Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од Sagan, 14 април 2006.

 1. Нuкола

  Нuкола чичко тетке жити молимте

  Член од:
  24 мај 2005
  Мислења:
  4.666
  Допаѓања:
  11.611
  Jас, само касно те прочитав... Ако сеуште ти треба, тука сум.

  Секако пишувам по проекти, блогови, статии..
   
 2. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  4.738
  Допаѓања:
  9.472
  Ти збоктиса политка, а?
   
 3. Нuкола

  Нuкола чичко тетке жити молимте

  Член од:
  24 мај 2005
  Мислења:
  4.666
  Допаѓања:
  11.611
  Па да :)
   
 4. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  4.738
  Допаѓања:
  9.472
  Очекувам утрешното лансирање на SpaceX да го удостоите со некој издржан текст. Идеите на Elon Musk се нешто што одамна ни требаше као цивилизација. @Нuкола
   
  На Ashburton Grove му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Patience

  Patience

  Член од:
  10 мај 2010
  Мислења:
  744
  Допаѓања:
  2.742
  Дечки, дали може да ми препорачате книги/автори од областа на астрономијата?
  Ја читав Cosmos од Carl Sagan и ептен ми беше интересна и разбирлива. (y) Спуштив во пдф Introduction to astronomy, from darkness to blazing glory од Jeffrey Wright Scott (исто многу разбирлива) и The universe in a nutshell (ама заглавувам во оваа, потешка ми е, преголем залак, ја оставив). :confused:
  Ако може нешто да се најде и по книжарнициве супер, би сакала да имам некоја дома. Побарав во ТОПЕР, имаат оскудни детски енциклопедии и во МАТИЦА само Космос и Кратка историја на времето.
   
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  4.738
  Допаѓања:
  9.472
  Lawrence Krauss побарај го. Јас ги нарачувам на ebay неговите книги.
  --- Споено дупло мислење, 2 март 2018 ---
  @Patience заборавив прееска...има доста литература на темава (на англиски, се надевам не ти е проблем) во англиската книжара во Градски ѕид спроти министерство за финансии.
  Цените...тоа е друга приказна, ама можеш да седнеш на раат да разгледаш, па ако нешто ти фати око, да си купиш.
   
  Последно уредено: 2 март 2018
  На Patience му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Patience

  Patience

  Член од:
  10 мај 2010
  Мислења:
  744
  Допаѓања:
  2.742
  Ти благодарам @Almeida ќе проверам таму, не се сетив на таа книжара. Не е англискиот воопшто проблем, се снаоѓам.
  А цените, знам што да очекувам знаејќи веќе колку чинат овие во претходниот мој пост, ама верувам ќе најдам некоја прифатлива книга за почеток.
   
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 8. BlackArrow

  BlackArrow

  Член од:
  7 август 2010
  Мислења:
  98
  Допаѓања:
  25
 9. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  4.738
  Допаѓања:
  9.472
  „Бог да го прости“.
  Со каква болест живееше дури и оваа возраст е чудо што ја доживеа. Се надевам на порталот дека ќе имаа достоен текст како сеќавање.
  Сигурен сум дека уште долго време ќе се разговара за неговиот лик и дело.

  https://edition.cnn.com/2018/03/14/...sr=fbCNN031418stephen-hawking-dead0408AMStory


  Stephen Hawking, renowned scientist, dies at 76

  Stephen Hawking, the brilliant British theoretical physicist who overcame a debilitating disease to publish wildly popular books probing the mysteries of the universe, has died, according to a family spokesman. He was 76.

  Considered by many to be the world's greatest living scientist, Hawking was also a cosmologist, astronomer, mathematician and author of numerous books including the landmark "A Brief History of Time," which has sold more than 10 million copies.
   
  На Branchez му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  4.738
  Допаѓања:
  9.472
  Ај да ја живнеме темава...

  https://www.bbc.com/news/world-us-canada-44527672

  President Donald Trump has ordered the US military to establish a sixth branch of its armed forces - a "space force".

  The US president said on Monday it would bolster national security and the economy with the creation of jobs.

  "It is not enough to merely have an American presence in space. We must have American dominance in space," Mr Trump said at the White House.

  He also promised that the US would "return Americans to the Moon" and would eventually send people to Mars.

  "I'm hereby directing the Department of Defense and Pentagon to immediately begin the process necessary to establish a space force as the sixth branch of the armed forces," Mr Trump announced, moments after he discussed US and German approaches to immigration .

  Уште еден линк.

  https://www.cbsnews.com/news/trump-...ce-national-space-council-meeting-2018-06-18/

  Воопшто не се работи за никакви пари одвоени за вселенски истражувања, туку за армиски огранок кој ќе го регулира делот од таканаречената „ниска орбита“ кој е веќе преполн со сателити, каде што сакаат да „воспостават ред“. Од ваков затуцан претседател во 21 век што може да се очекува нормално.
   
  На travelch му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Patience

  Patience

  Член од:
  10 мај 2010
  Мислења:
  744
  Допаѓања:
  2.742
  На Almeida, gjoko-mkd и zmej gorjanin им се допаѓа ова.

Сподели преку: