А1 Македонија (VIP)

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
165
зошто на нокиа Н73 не ми фаќа 3Г од ВИП?
треба да има некои посебни подесувања?

кога бирам само УМТС нема мрежа, а на т-мобиле има 3Г.
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
115
3Г-то на вип работи на HSPA+ 900 Mhz фрекфенција а тебе нокијата ти подржува само HSDPA 2100Mhz. и така 3G можеш да користиш само од Оне и Т-мобиле пошто на нив 3g- то им работи на 2100Mhz
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
222
Поени од реакции
224
Како да проверам сметка на вип? Пробав со www.vip.mk/ebill но ми барам пасворд од договор кој не го знам, има некој друг начин?
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Абе, да ве опитам, земав сега да уклучам ова нетот бесплатен, пошто до сега имав проблеми со стариот телефон шо го имав, па ми беше блокиран интернетот од нивниот сервис...нејсе, сега уклучив и малце ми е нејасно - мерев со speedtest, покажува дека има 2257 kbps donwload & 83 kbps upload...тоа според претходните коментари што ги читав би требало да е 3G брзина?! Ако е така, не ми е јасно зашто на делот кај што се покажува мрежата стои H, a не 3G? Ај кажувајте дали има некаква врска тоа, или во ред си е, да си терам работа :) Да не ми дојде честитка после на сметката :))
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.383
Поени од реакции
2.475
Абе, да ве опитам, земав сега да уклучам ова нетот бесплатен, пошто до сега имав проблеми со стариот телефон шо го имав, па ми беше блокиран интернетот од нивниот сервис...нејсе, сега уклучив и малце ми е нејасно - мерев со speedtest, покажува дека има 2257 kbps donwload & 83 kbps upload...тоа според претходните коментари што ги читав би требало да е 3G брзина?! Ако е така, не ми е јасно зашто на делот кај што се покажува мрежата стои H, a не 3G? Ај кажувајте дали има некаква врска тоа, или во ред си е, да си терам работа :) Да не ми дојде честитка после на сметката :))
Зошто да ти дојде честитка на сметка кога се знае а и на сајтот пишува дека после надминување на тие 100мб само се намалува брзината на нетот за постпејд корисниците а на припејд им зима пари после тие 100мб :)
 
Член од
11 септември 2009
Мислења
323
Поени од реакции
55
Абе, да ве опитам, земав сега да уклучам ова нетот бесплатен, пошто до сега имав проблеми со стариот телефон шо го имав, па ми беше блокиран интернетот од нивниот сервис...нејсе, сега уклучив и малце ми е нејасно - мерев со speedtest, покажува дека има 2257 kbps donwload & 83 kbps upload...тоа според претходните коментари што ги читав би требало да е 3G брзина?! Ако е така, не ми е јасно зашто на делот кај што се покажува мрежата стои H, a не 3G? Ај кажувајте дали има некаква врска тоа, или во ред си е, да си терам работа :) Да не ми дојде честитка после на сметката :))
H е уствари 3G. Инаку брзината е топ, јас сум многу задоволен
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.750
Поени од реакции
3.035
Земав Samsung Galaxy Mini 2 си прикличив Wi-fi од дома рутерот да не го трошам нетот, како да знам дека тој нет ми го користи а не интернетот на мобилниот ?
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.983
Поени од реакции
2.435
Kako da namestam na iphone 5 3g?
Имаш две три страници поназад, имаме пишано со Корун, и плус имаш скриншот од како треба да е наместено.
--- надополнето: 20 ноември 2012 во 23:16 ---
Земав Samsung Galaxy Mini 2 си прикличив Wi-fi од дома рутерот да не го трошам нетот, како да знам дека тој нет ми го користи а не интернетот на мобилниот ?
Ако си закачен на WiFi, таа конекција има приоритет и нема да ти троши интернет. Доколку ти снема сигнал безжичната, може да префрли на 3G. Ама ако ти е стабилен интернетот нема да имаш проблем.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
814
Поени од реакции
811
Зошто lg l3 не ми работи односно нема мреза кога го ставам на WCDMA дали и мене телефонот не ми е соодветен како на членот погоре
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Зошто lg l3 не ми работи односно нема мреза кога го ставам на WCDMA дали и мене телефонот не ми е соодветен како на членот погоре
твојот телефон работи на 3G фреквенцијата на VIP (900 MHz) така да не знам што би бил проблемот. најдобро појди во некој салон ама тие колку се писмени таму не гарантирам :facepalm:
 
Член од
5 март 2011
Мислења
814
Поени од реакции
811
твојот телефон работи на 3G фреквенцијата на VIP (900 MHz) така да не знам што би бил проблемот. најдобро појди во некој салон ама тие колку се писмени таму не гарантирам :facepalm:
А можно е и да нема 3г мрежа пошто сум од Делчево па тоа да е проблемот, инаку имам интернет ама ми е слаб пошто не е на 3г јбг
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.001
Поени од реакции
2.374
Вчера го обновив договорот на м тарифа, и земав LG L3. Копиљациве не ми дале слушалки а јас дома проверувам :facepalm:

Има некој со сличен случај? Зошо планирам да се јавим и да отворам војна со операторот!:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom