Ауфвидерзен Македонијо!

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.511
Поени од реакции
901
Има некој по европскиве земји што работи како програмер, и е расположен за споделување на информации за тоа како стигнал до таму, и слични корисни информации?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
305
Има некој по европскиве земји што работи како програмер, и е расположен за споделување на информации за тоа како стигнал до таму, и слични корисни информации?
Македончето е исфрустрирано и самобендисано. Чисто се сомневам во ова ама има исклучоци.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
610
Има некој по европскиве земји што работи како програмер, и е расположен за споделување на информации за тоа како стигнал до таму, и слични корисни информации?
Знам еден дечко тестер на програми како стигна. Искуство три-шетири години, учеше курс германски интензивен, апплицираше на дваесетина огласи неделно.....беше на две платени интервјуа во Германија, превоз ова она, и се вработи таму плата нешто над две илјади евра. Германскиот и не му е толку неопходен бидејки се зборувало на англиски. Направи си профил на Xing.com, и почни да аплицираш.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=C894BDE00FDA4340B1AC1035F5A76765

Две третини од македонските државјани кои се откажуваат од државјанството тоа го прават за да станат граѓани на Германија, велат во МВР.

Според евиденцијата на МВР, бројот на македонски државјанства што им се издаваат на странци е приближно ист со бројот на отпустите од државјанство што им се издаваат на македонски граѓани.

- Минатата година 2.120 лица поднеле барање за државјанство. Врз основа на природување македонско државјанство добиле 1.270 лица. Отпуст од државјанство добиле 1.215 лица - велат во МВР.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.048
Поени од реакции
12.315
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=C894BDE00FDA4340B1AC1035F5A76765

Две третини од македонските државјани кои се откажуваат од државјанството тоа го прават за да станат граѓани на Германија, велат во МВР.

Според евиденцијата на МВР, бројот на македонски државјанства што им се издаваат на странци е приближно ист со бројот на отпустите од државјанство што им се издаваат на македонски граѓани.

- Минатата година 2.120 лица поднеле барање за државјанство. Врз основа на природување македонско државјанство добиле 1.270 лица. Отпуст од државјанство добиле 1.215 лица - велат во МВР.
Ne mozam da gi potvrdam borjkite, normalno, ama deka ima vakov proces, ima. Poznavam mnogu Makedonci koj zele Germanski pasos i so toa moraa da se odkazat od Makedonskiot. Pretezno toa se lugje koj podolgo vreme se vo Germanija ili pa mladi Makedonci ovde rodeni, rasnati i integrirani i pretezno dobro situirani vo smisla vraboteni i obrazovani. Zalosno e koj potencijal gubi Makedonija so gubejneto na ovie lugje. Tie ako se resile da se odkazat od drzavjanstvoto posle samo mnogu tesko deka ke izvadat pak nekojpat Makedonski pasos. Kriva e pak maticnata drzava koja nema nikakov interes ili nema nikakvi aktivnosti na oddrzuvajne kontakt so dijasporcite, posebno vo Germanija. A pred izbori pola vlada nadojde ovde a inace gi nema.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.279
Знам де сфативме. До односот било. На проститутката многи и значи на крајот од работата дали ке и платиш и ке заминиш или ке и платиш ке заминиш и ке и речиш фала. Многу и менува тоа во животот. Во првиот случај ке се почувствува како проститутка( што и е), а во вториот случај за момент ке заборави дека е проститутка и ќе помисли дека ке ја земеш за жена. Но на крајот од денот и без фала и со фала проститутката ке си остани проститутка а муштеријата кој плаќа ке си остани муштерија( освен во Прекрасна жена со Ричард Гир и Џулија Робертс). Така да свршувај си ти пак на тоа што си свршуваш. Никој не те брани.
Дали се читаш ти што пишуваш ... Тикво цел форум те цитира...

Ако ти е криво што другите успеале тоа е твој проблем. Што сакаш повеќе луѓето да ти кажат? Рмбаат повеќе од тебе, во подобри услови, за поубава плата... Криво ти е? Снајди се и ти.. Неможеш? Bad luck за тебе...

Немој нас да не учиш што е убаво а што не... Нити си видел нити си осетил.. Само тука не се фалат луѓето како што 90% кај нас го прават а верувај куповната моќ во странство е многу поголема... Ти ги кажаа малите работи што ги нема кај нас, а ако се применат многу ќе го сменат начинот на живеење.

Едно ФАЛА, како си , ти треба помош, НЕ КОШТА ПАРИ ! Како и многу работи што ги нема кај нас... Само тешко да влезе во таа црпката кај нас... Све шлепери на граници пренесуваат и сите менаџери станаа сликнати со телефоните... Немаат време да се " замараат " со работниците...
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.279
Знам де сфативме. До односот било. На проститутката многи и значи на крајот од работата дали ке и платиш и ке заминиш или ке и платиш ке заминиш и ке и речиш фала. Многу и менува тоа во животот. Во првиот случај ке се почувствува како проститутка( што и е), а во вториот случај за момент ке заборави дека е проститутка и ќе помисли дека ке ја земеш за жена. Но на крајот од денот и без фала и со фала проститутката ке си остани проститутка а муштеријата кој плаќа ке си остани муштерија( освен во Прекрасна жена со Ричард Гир и Џулија Робертс). Така да свршувај си ти пак на тоа што си свршуваш. Никој не те брани.
Дали се читаш ти што пишуваш ... Тикво цел форум те цитира...

Ако ти е криво што другите успеале тоа е твој проблем. Што сакаш повеќе луѓето да ти кажат? Рмбаат повеќе од тебе, во подобри услови, за поубава плата... Криво ти е? Снајди се и ти.. Неможеш? Bad luck за тебе...

Немој нас да не учиш што е убаво а што не... Нити си видел нити си осетил.. Само тука не се фалат луѓето како што 90% кај нас го прават а верувај куповната моќ во странство е многу поголема... Ти ги кажаа малите работи што ги нема кај нас, а ако се применат многу ќе го сменат начинот на живеење.

Едно ФАЛА, како си , ти треба помош, НЕ КОШТА ПАРИ ! Како и многу работи што ги нема кај нас... Само тешко да влезе во таа црпката кај нас... Све шлепери на граници пренесуваат и сите менаџери станаа сликнати со телефоните... Немаат време да се " замараат " со работниците...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.798
Поени од реакции
37.298
Има некој по европскиве земји што работи како програмер, и е расположен за споделување на информации за тоа како стигнал до таму, и слични корисни информации?
Убаво ти кажаа профил на Xing.com и други слични веб сајтови и аплицирај секаде. Јас дневно aплицирав најмалку на 10 огласи на Xing.com, indeed.com, jobsinzurich.com, jobs.ch, englishforum.ch/jobs и преку linkedin
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.001
Поени од реакции
938
Убаво ти кажаа профил на Xing.com и други слични веб сајтови и аплицирај секаде. Јас дневно aплицирав најмалку на 10 огласи на Xing.com, indeed.com, jobsinzurich.com, jobs.ch, englishforum.ch/jobs и преку linkedin
другар ти планираш и децата да ги носиш? Ако ги носиш имаш ли обезбедено за нив кој ќе ги чува или одиш на слепо?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
За оние што го отекоа на темата колку ни е супер овде (ништо ново за оние кои живеат во реалниот свет):

http://kapital.mk/MK/makedonija/98223/istrazhuvanje__duri_75_od_mladite_sakaat_da_ja_napushtat_makedonija!.aspx#.U6GLNqvWJWw.facebook
"бизнисмените предгаат Владата да додели субвенции во платите за младите"
А бизнисмените ќе ги трошат парите на елитна проституција ?
А да стави данок, над 10.000 евра плата, како менаџер да има 90% данок, па да не гледаме баснословни плати од 60-80.000 евра и парите да ги инвестираат во подобрување на условите за работа или нешто слично, а не нов мерцедес, БМВ или нов стан во центарот на СК
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
986
Поени од реакции
414
"бизнисмените предгаат Владата да додели субвенции во платите за младите"
А бизнисмените ќе ги трошат парите на елитна проституција ?
А да стави данок, над 10.000 евра плата, како менаџер да има 90% данок, па да не гледаме баснословни плати од 60-80.000 евра и парите да ги инвестираат во подобрување на условите за работа или нешто слично, а не нов мерцедес, БМВ или нов стан во центарот на СК
Zatoa vo nekoi EU zemji danokot se regulira na osnova na zaraboteni pari.Zatoa ima investicii.Gazdite za da go namalat budzetot na zaraboteni pari gi stavaat kako potroseni pari ili investirani vo biznisot.Samo taka moze da se nateraat milionerite da investiraat pari ako ne ke si go prasaat sto ke trosat.Ako zarabotuva 100 000 evra ke si plati 10% i kraj.A ako treba da plati 50% danok togas ke ima 50 000 banki da si gi opne.Za toa ke napravi nekoja investicija i ke ima pogolem obrt na pari i ke ima nekoj drug da raboti.Znaci obrtot na rabota ke se zgolemi zaradi danokot.Samiot ke bide svesen deka ako investira ke mu ostane kako kapital i nema da gi dade na drzavata
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Zatoa vo nekoi EU zemji danokot se regulira na osnova na zaraboteni pari.Zatoa ima investicii.Gazdite za da go namalat budzetot na zaraboteni pari gi stavaat kako potroseni pari ili investirani vo biznisot.Samo taka moze da se nateraat milionerite da investiraat pari ako ne ke si go prasaat sto ke trosat.Ako zarabotuva 100 000 evra ke si plati 10% i kraj.A ako treba da plati 50% danok togas ke ima 50 000 banki da si gi opne.Za toa ke napravi nekoja investicija i ke ima pogolem obrt na pari i ke ima nekoj drug da raboti.Znaci obrtot na rabota ke se zgolemi zaradi danokot.Samiot ke bide svesen deka ako investira ke mu ostane kako kapital i nema da gi dade na drzavata
Едноставно ретко кој од македонските бизнисмени има бизнис чуство, а тоа се гледа и по извозот што го прави Македонија. Ако видиш кој се најголемите богаташи во Македонија, ретко ќе најдеш бизнисмен што парите ги направил со извоз. Најголемиот дел од нив увезуваат и препакуваат за македонски пазар и држат скоро монопол или заедно со пар други (што треба да му бидат конкуренти) го држат пазарот и го делат колачот.
Се извезува вино, сирење и уште по нешто (странските инвестиции и фабриките што се на странци не ги рачунаме) и тие бизниси не им се примарни т.е од нив да живеат туку споредни, и т.е живеат како бегови, фрлајќи по некоја трошка на вработените, со што самите луѓе (оние по самосвесните) разбираат дека тука немаат леб т.е ќе работат за корка леб, месец за месец (иако на почеток се сами и понекогаш моменталната плата и многу им е) сепак кога ќе дојде да се школуваат децата едвај ќе врзуваат крај со крај.
И сега истите тие бизнисмени бараат олеснува така што државата ќе дава субвенции, а тие и понатаму ќе возат добри и скапи коли и ќе купуваат станови затоа што незнаат на парите што да им прават т.е не се доволно бизнис едуцирани
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
986
Поени од реакции
414
Едноставно ретко кој од македонските бизнисмени има бизнис чуство, а тоа се гледа и по извозот што го прави Македонија. Ако видиш кој се најголемите богаташи во Македонија, ретко ќе најдеш бизнисмен што парите ги направил со извоз. Најголемиот дел од нив увезуваат и препакуваат за македонски пазар и држат скоро монопол или заедно со пар други (што треба да му бидат конкуренти) го држат пазарот и го делат колачот.
Се извезува вино, сирење и уште по нешто (странските инвестиции и фабриките што се на странци не ги рачунаме) и тие бизниси не им се примарни т.е од нив да живеат туку споредни, и т.е живеат како бегови, фрлајќи по некоја трошка на вработените, со што самите луѓе (оние по самосвесните) разбираат дека тука немаат леб т.е ќе работат за корка леб, месец за месец (иако на почеток се сами и понекогаш моменталната плата и многу им е) сепак кога ќе дојде да се школуваат децата едвај ќе врзуваат крај со крај.
И сега истите тие бизнисмени бараат олеснува така што државата ќе дава субвенции, а тие и понатаму ќе возат добри и скапи коли и ќе купуваат станови затоа што незнаат на парите што да им прават т.е не се доволно бизнис едуцирани
Situacijata e jasna skoro sekade.Bogatite se se pobogati a siromavite si ostanaa isto.Problemot e sto se e na politicka igra.Eden politicar e isto taka i biznismen.A biznismenot ja finansira politikata.Znaci nema politika za narodot tuku se e za da si go zgolemat fondot na zarabotuvacka.Kaznite se znae na kogo mu gi pisuvaat.,Ili nekoj sto si ja probal srekata so sitni pari ili nekoj sto ne go interesira politika.Policijata soobrakajna kazni gi roka se znae isto taka koj.I zatoa nasata situacija vo Makaedonija e stignata na ova nivo.Podobro auf od Mk otkolku da me omalovazuvaat vo Mk.Mnogu retka e situacijata sto nekoj uspeal sam.A i samite sto begame od Mk sakame eden den da se vratime nazad so istata misla,da mozeme da investirame za da funkcionirame samostalno.I na kraj pak sme ja naebale.Pak se vrakame na istoto nivo kako sto sme pobegnale.Samo sto togas sme imale 20 god a sega vremeto ne zgazilo.Jas ne poznavam stranski investitor gastarabajter sto uspeal.Poznavam mnogu od niv sto samo ja naebale do daska.Monopolot e mnogu jak kaj nas a i vo svetot , samo sto kaj nas ni ronki ne ti davaat da kolvas.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.932
Поени од реакции
8.380
Дали се читаш ти што пишуваш ... Тикво цел форум те цитира...

Ако ти е криво што другите успеале тоа е твој проблем. Што сакаш повеќе луѓето да ти кажат? Рмбаат повеќе од тебе, во подобри услови, за поубава плата... Криво ти е? Снајди се и ти.. Неможеш? Bad luck за тебе...

Немој нас да не учиш што е убаво а што не... Нити си видел нити си осетил.. Само тука не се фалат луѓето како што 90% кај нас го прават а верувај куповната моќ во странство е многу поголема... Ти ги кажаа малите работи што ги нема кај нас, а ако се применат многу ќе го сменат начинот на живеење.

Едно ФАЛА, како си , ти треба помош, НЕ КОШТА ПАРИ ! Како и многу работи што ги нема кај нас... Само тешко да влезе во таа црпката кај нас... Све шлепери на граници пренесуваат и сите менаџери станаа сликнати со телефоните... Немаат време да се " замараат " со работниците...
Сега ако почнавме со навреди тогаш можам само да те прашам дали си природно глуп или во меѓувреме имаш отупено?
За сенилен сигурен си пошто уште пред една година во мојот прв пост тука( на кој за иронијата да биди поголема ти прв реплицираше) си го кажав мојот став околу тоа. Ако имаш намера пак да ти објаснувам основни работи и тоа само затоа што си ем глуп ем забораваш , искрено имам попаметна работа.Врати се на почетокот на темата и препрочитај. Ем ке ти се разјасни ем ке си ја освежиш меморијата малце. Така да толку околу тоа колку ми е мене криво или ви љубоморам. Некои да си бидам искрен жалам, ама не дека немаат пари.
Тие работи што ги напиша со голема буква божем да потенцираш нешто ги има и тука. Незнам тебе што те лажеле но ги има и не се непознати. Има и фала, има и частење, има и заедничко дружење во кафана по разноразни поводи на сметка на фирмата, газдата, шефот или така ни текнало. Дали сега јас треба да си помислам дека ти ништо немаш нити доживеано нити проживеано од тие нормални и општо познати работи?
Дали јас треба да си помислам дека ти ја откри америка откако си се вработил каде што си се вработил или си емигрирал и дека пред тоа сето ова ти беше непознато и мисловна именка за тебе? И дали на основа на тоа треба да те жалам или да те навредувам како што ти правиш. Запрашајсе што тоа кажува за тебе како личност без разлика колкава е твојата куповна моќ и дали си се снашол.
 
На врв Bottom