Астрална проекција

Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
Ова се однесува на болдираното,
Да точно, тоа се вика парализа во сон и тоа се случува кога умот/свеста се буди пред телото да се разбуди и затоа си свесен дека лежиш али неможеш да го мрднеш телото бидејќи телото не е сеуште будно и затоа неможе да одговори на твоите движења.
А астрална проекција е сосема друго од парализа во сон или луцидно сонување.
Јас едно добри 2 - 2,5 саати ја читав темава и цела ја прочитав и има доста корисни и интересни мислења од некои членови.
Да ти кажам право и јас сега ја читам темава ама и доста најдов на интернет. Всушност мислењето од еден автор кој има книги за ова (не ми текнува на името ке ти го најдам ако сакаш) парализата во сон е ДИРЕКТНО поврзана со вонтелесните искуства и тоа е преодна фаза за доживување на вонтелесно искуство, тој тврди дека секој кој доживеал парализа во сон неминовно некојгаш ке доживее и вонтелесно искуство. Тоа е и еден од начините за доживување на вонтелесно искуство. Ова го имам гледано и На Рубу Знаности, види ги имаш на YouTube под наслов Изменети сосотјби на свеста исто и тука викаат дека парализата во сон е преодна етапа кон вонтелесно искуство.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Јас имам доживеано несвесна (спонтана) Астрална проекција и чувството беше неописиво возбудливо.
Па сега сакам да научам нешто повеќе за Астралната проекција,
Не ми текнува каде прочитав,но велеа дека имало некоја добра книга за Астрална проекција,
Кигата се викала Astral Dynamics од Robert Bruce
Вака изгледа книгата


Па ме интересира дали знае некој дали во Македонија може да се најде оваа книга,и ако ја има во МК од каде може да се купи?
Тешко некој во МК да ја увезол или превел. Зашто не си ја порачаш преку Амазон да ти ја пратат? Инаку има неколку кај нас кои се добри а веќе преведени на српски (постари книги се) така да ако немаш проблем со јазикот пробај тие да ги најдеш.

Ќе видиш кога ќе прочиташ неколку на таа тематика дека се повторуваат меѓусебно. На тебе ќе остане да си одбереш метода за тренинг која најмногу ти одговара и да почнеш да ја вежбаш секојдневно се додека не добиеш посакуван резултат.
 
L

Lu

Гостин
Тешко некој во МК да ја увезол или превел. Зашто не си ја порачаш преку Амазон да ти ја пратат? Инаку има неколку кај нас кои се добри а веќе преведени на српски (постари книги се) така да ако немаш проблем со јазикот пробај тие да ги најдеш.

Ќе видиш кога ќе прочиташ неколку на таа тематика дека се повторуваат меѓусебно. На тебе ќе остане да си одбереш метода за тренинг која најмногу ти одговара и да почнеш да ја вежбаш секојдневно се додека не добиеш посакуван резултат.
Фала за информацијата :smir:
Да,го разбирам српскиот јазик и не ми е проблем да го читам,па деновиве ќе се распрашам по книжариве дали имаат некоја книга за Астрална проекција,било на српски или македонски сеедно е.

--- надополнето ---

Да ти кажам право и јас сега ја читам темава ама и доста најдов на интернет. Всушност мислењето од еден автор кој има книги за ова (не ми текнува на името ке ти го најдам ако сакаш) парализата во сон е ДИРЕКТНО поврзана со вонтелесните искуства и тоа е преодна фаза за доживување на вонтелесно искуство, тој тврди дека секој кој доживеал парализа во сон неминовно некојгаш ке доживее и вонтелесно искуство. Тоа е и еден од начините за доживување на вонтелесно искуство. Ова го имам гледано и На Рубу Знаности, види ги имаш на YouTube под наслов Изменети сосотјби на свеста исто и тука викаат дека парализата во сон е преодна етапа кон вонтелесно искуство.
Да и јас така имам слушнато дека парализата во сон била преодна фаза за да се случи Астрална проекција.
Него дај ако сакаш постави ги тука тие клипови од You tube од емисијата „На рубу знаности„ каде што зборат за Астрална проекција.
Бидејќи барав но имаше за Луцидни соништа и слични ствари али не и за Астрална проекција.
И ако можеш да најдеш кажими кој бил авторот на тие книги :smir:
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Astral Dynamics е толку сува книга за читање. Човекот знае за што збори, само ми е многу тешка. Роберт Монро за мене е полесен да се разбере. William Buhlman - Adventures Beyond the Body е многу поразбирлива исто така....И двата писатели имаат пишувано свои искуства, како дневник - што е многу, многу полезно.

61769621.JPG
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
Фала за информацијата :smir:
Да,го разбирам српскиот јазик и не ми е проблем да го читам,па деновиве ќе се распрашам по книжариве дали имаат некоја книга за Астрална проекција,било на српски или македонски сеедно е.

--- надополнето ---



Да и јас така имам слушнато дека парализата во сон била преодна фаза за да се случи Астрална проекција.
Него дај ако сакаш постави ги тука тие клипови од You tube од емисијата „На рубу знаности„ каде што зборат за Астрална проекција.
Бидејќи барав но имаше за Луцидни соништа и слични ствари али не и за Астрална проекција.
И ако можеш да најдеш кажими кој бил авторот на тие книги :smir:
Има две емисии за изменети состојби на свеста (Konferencija o izmijenjenim stanjima svijesti 1 и 2) двете имаат по 5 дела. Емисиите се за различни видови на изменети состојби на свеста и не се само за вонтелесни искуства ама вклучени се и делови за вонтелесни искуства.... еве во третото видео од првиот дел имаш конкретно за вонтелесни искуства ама гледај ги сите дека цело време за тоа се збори.....

Авторот кој говори (вториот) и што не ми текнуваше како се вика се вика William Buhlman и тој во перфекција ја има развиено оваа техника, трври дека станал и со раката го допрел ѕидот и раката му преминала низ ѕидот. Јас имам доживеано и не можам да разберам зошто науката не посветува доволно внимание на ова.....


Инаку покрај Астрална Проекција овој феномен уште се вика и Вонтелесно Искуство (Out-of-body experience), јас првпат на форумов видов дека се вика и Астрална Проекција.
 
L

Lu

Гостин
-Фала short1 за препораката за книгиве,ако ги има тука ќе ги побарам и ќе ги купам,
-Interperf баш ќе ги разгледам видеава,и да и јас како тебе се прашувам зошто науката не посветува внимание за оваа состојба на свест што се јавува во сонот.
Овие Астрални проекции и вонтелесни искуства се реалност и навистина постојат и се случуваат,ама за жал има луѓе што не веруваат во овие ствари и мислат дека се е ова лага и измислица - што не е точно.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Knigi .. gubenje vreme .. vreme koshta pari ... itn ...

Ili go "imash toa" ili ne ... simple as that ........:toe: ... nema so sila ubavina ,a nema ni astralno patuvanje :icon_cool
 
L

Lu

Гостин
Knigi .. gubenje vreme .. vreme koshta pari ... itn ...

Ili go "imash toa" ili ne ... simple as that ........:toe: ... nema so sila ubavina ,a nema ni astralno patuvanje :icon_cool
Има и тоа како има Астрално патување (или Астрална проекција/Вонтелесно искуство како сакаш наречи го),али затоа и во претходниот пост кажав дека за жал има луѓе што неверуваат во тоа - а не веруваат затоа што не доживеале.
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
Knigi .. gubenje vreme .. vreme koshta pari ... itn ...

Ili go "imash toa" ili ne ... simple as that ........:toe: ... nema so sila ubavina ,a nema ni astralno patuvanje :icon_cool
Друже грешка си, според William Buhlman секој може да доживее вонтелесно искуство, и ти можеш. Некој спонтано доживуваат некој може преку книги (самиот тој преку книги доживеал) Ама што ке ти е остај не пробувај има појаки работи за правење за наша воздраст. :music3:

Коа ке бидеш постар пробувај дека нема да имаш шо да праиш и ке ти биде досадно а ова вид занимација! :vozbud:
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Knigi .. gubenje vreme .. vreme koshta pari ... itn ...

Ili go "imash toa" ili ne ... simple as that ........:toe: ... nema so sila ubavina ,a nema ni astralno patuvanje :icon_cool
Апсолутно не е точно! Нема нешто што е невозможно за човекот, само да се има силна желба. Астрална Проекција е една од тие возможни ствари што секој може да ја доживее, само треба да се разбуди тој дел нашиот ум.

Лу, you are welcome :) Ако не можеш на нашки да ги најдеш, ја имам некои на англиски во компјутеров и би можела да ти ги пратам ако ги сакаш.
 
L

Lu

Гостин
Апсолутно не е точно! Нема нешто што е невозможно за човекот, само да се има силна желба. Астрална Проекција е една од тие возможни ствари што секој може да ја доживее, само треба да се разбуди тој дел нашиот ум.

Лу, you are welcome :) Ако не можеш на нашки да ги најдеш, ја имам некои на англиски во компјутеров и би можела да ти ги пратам ако ги сакаш.
Па може да ми ги пратиш,незнам перфектно англиски,али 80% сигурно ќе разберам.:smir:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
-Фала short1 за препораката за книгиве,ако ги има тука ќе ги побарам и ќе ги купам,
-Interperf баш ќе ги разгледам видеава,и да и јас како тебе се прашувам зошто науката не посветува внимание за оваа состојба на свест што се јавува во сонот.
Овие Астрални проекции и вонтелесни искуства се реалност и навистина постојат и се случуваат,ама за жал има луѓе што не веруваат во овие ствари и мислат дека се е ова лага и измислица - што не е точно.
Две книги кои ги имам моментално: Michael Dorfman, Astralna Proekcija (на српски) и The Llewellyn practical guide to Astral Projection od Melita Denning & Osborne Phillips (нa бугарски).

Ако не успееш да најдеш нешто вредно деновиве можеш да ги копираш од мене ако сакаш. Не можам да ги споредам со другите затоа што тие short1 што ги препорача не сум ги читал.

Инаку не се оптеретувај дали некој верува или не, ваквите методи нема никогаш да станат мејнстрим (барем не во наш животен век) и сосема е ирелевантмно што зборат другите и дали веруваат. Вежбај и користи си ги техниките да си го унапредиш животот а другите остај ги да веруваат во што сакаат.

Еден тип. Ако ти оди лесно луцидно сонување таа метода може да ти биде најлесна но треба да пробаш.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Добро, има некој од вас доживеано вонтелесно искуство? Колку далеку може да се иде од телото или не функционира тоа така? :) До сега ми се има случено само еднаш парализа во сон пред будење, значи според тоа што го прочитав ќе ме биде. :)
 
L

Lu

Гостин
Добро, има некој од вас доживеано вонтелесно искуство? Колку далеку може да се иде од телото или не функционира тоа така? :) До сега ми се има случено само еднаш парализа во сон пред будење, значи според тоа што го прочитав ќе ме биде. :)
Јас имам доживеано несвесна (спонтана) Астрална проекција,али неможам да зборувам за АП затоа што многу малку знам и сега сакам да научам нешто повеќе за Астрална проекција.
Инаку јас цела тема за едно 2-2,5 саати ја прочитав и има доста интересни мислења,ако не ти е тешко прочитај таму негде 14/15 страна мислам беше имаше еден голем и опширен пост.
А колку далеку може да иде телото?
Јас прочитав дека можело и во свемирот да иде :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom