Астрална проекција

Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Муабетов кој што слушнал тоа кажал, сега дали има тоа врска со ова мање битно, важно да се најдете во муабет.
:mist:

Можам да кажам дека не е точно ова што рековте, извините вака..... :smir:
Ако си ти запознат. повели и објасни на сите овде што зборат неточни работи.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.732
Поени од реакции
11.997
Пранајама мислам беше положбата на телото додека медитираш,а што е Пратјахара?

Уствари грешка,Асана беше положбата на телото,Пранајама беше контрола на мислите а Драхана беше контрола на дишењето.
Пранајама е контрола на дишење можеш да почнеш со 4/2/4 т.е. 4сек. вдишуваш, 2сек. задржуваш, 4сек. издишуваш потоа зголемовај како и колку можеш. Пратјахара е концентрација за неа побарај по нет малку покомплицирано е објаснувањето и поопширно а ме мрзи да пишувам - направи црна точка на ѕидот, на лист хартија и пробај да гледаш во точката без да ти бега погледот лево-десно и да ги фокусираш мислите само на таа точка...страшно тешко за изведување ама батали тоа...побитна е пранајама да ја усовршиш колку можеш. Исто така добра вежба е да ја затнеж левата ноздрва и да повлекуваш воздух со десната - го испушташ од десната, ја затнуваш - повлекуваш со левата итн...со оваа вежба ги урамнотежуваш ИДА и ПИНГАЛА двете струи - позитивна и негативна, сончева и месечева или машка и женска како и да е...ги чистиш надите т.е. фините нерви кои можат да помогнат за А.Проекција и бистрина на мислите, смиреност, релаксираност итн...:)
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
Ако си ти запознат. повели и објасни на сите овде што зборат неточни работи.
Па не виде викаат дека за да доживееш АП мора многу да посакуваш со сето срце а јас случајно без ништо доживеав. После викаат дека морало вегитаријански начин на исхрана да имаш и такви ствари, можам да кажам дека во мојот случај тоа не е вистина. :smir:
 
L

Lu

Гостин
Пранајама е контрола на дишење можеш да почнеш со 4/2/4 т.е. 4сек. вдишуваш, 2сек. задржуваш, 4сек. издишуваш потоа зголемовај како и колку можеш. Пратјахара е концентрација за неа побарај по нет малку покомплицирано е објаснувањето и поопширно а ме мрзи да пишувам - направи црна точка на ѕидот, на лист хартија и пробај да гледаш во точката без да ти бега погледот лево-десно и да ги фокусираш мислите само на таа точка...
Ааа значи Пранајама било контрола на дишење,а јас се си мислев дека е контрола на мислите :tapp:
А инаку практикувам Пратјахара али не сум знаела дека така се вика.
Најчесто медитирам со затворени очи,али некогаш кога медитирам со отворени очи се концентрирам на еден предмет во собата и само во него гледам и на ништо не мислам,и мислам дека доста успешно ми оди концентрацијата.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.732
Поени од реакции
11.997
Муабетов кој што слушнал тоа кажал, сега дали има тоа врска со ова мање битно, важно да се најдете во муабет.
:mist:

Можам да кажам дека не е точно ова што рековте, извините вака..... :smir:
Ти си Чаки Панкеро...т.е. ние не можеме да ти кажеме на тебе.

--- надополнето ---

Ааа значи Пранајама било контрола на дишење,а јас се си мислев дека е контрола на мислите :tapp:
А инаку практикувам Пратјахара али не сум знаела дека така се вика.
Најчесто медитирам со затворени очи,али некогаш кога медитирам со отворени очи се концентрирам на еден предмет во собата и само во него гледам и на ништо не мислам,и мислам дека доста успешно ми оди концентрацијата.
Со затворени уште подобро и поефикасно, но потешко...ти завидувам ако добро ти оди со затворени. :smir: Е така, продолжи си со вежбите, пробај да ја смениш исхраната, т.е. полесна храна...пред легнување избегавај пиење течности или јадење.
Сега муабетов испаѓа како демек јас знам сум успеал ама не е така, јас сум мрза светска(ама планирам кај и да е да почнам и си проекцијава) а ова го кажувам како што сум слушнал, прочитал итн :smir:

--- надополнето ---

Па не виде викаат дека за да доживееш АП мора многу да посакуваш со сето срце а јас случајно без ништо доживеав. После викаат дека морало вегитаријански начин на исхрана да имаш и такви ствари, можам да кажам дека во мојот случај тоа не е вистина. :smir:
Друже сите не се ти и ти не се сите... смир
 
L

Lu

Гостин
Ти си Чаки Панкеро...т.е. ние не можеме да ти кажеме на тебе.

--- надополнето ---



Со затворени уште подобро и поефикасно, но потешко...ти завидувам ако добро ти оди со затворени. :smir: Е така, продолжи си со вежбите, пробај да ја смениш исхраната, т.е. полесна храна...пред легнување избегавај пиење течности или јадење.
Сега муабетов испаѓа како демек јас знам сум успеал ама не е така, јас сум мрза светска(ама планирам кај и да е да почнам и си проекцијава) а ова го кажувам како што сум слушнал, прочитал итн :smir:
Мене всушност многу полесно ми е со затворени очи отколку со отворени,незнам но кога сум со затворени очи одма штом ги затворам очите веднаш се смирувам и почнувам да „тонам„ а додека со отворени ми е малку потешко да се концентрирам.

:eek:ftopic: за болдираното,ова и плус како диета ќе му дојде да не се јаде пред легнување:aplauz:

--- надополнето ---

Па не виде викаат дека за да доживееш АП морамногу да посакуваш со сето срце а јас случајно без ништо доживеав. После викаат дека морало вегитаријански начин на исхрана да имаш и такви ствари, можам да кажам дека во мојот случај тоа не е вистина. :smir:
Ова што е болдираното мислам дека за мене се однесува од претходната страна.(ако не е за мене тогаш sorry:smir:)
Ај кажими каде наведов дека за да доживееш АП МОРА многу да посакуваш со сето срце тоа да се случи?
И мене првпат ми се случи спонтано АП и тогаш кога доживеав првпат АП не ни знаев дека тоа што ми се десило било АП и не ни знаев дека постои такво нешто,сосем случајно на форумов дознав за АП.

Ти и Дмт почнавте да дискутирате за тоа што е конфликт и Дмт наведе еден пример и јас тоа што го кажав беше наменето за Дмт,него го прашав дали со тој пример сака да каже дека за да се доживее АП треба да се посакува со целото срце.
Еве ќе ги ископирам мојот и на Дмт постот од претходната страна и мислам дека ќе сватиш

Дмт кажа-
Чекај на кратко, нешто омалаксан сум денеска.
Со пример ќе ми биде полесно, еве вака .
Само прво како блокатор да го посочам стравот.
Познат пример од времето беше сака да се *** а да не и влези.
Сака да не се разболуе а пуши, сакаш да бидеш свесен а пиеш алкохол.
Друг пример, као мал кога ќе си бил болен те чувале ти давале све и свашта.
По некое време ако ти било убаво може и намерно да си се разболувал.
А што знаеш може и денеска е исто.
Ако може цигара со цицка да поистоветиш, тогаш се е можно.
Муабетот ми беше дека сакаш нешто од една страна, а од друга не го сакаш.(свесно или несвесно не е битно).
Тоа ствара конфликт и неправилно движење на енергијата.

Повеќе: http://forum.kajgana.com/showthread.php?684-Астрална-проекција#ixzz1AwSCq96Z

И после јас него го прашав-
Значи сакаш да кажеш дека за да нешто сакаме да направиме (конкретно Астрална проекција) треба тоа да го сакаме со целото срце без ништо да може да не кочи или предомислува,едноставно треба да имаме чисти мисли и да знаеме да ги контролираме.

Повеќе: http://forum.kajgana.com/showthread.php?684-Астрална-проекција#ixzz1AwSGnclz
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
Мене всушност многу полесно ми е со затворени очи отколку со отворени,незнам но кога сум со затворени очи одма штом ги затворам очите веднаш се смирувам и почнувам да „тонам„ а додека со отворени ми е малку потешко да се концентрирам.

:eek:ftopic: за болдираното,ова и плус како диета ќе му дојде да не се јаде пред легнување:aplauz:

--- надополнето ---



Ова што е болдираното мислам дека за мене се однесува од претходната страна.(ако не е за мене тогаш sorry:smir:)
Ај кажими каде наведов дека за да доживееш АП МОРА многу да посакуваш со сето срце тоа да се случи?
И мене првпат ми се случи спонтано АП и тогаш кога доживеав првпат АП не ни знаев дека тоа што ми се десило било АП и не ни знаев дека постои такво нешто,сосем случајно на форумов дознав за АП.

Ти и Дмт почнавте да дискутирате за тоа што е конфликт и Дмт наведе еден пример и јас тоа што го кажав беше наменето за Дмт,него го прашав дали со тој пример сака да каже дека за да се доживее АП треба да се посакува со целото срце.
Еве ќе ги ископирам мојот и на Дмт постот од претходната страна и мислам дека ќе сватиш

Дмт кажа-
Чекај на кратко, нешто омалаксан сум денеска.
Со пример ќе ми биде полесно, еве вака .
Само прво како блокатор да го посочам стравот.
Познат пример од времето беше сака да се *** а да не и влези.
Сака да не се разболуе а пуши, сакаш да бидеш свесен а пиеш алкохол.
Друг пример, као мал кога ќе си бил болен те чувале ти давале све и свашта.
По некое време ако ти било убаво може и намерно да си се разболувал.
А што знаеш може и денеска е исто.
Ако може цигара со цицка да поистоветиш, тогаш се е можно.
Муабетот ми беше дека сакаш нешто од една страна, а од друга не го сакаш.(свесно или несвесно не е битно).
Тоа ствара конфликт и неправилно движење на енергијата.

Повеќе: http://forum.kajgana.com/showthread.php?684-Астрална-проекција#ixzz1AwSCq96Z

И после јас него го прашав-
Значи сакаш да кажеш дека за да нешто сакаме да направиме (конкретно Астрална проекција) треба тоа да го сакаме со целото срце без ништо да може да не кочи или предомислува,едноставно треба да имаме чисти мисли и да знаеме да ги контролираме.

Повеќе: http://forum.kajgana.com/showthread.php?684-Астрална-проекција#ixzz1AwSGnclz
аааа длабоко се извинувам не си рекол мора. :bravo:
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Па не виде викаат дека за да доживееш АП мора многу да посакуваш со сето срце а јас случајно без ништо доживеав. После викаат дека морало вегитаријански начин на исхрана да имаш и такви ствари, можам да кажам дека во мојот случај тоа не е вистина. :smir:
па ништо не морално :) Убаво би било да го посакуваш од се срце и да се стремиш да го постигнеш без никакви внатрешни конфликти. А кога се дешава спонтано кај луѓе, јас тоа го гледам као подарок - не као curse :smir: И плус, тие што вежбаат за да го постигнат пробуваат различни техники - баш ради тоа што секој не е ист.
 
Член од
4 јануари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
3
Ај некој ако може да објасни како точно се прави астрална проекција.
 
L

Lu

Гостин
Незнам зошто повеќето луѓе се плашат од суштествата (Ентитети) што се појавуваат во Астралната Проекција кога тие Ентитети неможат ништо да му направат на Астралното тело?
Или пак можат нешто да предизвикаат?
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
Незнам зошто повеќето луѓе се плашат од суштествата (Ентитети) што се појавуваат во Астралната Проекција кога тие Ентитети неможат ништо да му направат на Астралното тело?
Или пак можат нешто да предизвикаат?
Првите неколку пати кога доживеав парализа во сон ги "видов" тие "суштества" за кој говориш (никогаш цели), посебно првиот пат многу се стресов и можам да кажам дека е баш непријатно искуство. Мислам она баш страшно беше дека не знаеш во тој момент што да очекуваш и не знаш што ти се дешава и што може да се деси. Исто после неколку парализи во сон (се "будиш" и се гледаш околу тебе како што а не можеш да се мрдаш скоро ич), ми се случуваше да не ги гледам а како да осеќам дека некој има во собата. Исто и тоа е непријатна состојба.

Мислам дека тие мора се некои халуцинации кој се производ на фантазијата. Дека само неколку пати ги гледаш и чувствуваш дека има некој околу тебе. После 4-5 пати веке ми беше нормално така да се "разбудам" и немав страв туку чекав само да помине или пробував да станам и веќе тогаш ги немаше Ентитетите (прват го слушам зборов). Ипак баш ме интересира како стручно би ги објаснил овие состојби некој доктор или психолог.
 
L

Lu

Гостин
Првите неколку пати кога доживеав парализа во сон ги "видов" тие "суштества" за кој говориш (никогаш цели), посебно првиот пат многу се стресов и можам да кажам дека е баш непријатно искуство. Мислам она баш страшно беше дека не знаеш во тој момент што да очекуваш и не знаш што ти се дешава и што може да се деси. Исто после неколку парализи во сон (се "будиш" и се гледаш околу тебе како што а не можеш да се мрдаш скоро ич), ми се случуваше да не ги гледам а како да осеќам дека некој има во собата. Исто и тоа е непријатна состојба.

Мислам дека тие мора се некои халуцинации кој се производ на фантазијата. Дека само неколку пати ги гледаш и чувствуваш дека има некој околу тебе. После 4-5 пати веке ми беше нормално така да се "разбудам" и немав страв туку чекав само да помине или пробував да станам и веќе тогаш ги немаше Ентитетите (прват го слушам зборов). Ипак баш ме интересира како стручно би ги објаснил овие состојби некој доктор или психолог.
Тие суштества (Ентитети) се производ на нашиот страв од непознатото.
Имам читано дека ако си исплашен и помислиш на нешто страшно ете ти ги Ентитетите во истиот момент.
Значи тоа се проекции на нашите мисли (или поточно кажано Ентитетите се рефлексија на нашата потсвест),во Астралната Проекција кога ќе помислиме на нешто страшно (на пример некоја сцена од хорор филм која многу не исплашила) тогаш се појавуваат тие Ентитети.
Затоа пред да се впуштаме во Астрални проекции треба да ја имаме добро совладано техниката за контрола на мислите и концентрацијата.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Јас немам големо искуство со астрална проекција порано сакав да направам, ама не стигнав целосно.
Моето искуство почна со едно месечно медитирање и припрема на мозокот за релаксирање и да не мислам на ништо останато.
После тоа убаво одморен наспан и све денот го поминав со слушање чил аут и вечерта пред легнување, убаво опуштен со добра медитација успеав да достигнам до моментот кога се одвојува човек од телото, т.е лебдење, малку лебдев се возбудив многу кога го достигнав тоа, и немам пробано баеѓи време.
Само искулиран или напушен најубо се прај астрална проекција.
Си пробал пак?

Инаку, напушен не знам колку е добро....зар кога си под дејство не си полесен за напад?
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.732
Поени од реакции
11.997
Си пробал пак?

Инаку, напушен не знам колку е добро....зар кога си под дејство не си полесен за напад?
Полесен си за напад со халуциногени или ако успее и кај трева. Да не беше Дон Хуан чичко Кастанеда не ќе се снајдеше сам...:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom