Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување
Член од
28 март 2006
Мислења
15.078
Поени од реакции
7.866

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.148
Поени од реакции
13.152
Кој ја сликал нашава галаксија од оваа перспектива? :D

Шала на страна, дури и сум изненаден колку големо физичко пространство имаат поминато брановите. Фермиевиот парадокс се помалку го доживувам како парадокс соочувајќи се со овие факти од една ваква перспектива.
Screenshot_20190413-232710_Instagram.jpg

Screenshot_20190413-232732_Instagram~2.jpg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.592
Поени од реакции
4.378
Кој ја сликал нашава галаксија од оваа перспектива? :D

Шала на страна, дури и сум изненаден колку големо физичко пространство имаат поминато брановите. Фермиевиот парадокс се помалку го доживувам како парадокс соочувајќи се со овие факти од една ваква перспектива.
Прегледај го приврзокот 207648

Прегледај го приврзокот 207649
Јас знаев дека нашиот Мелчен пат е широк 200 000 светлосни години...не 100

или сум ја побркал со Андромеда
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.078
Поени од реакции
7.866
100 тисуча свјетлосних. За нас и 1 светлосна секунда е непојмливо камоли година камоли 100.
 
Последно уредено:

Xibalba

Punctum vivimus
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.713
Поени од реакции
10.179
Јас знаев дека нашиот Мелчен пат е широк 200 000 светлосни години...не 100
Во школо не учеа дека од центарот на Млечниот пат до периферијата има 100к светлосни години, значи дијаметарот е 200к. Андромеда е дупло поголема, сигурно има ѕвезди на спротивниот крај од периферијата што се 400к светлосни години оддалечени една од друга.
@Almeida Она што е неточно во сликата што Нил ја постирал е густината на материјата во галаксијата, фотошопирана е. Во реалност е многу попразна и побледа, растојанитето меѓу поединечни звезди е огромно, бројка во стилот на 0.000000000001% е видлива материја, останатото е празен простор (со темна материја и темна енергија).
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.148
Поени од реакции
13.152
Ова е компјутерска анимација веројатно. Не знам дали опашкиве може да се мапираат од оваа позиција на Сонцето во Млечниот пат, па да се напраи ваква симулација или е искористена слика од друга галаксија напраена од Хабл.
Темната материја и темна енергија се други теми за муабет.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
119
Поени од реакции
108
Многу повеќе од компјутерска анимација. Тоа е ткн. хоризонт на настани, светлината не може да ја видиме затоа што не се одбива него гравитацијата е толку голема да светлината не може да се одбие до нас, единствено може да пратиме го пратиме хоризонтот на настани.

Овде е доста добро и со едноставен јазик објаснето како е снимано за да може секој да свати.
Kako je bilo moguće videti crnu rupu?
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.148
Поени од реакции
13.152
Многу повеќе од компјутерска анимација. Тоа е ткн. хоризонт на настани, светлината не може да ја видиме затоа што не се одбива него гравитацијата е толку голема да светлината не може да се одбие до нас, единствено може да пратиме го пратиме хоризонтот на настани.

Овде е доста добро и со едноставен јазик објаснето како е снимано за да може секој да свати.
Kako je bilo moguće videti crnu rupu?
Сега ти го видов постов, ми стигнале повеќе нотификации веројатно и сум го пропуштил.
Муабетов не е за црната дупка, туку за распространувањето на радио-сигналите создадени од човечката цивилизација - постот на Neil Degrasse Tyson на инстаграм. Млечниот пат за да биде така виден како што е претставен треба да ја добиеме фотографијата од друга галаксија.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
119
Поени од реакции
108
Сега ти го видов постов, ми стигнале повеќе нотификации веројатно и сум го пропуштил.
Муабетов не е за црната дупка, туку за распространувањето на радио-сигналите создадени од човечката цивилизација - постот на Neil Degrasse Tyson на инстаграм. Млечниот пат за да биде така виден како што е претставен треба да ја добиеме фотографијата од друга галаксија.
Серија на текстови се од истиот автор, имаш и подоле на истиот линк за М87, а ова конкретно затоа што се тврди дека е анимација. Е па не е.
http://www.astronomija.org.rs/galaksije/crne-rupe/13033-kako-je-videna-supermasivna-crna-rupa-u-galaksiji-m87

http://www.astronomija.org.rs/galaksije/crne-rupe/13038-sta-vidimo-kada-gledamo-u-crnu-rupu

http://www.astronomija.org.rs/galaksije/crne-rupe/13031-kako-je-bilo-moguce-videti-crnu-rupu
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.148
Поени од реакции
13.152
Вториот пост на странава, ало!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.078
Поени од реакции
7.866
е ама не е. Оваа потрага по некојаси планета за колонизирање ми е некако губење време. И пари :cool:
 
На врв Bottom