Астрална проекција

Член од
3 јуни 2010
Мислења
46
Поени од реакции
6
Не сум многу запознаен со оваа тема но имам желба :) Ми се има случено следново : Спиев и во сонот исто така спиев, во сонот се разбудив и вратата од мојата соба беше отворена и светлото од ходникот влегуваше во мојата соба (всушност тоа и ме разбуди во сонот) и кога стварно се разбудив вратата стварно беше отворена светлото од ходникот беше запалено. До ден денес неможам да си го објаснам ова.

--- надополнето ---

Се обидов според наведените методи и многу се уплашив. Легнат бев на грб слушав тивка музика за медитирање и не мрдав .. По некое време ништо не осеќав освен работата на срцето, по неколку минути не го осеќав ни срцето и тогаш многу се уплашив и очите наеднаш сами ми се отворија.. Сакам да знам дали бев на добар пат или .. ??
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
Не сум многу запознаен со оваа тема но имам желба :) Ми се има случено следново : Спиев и во сонот исто така спиев, во сонот се разбудив и вратата од мојата соба беше отворена и светлото од ходникот влегуваше во мојата соба (всушност тоа и ме разбуди во сонот) и кога стварно се разбудив вратата стварно беше отворена светлото од ходникот беше запалено. До ден денес неможам да си го објаснам ова.

--- надополнето ---

Се обидов според наведените методи и многу се уплашив. Легнат бев на грб слушав тивка музика за медитирање и не мрдав .. По некое време ништо не осеќав освен работата на срцето, по неколку минути не го осеќав ни срцето и тогаш многу се уплашив и очите наеднаш сами ми се отворија.. Сакам да знам дали бев на добар пат или .. ??
На прав пат си само треба да го отфрлиш стравот, инаку музиката е клучот, но не секоја музика.
 
Член од
3 јуни 2010
Мислења
46
Поени од реакции
6
:) Слушам опуштена музика со природни звуци во позадина но незнам како да го отфрлам стравот. Некоја помош ??
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
:) Слушам опуштена музика со природни звуци во позадина но незнам како да го отфрлам стравот. Некоја помош ??
Еве ти една вежба за опуштање:
Откако ќе се наместиш во положба која што најмногу ќе му одговара на твоето тело, а тоа значи положба каде што ниту еден мускул нема да биде оптеретен, ќе ги затвориш очите (пошто така е полесно, за да не ти го одзема вниманието тоа што го гледаш) ќе замислиш како се наоѓаш на некое место кое што најмногу ти се допаѓа, каде што се чувствуваш опуштено, среќно и задоволно што си таму. После тоа ќе замислиш како доаѓа некоја личност која што ти е многу драга, која што те прави среќна и се чувствуваш пријатно во нејзино присуство. Прашај ја личноста како да го отфрлиш стравот и таа ќе ти одговори. Откако ќе ти одговори (сигурен сум дека ќе ти каже како и зошто не треба да се плашиш) ќе се поздравиш со личноста и таа ќе си замине од местото. После неа и ти ќе си заминеш од тоа место и ќе станеш свесен за себе си и најважно од се ќе знаеш како да го победиш стравот. Верувам дека и други ќе ја пробаат оваа техника со која што се добиваат одговори на сите прашања.

Пиши ни после за твоето искуство.
 

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
367
Поени од реакции
91
Се мислев каде да пишам и решив овде дали е за ова тема незнам но знам дека дефинитивно не е за толкување на соновите. Сонувам секоја вечер некогаш се сонови некогаш незнам што се но ќе ѓи нарекувам сонови. Во некои мој сонови гледам планети и прекрасни бои,чуството е неопишливо секогаш сум свесен кога го сонувам ова. Сум се будел со солзи во очите полн со енерѓија која ме држи неколку часа имам 5 пати вакви сонови не се исти но се слични. Моите кошмари стари баби секогаш ми зборуваат имиња и броеви на кој подоцна не се сеќавам. И кај овие сонови сум свесен но не цело време,свесен станувам во моментот кога сакат да ме задржат кај нив и не ме пуштаат да се разбудам ,последниот ваков сон беше пред 3-4 дена среќен сум што се разбудив чуството што го имав во сонот не му го посакувам на никој. Значи прашањето мое е ова се сонови или не .
 
Член од
3 јуни 2010
Мислења
46
Поени од реакции
6
Фала :) Го имам ова правено но во сосема поинаква ситуација :) ќе се обидам со ова техника и се надевам ќе има за шо да ви пишам :D :D :D
 
Член од
19 јуни 2010
Мислења
14
Поени од реакции
3
многу сум заинтересирана за темава и имам пробано неколку пати.еднаш успеав ама одма се разбудив зашо знаев дека сонувам и дека пробувам астрално да се проектирам кај сакам и свесна бев за тоа и ме пукна некој страв незнам зашо и морав да отворам очи :toe:
 
Член од
23 јануари 2008
Мислења
79
Поени од реакции
1
ај да ми хелп дали моево има врска... значи одеднаш ''се будам'' и како да ја гледам собата и чувствувам све а ја усвари мижам , и неможам да мрднам со нишо ни да испуштам глас. и тука ме фаќа паника огромна и сама со себе се борам и се оравуем по некое време. шо е ова?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
ај да ми хелп дали моево има врска... значи одеднаш ''се будам'' и како да ја гледам собата и чувствувам све а ја усвари мижам , и неможам да мрднам со нишо ни да испуштам глас. и тука ме фаќа паника огромна и сама со себе се борам и се оравуем по некое време. шо е ова?
Sleep paralysis тоа е тоа, милион пати дискутирано низ подфорумов... некои тврдат дека е ова што ти го пишав, останатите дека ги гази сенка/сениште. Толкувај како сакаш, за во оваа тема не е :smir:
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Некој вели можно е да настани смрт некој вели не .. На кој да му верувам ??
kazaa vo temava od pocetok negde - smrt ne moze da se desi. Astralnoto telo (ne dusata) ti e povrzano za fizickoto kako so vrvca. Ako se uplasis, odma se vrakas nazad - kao jojo
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Покрај физичко се поседува и астрално тело,ментално и спиритуално тело. Одејќи од физичко до спиритуално тело структура на супстанцијата е се пофина. Фина во поглед на ниво на вибрација, но во крајна линија иста,Духот е најголема,најсуптилна форма на материја. Материја е најгуста,најгруба форма на духот(„Како е горе,така е и долу„)
Во состојба како што е сон, астралното тело се одвојува од физичкото тело и свест егзистира само во астралното тело. При сон свеста,користи како носач на астралното тело,се движи слободно и врши активности сосема независно од физичко тело,кое во тој период е во максимална неактивност.
Сонот има својство на четврта димензија.Во сон човекот без своја волја се проектира од телото и го напушта телото без свесна намера и извесно време се наоѓа во астрално тело.Неможе додека сте во астрално тело да идете каде сакате и да правите што сакате. Пасивни сте додека сте во сон,вашата воља е елиминирана од состојба на сон, а воља е клулучен фактор на психичка магија..
Издвојување на свеста од телото се нарекува астрална проекција или проекција на светлосно тело.,но некаде се сртеќава и под екстериоарација. Разликуваме-намерна или сакана астрална проекција,и несакана спонтална проекција која најчесто се случува во сон,состојба на наркоза,несвестица,под дејство на дрога и ткн.Во спонтална проекција астралното тело на човекот е пасивно и не ја контролира ситуацијата и не е свесен што се случува..
Астралното тело е точен дупликат на физичкото тело,или по прецизно физичкото тело е дупликат на астралното тело,затоа што во процесот на космичкото создавање физички план на егзистенција е формиран последен во склад со Хермесов закон„Како е горе така е и доле„(кај мене важи и закон „Како е доле така е и горе„сите наши мисли дејствувања се бележат,и затоа треба да внимаваме како се однесуваме поради кармата)
Астралното тело служи како модел на изградување на нашиот физички организам.
Астралното тело има двострука функција.Тој е канал со кој либидално(Либидо во Јунгов смисол) космичка енергија протекува во физичкото тело,за да го одржи во функционална состојба,и друго астралното тело служи како врска помеѓу човечкиот мозок и центар на свеста во останатите тела( ментално и спиритуално)Супстанцијата на физичкото и астралното тело сосема се разликуваат.Разликата се сведува на различита фрекфенција на вибрации.Тука лежи причината зошто е тешко да се запомни активност и искуства од астралниот план,затоа што преминување на земјина будна свест значи преминување на сосема друго ниво на вибрации,затоа соновите ни ни изгледаат така нестварни,затоа што припаѓаат на друг свет.
И самото астрално тело има неколку компоненти кои представуваат различни вибрации на флуидна астрална супстанција.Кога активноста се одвива во астралната
компонента која е тесно поврзана со физичко тело,резултат е сонот на кој добро се сеќаваме.Во самиот миг на будење се врши трансформација на еден вид во друг вид на вибрации и тогаш сонот може најверно да се репродуктира:веќе после неколку минути деталите во сонот бледеат. Човекот поминува отприлика една третина од животот во астралната свера.
При сонот астралното тело се одвојува од физичкото тело и знатен дел од времето лебдее непосредно над него.При будење астралното тело се враќа доле и точно се уклопува во физичкиот дупликат.-отаму е и честата содржина на сонот падање(обично е проследено со тикови и подрипнување).Непосредно пред падот на земјата човекот се буди.Во тој момент астралното тело повторно се вклопува со физичкото тело.
Нема ништо опасно, ипак е сон ...get it?
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
Вонтелесни искуства?

Дали на некој од вас му се случило да доживее вонтелесно искуство? Тоа е состојба која енергетското тело се двои од физичкото тело и многу луѓе низ светов ја имаат доживеано. Античките Филозофи ја викаат ова состојба уште екстаза.

Науката нема конкретно дадено објаснување но го прифака фактот дека е можно да се доживее таква изменета состојба на свеста.(барајте на Wikipedia: Out-of-body experiences).

Јас пред скоро една година имам доживеано ваква промена на свеста и беше многу возбудливо. Инаку постојат и вежби (Од Индија со медитирање) и преку тие вежби СЕКОЈ човек може да доживее вако нешто.
 
L

Lu

Гостин
Јас имам доживеано несвесна (спонтана) Астрална проекција и чувството беше неописиво возбудливо.
Па сега сакам да научам нешто повеќе за Астралната проекција,
Не ми текнува каде прочитав,но велеа дека имало некоја добра книга за Астрална проекција,
Кигата се викала Astral Dynamics од Robert Bruce
Вака изгледа книгата


Па ме интересира дали знае некој дали во Македонија може да се најде оваа книга,и ако ја има во МК од каде може да се купи?
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
Јас имам доживеано несвесна (спонтана) Астрална проекција и чувството беше неописиво возбудливо.
Па сега сакам да научам нешто повеќе за Астралната проекција,
Не ми текнува каде прочитав,но велеа дека имало некоја добра книга за Астрална проекција,
Кигата се викала Astral Dynamics од Robert Bruce
Вака изгледа книгата


Па ме интересира дали знае некој дали во Македонија може да се најде оваа книга,и ако ја има во МК од каде може да се купи?
И јас доживеав спонтано, прво не ни знаев дека постои нешто такво додека не најдов на интернет. Ми се случувало да имам парализа во сон.... нешто како се будам во кревет и свесен сум дека сум буден ама не можам да се мрдам, всушност се гледам околу мене како што е и вистина. Ова ми се има случено неколку десетици пати.

Еднаш кога така ми се случи ова, со сета сила се трудев да станам да се исправам од креветот, во првите неколку секунди нешто ме вракаше назад многу силно ама јас продолжив да пробувам да се исправам. Наеднаш осетив дека некако се двојам и некое неописиво чуство и кога се свртив назад си го видев лицето и затворените очи и видов како забрзано дишам (и осекав дека забрзано дишам и ми чука брзо срцето) не успеав да се исправам целосно може само некои 50 степени и затоа не се видов цел. Ова траеше само неколку секунди затоа што се уплашив и пак "легнав" во телото ама пак можев да гледам наоколу уште неколку секунди а сакав да продолжам да спиам дека многу е страшно чувството. Ми е страв да пробувам да станам (ако пак имам "парализа" во "сон") затоа што прочитав дека од страв и возбуда можело да се добие инфаркт, сега колку е ова вистина не знам.

Иначе ова е нешто што баш беше удар за мене. Ако е ова вака значи цела наука пропаѓа... не учеле дека очите се орган за вид.... тогаш со што си ги гледаш својте затворени очи? Имам многу прашања неодговорени ама ипак не верувам дека е можна вакво вакво нешто.... веројатно е некоја психолошка состојба каде самата психа ни создава слики и халуцинации.... незнам како на друг начин да го објасна ова а да бидам искрен и не ни сакам да истражувам засега. Сега ме интересираат други работи може еден ден кога ке бидам стар.... а инаку стварно ја менува перцепцијата на некој работи од кога ке го доживееш ова.... може само да се осети дека уште нема збор што би го опише ова чувство. Ипак мој предлог ви е уживајте си во животот каков што е и баталите овие работи.....
 
L

Lu

Гостин
И јас доживеав спонтано, прво не ни знаев дека постои нешто такво додека не најдов на интернет. Ми се случувало да имам парализа во сон.... нешто како се будам во кревет и свесен сум дека сум буден ама не можам да се мрдам, всушност се гледам околу мене како што е и вистина. Ова ми се има случено неколку десетици пати.

Еднаш кога така ми се случи ова, со сета сила се трудев да станам да се исправам од креветот, во првите неколку секунди нешто ме вракаше назад многу силно ама јас продолжив да пробувам да се исправам. Наеднаш осетив дека некако се двојам и некое неописиво чуство и кога се свртив назад си го видев лицето и затворените очи и видов како забрзано дишам (и осекав дека забрзано дишам и ми чука брзо срцето) не успеав да се исправам целосно може само некои 50 степени и затоа не се видов цел. Ова траеше само неколку секунди затоа што се уплашив и пак "легнав" во телото ама пак можев да гледам наоколу уште неколку секунди а сакав да продолжам да спиам дека многу е страшно чувството. Ми е страв да пробувам да станам (ако пак имам "парализа" во "сон") затоа што прочитав дека од страв и возбуда можело да се добие инфаркт, сега колку е ова вистина не знам.

Иначе ова е нешто што баш беше удар за мене. Ако е ова вака значи цела наука пропаѓа... не учеле дека очите се орган за вид.... тогаш со што си ги гледаш својте затворени очи? Имам многу прашања неодговорени ама ипак не верувам дека е можна вакво вакво нешто.... веројатно е некоја психолошка состојба каде самата психа ни создава слики и халуцинации.... незнам како на друг начин да го објасна ова а да бидам искрен и не ни сакам да истражувам засега. Сега ме интересираат други работи може еден ден кога ке бидам стар.... а инаку стварно ја менува перцепцијата на некој работи од кога ке го доживееш ова.... може само да се осети дека уште нема збор што би го опише ова чувство. Ипак мој предлог ви е уживајте си во животот каков што е и баталите овие работи.....
Ова се однесува на болдираното,
Да точно, тоа се вика парализа во сон и тоа се случува кога умот/свеста се буди пред телото да се разбуди и затоа си свесен дека лежиш али неможеш да го мрднеш телото бидејќи телото не е сеуште будно и затоа неможе да одговори на твоите движења.
А астрална проекција е сосема друго од парализа во сон или луцидно сонување.
Јас едно добри 2 - 2,5 саати ја читав темава и цела ја прочитав и има доста корисни и интересни мислења од некои членови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom