Бог не е креаторот на светот?

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Точно е тоа дека во поголем број од случаевите поголемата самодоверба корелира со повисок АјКју.
Луѓето со повисок АјКју или "погордите" најчесто не го имаат обратниот квалитет понизноста така да може да се каже дека и тоа е причината зошто најчесто стануваат агностици (атеисти ретко стануваат зошто атеизмот е догматска доктрина, верување во нешто недокажано).

Мене искрено ми пречи кога разговарам со ајде да речеме "поглупи" луѓе зошто макар и да тоа во што веруваат е точно не можеш да истераш асален муабет.
Во принцип ме иритираат луѓе што неможат да ги разберат моите ставови,емоции,размислувања.. проблемот е што ретко кој на планетава вистински ме разбира.

Но, уште една главна работа да кажам.
Не е битна ителегенцијата,знаењето, или прочитаните книги најбитна е понизноста.
Под понизност не мислам на недостаток на самопочит и чувство на инфериорност туку реална слика за себе си.
А вистинската слика за тоа кои ние всушност сме можеме само да ја добиеме преку точното и длабоко спознание од Библијата.
Понизноста е ок како концепт ама не помага во некои специфични ситуации...на пример при комуникација со особи од женски пол...а библијата на се има изјаснето по тоа прашање...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Мислиш на Алфа Мејл концептот?

Имаме различна дефиниција за понизноста, изгледа од различни книги сме учеле.
Јас може да се каже дека сум "суперпонизен" но имам поголема самодоверба од Хитлер,Наполеон,Сталин,Мао Це Тунг и Тито заедно.
Колку е вистински попонизен човекот толку му е самодовербата на повисока скала.
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Кои ? Знаеме дека Ајнштајн не бил верник(барем не верувал во личен Бог). Кажи кои научници

Прво викаш дека нема фосили, после викаш дека има ама пресметките се неточни. Има или нема фосили ?

Што носат ?


Како може 1 да му се обраќа на 1 кога резултатот е 1 ? Значи пак самиот на себе си се обраќа.

Веќе ги кажав. На паметниот и еднаш му е доста.

Дарвин препоставувал дека ќе има фосили од преодни форми. Такви нема (секако, тука не ги ставам оние фалсификуваните). Или тоа се веќе изумрени ВИДОВИ на животни (не меѓувидови) или фосилизирани примероци на денешните облици на живот.
Сметал дека науката ќе се развива, дека со помош на тие методи ќе се открие точната старост за да ги вметне го геолошката таблица. Свесен ли си дека таа е направена, многу пред да бидат развиени овие методи.? Онака, по вера изгледа.

Нормална облека.

Ти дечко, поима си немаш од множење. Поарно признај си, па да ти прогледам низ прсти за вакво резилење.


:kez:
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
1
Мислиш на Алфа Мејл концептот?

Имаме различна дефиниција за понизноста, изгледа од различни книги сме учеле.
Јас може да се каже дека сум "суперпонизен" но имам поголема самодоверба од Хитлер,Наполеон,Сталин,Мао Це Тунг и Тито заедно.
Колку е вистински попонизен човекот толку му е самодовербата на повисока скала.
Ама си горд на својата понизност, значи горд си! Човек кога ќе се пофали за себе дека е многу понизен, веке престанува да биде понизен, значи горд е! А ти уште и си суперпонизен! :pos2: Ме насмеја човече!
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Веќе ги кажав. На паметниот и еднаш му е доста.

Дарвин препоставувал дека ќе има фосили од преодни форми. Такви нема (секако, тука не ги ставам оние фалсификуваните). Или тоа се веќе изумрени ВИДОВИ на животни (не меѓувидови) или фосилизирани примероци на денешните облици на живот.
Сметал дека науката ќе се развива, дека со помош на тие методи ќе се открие точната старост за да ги вметне го геолошката таблица. Свесен ли си дека таа е направена, многу пред да бидат развиени овие методи.? Онака, по вера изгледа.

Нормална облека.

Ти дечко, поима си немаш од множење. Поарно признај си, па да ти прогледам низ прсти за вакво резилење.


:kez:

Какви се тие фасификувани преодни форми и фосили, ете запни и се и докажи го тоа ете оставив линкови од преодни форми во претходните постави никој не ти брани воопшто се чисти нобеловци на форумов само уште никој не ги знае. Што е најинтересно докажуваат со докази земени од оние кој ги девалвираат на секој чекор т.е. научниците, чиста манипулација и селективност на информации. :kez:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Понизноста е ок како концепт ама не помага во некои специфични ситуации...на пример при комуникација со особи од женски пол...а библијата на се има изјаснето по тоа прашање...
Како би требало да „звучи„ библиското изјаснување на релација „машко-женско„?
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Дарвин препоставувал дека ќе има фосили од преодни форми. Такви нема (секако, тука не ги ставам оние фалсификуваните). Или тоа се веќе изумрени ВИДОВИ на животни (не меѓувидови) или фосилизирани примероци на денешните облици на живот.
Сметал дека науката ќе се развива, дека со помош на тие методи ќе се открие точната старост за да ги вметне го геолошката таблица. Свесен ли си дека таа е направена, многу пред да бидат развиени овие методи.? Онака, по вера изгледа.
Кои се тие фалсификувани ?
Кога изумрел диносаурусот, мамутот...ако вселената постои 6 000 години. До кој временски период живееле заедно човекот и диносаурусот. Се разбира ако тргнеме од тоа дека диносаурусите не се фалсификат.
Да, Дарвин се надевал на тоа и тоа се остварило. Дарвин мислел дека земјата е неколку милиони години стара, и бил во грешка, затоа што се докажа дека е неколку милијарди години.
Ти дечко, поима си немаш од множење. Поарно признај си, па да ти прогледам низ прсти за вакво резилење.:kez:
Зошто пред да умре Исус се обраќа кон Бог "прости им татко, не знаат што прават"? Се обраќа сам на себе?
Му се обраќа на Таткото. Што е толку контраверзно тука? Не сам на себе, туку на другата личност од Тројството: Бог-Таткото.
Значи Бог-Синот кој е на земјата му се обраќа на Бог-Таткото кој е на небесата, а Бог-Духот е некаде на друго место. Имаме три различни субјекти на три различни места. По ова испаѓа дека имаме три различни богови

Во принцип ме иритираат луѓе што неможат да ги разберат моите ставови,емоции,размислувања.. проблемот е што ретко кој на планетава вистински ме разбира.
Под понизност не мислам на недостаток на самопочит и чувство на инфериорност туку реална слика за себе си.
Јас може да се каже дека сум "суперпонизен" но имам поголема самодоверба од Хитлер,Наполеон,Сталин,Мао Це Тунг и Тито заедно.
Колку е вистински попонизен човекот толку му е самодовербата на повисока скала.
:) Ова има смисла само во твојата глава. Мислиш дека си супер паметен и имаш повеќе самодоверба од Хитлер и Сталин(луѓе што не биле понизни и пред се немале никаква реална слика за себе) а во исто време си понизен што не е возможно.

Ако ти себе се сметаш за супериорна егоистична личност тогаш си лудак. Уште ако мислиш дека во исто време си суперпонизен е....немам коментар.

Реалити чек. Не си најпаметен, најинтелигентен на форумов а не па на планетава.

Концептот на понизност го сфаќам да си понизен пред себе, да не се преценуваш себе си и да се ставаш над другите. Ти сосем спротивното го правиш.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Не си најпаметен, најинтелигентен на форумов а не па на планетава
Самодовербата нема никаква врска со интелегенцијата,знаењето, бројот на прочитани книги или општествениот статус.
Ако ти имаш комплекс на мање вредност како што има 99.99% од човештвото не ме обвинувај мене, не сум ти јас крив што си average Joe.
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
1
Мене искрено ми пречи кога разговарам со ајде да речеме "поглупи" луѓе зошто макар и да тоа во што веруваат е точно не можеш да истераш асален муабет.
Во принцип ме иритираат луѓе што неможат да ги разберат моите ставови,емоции,размислувања.. проблемот е што ретко кој на планетава вистински ме разбира.

Но, уште една главна работа да кажам.
Не е битна ителегенцијата,знаењето, или прочитаните книги најбитен човечки квалитет е понизноста.
Под понизност не мислам на недостаток на самопочит и чувство на инфериорност туку реална слика за себе си.
А вистинската слика за тоа кои ние всушност сме можеме само да ја добиеме преку точното и длабоко спознание од Библијата.
Drugar, znaci site se glupi!? kakva poniznost navistina? cccc
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Самодовербата нема никаква врска со интелегенцијата,знаењето, бројот на прочитани книги или општествениот статус.
Е со што има врска самодовербата ?
The socio-psychological concept of self-confidence relates to self-assuredness in one's personal judgment, ability, power, etc., sometimes manifested excessively.
Значи ти самиот за себе имаш мислење дека си најпаметен, најубав, најспособен, најталентиран, или барем по_____ од мнозинството.
Ако ти имаш комплекс на мање вредност како што има 99.99% од човештвото не ме обвинувај мене, не сум ти јас крив што си average Joe.
Ако мислиш на комплекс на нижа вредност како недостаток на "самодоверба", баш мислам дека секоја втора будала на светов е полн со самодоверба која најчесто(како што ти викаш 99,99%) е погрешна и се употребува да си ги преувеличи сопствените способности за самиот да се стави над другите...во својата глава само.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Drugar, znaci site se glupi!? kakva poniznost navistina? cccc
Ако некој е глуп и интелектуално ограничен не значи дека го рачунам за помалце вреден од мене постојат мал милион оправдани и неоправдани причини за неговата блокираност.

За да се осеќаш самоуверено не значи дека треба да има неколку шалони на луѓе под тебе кои ќе ти се плашат и восхитуваат.
Ви реков од погрешни книги сте учеле за тоа што треба да поседува човекот за да биде самоуверен и цврсто да чекори.


Е со што има врска самодовербата ?

Значи ти самиот за себе имаш мислење дека си најпаметен, најубав, најспособен, најталентиран, или барем по_____ од мнозинството.

Ако мислиш на комплекс на нижа вредност како недостаток на "самодоверба", баш мислам дека секоја втора будала на светов е полн со самодоверба која најчесто(како што ти викаш 99,99%) е погрешна и се употребува да си ги преувеличи сопствените способности за самиот да се стави над другите...во својата глава само.
Самодовербата зависи исклучиво од тоа дали си пријател со Бог.

1.Јас можам ѓевреци да продавам на улица па да имам поголема самодоверба од некој си самобендисан политичар кој чувството на несигурност го прикрива со прекумерна арогантност.

2.Ти реков луѓето не се некаков фактор и причина за тоа дали јас ќе се осеќам самоуверено.
Значи не треба да постојат погрди,понеинтелегентни,поненачитани,понехаризматични,победни луѓе од мене за јас да се осеќам кул и исполнето.
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
1
Ако некој е глуп и интелектуално ограничен не значи дека го рачунам за помалце вреден од мене постојат мал милион оправдани и неоправдани причини за неговата блокираност.

За да се осеќаш самоуверено не значи дека треба да има неколку шалони на луѓе под тебе кои ќе ти се плашат и восхитуваат.
Ви реков од погрешни книги сте учеле за тоа што треба да поседува човекот за да биде самоуверен и цврсто да чекори.




Самодовербата зависи исклучиво од тоа дали си пријател со Бог.

1.Јас можам ѓевреци да продавам на улица па да имам поголема самодоверба од некој си самобендисан политичар кој чувството на несигурност го прикрива со прекумерна арогантност.

2.Ти реков луѓето не се некаков фактор и причина за тоа дали јас ќе се осеќам самоуверено.
Значи не треба да постојат погрди,понеинтелегентни,поненачитани,понехаризматични,победни луѓе од мене за јас да се осеќам кул и исполнето.
Некако имаш збркано малку. Во врска со твојата прва реченица - од пријателството со Бог произлегува доверба во Бог, а не самодоверба.
КОлку и да човек има самодоверба, не зависи од неговата верба во себе, засто е ограницен. Но, довербата во Бог е вистинска, зашто Тој е семоѓен! А таа доверба раѓа мир во човекот.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Некако имаш збркано малку. Во врска со твојата прва реченица - од пријателството со Бог произлегува доверба во Бог, а не самодоверба.
КОлку и да човек има самодоверба, не зависи од неговата верба во себе, засто е ограницен. Но, довербата во Бог е вистинска, зашто Тој е семоѓен! А таа доверба раѓа мир во човекот.
Се подразбира дека изворот на самодовербата е пријателството со Бог.
Човекот сам по себе е безвреден доколку не е пријател со Творецот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom