Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Lele lugje ne mi se veruva sto se iznacitav na temava poslednite nekolku stranici...auuuu, devojceto spodeli licna sostojba i situacija a se nafrlija na nejze so sto ti uste ne, aman be lugje...prethodno za pivoto.....leleee, e ova e cudo navistina, sekojdnevno da se iznenaduvas OD SVOJOT NAROD, znaci "covek se uci dodeka e ziv"
исто како што другите му се нафрлија на Рокко дека го фатила носталгија за фамилијата и роднините

зашто нели тоа е нешто невозможно и нечовечки :)


Ми се гади од самобендисани нарцисоидни луѓе , дали биле во земјава или заминале во странство сеедно. :)
пост на место :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Девојчето сподели нереална ситуација,баш тоа е проблемот.била у 2 земји по 3 месеци и мисле дека се знае за земјите.
Сегашните пензионерите цел живот додека оделе на работа се возат во термини за ученици и работници и сега кога немаат работа пак се возат во тие термини на ученици и работници, со што прават повеќе гужва, наместо барем 30 минути покасно.
Поентата е не ти треба многу за да ги воочиш како работите функционираат, ама треба да имаш мозок. Јас од една недела престој во холандско село, воочив дека Скопје уште не е на ниво на село, а пак за метропола да не правиме муабет.
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Задржете се на темата споделувакјте како да излезете од резерватот а не само да критикувате и да ми се правете патриоти, да си ги вадете очите меѓу себе ...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Девојчето сподели нереална ситуација,баш тоа е проблемот.била у 2 земји по 3 месеци и мисле дека се знае за земјите.
Нешто слично на тебе кога раскажуваше за Италија:
23 Декември 2013
Кој ти кажуваше прикаски?У британија можеш да влезеш кога сакаш со бг пасош.јас влегов у англија со бг пасош у декември 2011 ,испаднав у јули оваа година.никој ни ме вратил на граница ,ни ме сопрел,ни ми направил некаков проблем,ни ми укинале некое право.и ти кажав до кога,додека постои европска унија со закон ќе смееш да работиш и да седиш таму.немаш никаков рок тука.не си со виза влезен.
тие што отидоа у 2007 се друга прича,мислеа дека е мед и млеко таму,али не се снајдоа за работа и мора да си се вратат дома.
и не се затвори границата туку беше построго за даночен број и обично одбиваа романци и бугари ,а без него не можеш да работиш со документи.али се средуваше и тоа.
3 Јануари 2014 Италија:

Ти ја направи италија рај на земјата со плативе.не може секој да биде шофер исто ко не може секој да биде програмер.у италија е криза,некои имаат добри плати некои не.фирмите кратат работници,и некои и 10години биле па гостануваат без работа сега.Твоите роднини работат у фирма која не скратила на работници.ако работеле на друго место и они ќе останеле без работа.проблемот у италија е што моментално ако останеш без работа,многу е тешко да најдеш нова работа.ете имам пријатели,македонци се у град близу до анкона живеат,само едниот работи.жена му воопшто не може да најде работа.единствена работа што уствари може полесно да се најде низ италија за женски е баданте,али тоа значи да глеаш некоја баба и да бидеш кај неа 24/7 и плата ти е околу 700-800евра али цел ден ќе те полудат.таква работа не е за жена со дете и маж.

на југот е бетер,платите се пониски и не стигаат,т.е не можеш да заштедиш ни 2 евра ако само еден работи и плаќа стан.
има форумџии по форумот нека ти кажат они како е у италија моментално.
ја сум моментално доле на југот у италија.бев у една продавница за компјутери и компјутерска опрема за работа да прашам.газдата ми кажа дека самиот он уште пред 2 години ги отпуштил работниците ради кризата и од тогаш сам си работи.

веќе ни на лозјата и маслинките не вработуваат македонци ко порано,за таму има сиријци,сомалијци,им даваат по 3 евра на ден и не смеат ни да се жалат пошо се на црно влезени у италија.

еве конкретно пример од град на југот,у една фабрика за керамика,им даваат плата 800 евра.али работиш од 7-13 и од 15 до 20.превоз нема,сам се снаоѓаш за превоз,ако немаш кола идеш со точак до фабриката.и одиш 2 пати на работа,а го губиш цел ден,воопшто немаш време за ништо со вакво работно време.оние 2 саати попладне ти се уствари пауза за да идеш дома да јадеш.
--- надополнето: 3 јануари 2014 во 21:17 ---


А некои се у прекуокеанските земји благодарејќи на родителите кои заминале пред 20 години.мислам дека имаш спомнато у пост на друга тема дека твоите заминале/биле у аус уште пред 20 години.ти си роден во аус или(ако не е тајна)?
некои од нас немале можност родителите да им бидат заминати у странство уште пред 20-30години, и да имаат стекнато нешто таму,па ти сеа на готово само кажуваш како ти било супер.
и опет збориш за оние што немаат дипломи,значи ти дефинитивно имаш нешто против таквите.
или тие без диплома се магариња па не треба да се жалат ,треба све да трпат и работат,зашо нивните немале пари да им овозможат убав живот у аус,и факултети од 20000долари годишно.
ние одиме у ЕУ со ‘релативно помалку средства‘ затоа што ние не можеме да си дозволиме да идеме со 10.000 евра у џеб ,ние одиме за да работиме.
да ги нема тие што работат физички работи ти ќе немаш канцеларија ,куќа,автопат итн итн.
За 5 месеци цела Италија ја сфати како функционира до детали, па најде на Магде забелешка да и фаќаш.

Внимавајте што пишувате, Кајгана се памети ;)
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Нешто слично на тебе кога раскажуваше за Италија:
23 Декември 2013


3 Јануари 2014 Италија:



За 5 месеци цела Италија ја сфати како функционира до детали, па најде на Магде забелешка да и фаќаш.

Внимавајте што пишувате, Кајгана се памети ;)
Разликата е во тоа што ја кажав како што е реално без да кажувам колку е розово секаде низ европа ,а она кажува у англија лекарства биле бесплатни(успут и ставив линк да виде колку пари коштаат),бездомници немало,абе уживанција у боја е у англија.тука се на тацна даваат така да знаете сите :D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Разликата е во тоа што ја кажав како што е реално без да кажувам колку е розово секаде низ европа ,а она кажува у англија лекарства биле бесплатни(успут и ставив линк да виде колку пари коштаат),бездомници немало,абе уживанција у боја е у англија.тука се на тацна даваат така да знаете сите :D
Разлика нема знаеш и сам. Ти како прво и прво во Италија А незнаеше да гугнеш на Италијански, а не пак да сфатиш како функционира земјата нели. Збореше од она што некои Македонци на југот ти раскажале. Магде кажа дека Англичанката кај која седела и раскажала како таа го доживеала системот. Исто е се. Само ти и Магде сте различни јузери во приказнава.

Патем секој пишува онака како што доживува. Сите сме различни, различно образовани, различни професии, во различни делови, со различни квалификации и снаодливост. Второ Англија и Италија не се два на два земји во една земја има различни околности. И трето сите различно ги доживуваме работите и различно ги презентираме.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
Со оглед на какви луѓе се котат у темава нишо чудно Магде на крај пратена од опозиција да испадне за да ја руга владата за медот што го презентира у земјава.

Темава од место каде што оние што киднале треба да зборат и да даваат совети и слично како други подобро да се снајдат е претворена у место каде што оние што не успеале лечат комплекси и ги вреѓаат оние што успеале.

Еве од форумов последно се иам видено со Леа, сите знаете дека е кај швабите и ако не верувате дека никад не и било подобро јас можам да ви потврдам.

Да подобра и е платата, никој не ја замара за избори, никој не ја одбива за работно место затоа што нема партиска книшка, навечер не го гледа Јанко и оној глупион министер што дрндаат како требало луѓе со 200 евра примања да праат повеќе деца.

Леа има избор а ние немаме. Многу е јасно дека ќе испобегаме сите од тука порано или подоцна.


Бришете ги овие валво стил постови. Ќе им поверува некој ќе си заебе шанса за подобар живот.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Разлика нема знаеш и сам. Ти како прво и прво во Италија А незнаеше да гугнеш на Италијански, а не пак да сфатиш како функционира земјата нели. Збореше од она што некои Македонци на југот ти раскажале. Магде кажа дека Англичанката кај која седела и раскажала како таа го доживеала системот. Исто е се. Само ти и Магде сте различни јузери во приказнава.

Патем секој пишува онака како што доживува. Сите сме различни, различно образовани, различни професии, во различни делови, со различни квалификации и снаодливост. Второ Англија и Италија не се два на два земји во една земја има различни околности. И трето сите различно ги доживуваме работите и различно ги презентираме.
Разлика има огромна ама изглеа неќеш да ја видеш.друга работа,ти немаш појма дали ја сум знаел италијански или не.и коа веќе ме цитираш од пред 6 месеци бар прочитај го постот убаво,тие што ми кажувале се на север,а јас бев на југот на италија и многу добро знам како е таму од она што ја сум видел а не други што ми кажувале.
Не знам ти како ги доживуваш работите ,али не можеш за нешто да викаш дека е бесплатно ако законски е одредено кој и како плаќа.тоа не е индивидуално доживување,туку незнаење.
И кога сме веќе кај професии, да имаш полски пасош и да одиш да работиш ко aupair(за ова одеа македонци у англија пред 15ина години) за џепарлак е 'одлична идеја' и добар избор напраила.
 
Член од
22 мај 2014
Мислења
88
Поени од реакции
146
Бришете ги овие валво стил постови. Ќе им поверува некој ќе си заебе шанса за подобар живот.

Тоа е трагедијата. Ние што имаме излезено, макар и на кратко, само вртиме очи на таквите постови.
Ама некој што нема излезено може и да им поверува и гадно да се поебе.

Мислам дека тие што се двоумат си должат самите на себе барем да пробаат и да видат како е.
На крај краишта, не е ова 19 век, ако не ја бидува работата, авионската карта за назад е 30 евра и 2 саати патување.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Разлика има огромна ама изглеа неќеш да ја видеш.друга работа,ти немаш појма дали ја сум знаел италијански или не.и коа веќе ме цитираш од пред 6 месеци бар прочитај го постот убаво,тие што ми кажувале се на север,а јас бев на југот на италија и многу добро знам како е таму од она што ја сум видел а не други што ми кажувале.
Не знам ти како ги доживуваш работите ,али не можеш за нешто да викаш дека е бесплатно ако законски е одредено кој и како плаќа.тоа не е индивидуално доживување,туку незнаење.
И кога сме веќе кај професии, да имаш полски пасош и да одиш да работиш ко aupair(за ова одеа македонци у англија пред 15ина години) за џепарлак е 'одлична идеја' и добар избор напраила.
Нема потреба да гатам, сам некаде пиша да не го барам постот за јазикот. Плус со точак патуваше на некоја физичка работа со два саати пауза како двократна смена 15 км. Нормално дека е црн југот на Италија. Платата уште полоша, со желба да се вратиш пак во Англија.

Магде работела тоа што работела и баш она што го видела тоа и го пренела. Е сега нејзе розово и било, а тебе црно.

Јебеш га, живот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
У принцип темава е за споделувања на мислења кој каде и како се снашол,за совет и за другите што ќе идат.Дека ќе ги убедите некој мало морген,секој има различна прикаска и си го глеа своето.
Да зборите па дали вреди да се емигрира и да пробувате да разубедите некој или предомислите окулу отселување е нонсенс,коа сите знаеме дека прашањето окулу миграцијата е колку имаш начин и средства за да отидеш(мислам нормално да отидеш а не со магаре преку граница) а не дали сакаш и дали вреди.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Нема потреба да гатам, сам некаде пиша да не го барам постот за јазикот. Плус со точак патуваше на некоја физичка работа со два саати пауза како двократна смена 15 км. Нормално дека е црн југот на Италија. Платата уште полоша, со желба да се вратиш пак во Англија.

Магде работела тоа што работела и баш она што го видела тоа и го пренела. Е сега нејзе розово и било, а тебе црно.

Јебеш га, живот.
Пак гаташ. за твое инфо не работев никаква физичка работа у италија.али ти можеш да си мислиш и гаташ што сакаш.
Успут за да не продолжиш да гаташ да си знаеш дека веќе сум назад у лондон.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Пак гаташ. за твое инфо не работев никаква физичка работа у италија.али ти можеш да си мислиш и гаташ што сакаш.
Успут за да не продолжиш да гаташ да си знаеш дека веќе сум назад у лондон.
Јас немам потреба да мислам пријателе за луѓе кои ни ги знам, ни ги познавам ни па ми е гајле за нив. Како пишеш така читам.
Леп провод у Лондон.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Јас немам потреба да мислам пријателе за луѓе кои ни ги знам, ни ги познавам ни па ми е гајле за нив. Како пишеш така читам.
Леп провод у Лондон.
Читај поубаво тогаш. фала.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.011
Со оглед на какви луѓе се котат у темава нишо чудно Магде на крај пратена од опозиција да испадне за да ја руга владата за медот што го презентира у земјава.
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Така ќе испадне, секако.....

Еве од сеа кажувам...
На последните избори коа гласав - гласав за Титови леви сили...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom