Барате некој закон?

Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
765
Дали е вистина дека од оваа година постои закон со кој се забранува абортусот во било какви услови и на приватните и на државните клиники?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.742
Поени од реакции
630
дали има некој друг сајт освен право.орг(зашто не се отвара) за да го симнам Законот за извршвуање- пречистен текст од 2007, или ако има уште некој понови измени?
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site !! Bi sakal nekoj da mii pomogne okolu Zakonot za rabotni odnosi i negovo tolkuvanje ?!?!?!? Blagodaram
 
Член од
4 март 2009
Мислења
6
Поени од реакции
1

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
Дали е вистина дека од оваа година постои закон со кој се забранува абортусот во било какви услови и на приватните и на државните клиники?
Во план е до 2010 година да се донесе Закон за прекин на бременоста.

А шпекулациите што беа можам да кажам се недоразбирања дека ќе се забрани абортусот, а всушност само се донесоа одредени промени и поголема контрола како и разговори со доктори и психолози пред одредена девојка да се реши да оди да абортира и цените на абортусот се дупло зголемени. Сето ова со законот ќе биде убаво објаснето и ќе контролира повеќе се надевам.
А забрана за абортусот нема, а и не верувам да има во блиска иднина. Има само две држави (Ирска и Малта) во Европа кои забрануваат абортус и кои се постојано на тапет и се осудуваат за тоа. Дури и се покренуваат спорови кон овие земји пред европските судови.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Moze li nekoj da mi najde seminarska po gragansko i politicki sistem za prva godina pravni studii? ako nekoj ima neka pise i ke ostavam mail na mi ja prati
fala:smir:
 

Kista

ADP *10*!!!!!!!!!!
Член од
7 април 2008
Мислења
988
Поени од реакции
32
da mi najde zakon z abezbednost na soobrakajot na ptaistata.blagodaram
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
260

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
83
Знае некој кај може да се најдат одлуки на Влада и уредби и такви работи?
 
Член од
6 јуни 2006
Мислења
280
Поени од реакции
4
Ми стигна дома покана за бидам сведок во врска со прекршочен предмет број ***
чл.** од Законот за ППОРМ.
Знае ли некој да ми дефинира кој е тој закон ППОРМ.Неможам да го најдам на pravo.org.mk.
PLS help
Фала
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
199
колеги, ќе поставам неколку прашања подолу, ако имате време, барам кратки, концизни одговори. "главното" само:
1.Мерки за обезбедување се?
2.Дефиниција за претходни мерки и наброј ги!
3.Дефиниција за привремени мерки и кои се?
4.Наброј ги привремените мерки за обезбедување на парично побарување!
5.Наброј ги привремените мерки за обезбедување на непарично побарување!
ако може, до вечер некој да ги пише. благодарам!

kpbKENGUR напиша:
колеги, ќе поставам неколку прашања подолу, ако имате време, барам кратки, концизни одговори. "главното" само:
1.Мерки за обезбедување се?
2.Дефиниција за претходни мерки и наброј ги!
3.Дефиниција за привремени мерки и кои се?
4.Наброј ги привремените мерки за обезбедување на парично побарување!
5.Наброј ги привремените мерки за обезбедување на непарично побарување!
ако може, до вечер некој да ги пише. благодарам!
ај уште еднаш помош да си побарам(потсетам), и + ако може некој да ми ги даде законите за вонпарнична и законот за извршители, ама во ворд, за да може да се преправаат... и така =) пошо овие од право.орг се read only!
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Закон за работни односи? И закон за бруто плата (ако има таков)?
И да ми каже некој поупатен што ако работодавецот не ти даде плата до 15-ти, а ти плати придонеси? Ќе плаќа ли пенали? На кого ќе плаќа? Дали ќе треба да плати и камата за времето (деновите) што закаснила платата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom