Ауфвидерзен Македонијо!

doorsi

Баџанак
Член од
26 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
234
Ова не е ништо. Пред некоја година ми се чини имаше писмо во медиумиве со порака: да не ги пуштате децата да одат странство педери ќе станеле. На што имаше коментар не ојте странство курој во газојте ставале.
Ако некој го има писмото нека го клај туа да се потцетиме.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Nemoj da procita nekoj patriot pa koj ke go trpi so komentari, ama jas veke pola godina ne sum go prodolzil MK pasos. :icon_lol: Sekako ne go koristam. :D
 

doorsi

Баџанак
Член од
26 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
234
Nemoj da procita nekoj patriot pa koj ke go trpi so komentari, ama jas veke pola godina ne sum go prodolzil MK pasos. :icon_lol: Sekako ne go koristam. :D
Ти пак добар си. Јас последно разбрав дека во Македонија не смеам да престојувам повеќе од 3 месеци :pos::pos:
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Nemoj da procita nekoj patriot pa koj ke go trpi so komentari, ama jas veke pola godina ne sum go prodolzil MK pasos. :icon_lol: Sekako ne go koristam. :D
А како ќе се селиш од мк без мк пасош?мораш да испадниш со македонскиот на мк граница коа имаш мк државјанство.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
А како ќе се селиш од мк без мк пасош?мораш да испадниш со македонскиот на мк граница коа имаш мк државјанство.
Не мораш ако имаш пријавница од полиција.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Сега ако почнавме со навреди тогаш можам само да те прашам дали си природно глуп или во меѓувреме имаш отупено?
За сенилен сигурен си пошто уште пред една година во мојот прв пост тука( на кој за иронијата да биди поголема ти прв реплицираше) си го кажав мојот став околу тоа. Ако имаш намера пак да ти објаснувам основни работи и тоа само затоа што си ем глуп ем забораваш , искрено имам попаметна работа.Врати се на почетокот на темата и препрочитај. Ем ке ти се разјасни ем ке си ја освежиш меморијата малце. Така да толку околу тоа колку ми е мене криво или ви љубоморам. Некои да си бидам искрен жалам, ама не дека немаат пари.
Тие работи што ги напиша со голема буква божем да потенцираш нешто ги има и тука. Незнам тебе што те лажеле но ги има и не се непознати. Има и фала, има и частење, има и заедничко дружење во кафана по разноразни поводи на сметка на фирмата, газдата, шефот или така ни текнало. Дали сега јас треба да си помислам дека ти ништо немаш нити доживеано нити проживеано од тие нормални и општо познати работи?
Дали јас треба да си помислам дека ти ја откри америка откако си се вработил каде што си се вработил или си емигрирал и дека пред тоа сето ова ти беше непознато и мисловна именка за тебе? И дали на основа на тоа треба да те жалам или да те навредувам како што ти правиш. Запрашајсе што тоа кажува за тебе како личност без разлика колкава е твојата куповна моќ и дали си се снашол.
Разновидно частење во кафана... хахахахахахаххахах

Сам себе се лажеш мене не. Мене ми е гајле како живееш ти и колкава плата земаш, јас никој не прочитав иселеник да ти спомнува колку пари зема и да се фали. Ти беше тој што почна сите да ги цитираш и да докажуваш нешто што и самиот немаш појма.

Не ме цитирај веќе пошто глупости трескаш без никаква поента.[DOUBLEPOST=1403262506][/DOUBLEPOST]
Македончето е исфрустрирано и самобендисано. Чисто се сомневам во ова ама има исклучоци.
Стварно незнам од каде доаѓа таа особина... Ниту имаме некој јак пронајдок, ниту пак сме се избориле за нешто значајно...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
А како ќе се селиш од мк без мк пасош?мораш да испадниш со македонскиот на мк граница коа имаш мк државјанство.
Може со лична карта да се излезе од Македонија преку границата со Србија.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Може со лична карта да се излезе од Македонија преку границата со Србија.
Колку што знам од Македонија неможиш да излезиш на ниту една граница само со Лична карта.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Колку што знам од Македонија неможиш да излезиш на ниту една граница само со Лична карта.
На Табановце може и влез и излез со лична карта. Проверено неколку пати. Лично.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Колку што знам од Македонија неможиш да излезиш на ниту една граница само со Лична карта.
Можеш и кон Србија и кон Албанија.....можеш дури до Германија со лична карта.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
другар ти планираш и децата да ги носиш? Ако ги носиш имаш ли обезбедено за нив кој ќе ги чува или одиш на слепо?
.[DOUBLEPOST=1403287646][/DOUBLEPOST]
Абе колку од вас гастербајтерите на запад не можете една градинка за едно дете да платите, заби не можете да си поправите, не можете добра лекарска грижа да си дозволите, а се фалите како убаво сте живееле???

Месечен трошок за едно дете за градинка на запад е скоро колку просечна работничка плата, па после се чудиме како “богатите“ западни држави имале дупло помал наталитет и од малиот наталитет на Македонците.

Полно од гастербајтериве ја оддолговлекуваат посетата на забар, за кога ќе дојдат во Македонија да си ги поправат забите, зошто со нивните западни плати една коронка не можат да си направат на убавиот запад.

Да не збориме колку се скапи специјалистичките прегледи и терцијалната медицинска заштита на запад.

Можеби на северо-запад платите се 4 пати повисоки од нас, но трошоците за живот и услугите се 10 пати повисоки отколку кај нас.

Не се разликува многу животот на работниците тука и таму, единствено што на запад гледаш чисти и средени улици и згради.[DOUBLEPOST=1403288809][/DOUBLEPOST]
Nemoj da procita nekoj patriot pa koj ke go trpi so komentari, ama jas veke pola godina ne sum go prodolzil MK pasos. :icon_lol: Sekako ne go koristam. :D
Ѓоа само штом отидеш на запад, веднаш ти даваат државјанство и нивен пасош???????
Сум видел претерување во фалење и фантазирање, меѓутоа изгледа смрдеата од клозетите што ги чистиш ти ја развива ептен фантазијата :pos:
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
.[DOUBLEPOST=1403287646][/DOUBLEPOST]

Абе колку од вас гастербајтерите на запад не можете една градинка за едно дете да платите, заби не можете да си поправите, не можете добра лекарска грижа да си дозволите, а се фалите како убаво сте живееле???

Месечен трошок за едно дете за градинка на запад е скоро колку просечна работничка плата, па после се чудиме како “богатите“ западни држави имале дупло помал наталитет и од малиот наталитет на Македонците.

Полно од гастербајтериве ја оддолговлекуваат посетата на забар, за кога ќе дојдат во Македонија да си ги поправат забите, зошто со нивните западни плати една коронка не можат да си направат на убавиот запад.

Да не збориме колку се скапи специјалистичките прегледи и терцијалната медицинска заштита на запад.

Можеби на северо-запад платите се 4 пати повисоки од нас, но трошоците за живот и услугите се 10 пати повисоки отколку кај нас.

Не се разликува многу животот на работниците тука и таму, единствено што на запад гледаш чисти и средени улици и згради.[DOUBLEPOST=1403288809][/DOUBLEPOST]

Ѓоа само штом отидеш на запад, веднаш ти даваат државјанство и нивен пасош???????
Сум видел претерување во фалење и фантазирање, меѓутоа изгледа смрдеата од клозетите што ги чистиш ти ја развива ептен фантазијата :pos:
Да
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
.[DOUBLEPOST=1403287646][/DOUBLEPOST]

Абе колку од вас гастербајтерите на запад не можете една градинка за едно дете да платите, заби не можете да си поправите, не можете добра лекарска грижа да си дозволите, а се фалите како убаво сте живееле???

Месечен трошок за едно дете за градинка на запад е скоро колку просечна работничка плата, па после се чудиме како “богатите“ западни држави имале дупло помал наталитет и од малиот наталитет на Македонците.

Полно од гастербајтериве ја оддолговлекуваат посетата на забар, за кога ќе дојдат во Македонија да си ги поправат забите, зошто со нивните западни плати една коронка не можат да си направат на убавиот запад.

Да не збориме колку се скапи специјалистичките прегледи и терцијалната медицинска заштита на запад.

Можеби на северо-запад платите се 4 пати повисоки од нас, но трошоците за живот и услугите се 10 пати повисоки отколку кај нас.

Не се разликува многу животот на работниците тука и таму, единствено што на запад гледаш чисти и средени улици и згради.[DOUBLEPOST=1403288809][/DOUBLEPOST]
A zatoa ja ono vidim svi so novi modeli na "koronki" u MK se setaat. Tek koa ke se nasmeaat Pa...pa...pa... Site deca u gradinka...niedno doma..abe..Lepota...Natalitet kolku sakas ...Orki na kilo....Aj sredete toa ulicite i zgradite da se vratime i nie pa da staime po nekoj zlaten zab.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Па за инат не ги носам во градинка и парите ќе ги давам на наша Македонка што ќе ги чува. :свиркам:
За поправање на заби ќе си доаѓам во Македонија абе колку да се прошетам еднаш месечно со евтините летови на Wizz Air и да ве видам како сте. :X3:
 
П

Пепси_

Гостин
точно било дека сите лекарства у Англија од аптеките се без пари ако си легално вработен :pos::pos:

ние пустите за греови и здравствено си плаќаме а цела пензија од 9к оде на масти и 3 вида апчиња :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom