereas Liberals and, in particular Dogmatics, still rely on ancient, pre-rational, supernatural and wishful thinking."
Не можам да ставам повеќе зошто за целата студија бара регистрација со пари :nesum:

Еве нешто и за полови разлики во IQ капацитет:

The University of Aarhus would like to advise that the so-called Helmuth Nyborg case – which has given rise to considerable media and public interest – has now been concluded.
On 21 September 2006, Mr Lauritz B. Holm-Nielsen, Rector of the University of Aarhus, summoned Professor Nyborg to a meeting and informed him of his decision regarding the matter of the “Sex-related differences in general intelligence” research project (the Skanderborg project).
Mr Holm-Nielsen agrees with the dean of the Faculty of Social Sciences that – in connection with the so-called Skanderborg project – Professor Nyborg prepared the investigation and used its results in a way that must be characterised as grossly negligent behaviour.
Mr Holm-Nielsen says, “There is a clear case of official misconduct on the part of Professor Nyborg. By way of disciplinary punishment, I have therefore issued Professor Nyborg with a severe reprimand. This matter is thus closed – and his suspension from duty is now revoked.”
The rector’s written decision has been sent to Professor Nyborg and his trade union – the Danish Association of Masters and PhDs.
Public right of access to documents applies to the rector’s decision regarding the disciplinary reaction to Professor Nyborg, cf. The Danish Access to Public Administration Files Act (§ 2, article3), and information contained in this document can therefore be requested.
Further details are available from Anders Frølund, Head of Communications and Public Affairs, tel+45 8942 2343, mobile +45 2899 2517, e-mail af@adm.au.dk
Reference is also made to the report on Professor Nyborg’s Skanderborg project. This report was prepared by an expert committee appointed by the dean of the Faculty of Social Sciences. Read the report at http://www.samfundsvidenskab.au.dk/aktuelt/2006/jun/13
As Rector Lauritz B. Holm-Nielsen's decision has been published on other web sites, the University of Aarhus has also decided to make it available.
Read the decision here
Kind regards
Anders Frølund
Имаш малку подетално на Википедија:

Studies comparing religious belief and I.Q.

In 2008, intelligence researcher Helmuth Nyborg examined whether IQ relates to denomination and income, using representative data from the National Longitudinal Study of Youth, which includes intelligence tests on a representative selection of American youth, where they have also replied to questions about religious belief. His results, published in the scientific journal Intelligence demonstrated that on average, Atheists scored 1.95 IQ points higher than Agnostics, 3.82 points higher than Liberal persuasions, and 5.89 IQ points higher than Dogmatic persuasions. Atheists were third highest in the study overall, behind Jews and Anglicans. [4] "I'm not saying that believing in God makes you dumber. My hypothesis is that people with a low intelligence are more easily drawn toward religions, which give answers that are certain, while people with a high intelligence are more skeptical," says the professor. [5] The relationship between countries' belief in a god and average Intelligence Quotient, measured by Lynn, Harvey & Nyborg.[6] Nyborg also co-authored a study with Richard Lynn, emeritus professor of psychology at the University of Ulster, which compared religious belief and average national IQs in 137 countries. [6] The study analysed the issue from several viewpoints. Firstly, using data from a U.S. study of 6,825 adolescents, the authors found that atheists scored 6 g-IQ points higher than those adhering to a religion. Secondly, the authors investigated the link between religiosity and intelligence on a country level. Among the sample of 137 countries, only 23 (17%) had more than 20% of atheists, which constituted “virtually all the higher IQ countries.” The authors reported a correlation of 0.60 between atheism rates and level of intelligence, which is “highly statistically significant.” This portion of the study uses the same data set as Lynn's work IQ and the Wealth of Nations, which has drawn criticism of accuracy and accusations of statistical manipulation
See main article at IQ and the Wealth of Nations#Criticism
en.wikipedia.org...

Најискрено, мислам дека сите тие студии се само BS. Иако не сум религиозен, мислам дека ова не е фер кон религиозните луѓе, да испаѓаат како глупави.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
А ти си го видел Господ лично па знаеш дека тоа што го збориш е вистина?

И не. Мултиверзумот постои, дали ти верувал во тоа или не. Имаш научници кои поминале повеќе неспани ноќи истражувајќи го тоа отколку што ти си се молел досега.

Ако сакаш да маваш со главата во ѕид за да произведеш енергија доволна за да се загрее филџан кафе be my guest немам ништо против.

А силата, мудроста, моќта .. тие немаат ништо со тоа а?

А каква правда? Таа со оној ... т.н. избор? Тоа го нарекуваш правда? Тогаш .. знаеш како велат, better the devil you know ...

Збориш за изборот-"ограничувањето" што им го дал на Адам и Ева?
Ако ти на твоите деца не им дозволуваш да останат надвор после 22:00 тоа те прави лош родител?
Им ја ограничуваш слободата зошто се грижиш за нив?


Има логика, ама луѓето како тебе одамна ја напуштиле. И ти не си никаков фактор да оспоруваш наука постара од твојата глупава религија, па ете си земаш за право и го правиш тоа, па пак никому ништо.

Науката е оверрејтед со текот на времето науката ќе смета дека бракот е редудантен мажот и жената треба да бидат еднакви, педерите да бидат признаени и прифатени со сите декрети.

"Науката" која патем е финансирана од масоните кои се занимаваат со спиритизам и комуницираат директно со демоните ќе му "помогне" на човештвото да дојде до стадиумот на Содома и Гомора.
Браво за науката!

Невикам дека науката само по себе е лоша но да се смета дека науката како некој си антипод на религијата(а штом е против религијата мора да е добра) ќе му помогне на човештвото да ги реши проблемите си се зезнал.

Кулите близначки,сидата,војните на блискиот исток,светската финансиска криза 29-та и актуелнава се предизвикани од луѓето кои ги финасираат "научните" истражувања.

@sinatra наведе фалсификати направени од "научната" јавност со цел да се дискредитира валидноста на Библијата, се прашувам ако научниците имаа на располагања куп докази за потеклото на видовите според атеистичката доктрина зошто тогаш се замараат со фалсификување?


Да, не ги бива ни генетичарите нели? Само тебе те бива да одредуваш што е точно а што не. Иначе генетска супериорност нема никој. Не постои такво нешто. Всушност, постои ..... во твојот ум.

Имам читано дека генетичарите имаат правено студии и дошле до заклучок дека гените имаат голема но не пресудна улога во идниот развиток на личноста.
Евреите биле 1600 години Божји народ тоа не е мала работа тоа е исто ај ќе направам неблагодарна паралела да го донесеш Мурињо во Македонија да ја тренира македонската репрезентација јас верувам дека у најмала рака ќе не однесе на Свет
ско.
Многу е битно да имаш добар учител, евреите го имале најголемиот Учител.
На родителите им било наложено да ги воспитуваат и учат децата од мала возраст во духот на Вистината значи од некои 4,5 години децата знаеле да пишуваат и да размислуваат за работи за кои денес возрасни луѓе не размислуваат биле учени дека они се Божи народ одбрани за да исполнат одредена цел тоа не е мала работа, за разлика од нив нашите баби и дедовци па и татковци и мајки ни кажуваа приказни за Тито за Југославија за црвениот пасош и останати флоскули..


Иначе за кои резултати збориш?



Навистина? Јас викам не е точно. Сакаш да ти дадам листа на познати луѓе/богати/во организација/направиле придонес во науките и уметностите што се геј? Дали тоа ќе значи генетска супериорност имаат хомосексуалците? Знам дека на ова ќе речеш не, но тоа би било спротивно од твојата логика. Кажи да знам дали да ја правам листата.

Кај најде тука да ми ги спомнуваш гејовите жити се, си имаш таму тема со OutBoy,DBack StefusRefus и другите гејови, разменувај си со нив искуства и фантазии колку сакаш.


Не е. Во атлетиските спортови доминираат црнците, дали се они генетски посупериорни од евреите кои учествуваат во истите спортски дисциплини? Не знам по која основа шахот одредува генетска супериорност ....

Ќе споредуваме сила и мозок?

Не гледам што има шахот сега врска? Да речеше научници, уметници, писатели итн. како било, ама шах мајстори?

Шахот е во доменот на моите интереси затоа го спомнав.
Ова е постот.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Веќе ги кажав. На паметниот и еднаш му е доста.
Значи ти кога ме праша мене за моето прашање на кое не даде одговор, дали ти со тоа на мене ми докажа дека не си паметен? Бидејќи го спомнав еднаш а на тебе тоа не ти е доста, очигледно.

Дарвин препоставувал дека ќе има фосили од преодни форми. Такви нема (секако, тука не ги ставам оние фалсификуваните). Или тоа се веќе изумрени ВИДОВИ на животни (не меѓувидови) или фосилизирани примероци на денешните облици на живот.
Имаш убави докази за мамути и сабјасти тигри чии останки плукаат на еволуција. Различни видови? Не батка.

Сметал дека науката ќе се развива, дека со помош на тие методи ќе се открие точната старост за да ги вметне го геолошката таблица. Свесен ли си дека таа е направена, многу пред да бидат развиени овие методи.? Онака, по вера изгледа.
Онаа геолошка таблица од 6000 години мислиш? Да, изгледа по вера.

Ти дечко, поима си немаш од множење. Поарно признај си, па да ти прогледам низ прсти за вакво резилење.
Не знам, ти си тој што треба да се врати во прво одделение да учи од ново што е собирање а што множење.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
ако вселената постои 6 000 години. До кој временски период живееле заедно човекот и диносаурусот. Се разбира ако тргнеме од тоа дека диносаурусите не се фалсификат.

Како некои креационисти/теолози ги објаснуваат работите. Секако, од малку комичен аспект. :icon_lol:

Значи Бог-Синот кој е на земјата му се обраќа на Бог-Таткото кој е на небесата, а Бог-Духот е некаде на друго место. Имаме три различни субјекти на три различни места. По ова испаѓа дека имаме три различни богови.
Немој ќе го изнервираш!

Секако, ова е наменето само за шала. Без навреда за било кој од тука.

edit:Сликите со Исус ти ги избришав..се си има граница...marcus
 

Attachments

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Така значи ....
1. Човекот од Пилтдаун
Чарлс Досон пронашол черепен фрагмент и вилична коска. Ова откритие го датирале 500 илјади години. Но, на лагата кратки и се нозете. Користејќи метода, апсорпција на флуориди било докажано дека вилицата припаѓала на мајмун кој умрел пред 50ина години, а черепот бил на човек кој умрел пред 5 века.

Крунски доказ-разобличен.

Покажи референца/линк, каде ова се потврдува

2. Човекот од Небраска
Во 1922 Х. Ф. Озборн налетал на уште една алка која недостасува. Тука се работи само за еден заб. Замисли колкава имагинација треба да имаш за да извадиш цел вид врз основа на едно запче. Така сме го добиле Hesperopithecus haroldcook II.
Но, 5 години подоцна е пронајден целиот скелет и испаднало дека се работи за изчезнат вид на диви американски свињи.

Уште едне крунски доказ-разболичен.

Некогаш е доволен и фрагмент од заб. Ако знаеш што бараш и во што гледаш.

Пак ќе повторам -
Покажи референца/линк, каде ова се потврдува
3. Рамапитекусот
Фосил најден во Индија во 1932, за кој имаше сомнежи дека е хоминоид, се оставени.

Разобличен.

Рамапитекусот ако е отфрлен, зошто уште се важи како точен о дстрана на научници?

Покажи референца/линк, каде ова се потврдува
4. Луси
40% од секелет. Коскичката од коленото, поради која се верува дека одела исправено е пронајдена 3км подалеку од скелетот и 200 м подлабоко во земја и била сериозно оштетена. Компјутерска симулација од страна на Чарлс Окснард покажала дека не одела исправено.

И овој доказ е busted.
Покажи референца/линк, каде ова се потврдува - да е од 2008 до денес - нешто поново.

Имаш докуматерна серија од 2007/08 година каде ДЕТАЛНО се опишува и пронаоѓањето и како живеела Луси и тие како нејзе.
5. Неандерталскиот човек
Черепот е 13% поголем и од оној на обичниот човек, а камоли од череп на мајмун. Значи не може да биде преоден вид, бидејќи би имал поголем череп од мајмун, а помал од човек. Ова е целосен хомо сапиенс.

Busted.

FAIL. Неандерталецот е сеуште непобиен доказ за еволуцијата. Плус неговиот череп и мозочниот капацитет бил поголем дури и до човекот денес, а камо ли тогаш, ако веќе пишуваш факти, изнеси ги како што треба.

Прашање до тебе: Зошто изчезнал неандерталецот? Бог го уништил?

6. KP 271- фосилот од Канапои
Пронајдени се дистални делови од хумерус (надлактица) датирано пред 4.5. милиони години (повеќе и од самата Луси). Иако е очигледно дека се од хомо сапиенс, докажано со компјутерска компарација еволуционистите тврдат дека се од австралопитекус.

И овој ќе да е busted.

Ќе да е? Значи се уште не е? Што мајка ти бара на листата?

Покажи референца/линк, каде ова се потврдува
7. Homo habilis
Изумрен мајмун кој беше прикажан како човек. Ист е како аустралопиткусот.

...

LOL!
Покажи референца/линк, каде ова се потврдува
8. Homo rudolfensis
Погрешно сколопена вилица во 1972 датиран на 2.8 милиони години. Повторно, личи на аустралопитекусот-мајмун е.

....
Покажи референца/линк, каде ова се потврдува
9. Латимеријата
Coelcantus, вид на риба за кој сметале дека е преодна алка помеѓу рибите и водоземците, сметале дека изумрела пред 70 милиони години, аво 1938 пронајдени се живи примероци во водите на Мадагаскар.

Ха-ха.
Покажи референца/линк, каде ова се потврдува
10. Има фослилни остатоци каде што има стапки на диносаурус и човек заедно. Па дали је то могуче? Пронајден е и хемоглобин во некои коски од диносауруси што укажува на фактот дека тие постоеле пред само пред неколку илјади години.
:baeh:
Покажи референца/линк, каде ова се потврдува

До маркус - извини.


Се подразбира дека изворот на самодовербата е пријателството со Бог.
Човекот сам по себе е безвреден доколку не е пријател со Творецот.
Не е точно. Дали тоа дека си религиозен јас треба да сметам дека си безвреден? Ај те молам, со тие глупави религиозни вредности. Ако тоа те учи верата супер, уште една причина плус зошто не ја практикувам истата.

Самодовербата е сосема друго нешто.

Ако некој е глуп и интелектуално ограничен не значи дека го рачунам за помалце вреден од мене постојат мал милион оправдани и неоправдани причини за неговата блокираност.
Но затоа некој нерелигиозен за тебе е безвредник. Браво!

За да се осеќаш самоуверено не значи дека треба да има неколку шалони на луѓе под тебе кои ќе ти се плашат и восхитуваат.
Не, ама Бог очигледно го бара баш тоа.

Ви реков од погрешни книги сте учеле за тоа што треба да поседува човекот за да биде самоуверен и цврсто да чекори.
А да учам од библијата? Која ете, тебе те научила дека кој не е христијанин е безвреден човек?

Самодовербата зависи исклучиво од тоа дали си пријател со Бог.
Не е точно. Провери си ја дефиницијата за самодоверба. И ти како и Синатра сами си измислувате дефиниции.

1.Јас можам ѓевреци да продавам на улица па да имам поголема самодоверба од некој си самобендисан политичар кој чувството на несигурност го прикрива со прекумерна арогантност.
Има разлика меѓу, самодоверба, арогантност, и безусулно чаталење.

2.Ти реков луѓето не се некаков фактор и причина за тоа дали јас ќе се осеќам самоуверено.
Значи не треба да постојат погрди,понеинтелегентни,поненачитани,понехаризматични,победни луѓе од мене за јас да се осеќам кул и исполнето.
Но затоа нерелигиозните се безвредно за тебе. Да не треба да исчезнат?

Од кога еволуцијата е научна гранка? Немој друг пат да си дозволиш вакви испади.
Гранка на билогијата е. Колку за информација.

Кои фосили останаа кои ја поддржуваат еволуцијата?
Оние што не се побиени.

Очигледно дека не си извлекол ништо корисно како заклучок околу тоа кој околу кого се врти, но добро, ионака не е мој проблем.
Не ми кажувај дека Сонцето се врти околу Земјата? И после зошто креационистите се исмевани.

Еве колку револуција придонеле вашите знаења дадени од Библијата:



А ако веќе кажуваш пофални зборови за еволуцијата, тогаш, биди „муж„ и биди троа поубедлив, оти не „паѓам„ на „..клипчиња и линкови...„
А ние уште помалку на цитати од библијата. Уште мислиш дека Земјата е плоча? Кога веќе мислиш дека Сонцето се врти околу неа ....

Ова е постот.
Ама пост, колку те мрзи да ги средиш цитатите ...

Ако сакаш да маваш со главата во ѕид за да произведеш енергија доволна за да се загрее филџан кафе be my guest немам ништо против.
Чекај, не е баш тоа што вие го правите? Извини грешка. Инаку ако ти снемуваат аргументи, не го цитирај делот, остави го, заштеди на време.

Збориш за изборот-"ограничувањето" што им го дал на Адам и Ева?
Ако ти на твоите деца не им дозволуваш да останат надвор после 22:00 тоа те прави лош родител?
Им ја ограничуваш слободата зошто се грижиш за нив?
Не не ме прави тоа лош родител. Сепак ....

Едно е да не ограничиш нешто, а друго е да осудиш. Не ми мешај работи.

Има логика, ама луѓето како тебе одамна ја напуштиле. И ти не си никаков фактор да оспоруваш наука постара од твојата глупава религија, па ете си земаш за право и го правиш тоа, па пак никому ништо.

Науката е оверрејтед со текот на времето науката ќе смета дека бракот е редудантен мажот и жената треба да бидат еднакви, педерите да бидат признаени и прифатени со сите декрети.
Секако, тоа е веќе реалност. И науката е таа што прогресира, а вие кои одите назачки со вашите филозофии, само продолжете. И никој не рече дека бракот е редундантен, баш напротив, по мое мислење е доста потребен. А хомосексуалците ќе бидат признаени и прифатени, тоа да.

"Науката" која патем е финансирана од масоните кои се занимаваат со спиритизам и комуницираат директно со демоните
Збориш за уште една работа за која ВРСКА НЕМАШ.

1. - науката не е финансирана од ниедна група. можеби од владите. Не значи масони тоа.

2.- А масоните, не обожуваат спиритизам, или повикување на демони. треба да си провериш од каде влечеш информации.

ќе му "помогне" на човештвото да дојде до стадиумот на Содома и Гомора.
Браво за науката!
Содома и Гомора?

Невикам дека науката само по себе е лоша но да се смета дека науката како некој си антипод на религијата(а штом е против религијата мора да е добра) ќе му помогне на човештвото да ги реши проблемите си се зезнал.
Колку проблеми имаат религиите во светот решено? Батали наука, да ја видам score картата на религиите.

Кулите близначки,сидата,војните на блискиот исток,светската финансиска криза 29-та и актуелнава се предизвикани од луѓето кои ги финасираат "научните" истражувања.
т.е. владите. Тоа е точно. ги заборави банкарите и некои тајни друштва ама ај ...

@sinatra наведе фалсификати направени од "научната" јавност со цел да се дискредитира валидноста на Библијата, се прашувам ако научниците имаа на располагања куп докази за потеклото на видовите според атеистичката доктрина зошто тогаш се замараат со фалсификување?
Не се сите фалсификувани, туку некои се погрешно тумачени, ако е така, нека приложи од каде го извадил тоа, а не да го наведе само.

Имам читано дека генетичарите имаат правено студии и дошле до заклучок дека гените имаат голема но не пресудна улога во идниот развиток на личноста.
Си читал ... од каде?

Евреите биле 1600 години Божји народ тоа не е мала работа тоа е исто ај ќе направам неблагодарна паралела да го донесеш Мурињо во Македонија да ја тренира македонската репрезентација јас верувам дека у најмала рака ќе не однесе на Светско.
Многу е битно да имаш добар учител, евреите го имале најголемиот Учител.
Да не бил Исус и гетеничар? Па им ги твикнал и гените на Евреите што ги прави толку супериорни?

На родителите им било наложено да ги воспитуваат и учат децата од мала возраст во духот на Вистината значи од некои 4,5 години децата знаеле да пишуваат и да размислуваат за работи за кои денес возрасни луѓе не размислуваат
Сигурен си дека можеш да ги подржиш со нешто твоиве зборови освен ..... така било?

биле учени дека они се Божи народ одбрани за да исполнат одредена цел тоа не е мала работа, за разлика од нив нашите баби и дедовци па и татковци и мајки ни кажуваа приказни за Тито за Југославија за црвениот пасош и останати флоскули..
А останатите луѓе не се божји народ? И убаво објаснив во еден пост назад каде влече корени јудаизмот и еврејскиот бог. Оди читни.

Навистина? Јас викам не е точно. Сакаш да ти дадам листа на познати луѓе/богати/во организација/направиле придонес во науките и уметностите што се геј? Дали тоа ќе значи генетска супериорност имаат хомосексуалците? Знам дека на ова ќе речеш не, но тоа би било спротивно од твојата логика. Кажи да знам дали да ја правам листата.

Кај најде тука да ми ги спомнуваш гејовите жити се, си имаш таму тема со OutBoy,DBack StefusRefus и другите гејови, разменувај си со нив искуства и фантазии колку сакаш.
Те прашав, одговори, или не ме цитирај! Да правам листа или не? За да ти "докажам" на генетската супериорност на хомосексуалците?

Ќе споредуваме сила и мозок?
Гените се присутни и во останатите аспекти и квалитети на човекот, не само мозокот.

Каки и да е, затоа ти реков дај ми примери од наука, а не шах.

Шахот е во доменот на моите интереси затоа го спомнав.
Хомосексуалноста е во доменот на моите интереси, затоа јaс спомнав таа листа.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Напишано од sinatra
10. Има фослилни остатоци каде што има стапки на диносаурус и човек заедно. Па дали је то могуче? Пронајден е и хемоглобин во некои коски од диносауруси што укажува на фактот дека тие постоеле пред само пред неколку илјади години.


Јас пак негде прочитав дека диносаурусите во телото го разменувале (транспортирале) кислородот со помош на бакарен оксид.....како вулканците:pos2::pos2::pos2:
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Побркано со друг? Сигурен си?

Да изгледа не си ти тој ....

Постирано е на 31-10-09, 23:53, провери си во твоите мислења.



Тебе сите реченици ти исполнуваат цензус од 4 карактери. Друг би рекол не вреди да се реплицира на тебе, ама ај, бидејќи едноставно обожавам луѓе какао тебе, let the debate continue ...



А ти си го видел Господ лично па знаеш дека тоа што го збориш е вистина?

И не. Мултиверзумот постои, дали ти верувал во тоа или не. Имаш научници кои поминале повеќе неспани ноќи истражувајќи го тоа отколку што ти си се молел досега.



Значи реков ако се појави, тоа негирање и пркосење ќе го нема, или не ме читаш како што треба? А тоа што мисли он сега, додека го пишувам ова, тоа не ме интересира, зошто не ме интересираат работи кои не постојат.



А силата, мудроста, моќта .. тие немаат ништо со тоа а?

А каква правда? Таа со оној ... т.н. избор? Тоа го нарекуваш правда? Тогаш .. знаеш како велат, better the devil you know ...



Има логика, ама луѓето како тебе одамна ја напуштиле. И ти не си никаков фактор да оспоруваш наука постара од твојата глупава религија, па ете си земаш за право и го правиш тоа, па пак никому ништо.

И поставив логични прашања, а гледам и ти, и Деби, и Синатра одбивате да одговарате на нив.



Да, не ги бива ни генетичарите нели? Само тебе те бива да одредуваш што е точно а што не. Иначе генетска супериорност нема никој. Не постои такво нешто. Всушност, постои ..... во твојот ум.

Иначе за кои резултати збориш?



Навистина? Јас викам не е точно. Сакаш да ти дадам листа на познати луѓе/богати/во организација/направиле придонес во науките и уметностите што се геј? Дали тоа ќе значи генетска супериорност имаат хомосексуалците? Знам дека на ова ќе речеш не, но тоа би било спротивно од твојата логика. Кажи да знам дали да ја правам листата.



Не е. Во атлетиските спортови доминираат црнците, дали се они генетски посупериорни од евреите кои учествуваат во истите спортски дисциплини? Не знам по која основа шахот одредува генетска супериорност ....



Не гледам што има шахот сега врска? Да речеше научници, уметници, писатели итн. како било, ама шах мајстори?



Wow ...

1. Па твојот бог и не е нешто помалку карикатура од Душко Долгоушко.

2. Очигледно не си ѕирнал да видиш што е метафизика. Денес се смета за наука, додека до вчера беше исмејувана од научните кругови. Дали знаеш зошто?

3. Dback убаво објасни. Совршенство не постои.

4.
Дека врска немаш што зборуваш.



Па не чепкај кога тресеш само зелени со непроверени информации.



Кои? Тие од пред сто и кусур години? Каде живееле во општество каде било срам да не си верник?



Теоријата Е понапредната. Не е докажана, но стигнала доста далеку до денес.



Може да ми ги наброиш тие методи? Сигурно ги знаеш чим 90% од нив даваат погрешни резултати.



А со твоево однесување ти што покажуваш? Мачо-христијанизам?



Да речеме дека носат - for the sake of thе argument, исто како и судиите, матуранти носат црно, сето тоа е резултат од античкп паганско обожување на богот Сатурн. Оди наназад колку сакаш години, истата боја, кај истите луѓе, од истите инситуции. Обожувањето на Сатурн потекнува од еден од Сончевите и Месечевите култови. Бојата која е асоцијација на Сатурн е црна. Види во Астрологија, Метафизика, Паганизам, каде сакаш.



А како бил нарекуван Сатурн од страна на античките народи кои практикувале пагански обожувања? Господар на Прстените.

Интересно е колку вакви симболи, имиња, етикети, или референци се користени од Холивуд денес, како еден пример да ја земеме книгата на Толкин, и истоимениот филм. Толкин е добро познат по тоа дека го има изучувано паганизмот, мистицизмот и езотеричните знаења.

(имај на ум дека не зборам за грчка или римска митологија, зошто самата грчка митологија е микс од други постари митологии на различни антички култури.)

Зошто жените носеле обетки уште од тоа време? Им било кажано дека требаат да го слушаат нивниот бог - Господарот на прстените - па ставале обетки на ушите во форма на прстени.



Како што денес на венчавка имаш маж и жена кои пред присуството на Бог разменуваат брачни завети, во антиката, како симбол на присуството на нивниот бог Сатурн, останало во пракса да се разменуваат прстени, кои го симболизирале него.



Ти си тој што збореше дека христијаството не потекнува од паганизмот, сега не ми мрчи многу. Крстот го има и по пештерски слики, каде претставува крилеста змија. Истата застапена кај сите древни народи од Америчките континенти до Азија. Буквално цел свет. милениуми пред појавата на монотеистичките религии.



Изгледа не.

Еден од боговите во стариот завет е баш Сатурн. Бил обожуван од народите на средниот исток, И е директно поврзан со Јаве/Јехова - еврејскиот бог. Останато од старо-феникијско потекло Сатурн бил нарекуван со името Шабат (провери во феникискиот јазик - имаш на интернет), и неговото обожување почнало да се практикува секоја недела, т.е. подобро познато како Сабат. Денот кога бог зел мир од создавање. Кај нас тоа е Сабота (сличноста на зборот ми е интересна), иако кај евреите тоа е недела. Седмиот ден.



Чисто колку за додаток - во астрологијата (античка) т.н. ѕвезда на Давид ти е исто Сатурн. Симболот за Сатурн, хексаграмите. Зошто? Во метафизиката структурата на електро-магнетната мрежа која Сатурн ја има изгледа како Ѕвездата на Давид. Интересно е како древните народи го знаеле тоа, и на кој начин го дознале. За тоа во друга тема.



Нема таква дефиниција. Во ниеден речник. Само во твојата глава го има. Дури ниеден друг верник го нема кажано истото. Само ти си единствениот.



Да де, другата. Затоа и викам дека не се работи за иста особа. Иначе само тие во санаториум се обраќаат сами на себе. Можеби римјаните го распнале зошто мислеле дека е луд?



Што докажа? Ајде јас глупиот не знам, просветли ме.



Ако тоа е се што знаеш, повели. Само ти изгледаш смешен на тој начин, не јас.



Навистина? Јас не гледам поделба. Што е многу подобро од тоа што го нуди војата религија. Толку имам да ти кажам. Обединувањето со религија историјата докажа дека е епски FAIL.



Како што не сакаш да ги повториш наводните научници "верници" кои веќе еднаш си ги спомнал, зошто па јас да се повторувам? Имаш два-три поста наназад што прашав, а тоа што немаше одговор на моето прашање го докажува тоа што цело време го тврдам.



Во ниедна. Не ја подржувам во целост теоријата за еволуција, ти кажав веќе.



Блиску си. Ама не баш. Ѕирни овде. Ќе го најдеш мојот прв пост таму. Голем е, ќе го забележиш.



Жртвувањето на Исаија? За бог? Треба ли да навлегувам во детали?



Признавам. Само Исус не е единствениот кој направил жртва за човештвото. И кој го научил на позитивни работи. Биди малку доблесен и признај го ова.



За една работа не се плашиш да збориш а за друга да. Интересно.



Оооо, така значи? Зошто сум јас тогаш на пик за во Пеколот? Производ на околности?



Според горниот мој пасус мојата дефиниција е точна. Знам дека вистината боли ама така е. Да беа околностите други, ти сега можеше да бидеш и хинду. Зависи од локацијата и начинот на одгледување од страна на твоите родители.



Епа не користи тогаш термин како "несвесно". Иначе, што е ова со форсирање на избор? Треба да станам верник за бог да ме сака/поштеди?



Кој дел од БЕЗ РАЗЛИКА НА СЕ не ти е јасен? Прашувам за да почнам да удирам со дефиниции ...
I sto rekov so ova sto si me citiral? Ne rekov nisto protiv tebe licno, si go kazav mislenjeto i sto veli biblijata za homoseksualizmot! I ako si ti vo taa grupa, jas namam niso protiv tebe... pa da me "jades" po forumov... Ne sum ti neprijatel!
ZA Boldiranoto gore... Za tebe homoseksualcite ispadnaa nacionalnost?! Moze i drzava ke sakaat da formiraat!
Цитат:
Напишано од sinatra
Ти првин провери што значи плуралитет во сингуларитет.

Нема таква дефиниција. Во ниеден речник. Само во твојата глава го има. Дури ниеден друг верник го нема кажано истото. Само ти си единствениот.
:nenene: Baraj ubavo ke najdes sto e pluralitet vo singularitet. I nemoj ti se molam da velis samo sinatra go rekol toa. Ete i jas potvrduvam Bog e pluralitet vo singularitet!
Koi se tie logicki prasanja sto ne ti odgovorivme, zelenoto tvoe gore!? KAzi da ti odgovoime!
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
. Напишано од sinatra
Смртта е платата за гревот.
Било кој грев? Јас се каам постојано за грешките кои ги правам. Зошто мене да не ми е простено како и другите? Што е, ти си привилегиран зошто се нарекуваш христијанин? Па ти се простува?
Има разлика... ! И христијанинот ако само се кае нема да му е простено! Да се каеш, жалиш за стореното, а да останеш само на тоа, не менува ништо со твојот грев. Пиајниот човек се кае што сношти се напил, зашто денес го боли главата, но за неколку дена пак се напива! Дали ме разбирас, можеш да се каеш ама пак да ја повторис грешката!
За да ти е просетно, треба да се каеш, но и да побараш прошка од Бог за сторениот грев. Ама тој нема да ти прости те така, зашто гревот носи последица -смрт, Тој рече Платата за грев е смрт, и не може да е контрадикторен сам на себе. Но, затоа пак вечното прашање е решено, со жртвата на Исус, зашто Тој го плати и твојот грев со Неговаат смрт, па можеш да побараш прошка за сторениот грев во име на тоа што го направи Исус, и уште да побараш сила да не го повториш гревот! Тоа се вика обраќање кон Бог!
Некде рече горе овци... па да Исус верните ги спореди со овци. Знаеш една причина е тоа што и верните знаат да згрешат, ама не остануваат во грев! Додека неверните ги споредува со свињи, зашто уживаат во гревот. А и погледни природно, овца ако се извалка со кал, веднаш се тресе да испадне калта, а свиња ужива да лежи во калта. кал=грев!
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606

10. Има фослилни остатоци каде што има стапки на диносаурус и човек заедно. Па дали је то могуче? Пронајден е и хемоглобин во некои коски од диносауруси што укажува на фактот дека тие постоеле пред само пред неколку илјади години.
:baeh:


Ајде сите кесите в рака! :kesa:
Истражувањево ти е старо ... антика!

Во PloS One магазинот од 30 Јуни, 2008, тој наводен хемоглобин, кој го тресна, е докажано дека претставува всушност фрамбоиди, микроскопски минерални сфери кои содржат железо и се доста честа појава. Толку од хемоглобинот!

А од истото истражување, за кое дрвеше во претходниот пост, Тираносаурусот за кој се сметало дека нашле остатоци од ткиво биле всушност мали слоеви од биофилм - организирана структура од бактерии која ги пополнила празнините на некогашните клетки од фосилот.

Кога ќе имам повеќе време, ќе ти најдам и за другите глупости што ги наброја, ама ај ова нека е за памет, друг пат да не постираш од тепка непотврдени информации.

Во каква боја ја сакаш капата? Црвена? Сина? Розева можеби? :kesa:

I sto rekov so ova sto si me citiral? Ne rekov nisto protiv tebe licno, si go kazav mislenjeto i sto veli biblijata za homoseksualizmot!
Ги става во иста бранша со педофилијата и инцестот (кој патем се опишува во детали кај библијата)?

I ako si ti vo taa grupa, jas namam niso protiv tebe... pa da me "jades" po forumov... Ne sum ti neprijatel!
ZA Boldiranoto gore... Za tebe homoseksualcite ispadnaa nacionalnost?! Moze i drzava ke sakaat da formiraat!
Инаку зборевме за гени. Едноставно се работи за споредба која јас сакав да ја направам. Не националност. Прочитај убаво следниот пат.

И супер ако не си ми непријател, ама твоиве зборови некако друга слика вадат за тебе .... плус никој не те "јаде" по форумов, најмалку јас.

:nenene: Baraj ubavo ke najdes sto e pluralitet vo singularitet. I nemoj ti se molam da velis samo sinatra go rekol toa. Ete i jas potvrduvam Bog e pluralitet vo singularitet!
Koi se tie logicki prasanja sto ne ti odgovorivme, zelenoto tvoe gore!? KAzi da ti odgovoime!
Да сега ти текна да го кажеш тоа нели? Од кога он го рече ...

Како и да е, јас проверив, нема таква дефиниција во ниеден речник, ни на Oxford, ни на Cambridge никој! Ако постои таква дефиницјија, изволте најди ми ја.

Да направам јас сега ретроспектива на прашањата? Или вие треба да прелистате назад да ги видите? Тие беа поставени, зошто ниеден од вас не ги одговори тогаш, тоа само вие си знаете.

Има разлика... ! И христијанинот ако само се кае нема да му е простено! Да се каеш, жалиш за стореното, а да останеш само на тоа, не менува ништо со твојот грев. Пиајниот човек се кае што сношти се напил, зашто денес го боли главата, но за неколку дена пак се напива! Дали ме разбирас, можеш да се каеш ама пак да ја повторис грешката!
Ако ме знаеше лично, ќе знаеше и дека не повторувам иста грешка два пати. Ама не ме знаеш, затоа си склон кон претпоставки.

За да ти е просетно, треба да се каеш, но и да побараш прошка од Бог за сторениот грев. Ама тој нема да ти прости те така, зашто гревот носи последица -смрт, Тој рече Платата за грев е смрт, и не може да е контрадикторен сам на себе. Но, затоа пак вечното прашање е решено, со жртвата на Исус, зашто Тој го плати и твојот грев со Неговаат смрт, па можеш да побараш прошка за сторениот грев во име на тоа што го направи Исус, и уште да побараш сила да не го повториш гревот! Тоа се вика обраќање кон Бог!
Значи едно обраќање на Бог = едно чистење грев? Да знам која е цената. Важи, за следната грешка, ќе му се обратам да ми прости, во име на Исус.

Некде рече горе овци... па да Исус верните ги спореди со овци. Знаеш една причина е тоа што и верните знаат да згрешат, ама не остануваат во грев!
А игнорантните како овци ќе го следат пастирот слепо, дури и во пропаста.

Додека неверните ги споредува со свињи, зашто уживаат во гревот.
Извини, јас не уживам во грешките кои ги правам, дали тоа ме прави полусвиња?

А и погледни природно, овца ако се извалка со кал, веднаш се тресе да испадне калта, а свиња ужива да лежи во калта. кал=грев!
Калта се закачува на волната, и маме негово тешко е да ја извадиш после.

...... Во фамилијата имаме фармери во Преспа. Знам како идат работите, сум работел и со овци. Само со некои типовио на овци не се излегува на крај ...
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Па не чепкај кога тресеш само зелени со непроверени информации.

Кои? Тие од пред сто и кусур години? Каде живееле во општество каде било срам да не си верник?

Теоријата Е понапредната. Не е докажана, но стигнала доста далеку до денес.

Може да ми ги наброиш тие методи? Сигурно ги знаеш чим 90% од нив даваат погрешни резултати.

А со твоево однесување ти што покажуваш? Мачо-христијанизам?

Да речеме дека носат - for the sake of thе argument, исто како и судиите, матуранти носат црно, сето тоа е резултат од античкп паганско обожување на богот Сатурн. Оди наназад колку сакаш години, истата боја, кај истите луѓе, од истите инситуции. Обожувањето на Сатурн потекнува од еден од Сончевите и Месечевите култови. Бојата која е асоцијација на Сатурн е црна. Види во Астрологија, Метафизика, Паганизам, каде сакаш.

А како бил нарекуван Сатурн од страна на античките народи кои практикувале пагански обожувања? Господар на Прстените.

Интересно е колку вакви симболи, имиња, етикети, или референци се користени од Холивуд денес, како еден пример да ја земеме книгата на Толкин, и истоимениот филм. Толкин е добро познат по тоа дека го има изучувано паганизмот, мистицизмот и езотеричните знаења.

(имај на ум дека не зборам за грчка или римска митологија, зошто самата грчка митологија е микс од други постари митологии на различни антички култури.)

Зошто жените носеле обетки уште од тоа време? Им било кажано дека требаат да го слушаат нивниот бог - Господарот на прстените - па ставале обетки на ушите во форма на прстени.


Како што денес на венчавка имаш маж и жена кои пред присуството на Бог разменуваат брачни завети, во антиката, како симбол на присуството на нивниот бог Сатурн, останало во пракса да се разменуваат прстени, кои го симболизирале него.

Ти си тој што збореше дека христијаството не потекнува од паганизмот, сега не ми мрчи многу. Крстот го има и по пештерски слики, каде претставува крилеста змија. Истата застапена кај сите древни народи од Америчките континенти до Азија. Буквално цел свет. милениуми пред појавата на монотеистичките религии.

Изгледа не.

Еден од боговите во стариот завет е баш Сатурн. Бил обожуван од народите на средниот исток, И е директно поврзан со Јаве/Јехова - еврејскиот бог. Останато од старо-феникијско потекло Сатурн бил нарекуван со името Шабат (провери во феникискиот јазик - имаш на интернет), и неговото обожување почнало да се практикува секоја недела, т.е. подобро познато како Сабат. Денот кога бог зел мир од создавање. Кај нас тоа е Сабота (сличноста на зборот ми е интересна), иако кај евреите тоа е недела. Седмиот ден.

Чисто колку за додаток - во астрологијата (античка) т.н. ѕвезда на Давид ти е исто Сатурн. Симболот за Сатурн, хексаграмите. Зошто? Во метафизиката структурата на електро-магнетната мрежа која Сатурн ја има изгледа како Ѕвездата на Давид. Интересно е како древните народи го знаеле тоа, и на кој начин го дознале. За тоа во друга тема.

Нема таква дефиниција. Во ниеден речник. Само во твојата глава го има. Дури ниеден друг верник го нема кажано истото. Само ти си единствениот.

Да де, другата. Затоа и викам дека не се работи за иста особа. Иначе само тие во санаториум се обраќаат сами на себе. Можеби римјаните го распнале зошто мислеле дека е луд?

Што докажа? Ајде јас глупиот не знам, просветли ме.

Ако тоа е се што знаеш, повели. Само ти изгледаш смешен на тој начин, не јас.

Навистина? Јас не гледам поделба. Што е многу подобро од тоа што го нуди војата религија. Толку имам да ти кажам. Обединувањето со религија историјата докажа дека е епски FAIL.

Како што не сакаш да ги повториш наводните научници "верници" кои веќе еднаш си ги спомнал, зошто па јас да се повторувам? Имаш два-три поста наназад што прашав, а тоа што немаше одговор на моето прашање го докажува тоа што цело време го тврдам.

Во ниедна. Не ја подржувам во целост теоријата за еволуција, ти кажав веќе.

Блиску си. Ама не баш. Ѕирни овде. Ќе го најдеш мојот прв пост таму. Голем е, ќе го забележиш.

Жртвувањето на Исаија? За бог? Треба ли да навлегувам во детали?

Признавам. Само Исус не е единствениот кој направил жртва за човештвото. И кој го научил на позитивни работи. Биди малку доблесен и признај го ова.

За една работа не се плашиш да збориш а за друга да. Интересно.

Оооо, така значи? Зошто сум јас тогаш на пик за во Пеколот? Производ на околности?

Според горниот мој пасус мојата дефиниција е точна. Знам дека вистината боли ама така е. Да беа околностите други, ти сега можеше да бидеш и хинду. Зависи од локацијата и начинот на одгледување од страна на твоите родители.

Епа не користи тогаш термин како "несвесно". Иначе, што е ова со форсирање на избор? Треба да станам верник за бог да ме сака/поштеди?

Кој дел од БЕЗ РАЗЛИКА НА СЕ не ти е јасен? Прашувам за да почнам да удирам со дефиниции ...

Постовиве ти се маратонски. Не си интересен за читање. Не мора баш на секој збор да му ставаш капак. Искрено, немам намера за секое одделно да ти реплицирам. Кога ќе имаш нешто навистина важно и вредно за кометирање пишу го како пократок пост. Нема да си губам време и да ти објаснувам за секоја ситница као божем навистина да сакаш да знаеш.

Не ме интересира за поповите, ниту за Сатурн, ама важно ти се покажа колку си паметен.

Теоријава твоја можеш да ја однесеш кај Спилберг, може ќе се согласи некои филмче да напраи.

Жртвување на Исаија? Ќути и криј се.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А ние уште помалку на цитати од библијата. Уште мислиш дека Земјата е плоча? Кога веќе мислиш дека Сонцето се врти околу неа ....


.
За полунеписмени, од твојот сој:

- никаде не напишав дека Земјата е плоча: дај ми линк од мој пост во кој тоа сум го запишал и не лажи!

-Никаде немам напишано дека Сонцето се врти околу Земјата или дека Земјата се врти околу Сонцето, оти тоа е астрономска појава, преку која сакав да ја покажам релативноста од научните вистини, а очигледно дека ни ти не ја разбра смислата од моето објаснување.

П.С. Докажи ми дека Земјата се врти околу Сонцето.
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Ги става во иста бранша со педофилијата и инцестот (кој патем се опишува во детали кај библијата)?



Инаку зборевме за гени. Едноставно се работи за споредба која јас сакав да ја направам. Не националност. Прочитај убаво следниот пат.


И супер ако не си ми непријател, ама твоиве зборови некако друга слика вадат за тебе .... плус никој не те "јаде" по форумов, најмалку јас.




Да сега ти текна да го кажеш тоа нели? Од кога он го рече ...

Како и да е, јас проверив, нема таква дефиниција во ниеден речник, ни на Oxford, ни на Cambridge никој! Ако постои таква дефиницјија, изволте најди ми ја.

Да направам јас сега ретроспектива на прашањата? Или вие треба да прелистате назад да ги видите? Тие беа поставени, зошто ниеден од вас не ги одговори тогаш, тоа само вие си знаете.



Ако ме знаеше лично, ќе знаеше и дека не повторувам иста грешка два пати. Ама не ме знаеш, затоа си склон кон претпоставки.

Значи едно обраќање на Бог = едно чистење грев? Да знам која е цената. Важи, за следната грешка, ќе му се обратам да ми прости, во име на Исус.


А игнорантните како овци ќе го следат пастирот слепо, дури и во пропаста.


Извини, јас не уживам во грешките кои ги правам, дали тоа ме прави полусвиња?



Калта се закачува на волната, и маме негово тешко е да ја извадиш после.


...... Во фамилијата имаме фармери во Преспа. Знам како идат работите, сум работел и со овци. Само со некои типовио на овци не се излегува на крај ...
Inces ne spomnav... A za homoseksualizmot da zboruvav kako za nesto najloso, zasto kako takvo go karaktezira Bog!

Geni... sto sakas da kazes, deka poradi geni se homoseksualcite toa?!!

Ne, be prijatel... jas sum protiv tvoite izlaganja, razmisluvanja, protiv "tvojot grev", a ne protiv tebe! Naprotiv te sakam, i zatoa ti posfetuvam vreme da ti objasnuvam, za da sfatis kaj si. Inaku ako sum ti neprijatel, nemase ni dva zbora da ti pisam!

Hm...kolku si cuden... Sega sum rekol...Dali prethodno rekov ili ne so e vazno. Sinatra ne mi e ne znam sto pa ja da go branam, pa zatoa da kazav toa. Ja zboram vistinata.

Decko, jas ne vidov stvarno na koi prasanja ne ti e odgovoreno! Ako stvarno imas prasanja - poveli!

Ne mislev na obrakanje, na toa "da se obratis na nekoj", da so znam da go povikas, osloves, da razgovaras so nekoj... Tuku na obrakanje=svrtuvanje, pravenje napor da ja promenis polozbata vo koja si (kon grevot). Vsusnost da se obratis treba da napravis polukrug, da se svrtes 180stepena!
A toa e proces...kako sto obajsniv i vo prethoden post: kaenje(zalenje), baranje proska, baranje na Sv.Duh da e prisuten vo tvojot zivot i vera!

Super stom ne pravis isti greski! (ako e navistina taka!!!)

Jas zboruvav deka ovcata ima takva priroda, da ne ja trpi kalta! Takva priroda ima hristijaninot, da ne go trpi grevot! A za kalta sto se zalepuva vo volnata- ima resenie, nozicite i se sisa volnata i pak e bela ovcata! Taka i za nasiot grev koj dlaboko vo nas Bog ima resenie... (druga prilika za toa)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
За полунеписмени, од твојот сој:
Wow, барем не ме нарече неписмен. Може треба да ти кажам фала?

П.С. Докажи ми дека Земјата се врти околу Сонцето.
Треба само да набљудуваш една ѕвездена групација внимателно за некое одредено време. Немам време да лупам слики, клипови и линкови, кои и така и така би ги ставал за џабе, не ти вршат работа тебе.

- никаде не напишав дека Земјата е плоча: дај ми линк од мој пост во кој тоа сум го запишал и не лажи!
Навистина? Што е ова доле?

Sorry MIKI1, но решив да не дебатирам наука со тебе после „Сонцето се врти околу Земјата“ муабетот. Ништо лично, само сопствен избор.
Очигледно дека не си извлекол ништо корисно како заклучок околу тоа кој околу кого се врти, но добро, ионака не е мој проблем.

А ако веќе кажуваш пофални зборови за еволуцијата, тогаш, биди „муж„ и биди троа поубедлив, оти не „паѓам„ на „..клипчиња и линкови...„

Еве, Никола спомнува дека си развил дискусија каде си тврдел дека Сонцето се врти околу Земјата.


Потоа, реплицираш, а не гледам да го негираш тоа што го он го рече, па логично, претпоставувам дека тоа е тоа што си го рекол, да не е точно, ќе му кажеше така.


А на што паѓаш? ........ Ау чекај, библиски текстови!

Одговоров ми звучи исто како кога јас би ти рекол: „..Еве ти ја Библијата, еве ти Свето Предание па ти читај и учи...„.
Бидејќи тоа е единствената книга која би му ја препорачал. Зошто книга со било која друга тематика тебе не ти иде во прилог.

Моите постови ги пишувам по мое тековно сеќавање, и досега, ретко практикувам посочување книги и томови (освен по нечие барање), а да не правам муабет за „клипчиња и линкови„.
Слика опишува 1000 зборови, видео опишува .....

Како и да е, со тебе нема логика, одамна си ја напуштил, така да безполезно е да се дебатира.

Постовиве ти се маратонски. Не си интересен за читање. Не мора баш на секој збор да му ставаш капак. Искрено, немам намера за секое одделно да ти реплицирам. Кога ќе имаш нешто навистина важно и вредно за кометирање пишу го како пократок пост. Нема да си губам време и да ти објаснувам за секоја ситница као божем навистина да сакаш да знаеш.

Не ме интересира за поповите, ниту за Сатурн, ама важно ти се покажа колку си паметен.

Теоријава твоја можеш да ја однесеш кај Спилберг, може ќе се согласи некои филмче да напраи.


Жртвување на Исаија? Ќути и криј се.

И што ако ми се маратонски? Да не треба да ставам постови од два-три збора? Ако не сум ти интересен за читање, не мора да ме читаш, никој не те тера. А тоа дали ставам капак на секој збор си е мое лично право, и начин на реплицирање, нема да го менувам поради никој, најмалку поради тебе. Ако не сакаш, не мора да реплицираш, и така то снемуваат аргументи, подобро ич не реплицирај и изгуби се од темава.


Не иде моето постирање на тој начин, обично секогаш имам нешто важно за кажување. Ако ти тоа не го гледаш за важно во ред, не мораш. Јас и без тебе ќе продолжам да постирам на темава.

Јас сакам да знам, ама има разлика во тоа што е информации и знаење, а што не е. Селективност пред се.


Не те интересира, затоа што сум во право. Се правиш читан, и демек знаеш од каде потекнуваат религиите, а благе везе немаш од основните работи кои влегле во нашата традиции и обичаи. Ако не знаеш, ќути и криј се.

Ете уште еднаш, докажуваш колку си проѕирен. Како што реков претходно, ако не знаеш за што зборам, информирај се, па после јади трици, а не да го претвораш ова во научна фантасика (која патем многу повеќе одговара на тоа во кое то веруваш, ама ај).

Треба можеби да ти одржам лекција и за Холивуд, и се во врска со него, па малку да ја сватиш машинеријат позади креирање на т.н. блокбастери.


Жртвувањето на Исак/Исаија е детално опишано во Стариот Завет. Затоа не ми збори многу.

Inces ne spomnav... A za homoseksualizmot da zboruvav kako za nesto najloso, zasto kako takvo go karaktezira Bog!
Samo si barame opravduvanja!!
Ne se toa "razliki"... Togas bi trebalo da imame razbiranje i za pedofilite, ubijcite... Ne moze kako nas ni odgovara da vrtime!
I navistina jas ne sakam i ne sudam...
Дали Бог ти дава право да навредуваш други луѓе Деби?

Дали мене "атестичката култура" ми дава право тебе да те вреѓам, зошто си христијанин? Бидејќи истата култура го карактеризирала тоа како неисправно или погрешно.

Секогаш тргнувате од себе. Ај ставете се во нечија друга кожа. покажете малку емпатија, ако ја поседувате секако.

И нешто што најмнгу мразам е некој да прави будала од мене. Истата тема не можам веќе да ја посетувам, немам пристап до истата, затоа морав да копам по твоите мислења, и сеуште се правиш на Тошо што си рекол иако ти поставив цитат од твој пост, твое мислење. можеби не сум многу интелигентен, ама не ме прави ментално ретардиран, те молам. До толку не сум.

Geni... sto sakas da kazes, deka poradi geni se homoseksualcite toa?!!
Нема докази дека гените се во прашање, иако некои студии дошле блиску до такви заклучоци.

Ne, be prijatel... jas sum protiv tvoite izlaganja, razmisluvanja, protiv "tvojot grev", a ne protiv tebe! Naprotiv te sakam, i zatoa ti posfetuvam vreme da ti objasnuvam, za da sfatis kaj si. Inaku ako sum ti neprijatel, nemase ni dva zbora da ti pisam!
Па има и такви. Како и да е, може да ми кажеш кој грев сум го направил?

Сепак не ми најде дефиниција која го објаснува тој плуралитет во сингуларитет. Уште чекам :wink:.

Океј, чим тебе те мрзи Деби, ќе ги поставам подоцна јас самиот, да ги најдам прво.

Ne mislev na obrakanje, na toa "da se obratis na nekoj", da so znam da go povikas, osloves, da razgovaras so nekoj... Tuku na obrakanje=svrtuvanje, pravenje napor da ja promenis polozbata vo koja si (kon grevot). Vsusnost da se obratis treba da napravis polukrug, da se svrtes 180stepena!
Јас бев како мал христијанин, веќе не сум и тоа не можам да го сменам преку ноќ, бидејќи самата таа промена не се случи преку ноќ исто така. Така да џабе е ако некој ми објаснува дека тоа е правиот пат кога веќе се случиле одредени работи кои го смениле начинот на кој размислувам, и го гледам светот. Ако сега почнам, ќе биде практикување на некоја религија само затоа што некој ми рекол дека е правилно, а не затоа што имам искрена желба самиот да станам верник. Ќе биде со сила. А подобро да сум вака, него да се преправам дека сум христијанин. Тоа ќе е полошо.

Super stom ne pravis isti greski! (ako e navistina taka!!!)
Кога еднаш гадно ќе се заебеш, не сакаш пак да ти се случи истото. Да, гледам да не ја правам истат грешка повторно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom