Бесчувствителни кучки, фемботови и ладни опортунистки

  • Креатор на темата Сатори
  • Време на започнување

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
И мене едно време ми беа привлечни тие со актовките (ако веќе дефинираме строго) типови на жени) за после да мислам дека се засранети од едно многу за мене привлечно место наречено емоции и топлина.
Сепак, многу дефинитивен ми е односот ладна опортунистка версус пожртвувана по семејството домаќинка.
Од каде сме толку па сигурни дека оваа домаќинката е топла,а не некоја нереализирна еве, кучка е терминот кој го користиме која во неколку дневни дози ги тепа дечињата?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
И мене едно време ми беа привлечни тие со актовките (ако веќе дефинираме строго) типови на жени) за после да мислам дека се засранети од едно многу за мене привлечно место наречено емоции и топлина.
Сепак, многу дефинитивен ми е односот ладна опортунистка версус пожртвувана по семејството домаќинка.
Од каде сме толку па сигурни дека оваа домаќинката е топла,а не некоја нереализирна еве, кучка е терминот кој го користиме која во неколку дневни дози ги тепа дечињата?
Па токму во тоа и целата заблуда во темата, бидејќи бесчуствителна кучка, фембот или ладна опуртунистка сите го поврзуваат со жена со каква такава кариера, или со жена која е успешна на работното мест, кога во основа станува збор за психолошки модел на жени.
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
41
Поени од реакции
1
Новите полирани жени, оние со актовките и белите кошули и ладнокрвноста која што им излегува од секоја пора.
Што мислите за нив?
Мислите ли дека единствен начин за жената да се избори за тоа што го сака е да се претвори во ладна опортунистка?

Или сепак, топлокрвните цури кои што седат дома и го чекаат мажот да си дојде од работа ви се помили?

Жената е толку обивиена од преплет на нерви и нагони, што тие да се исечат, и таа да се ослободи, е невидена храброст или слабост?
...dear, little missy in love...:smir:

...nema ladna zena, kako sho nema i toplokrvna sosema, krajnostite nechinat, ako znae da se prilagodi, ke bide dobra majka-zena-rabotnichka...a najvishe gi cenam lichno tie sho znaat deka u zivotot ne treba samo da se raboti, tuku i da se zaraboti...domakica bre prava, ne rasipikukja...:back:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
И мене едно време ми беа привлечни тие со актовките (ако веќе дефинираме строго) типови на жени) за после да мислам дека се засранети од едно многу за мене привлечно место наречено емоции и топлина.
Сепак, многу дефинитивен ми е односот ладна опортунистка версус пожртвувана по семејството домаќинка.
Од каде сме толку па сигурни дека оваа домаќинката е топла,а не некоја нереализирна еве, кучка е терминот кој го користиме која во неколку дневни дози ги тепа дечињата?
Ако веќе мора да се прават генерализации, мене за поладна повеќе би ми испаднала домаќинката. Незадоволна жена која цел ден трча да расчистува по дома и да ги задоволи сите потреби на цело семејство, освен нејзините. Токму таквата жена мислам дека може да биде полоша и кон децата и кон сопругот ... ако не на почеток, сигурно после неколку добри години, преполни со домашна неисцрпна работа.
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
22
Поени од реакции
1
Ако веќе мора да се прават генерализации, мене за поладна повеќе би ми испаднала домаќинката. Незадоволна жена која цел ден трча да расчистува по дома и да ги задоволи сите потреби на цело семејство, освен нејзините. Токму таквата жена мислам дека може да биде полоша и кон децата и кон сопругот ... ако не на почеток, сигурно после неколку добри години, преполни со домашна неисцрпна работа.
леле колку е така.. и јас го мислам сосем истово..:smir:
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.866
Поени од реакции
23.682
Интересен феномен што заслужува класификација. Значи по мое има неколку подкласи на овие гореспоменатите.

1. Грда сум

Кај овие жени насловот говори се. Реакцијата ако си грда е обично на два начина

а) доживотна претплата на Диазепам, депресија и социјална изолација.
б) соочување со ситуацијата и насочување на енергијата кон друго поле каде што убавината игра важна но не и пресудна улога т.е кариера. Логиката тука вика ако мајката природа не ми предодредила да имам предиспозиции за успешен љубовен живот ќе се концентрирам на кариера што е сепак рака на срце похрабро и порационално делување од точка а.

2. Фригидна сум

И тука не мислам на биолошко-физиолошкиот аспект на терминот туку на менталниот. Познавам доста девојки од овој тип меѓу нив и доста убави а една дури и убавица. Од само ним познати причини овие девојки обичнот имаат некој шаблон на машкоданесто однесување и став, атипично голема (за женско) агресивност и поставување на барикади при пристап на машко. Не знам од кај им потекнува таа самонаметната state of mind фригидност, ама повеќето што ги знам имаат добри кариери и успех во работата.

3. Ранета сум у љубави

Дали паднале на вечната неодолива финта на мачо-јебо-билдер кој ќе има уште 5-6 швалерки и ќе се изживљава психолошки над нив. За овие девојки мажите стануваат свињи за кој што не вреди да им полираш трицепси со Мр. Мускуло. Кариерата им отвара друг пат на делување како опција па и како еден вид лечење на фрустрациите.

4. Заробеничка во сиромаштијата

Тажна, тажна ептен тажна приказна. Класичен пример овде е студентка од внатрешноста едвај плаќа сметки и студии во Скопје брка просеци и веднаш после факултет се вработува за да егзистира. Кај овие типови на девојки животот им наметнал да се борат што ги прави бесчувсствителни и ладни кариеристки. Најчесто немаат ни друг избор.

5. Кучка сум со педигре и фамилијарно сум притисната

Кучките со педигре обично потекнуваат од кланови успешни и моќни адвокатски, докторски инжинерски итн фамилии. Ќерките на овие фамилии најчесто завршуваат или како тешки Парис Хилтонки или во другиот случај соочени цел живот со притисокот дека мора да успеат во фамилијарната струка, за да се задржи реномето и традицијата. Самата фамилија и домашно воспитување направиле од неа таква личност.
И во обични нормални фамилии се случува истиот феномен. Родителите најчесто фрустрирани од незавршен факултет, просечна кариера и сл преку своите билошки клонови сакаат да ги остварат целите и да ги залечат фрустрациите.

Еден од моите професори на факултет убаво си рече дека не одат успешен брак и успешна кариера заедно. Или ќе го имаш едното или другото или двете ама просечно. А ако детално ги погледнеме успешните жени* кариеристки особено во браншите традиционално водени од мажи ќе сфатиме дека повеќето се кучки, фемботови и ладни опортунистки т.е дека се де јуре машки ама со вагина и мање-више цицки. Доволно е да се погледне на Македонската политичка и економска сцена да се заклучи тоа. Доволна ви е Роза Каревска Топузовска и се ви е јасно. Сепак најчесто е избрана таа балансирана варијанта на солиден брак и солидна кариера.

*Забелешка-Под успешна кариера не подразбирам пејачка, манекенка и слични видови на полулегално проституирање.
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Колку само сакам еден ден да бидам една од кучките :)

За сосема успешна кариера,каде твојот збор е последен и единствен што се слуша,мораш да бидеш кучка,и да не си кучка ќе се претвориш во таква.
Ако попушташ,ако не покажеш строгост,авторитет,нема да успееш,секогаш ќе те гледаат како некој кој ќе им прости лесно за грешката,кој нема да реагира лошо ако го заебеш.Затоа мораш да се претвориш,ако ништо друго да се претставуваш како кучка,ама ова важи за работното место.Ако треба не газење,ќе ги газам и ќе ги догмечувам,само за да успеам,да си ги остварам целите.

Не мора да значи дека јас и дома кон децата ќе сум таква,не мора да значи дека ќе заборавам на семејството,нема мајка која е до толку ладнокрвна или зафатена да ги остава децата ненајадени,за сметка на кариерата.
Не ми е важно како ќе ме гледаат другите,дали како ладна или не,важно јас да бидам среќна,и семејството да биде задоволно од мене,а кариерата тука.

Ако по пат за накај работа немам време да речам некому здраво ич и не ме интересира за тој некој дали ќе ми замери или не,бидејќи сепак во животов ќе имам две најважни нешта,кариерата и семејството,а тој ако ми е до толку добар пријател,ќе ме сфати дека се брзам.Со таква кариера имаш многу мал круг на пријатели,и тоа се пријатели кои ја разбираат ситуацијата во која се наоѓаш.
Ако дома некогаш не стигнам да му се насмеам на детето,нема да биде дека не сакам,ќе биде дека немам време од работата,работа која му обезбедува на детето мое живот каков што го има,ако губам време на секојдневни работи,ќе нема да може да има најнов мобилен,најубаво да биде облечено итн итн,а децава денеска се знае дека ценат повеќе компјутер одколку насмевка,сега звучи малку бесчувствително,ама не можам да ја оставам кариерата за семејството исто како што не можам да го оставам семејството за кариерата,како знам ќе најдам некој баланс.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Колку само сакам еден ден да бидам една од кучките :)

Не мора да значи дека јас и дома кон децата ќе сум таква,не мора да значи дека ќе заборавам на семејството,нема мајка која е до толку ладнокрвна или зафатена да ги остава децата ненајадени,за сметка на кариерата.
,како знам ќе најдам некој баланс.
Ако правиш баланс помеѓу семејство и кариера и си ги сакаш жените тогаш не си бесчуствитална кучак фембот односно ладна опуртинистка.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Zena e za u kukja.
Taka bilo, e, i ke bide.
Логички, маж за у лозје!


Инаку на темата, мислам дека живитот на овие ,,фемботови,, им е страшно поубав од животот на оние ,,домакинките,, кои само чистат и готват и им угодуваат по дома.Стануваат огорчени, и со тек на време несреќни и тоа им го пренесуваат на тие во семејството, оти нема каде на друго место.Жените кои се трудат да имаат кариера и кои се ладни кон другите, сепак се добри мајки во семејството.Не може да се направи една општа слика, дека жена која добар дел од денот поминува на работа, и која се труди да успее да добие повеке пари и моќ, мисли само на работата.Можеби тоа го прави повеќе од љубов кон семејството, да имаат повеќе можности и подобности сите во семејството.Генерализација не е потеребна.Не се сите Мерил Стрип.Секогаш има средина.
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
41
Поени од реакции
1
...sekako, na zapad vrie od takvi tipovi na zeni, razvedeni eden kup, so lopata da gi rinesh, i da sami se so po edno dete obichno, e sea kakov im je zivotot, oni si znaat najbolje, toa sho zagrizue kaj takvite asocijalni pojavi e faktot deka deteto ke raste vo edna uslovno kazano=steknata ne po negova vina(na zalost)-nezdrava sredina, bez ona sho se vika=vistinska familija, obihno kao sho gleam takvite deca posle=sakale-nesakale se ona sho vikaat na zapad-geek-ili chudaci po nashe, totalni misfitoi-utka ziva, nazalost toa e...nervozna majka-nervozno dete...
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Кај си бе ljupco бе :)

Не издржа срце јуначко и по толку анти-кајгана писанија по други форуми пак се врати тука.

Психологија е наука.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Темава ми е малку шит, демек змија да те апне или коњ да ти го бапне. Во реалноста е многу поразлично. Костумот, кошулата и актовката не те прават личност, не ти ги елиминираат емоциите и не ти влијаат како ќе ти се наредат коцките во животот.
Токму така.
Освен што е темава малку шит, истава е уште еден доказ за тоа како жените се дискредитираат самите себе, во трката да се изедначат со машкиот пол, притоа заборавајќи дека природата не направила различни.

Жената, биолишки е предодредена да роди, да се грижи за породот, да биде поемотивна, попасивна итд. Значи, тоа не и е наметнато како општествена улога, стереотип некој, туку е родена со тоа. И кога сака да оди против својата природа, во име на феминизмот, и некое глупо изедначување, се раѓаат девијации, како жена без партнер, деца, емотвино оскатена, на која мислиш уште пенис и фали да и порасне. И таквите особи, се уште потрагикомични од некоја исфруструирана домаќинка, затоа што се скорз одалечени од својата иницијална природа.
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
41
Поени од реакции
1
...na mislenje sum, deka takviot tip na zeni, jaki i stabilni vo biznis svetot, se mnogu nesrekni, bash poradi faktot deka biznisot ne se vodi po doma, tuku nadvor po mitinzi i kafani, shoznam...na deteto ke mu fali sekogash takvata majka...a nekoi momenti koa ke gi propushtish veke nikad ne se vrakaat u zivotot...
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Жената, биолишки е предодредена да роди, да се грижи за породот, да биде поемотивна, попасивна итд. Значи, тоа не и е наметнато како општествена улога, стереотип некој, туку е родена со тоа. И кога сака да оди против својата природа, во име на феминизмот, и некое глупо изедначување, се раѓаат девијации, како жена без партнер, деца, емотвино оскатена, на која мислиш уште пенис и фали да и порасне. И таквите особи, се уште потрагикомични од некоја исфруструирана домаќинка, затоа што се скорз одалечени од својата иницијална природа.
Women who seek to be equal to men lack ambition.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom