БРИКС

Член од
20 април 2023
Мислења
961
Поени од реакции
2.342
^
sam u sebe ne veruesh ne pa drugo, imash konflikt na svesta so podsvesta, svesta saka da bidesh nakaza i da nosish nashminkani iskompleksirani isfeminizirani mazi na deca vo gradinka, potsvesta ti vriska ostaj gi decata na raat pederishte transrodovo
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.293
Поени од реакции
21.743
Ако е фиат тогаш исти таклабас (само други профитери).
Било која не-фиат валута би била добар избор (имаше најави од некои за покритие со злато на нивните валути). Зошто да не и интернационална БРИКС валута со златен стандард?
Zlaten standard nosi drugi problemi so sebe koi pored mene mnogu povekje ke se izrazat vo drustvo na tolku razlicni i ekonomski delumno nestabilni drzavi. Isto taka ako Kina e spremna kako primer Germanija da nisto pari za da spasi drzavi, togas ok. Ama cisto se somnevam deka e spremna zatoa sto politickata integracija, za koja ne zbornavme uste, voopsto nema da se izrazi. I taka ideme do prvicniot problem na drustvo so golemi razliki i so toa sprotivstaveni interesi.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
Zaednicka valuta ke funkcionira se dodeka na primer Argentincite so bezvredni Pezo ne probaat da kupat Ruska nafta ili Kineska roba. Mozebi ke imaat Rublji ili Juan ama so sto ke gi kupat? Mi podsekjava na vremeto pred Evroto koga Italijancite kupuvaa Germanski masini. 100.000 Liri za proizvod X sto primer bese vo vrednost od 10.000 Marki. Slednata godina vrednosta na tie Liri bese 50% pomala pa posle vidoa ne vidoa im pobaraa Marki koga kupuvaat kaj niv. Zatoa ke bide interesno kako ke funkcioniraat vo praksa :)
Генерално овие БРИКС се со огромен суфицит во трговијата што би се кажало дека останатите (и самите) ќе ја купуваат нивната валута за да им купат некаков производ, е сега има некој земји кој не се баш средени и имаат внатрешни проблеми, ама таа работа ќе се стави под тепих и ќе се гура напред.

Тие се тие земји кој кој колку толку имаат економии да го предводат другиот блок, незнам зошто Индонезија и Виетнам не се поканети сега да се приклучат од Азија, од Африка би рекол и Алжир е добра држава, од америките, Аргентина е сепак втора економија во јужна и можеби Мексико е добар кандидат, ама нема во скоро да се приклучи па и да го молат на колена од разбирливи причини.

Нема други држави, не е само се живо да се прими и да се уништи идејата со создавање економски блок како што треба, со примање на многу држави според мене се уништува таа идеја.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.378


First and foremost is its sheer demographic weight. "With over 120 million people, Ethiopia is Africa's second most populous nation and provides BRICS with access to an enormous marketplace," says analyst Brook Hailu.

Ethiopia's economy has also outperformed most African peers, growing at over 10% annually for the past decades. "Ethiopia can offer lessons on spurring rapid development across the continent," he noted.

Geopolitically, Ethiopia occupies a strategic position in the Horn of Africa near vital Red Sea trading routes. "Its geography gives BRICS a gateway to project influence in Africa and the Middle East," said Brook. As a strong traditional advocate for Africa, Ethiopia's membership to BRICS will give it fresh impetus to promote Africa's cause.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.403
Поени од реакции
4.878
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
:( :( :( Сега ќе платиме помалце за струја?
Дали ова ќе го повреди рамковниот договор?
Ич нема да платите струја и без гајле се е тоа во духот на рамковниот договор.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.023
Поени од реакции
4.823
Овој Шеки како оној што скокнал од стокатница, и како што паѓал надолу - на секој спрат си повторувал „so far, so good". :unsure:
Не скокнал од ниакаква стокатница, туку кога бил малечок на .... и испаднал од раце и право на глааа паднал. :pos:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.378
Автоматски споено мислење:

Не скокнал од ниакаква стокатница, туку кога бил малечок на .... и испаднал од раце и право на глааа паднал. :pos:
За малку го промашил временскиот период. Можел и он да биде „транс дете“ (како што пишал во потписот). :unsure:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.897
Поени од реакции
7.290

Де де и така е небитна Аргентина. Од најбогата на свет, лапнаа мамката за социјализам, па сега просјачки стап.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.645
Поени од реакции
11.850

Де де и така е небитна Аргентина. Од најбогата на свет, лапнаа мамката за социјализам, па сега просјачки стап.
БРИКС претежно се стреми кон проширување или кон развиените држави или кон државите во развој, а Аргентина не е ниту едното, ниту другото, туку е: Аргентина. :D

За волја на вистината, латиноамериканците уште од Монровата доктрина - која баш утре, 3 декември 2023, го слави својот неофицијален 200-ти роденден - играат на музиката на Вашингтон, па затоа и ваквите новости баш и не се некои изненадувања.

Убаво рекол мексиканскиот генерал и претседател/диктатор со дури 7 (СЕДУМ) претседателски мандати кои ги отслужувал 30 (ТРИЕСЕТ) години, Порфирио Диаз:

" Кутрото Мексико, толку далеку од Бога, а толку блиску до САД " .
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.927
Поени од реакции
4.079
БРИКС претежно се стреми кон проширување или кон развиените држави или кон државите во развој, а Аргентина не е ниту едното, ниту другото, туку е: Аргентина. :D

За волја на вистината, латиноамериканците уште од Монровата доктрина - која баш утре, 3 декември 2023, го слави својот неофицијален 200-ти роденден - играат на музиката на Вашингтон, па затоа и ваквите новости баш и не се некои изненадувања.

Убаво рекол мексиканскиот генерал и претседател/диктатор со дури 7 (СЕДУМ) претседателски мандати кои ги отслужувал 30 (ТРИЕСЕТ) години, Порфирио Диаз:

" Кутрото Мексико, толку далеку од Бога, а толку блиску до САД " .
Прилично точно; ЦИА во секој момент може да „инсталира„ некоја корисна будала пракично во било која латино-американска држава, така да не не‘ чуди превртливото однесување на престедателите од наведените држави, кои час се со Кина, час се со БРИКС, час се со САД...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.023
Поени од реакции
4.823
China and Saudi Arabia Sign a $7 Billion Currency Swap Agreement, Adding to De-Dollarization Push


@PROROKOT , @Dexter26 , хм зарем очекувавте туку така да дојде до проширување на БРИКС?
Зарем очекувавте дека западната империја (ЕУСА) ќе седи мадро и ќе гледа како ја “дисциплинираат“?
За очекување се уште поголеми изненадувања (Газа, Аргентина, Индија и....) а се со цел да се забави процесот на раст на овој пред се економски сојуз или да се минимизира БРИКС и неговата улога во светските токови во 21 век. Инаку проширувањето на БРИКС со нови членки официелно е закажано за 01.01.2024... само уште еден месец, а потоа, потоа би требало да има уште поголема ескалација во меѓународните води, или ќе го гледаме крајот на западната империја.

Пред ден-два ме изненади настап на еден од Левица кој го отвори прашањето Македонија како членка на БРИКС.
За прв пат политички субјект и парламентарна партија јавно говори за тоа дека алтернатива има имали и ќе има, само треба да се има нешто меѓу уши.

Инаку мое мислење е ако Македонија сака да опстане како македонска држава избор за соработка и влегување во БРИКС е патот кој ГАРАНТИРА Македонска држава - Македонија. Сите десни опции (инаку сите до еден квислиншки инсталации, каква им е тоа десна политичка платформа само Бог знае, веројатно тие квислинштвото го нарекуваат десна опција) се ЕВРОТАЛИБАНИ и се за влез во “градината“ иако тоа на сите им е јасно значи КРАЈ на Македонската посебност, Македонската држава и Македонската култура.
Со ваквиот настап на Левица уште повеќе се декларираат како Македонска опција и очекувано имаат раст на популарноста. Сите и СДСсс и ДПсНЕ и Зелни и сите балистички ограноци се против Левица сето тоа јасно говори дека овие се на ПРАВ ПАТ!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom