Астрална проекција

Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Е добро, астрално тело нека е...од што се состои тоа тело? и дали е можна ситуација како што прашав погоре (замени душа со астрално тело)
 
L

Lu

Гостин
Е добро, астрално тело нека е...од што се состои тоа тело? и дали е можна ситуација како што прашав погоре (замени душа со астрално тело)
Е незнам како да опишам од што се состои астралното тело, едноставно кажано астралното тело е нашата свест во друга димензија.
Само знам дека АП претставува изменета состојба на свеста и префлање на свеста од физичкото во астралното тело.
Да, постојат други суштества „Ентитети„ во Астралниот свет и може да се комуницира со нив.
А иначе некој друг да влезе во нашето физичко тело не е можно, бидејќи иако нашата свест не е во физичкото тело сепак се поврзани двете тела со врска која се нарекува „Сребрена врска„.
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Астралното тело е нашето второ тело освен физичкото и кое е како што знаеме суптилно. Тоа не е нашата душа ниту свест, a свеста односно душата си ти.
На душата секогаш ќе му биде потребно возило односно тело.
Душата преставува вртолог на билијарди светлосни кванти околу линијата Хара.
Односно претставува фотонски вртолог кој се забрзува со развојот на душата односно се забрзува со секое сторено добро дело кон себе
или било која друга креација и е создадена за да биде вечна без никакво ограничување на нејзиниот развој.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Abe koj imase kazano nesto vo vrska so cakrite? Imal nesto kako dobra literatura na taa tema? Ako ima nekoj clen na forumov, sto e iskusen vo toa, da mi kazi nekoi pocetni soveti za meditaciijata itn..... :)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Види вака, ова нешто постои, јас го имам доживеано. Можам да ти кажам дека си 100% свесен (скоро како буден само имаш некако друга перцепција за околината) додека си го гледаш телото али сега дали се тоа е некоја илузија или вистина се двоиме од физичките тела не можам да ти кажам. Може се некој халуцинации ама можеш да го постигнеш ова и е прилично чудно и уникатно искуство.

Мислам дека ако успееш да ги усовршиш овие техники и успееш да се одвоиш од телото и да видиш нешто во real-time е тогаш имаш доказ дека вистина се двоиш од телото, мислам дека ме разбираш.
Епа еве еден пример дека Астралната проекција не е како плацебо ефектот.
Јас минатото лето првпат доживеав спонтана АП (Астрална проекција), и буквално се одвоив од моето физичко тело и си го гледав како ми спие, а претходно не ни знаев дека постои АП.
Значи јас врска си немав од АП и не ни знаев дека постои АП, а сепак ми се случи да се одвојам од телото.
За АП случајно дознав пред неколку месеци тука на форумов.
Си ја разгедував темава Мистерии на форумов и читам нешто тема Астрална проекција и си викам дај да видам што пишува на темава и кога почнав да читам дури тогаш сватив дека на мене ми се има случено АП летоска.
Ете ти викаш дека АП се случувала затоа што сме читале и сме знаеле за неа, а како тогаш на мене ми се случи АП а јас претходно немав чуено за неа и ништо не знаев за АП.
Да резимираме, двајцата сте спиеле, и сте “доживеале“ астрална проекција. Да не употребивте погрешен термин случајно? Сето тоа ви било сон, сте сонувале сон каде што сте си го виделе своето тело како спие. Не е нишо чудно, ниту надприродно, ниту зенмастерско. Нај обичен сон. Што значи астрална проекција = врста на сон = тоа не се случува во реалноста, it is in your heaaad!
 
L

Lu

Гостин
Да резимираме, двајцата сте спиеле, и сте “доживеале“ астрална проекција. Да не употребивте погрешен термин случајно? Сето тоа ви било сон, сте сонувале сон каде што сте си го виделе своето тело како спие. Не е нишо чудно, ниту надприродно, ниту зенмастерско. Нај обичен сон. Што значи астрална проекција = врста на сон = тоа не се случува во реалноста, it is in your heaaad!
Не навлегувам во дискусија, бидејќи гледам дека немаш никакво познавање за Астралната проекција, но имам само едно нешто да ти кажам:
Ако доживееш Астрална проекција ќе се смееш на овој пост што си го напишал.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ако доживееш Астрална проекција ќе се смееш на овој пост што си го напишал.
Ако прочиташ нешо повеќе за астрална проекција, ќе сфатиш дека е обичен луциден сон.
 
L

Lu

Гостин
Ако прочиташ нешо повеќе за астрална проекција, ќе сфатиш дека е обичен луциден сон.
Е незнам јас тоа не сум некој голем експерт за АП или ЛС, али имам читано дека АП е на повисоко ниво од ЛС.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Е незнам јас тоа не сум некој голем експерт за АП или ЛС, али имам читано дека АП е на повисоко ниво од ЛС.
Еее така :D
Ова ти е точна изјава.
Астрална проекција е повисоко(подлабоко) ниво на луцидни соништа.
Што значи се ти е до нивото на свест (brain generated).

http://en.wikipedia.org/wiki/Out-of-body_experience

The term out-of-body experience was introduced in 1943 by G.N.M Tyrrell in his book Apparitions,[1] and adopted by, for example, Celia Green[2] and Robert Monroe[3] as a bias-free alternative to belief-centric labels such as "astral projection" or "spirit walking".

OBEs are sometimes reported to be preceded by and initiated from a lucid dream state, though other types of immediate and spontaneous experience are also reported. In many cases, people who claimed to have had an OBE reported being asleep, on the verge of sleep, or already asleep shortly before the experience. A large percentage of these cases referred to situations where the sleep was not particularly deep (due to illness, noises in other rooms, emotional stress, exhaustion from overworking, frequent re-awakening, etc.). In most of these cases, the subjects then felt themselves awake; about half of them noted a feeling of sleep paralysis.
 
L

Lu

Гостин
Еее така :D
Ова ти е точна изјава.
Астрална проекција е повисоко(подлабоко) ниво на луцидни соништа.
Што значи се ти е до нивото на свест (brain generated).

Е тоа сакав и да кажам :smir: дека Астралната проекција е исто како Луциден сон само на повисоко ниво на свесност.
Али муабетот ми беше дека членот DonJas кажа дека АП била само обичен сон :nenene:
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
Ако прочиташ нешо повеќе за астрална проекција, ќе сфатиш дека е обичен луциден сон.
Јас имам доживеано и астрална проекција и луциден сон, можам да ти кажам дека се тотално различни чувствата и перцепцијата на околината. Во астралната проекција гледаш се како што е околу тебе (местото каде си легнал) сега дали е тоа бидејки сме запамтиле кај сме легнале па сега ни се креира слика врз база на тоа незнам, ако наредниот пат кога ке доживеам забележам некој дедали (пр. што имало на тв во моментот или колку е саат, или во најдобар случај кој друг е во собата) е тогаш ке можам да кашам дека тоа е реалност а не е само нешто што се случува во главата.

Астралната проекција всушност е вонтелесно искуство, јас го имам доживеано ова и можам да кажам дека е чувство што не може да се спореди со ништо друго и не може да се објасни. Сега малце нелогично е да даваш објаснување за што е тоа или пак да кажеш дека е "само обичен луциден сон", дури и психолозите и научниците уште немаат дадено конечно објаснување за ова. :helou:
 
L

Lu

Гостин
Да, точно е тоа што го кажа погоре Interperf.
Научниците имаат дадено објаснување што е Луциден сон, но за Астралната проекција сеуште немаат дадено објаснување и затоа неможе баш да се споредуваат Луцидните соништа со Астралната проекција, затоа што АП е на повисоко ниво од ЛС, односно во АП имаш поголема свесност и поголема контрола на настаните.
И да, Астралната проекција исто така може да се нарече и Вонтелесно искуство (англиски: OBE - Out of Body Experience)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Членот DonJas ти го кажа истото, луцидниот сон, пак е сон, односно начин на сонување, астралната проекција пак е начин на сонување, ама сепак се сведува на основната работа СОН! кога ќе видиш, пак се сведе на моето.

--- надополнето ---

Да, точно е тоа што го кажа погоре Interperf.
Научниците имаат дадено објаснување што е Луциден сон, но за Астралната проекција сеуште немаат дадено објаснување и затоа неможе баш да се споредуваат Луцидните соништа со Астралната проекција, затоа што АП е на повисоко ниво од ЛС, односно во АП имаш поголема свесност и поголема контрола на настаните.
И да, Астралната проекција исто така може да се нарече и Вонтелесно искуство (англиски: OBE - Out of Body Experience)
Вонтелесно, луѓе дај бе слетајте на земја. Се ви се дешава во глава, немоеш да искочиш од своето тело. Моеш само да си напраиш илузија во глава базирана на податоците што секојневно ги збираш за околината околу која спиеш. Пошо мозокот работи многу побрзо одошто ти мислиш, ти можда не ги приметуеш детаљите во околината, ама тие ти се у глава. Такада коа ќе легнеш да спиеш и оп астрална проекција = твојот мозок ја генерира околината во која си легнал, врз основа на тоа што го видел во времето што си го поминал во тоа место. Да речеме во таа соба имало шкаф шо не си го видел никогаш, нема да биде таму во твојата астрална проекција, пошо мозокот не е свесен за неговото постоење.

Луцидниот сон, астралната проекција се форми на самоиндуциран трип, односно нешо слично на игра на компјутер, само шо ти се дешава во глава, стануеш способен да ја контролираш твојата илузија.

Такада, не се брукајте многу со тие вантелесни искуства, душевни патувања џагара бугара. Пошо сето тоа ко шо кажав предходно е само еден мајндфак сам себе шо си го праиш.
 
L

Lu

Гостин
Членот DonJas ти го кажа истото, луцидниот сон, пак е сон, односно начин на сонување, астралната проекција пак е начин на сонување, ама сепак се сведува на основната работа СОН! кога ќе видиш, пак се сведе на моето.

--- надополнето ---



Вонтелесно, луѓе дај бе слетајте на земја. Се ви се дешава во глава, немоеш да искочиш од своето тело. Моеш само да си напраиш илузија во глава базирана на податоците што секојневно ги збираш за околината околу која спиеш. Пошо мозокот работи многу побрзо одошто ти мислиш, ти можда не ги приметуеш детаљите во околината, ама тие ти се у глава. Такада коа ќе легнеш да спиеш и оп астрална проекција = твојот мозок ја генерира околината во која си легнал, врз основа на тоа што го видел во времето што си го поминал во тоа место. Да речеме во таа соба имало шкаф шо не си го видел никогаш, нема да биде таму во твојата астрална проекција, пошо мозокот не е свесен за неговото постоење.

Луцидниот сон, астралната проекција се форми на самоиндуциран трип, односно нешо слично на игра на компјутер, само шо ти се дешава во глава, стануеш способен да ја контролираш твојата илузија.

Такада, не се брукајте многу со тие вантелесни искуства, душевни патувања џагара бугара. Пошо сето тоа ко шо кажав предходно е само еден мајндфак сам себе шо си го праиш.
Имам само едно прашање до тебе:
Дали некогаш си имал Астрална проекција?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom