Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Гледајте го Family Man со Никола Скејџ баш за ова е темата на филмот...А јас кога би бирал нз изкрено што би одбрал убаво е и да си богат да незнаеш колку пари имаш а убаво е и да имаше семејство ,искрена љубов и такви ствари ,можда би одбрал семејство,љубов,здравје пошо јебига пари се прават а за другово е потешко.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Познавам луѓе кои се сиромашни а глумат богати и луѓе кои се богати а глумат сиромашни
Најважно е здравјето.
Со здравје,работа и среќа се се постигнува
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Сите сакаат да бидат богати.. Такво е денешното време каде не се цени човекот туку облеката,пријателите и што прави он.. Али па ако имам женска која ке ме сака само ради пари тогаш подобро е сиромав.. Сакам личност која ке ме цени како особа не како извор на пари..
 
Член од
31 јануари 2011
Мислења
779
Поени од реакции
382
Кинеска мудрост за парите ...

Со парите можеш ...
... да купиш куќа, но не и удобност;
... да купиш кревет, но не и сон;
... да купиш часовник, но не и време;
... да купиш книга, но не и знаење;
... да купиш функција, но не и почит;
... да купиш доктор, но не и здравје;
... да купиш душа, но не и живот;
... да купиш секс, но не и љубов.

Е сега, би живееле како сиромав човек исполнет со нематеријални задоволства, или повеќе би биле богаташ, да купувате све што можете да замислите но без среќа? Или може има такви богаташи среќни?:coffee:
Знам дека постов е од 2006 али морав...

Какво срање :pos:

Ако имаш пари да ја купиш било која куќа тогаш како можеш да немаш удобност?!?Ако имаш добар кревет секад има апчиња за спиење, алкохол и други читови. Ако имаш пари автоматски имаш пристап до најдобри доктори и лекови. Ако имаш доволно пари тогаш го имаш и целото време на светот ( time=money dumbass). И на кој му треба љубов ако можеш да имаш секс со 80% од женската популација :pos:.

Богат човек FTW!
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
312
Поени од реакции
153
На богатиот не му се гледаат маните .... познавам еден таков случај, дечкото никој не го сакаше , не беше толку симпатичен а откако се збогати и тоа бајаги сите го почитуаат, девојкиве го сакаат, сите сакаат да бидат во негово друштво, ова она.. тоа ти е :)не дека парите не претставуваат среќа, но се голем предуслов за среќен живот :)
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
Сиромашен ботаташ, сега под ова не мислам да живеам на улица или да немам пари за ништо, туку нормална плата , нормален живот....
Сега и со многу пари би било убаво, ама под услов да бидеш среќен
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Богат богаташ или сиромав богат?
Зависи што те прави БОГАТ! За мене животот е богатство, здравјето бесценети камења, семејството рудници со злато... Може на некој му е смешно, ама се што имам во животот го прифаќам со голема радост и благодарност и за чудо... самата се сметам за богата богаташка иако немам кеш ни имоти ни коли ни многу пари!;)
 

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
Парите не се битни за љубовта....Важни се за животот но не се пресудни за одбирот на партнерот. Глупо е крајно да изберам некој кој има пари а не ми се свиѓа ниту ме привлекува....Јас сакам Да Ми Е Убаво Со Него па макар и немаме пари за стан, кирија, храна. сето тоа ќе се створи вака или онака...треба трпение само...Али ништо нема да може да ми го замени мирот во душата кога се осеќаш сакано и сакаш некого..и таа среќа што ја доживуваш...
 
Член од
18 март 2010
Мислења
13
Поени од реакции
2
Каква среќа и здравје ќе доживееш кога си сиромашен?

Се нервираш секој ден бидејќи немаш пари,,доживуваш стресови,едното дете веќе биднало тинејџер и му требаат пари за да оди на концерт или на некоја журка ти немаш да му дадеш,другото помало дете ти бара да му купиш играчки или убави патики,ти немаш да му дадеш.И што правиш тогаш кога неможеш да ги издржуваш децата кои ти се пред се во животот?Мислиш деќа ќе ти се среќни и задоволни децата?

И замисли утре добиеш рак и треба да идеш на радиотерапија а ти закажуваат за неколку месеци.
Сиромашниот ќе чека неколку месеци(ако не умре до тогаш) а богатиот ќе оди во странство и веднаш ќе почне со терапијата.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Каква среќа и здравје ќе доживееш кога си сиромашен?

Се нервираш секој ден бидејќи немаш пари,,доживуваш стресови,едното дете веќе биднало тинејџер и му требаат пари за да оди на концерт или на некоја журка ти немаш да му дадеш,другото помало дете ти бара да му купиш играчки или убави патики,ти немаш да му дадеш.И што правиш тогаш кога неможеш да ги издржуваш децата кои ти се пред се во животот?Мислиш деќа ќе ти се среќни и задоволни децата?

И замисли утре добиеш рак и треба да идеш на радиотерапија а ти закажуваат за неколку месеци.
Сиромашниот ќе чека неколку месеци(ако не умре до тогаш) а богатиот ќе оди во странство и веднаш ќе почне со терапијата.
Ако направиш деца а знаеш дека немаш пари да ги издржуваш, значи или си глуп, или сакаш да гледаш како некој пати.

Коа веќе си сиромав, глеаш прво да се стабилизираш, да имаш луфта, некоја заштеда пред да се одлучиш да имаш дете. Нема везе муабетов шо го збориш.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Ако направиш деца а знаеш дека немаш пари да ги издржуваш, значи или си глуп, или сакаш да гледаш како некој пати.

Коа веќе си сиромав, глеаш прво да се стабилизираш, да имаш луфта, некоја заштеда пред да се одлучиш да имаш дете. Нема везе муабетов шо го збориш.
Како нема везе? 50 % од населените во Македонија го имаат овој проблем. ти ако чекаат сите да се стабилизираат нема никој деца да раѓа.. Како така ќе го издржат детето со пари.. да имаш свој син или ќерка е најголемиот дар за еден човек. ако нема пари барем со тоа може да се израдува..
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Како нема везе? 50 % од населените во Македонија го имаат овој проблем. ти ако чекаат сите да се стабилизираат нема никој деца да раѓа.. Како така ќе го издржат детето со пари.. да имаш свој син или ќерка е најголемиот дар за еден човек. ако нема пари барем со тоа може да се израдува..
Брат, факт е дека нема ништо поубаво од тоа да имаш свое дете, ама ај глеј на тоа што ако имаш дете а немаш пари да му пружиш нормален живот, кое задоволство ќе го имаш ако глеаш дека секојдневно пати, уште одозгора поради твојата глупава одлука и неспособност?
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Abe najdobro si e zlatna sredina, ni premnogu bogat, ni premnogu siromav, znaci optimum, ekstremite vo (+) ili vo (-) se mnogu zaebani !!!
Da si utepan siromav e najlosata sudbina, zamisli site okolu tebe imaat(nekoj povekje-nekoj pomalku), ama vazno site imaat, a ti si isklucok, razlicen si od niv, nemas pari duri ni za naj-neophodnite osnovni zivotni potrebi, so eden zbor kazano katastrofa nevidena !!!
Od druga strana pak ako imas povekje od normala, pa kje te boli glava, ne kje mozes mirno da spies, kje bides opsednat deka nekoj kje te povredi, ubie, ograbi, zaebe, izlaze i.t.n. Plus bogatite lugje nikoj ne gi saka(toa e fakt), isklucivo samo dokolku postoi nekakov interes i kjar !!!
Taka da najbolji e zlatna sredina, prosecen zivot, ekstremi nikako !!!
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.175
Поени од реакции
2.845
Помислете на некои големи духовни водачи на нашето време кои поминале низ сите аспекти на животот: низ богатство и сиромаштија, болест и здравје, пофалба и презир и притоа ги задржале своите духовни вредности и духовен центар.
Далај Лама
Мајка Тереза
Нелсон Мандела
Мартин Лутер Кинг
Ганди

Сите тие едноставно можеле да се фокусираат на собирање на материјално богатство.

Но наместо тоа ете решиле да живеат во согласност со духовните принципи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom