БРИКС

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.927
Поени од реакции
4.077
China and Saudi Arabia Sign a $7 Billion Currency Swap Agreement, Adding to De-Dollarization Push


@PROROKOT , @Dexter26 , хм зарем очекувавте туку така да дојде до проширување на БРИКС?
Зарем очекувавте дека западната империја (ЕУСА) ќе седи мадро и ќе гледа како ја “дисциплинираат“?
За очекување се уште поголеми изненадувања (Газа, Аргентина, Индија и....) а се со цел да се забави процесот на раст на овој пред се економски сојуз или да се минимизира БРИКС и неговата улога во светските токови во 21 век. Инаку проширувањето на БРИКС со нови членки официелно е закажано за 01.01.2024... само уште еден месец, а потоа, потоа би требало да има уште поголема ескалација во меѓународните води, или ќе го гледаме крајот на западната империја.

Пред ден-два ме изненади настап на еден од Левица кој го отвори прашањето Македонија како членка на БРИКС.
За прв пат политички субјект и парламентарна партија јавно говори за тоа дека алтернатива има имали и ќе има, само треба да се има нешто меѓу уши.

Инаку мое мислење е ако Македонија сака да опстане како македонска држава избор за соработка и влегување во БРИКС е патот кој ГАРАНТИРА Македонска држава - Македонија. Сите десни опции (инаку сите до еден квислиншки инсталации, каква им е тоа десна политичка платформа само Бог знае, веројатно тие квислинштвото го нарекуваат десна опција) се ЕВРОТАЛИБАНИ и се за влез во “градината“ иако тоа на сите им е јасно значи КРАЈ на Македонската посебност, Македонската држава и Македонската култура.
Со ваквиот настап на Левица уште повеќе се декларираат како Македонска опција и очекувано имаат раст на популарноста. Сите и СДСсс и ДПсНЕ и Зелни и сите балистички ограноци се против Левица сето тоа јасно говори дека овие се на ПРАВ ПАТ!
Секако дека не е за очекување дека осојузувањето во и преку „БРИКС„ ќе оди „подмачкано„, без притоа да не се вклучи и „вујко Сем„ и да ја замати водата...

Затоа и наведов дека САД, преку своите агенции, ќе сторат се‘ за да го спречат омасовувањето на „БРИКС„. Ни случајно немам доверба во земји како Индија, која и сега нема целосен суверенитет и е дел од „Комонвелт„-от, или во ЈАР, која ја водат африкански племиња...

Што се однесува до „републиката нашата земјата„, во догледна иднина (што значи до крајот од мојот живот...), нема да и‘ биде дозволено ништо повеќе од членување во ОТАН и плаќање легален рекет, со, перспекивно, некакво (ограничено...) членување во некаква реформирана ЕУ, во која „севернава„ ќе (о)стане должнички роб...и бесконечно „онадена„ од своите соседи.

„Севернава„ одамна ја има дадено својата „позадина„ под кирија, а се‘ што е поинаку, е само пуста желба за враќање на каков-таков суверенитет, каде ќе се знае кој е газда на македонскава земја.

П.С:

По најмалку очекувам дека „Левица„ ќе стори било што по тоа прашање...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.023
Поени од реакции
4.823
@мкд владе , хе, хе знаев дека ќе се јавиш(залепиш како ... на онаа работа), затоа намерно ја уфрлив Левица во приказната ;)

Инаку да те прашам имаш некакво мислење околу другите работи, кои патем се суштината, како што се:
Македонската држава,
Македонската култура и
Македонија како слободна и суверена замја???

Или си евроталибан?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.090
Поени од реакции
21.724
@мкд владе , хе, хе знаев дека ќе се јавиш(залепиш како ... на онаа работа), затоа намерно ја уфрлив Левица во приказната ;)

Инаку да те прашам имаш некакво мислење околу другите работи, кои патем се суштината, како што се:
Македонската држава,
Македонската култура и
Македонија како слободна и суверена замја???

Или си евроталибан?
Prvo ako ne ti e problem brifiraj me, kaj toa jas se javiv i za koja prikazna pravime muabet voopsto, posebno sto me oznacuvas vo ovaa tema koja ja nemam poseteno pojma nemam od koga.
Da ne imas prefrleno slucajno, ili skraja da e prolupano. Se slucva dodusa, ne si ni prv ni posleden na koj mu ima padnato sklopkata.
Taka da aj ako ne ti e problem upatime vo prikaznata.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.023
Поени од реакции
4.823
Prvo ako ne ti e problem brifiraj me, kaj toa jas se javiv i za koja prikazna pravime muabet voopsto, posebno sto me oznacuvas vo ovaa tema koja ja nemam poseteno pojma nemam od koga.
Da ne imas prefrleno slucajno, ili skraja da e prolupano. Se slucva dodusa, ne si ni prv ni posleden na koj mu ima padnato sklopkata.
Taka da aj ako ne ti e problem upatime vo prikaznata.
Се однесува на твојата реакција, не знаев дека имаш толку кратко паметење.
БРИКС-влад.png

Така е знаат да паѓат склопките само што овој пат е куде тебе.
Но без оглед на се и понатаму остануваат прашањата или не се достојни за твојата величина?

Ако сакаш да продолжиш вон тема и само за лични квалификации, веднаш да речам не сум заинтересиран.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.090
Поени од реакции
21.724
Се однесува на твојата реакција, не знаев дека имаш толку кратко паметење.
Прегледај го приврзокот 400231

Така е знаат да паѓат склопките само што овој пат е куде тебе.
Но без оглед на се и понатаму остануваат прашањата или не се достојни за твојата величина?

Ако сакаш да продолжиш вон тема и само за лични квалификации, веднаш да речам не сум заинтересиран.
Druze, pred necela nedela sum ti stavil haha na post. So cel um ocekuvas deka pretpostaviv zosto si me tagnal. Mislam stvarno.
Da te citirav ili komentirav ke recev i vaka i taka ali ni na kraj na pamet ne mi dojde deka za reakcija na post od pred nekolku dena se rabotelo :( .
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.023
Поени од реакции
4.823
Со добри вести ни започна годината!

Dedolarizacija trgovinskog bloka predvođena Rusijom je skoro završena

Udio nacionalnih valuta u međusobnim obračunima među zemljama Evroazijske ekonomske unije (EAEU) dostigao je 90 posto i još uvijek raste, otkrio je u petak ruski premijer Mihail Mišustin.

 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.023
Поени од реакции
4.823
Мехико уште пред 1 цела година го има искажан својот интерес за влез во БРИКС, ако не се лажам околу 40 земји имаат официелно испратено барање за влез во БРИКС. Многу поинтересно е да се запознаат ... со предлозите на кои се работи а се промени на политиката на БРИКС во монетарната но и во сите други сфери што во корен ќе го измени светот.
Но кај нас на сила се евроталибаните и секое спомнување на БРИКС е неприфатливо, така да ќе почекам да созреат приликите или барем се појави поголем интерес кај поголем број на Македонци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom