"Бесплатен" одмор од туристичките агенции

Член од
15 август 2009
Мислења
1.866
Поени од реакции
4.575
Откажавме една резервација со јупитер пред извесно време затоа што не ги почитуваа договорените услови и не сакаа да ни ги вратат уплатените пари неколку месеци. Најдовме адвокат ги тужевме и ни ги вратија и парите и плус платија судски трошоци. Да си ќутевме ќе си останевме со прст у уста. Не сакам ни да ги прочитам више а не па да одам некаде со нив.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
642
Поени од реакции
576
кој ти дава бесплатен одмор алооооо нека не ве прават глупи и будали
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
10.778
Поени од реакции
8.659
Да ве прашам..дали има некој патувано и добиено гратис 6 ноќевања во Крф преку Јупитер агенцијата? И дали се коректни како агенција..зошто прочитав многу позитивни ама и негативни критики, па би сакала некој што го искусил тоа да ми каже? Фала однапред !
Мене ме контактираа денес дека сум добил гага одмор на ипсос плус 3-5 мои пријатели кои си го плаќаат само патот. Гага и јас не одиме некако во иста реченица, па решив да се обратам кај пријатели во Фибула да ми објаснат што е целава работа со Јупитер кои освен еден мобилен од Јасмина која ми се јави, нема никакво друго инфо. Останува да видиме :icon_mrgr:
 
Член од
6 март 2009
Мислења
978
Поени од реакции
853
Мене ме контактираа денес дека сум добил гага одмор на ипсос плус 3-5 мои пријатели кои си го плаќаат само патот. Гага и јас не одиме некако во иста реченица, па решив да се обратам кај пријатели во Фибула да ми објаснат што е целава работа со Јупитер кои освен еден мобилен од Јасмина која ми се јави, нема никакво друго инфо. Останува да видиме :icon_mrgr:
и јас го имам истото ми се падна исто ко тебе на истиот остров и тоа со пријателите истата понудај ја имаме значи ...
Ама праев муабет со две девојки од таму со работат и некако не ми се сигурни некако се изгубени прво едната ми се јавува па другата и ми вртат некои филмови па втората ме прашува што те праша првата што ти објасни .... има нешто несигурно тука
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
468
Поени од реакции
291
не коментирам повеќе...ама ништо во денешниот свет не е бесплатно. Има некоја финта а што е само тој што ќе отиде ќе дознае :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.265
Поени од реакции
3.475
Последен пат есеноска ми се јавија, баш на неколку дена пред да заминам низ Европа на пат и ми нудат сити-брејк во Прага. А мене веќе резервиран хотелот во Прага и картите купени за пат...
И ја оставив госпожата да ми ја испофали понудата едно печес минути и на крај ја прашувам, а за кој датум тоа ми нудите... епа тој и тој. Е жалам, и’ викам, ама на тој датум јас веќе секако ќе бидам Прага, така да не ми треба вашата понуда... и заќути на неколку секунди.
По некое време ете ја, ааа епа добро ко така, тогаш убаво поминете си, а за наредни понуди ко ќе има да ве побараме?
Да, слободно барајте ме (т.е. немој да сте се јавиле, оти ви ибав мамата).
Па за среќа уште еднаш оттогаш не се јавија. Давежи невидени се.
Иста случка беше и летото. Ми нудат за Крф понуда, а мене баш за таму резервиран и хотел и зелен картон изваден, траекти испланирано се’... Се прашував напати, да не ми го прислушкуваат телефонот па да знаат шо планирам. :D
И им ја иба мамата кога ти се јавија за Крф?
И не ми е јасно зошто си им рекол слободно да те бараат, а си го напиѓал она во заградана.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.234
Поени од реакции
4.102
И им ја иба мамата кога ти се јавија за Крф?
И не ми е јасно зошто си им рекол слободно да те бараат, а си го напиѓал она во заградана.
Затоа што културата не ми дозволува да им се распичкарам. Simple as that.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
524
Поени од реакции
1.359
И мене ми се јавија пред некој саат дека сум добитник на 7 дневнен одмор во Крф. Решив да изгуглам прво и 90% прочитав негативни коментари. Веројатно нема да идам зашто имам некои други планови. Поефтино и поубаво ќе си поминам во Црна Гора. :)
Инаку пред неколку години имам добиено БЕСПЛАТНО патување за во Бугарија преку едно детско списание Наш Свет се викаше (може има некои што го памтат:)) И тогаш све буквално све беше бесплатно. И превоз, сместување, јадење, во хотел со 5 ѕвезди, дури и имав алка за возење на се што сакам во тој паркот. (Софијаленд) Значи парите ги трошев само за мои потреби, облека, сувенири и сл. Ама не ми текнува со која агенција одев.. одамна беше тоа. :)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.520
Стара финта е ова со покани демек вие сте "одбрани". Мора претходно да се плати голема сума на пари и плус превозот сам си го плаќаш до местото...
 

Hellz Guardian

We do what we want
Член од
2 февруари 2008
Мислења
6.796
Поени од реакции
1.155
Агенција Пет преку Драган Вучиќ квизот за турски серии дели доста бепслатни патувања. Кога бев на Крф негде од 26јуни-6јули имаше една пола автобус што се безпари дојдени, другата половина беа last minute и некои 2-3ца узбутани си платиле по 210евра :D
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
и мене денес ми се јавија :)
ги видовте апартманите крш дрвени кревети ....ах ах ама сликите на нивната страна од тие што биле со забавите се ок
сепак ова се понуди за помлади, друштво, ја со дете....сигурно не би се вклопила таму
има некој идено од форумот....

а не е бесплатно превозот ти е дупло тракт 20 евра по човек, па траект е 3 евра .....се си плаќаш тоа се апртманчиња кој што ретко кој иде
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
987
Поени од реакции
991
Оние Јупитер спамираат уште?
Незнам дали спамираат ама затоа денес ја прочитав следнава вест?

Заглавените туристи од Истанбул ги добија пасошите и се враќаат во Македонија


Дванаесет часа траеше неизвесноста на повеќе од 400 македонски туристи кои денеска останаа повеќе од планираното во Истанбул, Турција. Пасошите им биле вратени, туристичката агенција најверојатно го платила долгот од околу 14.000 евра за сместувањето во хотелите и тие се на пат за дома.Организатор на оваа првомајска тура беше туристичката агенција „Јупитер“.
Извор
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.972
Поени од реакции
9.755
Легендарна тема еј :D
И јас сум имал искуство со вакви бесплатни патувања, и за среќа не сум поминал многу лошо кога споредувам искуства на други луѓе. Баш тој период коа беа најјактивни Јупитер, и тоа мислам пред да почнат дубари да праат, имаше на фб да се пријавиш нешто за бесплатен одмор отпосле сфатив дека од Јупитер било, и гледам ми се јавуваат, ова беше август втора половина 2013, и ми викаат извлечени сте на наградната игра блабла бесплатен одмор, ако сум викнел од 2 до 6 луѓе мене се ми е бесплатно, а тие плаќаат само патот нешто така. И сега стварно ова се деси, само неколку детаљи да напоменам:
- искочи на наградна игра сме извлечени сите патници, а и уште толку биле извлечени а што не дошле
- бевте сместени во Ипсос, Крф ако некој бил таму ќе знае за што крш место зборам
- смештајот беше со поглед во трски во мочуриште, на дваесет минути од плажа, на излез на градот, пола соби немаа тераса, ние бевме на вториот кат па среќа гледавме во врвот на трските и малце смрдеше, тие под нас гледаа баш во трските и жаби им скокаа.
- сфатив дека уствари профитот си правеа со продажба на некој алки што чинеа 30 евра и со нив имаше некој мочани попусти од 5% во таверни, дискотеки не знам што, откако не земав нормално такво нешто не им падна убаво веројатно мислеле дека сите ќе сакаат тоа да земат, па пробаа да убедуваат уште малку, секако не успеаа да си продадат алките.

Стануваше збор за 7 ноќевања и ако не се лажам терминот од 23ти август. Значи мене стварно ми беше бесплатно, крш ама бесплатно, жал ми е за сите други што биле измамени.
 
На врв Bottom