Биди ѓубре за да те ценат?

Unknown Artist

I reject your reality and substitute my own.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
322
Поени од реакции
15
Не верувам во тоа дека ако си “ѓубре“ дека повеќе ке те ценат, општо земено.
Можеби повеќе ке го зборат и памтат доброто дело што си го направил.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
224
Поени од реакции
2
Па во денешницава сметам дека повеќе се ценети оние кои се однесуваат како ѓубриња отколку обратно. Нормално постојат исклучоци кои знаат да ја ценат добрината кај луѓето, меѓута повеќето тоа го злоупотребуваат. Инаку според мене сметам дека не треба ни да бидеме ѓубриња ама ни премногу добри и наивни затоа што во секој момент може да бидеме искористени.
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Точно така.Треба да си ѓубре,да си лош и покварен,жив клетник и себичен да си бидејќи ако си добар,ако гледаш на сите да им угодиш никој нема да те цени сите ќе те д*пат.
:salut:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.532
Поени од реакции
33.734
ДА...:helou:








Koлку само да. Јас сум си ѓубре и горд на тоа. Со кој си таков си. Ме трансформираа мене.
Мирно и фино детенце си бев. Добро сепак не сум кон секој ѓубре.
Одам по правилото какви се со мене таков и јас.
 
М

Мрак

Гостин
Не мора да бидеш ѓубре за да те ценат:toe:Многумина се водат по оваа изрека,но јас..никогаш!А и ѓубрињата според мене не ги почитуваат,туку им се плашат:toe:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Ne bas da bides gubre,ali da si gledas da si ugodis sebe si.
Oti jas do sega brzo bev mirna i fina i se i gledav na site so mozam da mu pomjognam
i na krajo koga ednas rekov ova nemozam da go storam (a stvarno ne bev vo moznost?)mi se iznalutija
pa posle to duri i kleto dete me napravija...
Ne vredi na sekogo da mu pomjagas.iako ponekogas treba da popustis ama se si ima granici.
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
Кој како се понаша со мене и јас му вракам со иста мера..... ако е некој ѓубре јас сум уште поголеме ѓубре а ако е некој фин со мене и ме почитува и цени и јас ке го правам истото кон него.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Колку е само точно ова.За жал луѓето се мазохисти и ценат кога некој кон нив се понаша како кон ѓубре.Најверојатно го прифаќаат тоа некој со своето однесување да се стави над нив,да им се наметне како авторитет без разлика дали вреди толку или не.И да,понекогаш е стравот во прашање,стравот дека ако се спротистават ќе бидат исмеани од страна на таа личност,но има случаи кога некои луѓе навистина се восхитуваат од таквото однесување.Тоа ми е неразбирливо но имам сретнато многу такви случаи.Јас се трудам да не бидам ѓубре кон никого без разлика како се поставил кон мене.Ако некој се постави лошо кон мене воопшто не комуницирам со таа личност, се разбира колку што дозволуваат приликите.
 
Член од
27 септември 2008
Мислења
375
Поени од реакции
24
За жал повеќето луѓе денес гледаат колку си подобар толку повеќе да те искористуваат!!!Како се однесуваат со мене така се однесувам и јас со нив.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Фина сум спрема луѓето кои ми значат и се однесуваат према мене фино а знам да бидам и ѓубре...
 

ani4e

mega star
Член од
12 јули 2009
Мислења
158
Поени од реакции
3
ako bides gubre ke te cenat?
-Nema da te cenat, moze ke ti se plasat...
Za da bides gubre ne e i taka tesko..tesko e da te cenat na toa so si, a ne so toa so ke gi poinizuvas i so ke se odnesuvas(so tie lica so sakas da te cenat) kako cel svet da ti e kriv...
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Се сложувам со ова.
Ретко во денешно време кој е добар затоа што едноставно таков му е карактерот,сака да помогне и слично,а не поради тоа што сака нешто за возврат.
Колку си полош со луѓето толку повеќе ќе те ценат..можеби тоа ќе биде и умерена доза на страв,но како и да е и тој страв позитивно ќе се одрази на тебе.
Поголема почит итн.:wink:
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Не можеш да цениш ѓубриња ако и самиот не си таков или барем имаш такво мислење за себе да бидиме реални.
Ако навистина важи она `биди ѓубре за да те ценат` тогаш сите сме станале ѓубренца маленки или големки тоВест ни се сменале вредностите во опшеството (ви текнува она фразата клише шо е).
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Nema vrska, nikoj ne ceni gjubre.
I da ima nekakvo "cenenje", sepak toa nema da bide cenenje tuku nesto drugo, dal strav, dal prevara, pridobivka nekoja... sto i da e, ama ni pod razno iskreno cenenje.

Bidi si dobar, pa i eden samo da te ceni, dovolno e, barem ke si siguren deka e iskreno. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom