Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Кој ја сликал нашава галаксија од оваа перспектива? :D

Шала на страна, дури и сум изненаден колку големо физичко пространство имаат поминато брановите. Фермиевиот парадокс се помалку го доживувам како парадокс соочувајќи се со овие факти од една ваква перспектива.
Screenshot_20190413-232710_Instagram.jpg

Screenshot_20190413-232732_Instagram~2.jpg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Кој ја сликал нашава галаксија од оваа перспектива? :D

Шала на страна, дури и сум изненаден колку големо физичко пространство имаат поминато брановите. Фермиевиот парадокс се помалку го доживувам како парадокс соочувајќи се со овие факти од една ваква перспектива.
Прегледај го приврзокот 207648

Прегледај го приврзокот 207649
Јас знаев дека нашиот Мелчен пат е широк 200 000 светлосни години...не 100

или сум ја побркал со Андромеда
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Јас знаев дека нашиот Мелчен пат е широк 200 000 светлосни години...не 100

или сум ја побркал со Андромеда
Мене па 400 ми се вртеше...некое пиво бапнав...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
100 тисуча свјетлосних. За нас и 1 светлосна секунда е непојмливо камоли година камоли 100.
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Јас знаев дека нашиот Мелчен пат е широк 200 000 светлосни години...не 100
Во школо не учеа дека од центарот на Млечниот пат до периферијата има 100к светлосни години, значи дијаметарот е 200к. Андромеда е дупло поголема, сигурно има ѕвезди на спротивниот крај од периферијата што се 400к светлосни години оддалечени една од друга.
@Almeida Она што е неточно во сликата што Нил ја постирал е густината на материјата во галаксијата, фотошопирана е. Во реалност е многу попразна и побледа, растојанитето меѓу поединечни звезди е огромно, бројка во стилот на 0.000000000001% е видлива материја, останатото е празен простор (со темна материја и темна енергија).
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ова е компјутерска анимација веројатно. Не знам дали опашкиве може да се мапираат од оваа позиција на Сонцето во Млечниот пат, па да се напраи ваква симулација или е искористена слика од друга галаксија напраена од Хабл.
Темната материја и темна енергија се други теми за муабет.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
346
Поени од реакции
424
Многу повеќе од компјутерска анимација. Тоа е ткн. хоризонт на настани, светлината не може да ја видиме затоа што не се одбива него гравитацијата е толку голема да светлината не може да се одбие до нас, единствено може да пратиме го пратиме хоризонтот на настани.

Овде е доста добро и со едноставен јазик објаснето како е снимано за да може секој да свати.
Kako je bilo moguće videti crnu rupu?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Многу повеќе од компјутерска анимација. Тоа е ткн. хоризонт на настани, светлината не може да ја видиме затоа што не се одбива него гравитацијата е толку голема да светлината не може да се одбие до нас, единствено може да пратиме го пратиме хоризонтот на настани.

Овде е доста добро и со едноставен јазик објаснето како е снимано за да може секој да свати.
Kako je bilo moguće videti crnu rupu?
Сега ти го видов постов, ми стигнале повеќе нотификации веројатно и сум го пропуштил.
Муабетов не е за црната дупка, туку за распространувањето на радио-сигналите создадени од човечката цивилизација - постот на Neil Degrasse Tyson на инстаграм. Млечниот пат за да биде така виден како што е претставен треба да ја добиеме фотографијата од друга галаксија.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
346
Поени од реакции
424
Сега ти го видов постов, ми стигнале повеќе нотификации веројатно и сум го пропуштил.
Муабетов не е за црната дупка, туку за распространувањето на радио-сигналите создадени од човечката цивилизација - постот на Neil Degrasse Tyson на инстаграм. Млечниот пат за да биде така виден како што е претставен треба да ја добиеме фотографијата од друга галаксија.
Серија на текстови се од истиот автор, имаш и подоле на истиот линк за М87, а ова конкретно затоа што се тврди дека е анимација. Е па не е.
http://www.astronomija.org.rs/galaksije/crne-rupe/13033-kako-je-videna-supermasivna-crna-rupa-u-galaksiji-m87

http://www.astronomija.org.rs/galaksije/crne-rupe/13038-sta-vidimo-kada-gledamo-u-crnu-rupu

http://www.astronomija.org.rs/galaksije/crne-rupe/13031-kako-je-bilo-moguce-videti-crnu-rupu
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Вториот пост на странава, ало!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
е ама не е. Оваа потрага по некојаси планета за колонизирање ми е некако губење време. И пари :cool:
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Русите лансираја робот у космос,можи не е холиводски американски нашминкано со песни од бови трллала ,ама успешено и роботот е фунционален без многу фалење и и медиско експонирање
 
Ф

Флеш

Гостин
Русите лансираја робот у космос,можи не е холиводски американски нашминкано со песни од бови трллала ,ама успешено и роботот е фунционален без многу фалење и и медиско експонирање
 

Kajgana Shop

На врв Bottom