Апчиња (Витамини)

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
... остеопенија не ти е остеопороза и дали си докажала дефицит или барем намалена количина Вит Д во организмот или онака пиење по логика поврзаност на Вит Д, Калциум и Витамин Ц поради ниска коскена содржина?

Прегледај го приврзокот 253166

... што ако е причината е нивото на Калциумот, што ако ти е причина прекумерна тежина и физичка неактивност и хормонски дисбаланс, а нивото на Вит Д ти е во нормални вредности, а доза до 14 капки наеднаш еднократно? зашто дозата да не биде поделена после оброк по 5 капки? јас сум сигурна дека немаше да имаш несакани ефекти, тие најчесто се чувствуваат кога не е прилагоден ниту лекот ниту пак неговата доза!

Прегледај го приврзокот 253167
терапијата ми ја препиша познатата докторка од клиниката за ендокринологија, др.Марковиќ....за да не пијам секојдневно по две капки вит.Д, можело да земам одеднаш 14 капки во еден ден за цела една недела...Инаку правев лаборат.и излезе низок дека ми е вит.Д
Правев дензитометрија, но поред капките, Марковиќ ми даде и бонвива табл. да пијам...но умрев од болка во желудец и ги прекинав.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
... остеопенија не ти е остеопороза и дали си докажала дефицит или барем намалена количина Вит Д во организмот или онака пиење по логика поврзаност на Вит Д, Калциум и Витамин Ц поради ниска коскена содржина?

Прегледај го приврзокот 253166

... што ако е причината е нивото на Калциумот, што ако ти е причина прекумерна тежина и физичка неактивност и хормонски дисбаланс, а нивото на Вит Д ти е во нормални вредности, а доза до 14 капки наеднаш еднократно? зашто дозата да не биде поделена после оброк по 5 капки? јас сум сигурна дека немаше да имаш несакани ефекти, тие најчесто се чувствуваат кога не е прилагоден ниту лекот ниту пак неговата доза!

Прегледај го приврзокот 253167
A замисли, не е прилагоден затоа што типот кој го препорачал е доктор, а знаеме колку знаат докторите за суплементација бидејќи и ти си доктор, (ваљда?) најдобро е да не се мешаш во теми за кои не си доволно информирана - мешаш K1 со K2, иако дури и K1 и неговите ефекти како значаен коагулант фактор одамна се отфрлени како мит, луѓето кои јадат далеку повеќе зеленчук, имаат далеку помалце кардиоваскуларни заболувања, а зеленчукот е супер богат со витамин К1.


The following measurements were taken at baseline and after 270 ±12 days of supplementation with vitamin K2 at a dose of 90 μg (menaquinone, MK-7) together with 10 μg of cholecalciferol (K+D group) or 10 μg of cholecalciferol (group D): common carotid intima-media thickness (CCA-IMT), coronary artery calcification score (CACS), basic biochemical parameters, lipids, and calcification modulators: matrix Gla protein (MGP), desphosphorylated-uncarboxylated MGP (dp-ucMGP), osteoprotegerin (OPG), fetuin A, osteocalcin (OC), and fibroblast growth factor 23.


The increase of CCA-IMT was significantly lower in the K+D group compared with the D group: from 0.95 ±0.2 mm to 1.01 ±0.3, P = 0.003 vs from 1.02 ±0.2 mm to 1.16 ±0.3, P = 0.003 (ΔCCA-IMT, 0.06 ±0.08 vs 0.136 ±0.05 mm, P = 0.005, respectively). The increase in CACS was slightly lower in the K+D group than in the D group (ΔCACS, 58.1 ±106.5 AU vs 74.4 ±127.1 AU, P = 0.7). In the K+D group, a significant decrease in the level of dp-ucMGP and total OC was observed.

Conclusions:
A 270-day course of vitamin K2 administration in patients with CKD stages 3-5 may reduce the progression of atherosclerosis, but does not significantly affect the progression of calcification. Vitamin K2 significantly changes the levels of calcification promoters and inhibitors: dp-ucMGP, OC, and OPG.


In a randomized placebo-controlled intervention study, 181 postmenopausal women were given either a placebo or a supplement containing minerals and vitamin D (MD-group), or the same supplement with vitamin K1 (MDK-group). 150 participants completed the study and analysis was performed on 108 participants. At baseline and after three years, vessel wall characteristics, including compliance coefficient (CC), distensibility coefficient (DC), intima-media thickness (IMT) and the Young's Modulus (E) were measured to assess the effect of the supplements on the change of these parameters. The results showed that the elastic properties of the common carotid artery in the MDK-group remained unchanged over the three-year period, but decreased in the MD- and placebo-group. Comparing the MDK- and placebo-group, there were significant differences in decrease of DC (8.8%; p<0.05), CC (8.6%; p<0.05), and in increase of PP (6.3%; p<0.05) and E (13.2%, p<0.01). There were no significant differences between the MD-group and placebo. No significant differences were observed in the change of IMT between the three groups. It is concluded that a supplement containing vitamins K1 and D has a beneficial effect on the elastic properties of the arterial vessel wall.
терапијата ми ја препиша познатата докторка од клиниката за ендокринологија, др.Марковиќ....за да не пијам секојдневно по две капки вит.Д, можело да земам одеднаш 14 капки во еден ден за цела една недела...Инаку правев лаборат.и излезе низок дека ми е вит.Д
Правев дензитометрија, но поред капките, Марковиќ ми даде и бонвива табл. да пијам...но умрев од болка во желудец и ги прекинав.
Далеку подобро е да ги поделиш капките, секој ден по малце, или барем секој 2. Проблемот кој го имаш е поврзан и со ниски нивоа на E2 (естроген) како и дефицит на магнезиум и K2 MK4 + MK7, НЕ СО КАЛЦИУМ. Да ти проверат и инсулин, OGTT Insulin во Авицена.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Наместо цигари и алкохол, скари и сл. трошоци пренасочи ги парите
Со оглед на тоа што нит пушам нит пијам а скара јадам еднаш месечно, ништо не ми останува да пренасочам :(
Атмосферата, расположението, ќејфот што ќе го добијам од таа кафана еднаш месечно далеку подобро ќе влијае на моето здравје отколку што ќе влијае на тебе твојата бескорисна суплементација со витаминот K.
пренасочи ги парите кон суплементи
Лол, ветер и магла. Не е доволно билионска индустриајта за суплементи па да ја допуниме?
Nah, thanks. Што се ставаат во суплементите не можеш да знаеш, особено тие евтините кои нема никаква логика да се евтини. Па така, можам да ти го пренасочам тебе советот за „читај и примени“, читај и примени каква индустрија е оваа и колкумина добиваат камења у бубрези ;)
Има студии околу секој микронутриент...
Ех, озбилно? Да не се здрави случајно минералите и витамините за човечкотo тело? xD
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.606
Поени од реакции
34.798
Не напишав дека земам витамин К, многу погрешно ги читаш текстовиве.
Ај и ја да прашам, што е тоа К2, Хималаи? Оти и ја зеам по препорака одамна од тие капките 5-7 капки (1=200 единици), како ќе ми капнат :)
... можно да од оваа страна на мониторот поинаку се чита ова што го напиша велиш „ОТИ И ЈА ЗЕАМ ПО ПРЕПОРАКА ОДАМНА“ ... како го толкуваш напишаново?:toe:

ако тие капки што ги спомнуваш веднаш по К2 Himalaya, си мислел на Витамин Д т.е. на Вигантол НЕ требаше да напишеш „оти“ „затоа што“, преставува продолжеток на предходна мисла, а не нов пример за друг витамин!

како и да не за 15 дена, туку за еден ден може да се смени статусот на организмот со витамини и минерали, ама биди сигурен дека Вит К тешко кај здрав човек да го има испод нормална вредност, па да има потреба од дополниетелен внес, а и тоа може на некаков начин лабораториски да се даде правец на недостаток на Вит К!

... а за Витамин Д :

vitamin-d-deficiency.jpg

... референтниот интервал ( 50 -70), постои пониски вредности кои би биле недостаток од (30-50), за да понатамошно непревземање мерки за подобрување на исхрана и почесто сончање, Вит Д по подолго време дојде до многу помала вредност т.е. дефицит испод 25...еден член тука не знам ако сака да коментира иако се сомневал дека би имал недостаток на Вит Д беше изненаден кога резултатот му беше 8 , а ниеднаш не му беше предложено да го тестира, ниту знаел дека можело...

vitamin_D3_rezultat_testa.jpg

ситуација кога на ваков Витамин Д над 70 да се внесува понатаму суплименти со истиот Витамин Д нема да помине туку така неприметно по здравје!
... коментирам да не се зема на своја рака или од око суплименти, телото трпи недостаток, ама вишокот потешко!
терапијата ми ја препиша познатата докторка од клиниката за ендокринологија, др.Марковиќ....за да не пијам секојдневно по две капки вит.Д, можело да земам одеднаш 14 капки во еден ден за цела една недела...Инаку правев лаборат.и излезе низок дека ми е вит.Д
Правев дензитометрија, но поред капките, Марковиќ ми даде и бонвива табл. да пијам...но умрев од болка во желудец и ги прекинав.
... не знам што подразбираш под „позната“ има непознати ендокринолози? името не лечи, лечи знаењето токму така, но и заинтересираноста за секој случај посебно, да секој пациент е приказна за себе,а не секој пациент под ист калап, па така кога веќе ти се даде Bonviva (Ibandronic acid), а немаш сеуште дијагностицирано Остеопороза, ама ај кога веќе ти се даде можеше болнички да ти ординира ампуларно (една инекција за цел месец), а не вака да се мачиш со болки на гладно исправена цела час со таблета, па едно лечиш друго ќе расипеш, што ќе ти е „познато име“ тогаш а?

unnamed.jpg 0c8ae53240cab67a0bd916543014a1a5.jpg

сигурно предходно си почнала со нешто комбинации од витамини и минерали важни за твоја состојба како Вит Ц, Калциум, Магнезиум, па не ја бидувало, па се поминало на Бонвива? (да спомнам физичка активност и нормална телесна тежина?)

... не кажа колку е тоа „низок“ Витамин Д, а како стоиш со калциумот?

најдобро е да не се мешаш во теми за кои не си доволно информирана - мешаш K1 со K2, иако дури и K1 и неговите ефекти како значаен коагулант фактор одамна се отфрлени како мит, луѓето кои јадат далеку повеќе зеленчук, имаат далеку помалце кардиоваскуларни заболувања, а зеленчукот е супер богат со витамин К1.
... молим те не сме на интервју за вработување, полека не реагирај нервозно, молим те, објасни каде тоа мешам К1 и К2 ?
... и за кој мит ми зборуваш околу К1 и негови ефекти како значаен коагулант фактор? не те разбирам? сакаш да кажеш дека К1 нема улога во коагулацијата?
Далеку подобро е да ги поделиш капките, секој ден по малце, или барем секој 2. Проблемот кој го имаш е поврзан и со ниски нивоа на E2 (естроген) како и дефицит на магнезиум и K2 MK4 + MK7, НЕ СО КАЛЦИУМ. Да ти проверат и инсулин, OGTT Insulin во Авицена.
... не знам зошто ми ги даваш овие линкови ( јас не ги оспорувам тие клинички студии), зборуваме за здрав човек како @Bodhidharma или некој друг што ете зема дополнително такви витамини како суплименти конкретно Витамин К2 што кај него како здрав човек не е дефицит и нема потреба за дополнително земање,

95bbd7b6b28873a91738556592b651f3.jpg

оти тоа све е внесено со исхрана и дополнително создаден Витамин К2 од бактериите од цревна микро флора! а тоа ако некој применува супстанции со јако или многу јако дејство кои делуваат на пример на срцевиот мускул или бубрези сигурно превентивно пиење суплименти со Вит К2 нема да му помогне на тоа негативно дејство на тие дроги!
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
и колкумина добиваат камења у бубрези
Јас сум имал порано проблем со ова....пред некои 5 год. Од тогаш сум на суплементи и фала богу не сум осетил нешто. Може не е лошо да отидам едно ехо да направам, арно ме потсети...како и да е.

Ај вака, дали има бенефити од суплементирање на Д3?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.606
Поени од реакции
34.798
Ај вака, дали има бенефити од суплементирање на Д3?

ice_screenshot_20200527-221714.png ice_screenshot_20200527-221738.png

... а дали ти докажа дека си во некој недостаток на Витамин Д, па ете со суплементирање на Д3 бараш бенефити од предходната ситуација на недостаток и нормализирање на истата?
ice_screenshot_20200527-222711.png
ice_screenshot_20200527-222753.png
ice_screenshot_20200527-221156.png


...еве јас ќе ти кажам мое лично искуство, дека направиви лабораториска анализа и бев во границата на недостаток на Витамин Д, се одлучив за маслен раствор Вигантол по 5 капки еднашка на ден (одам на долги стази) за еден месец имам подобрување што ги почувствувам и тоа во намалување на покачениот крвен притисок, намалување на телесна тежина, намалување на апетитот и незгодните симптомите што ги имав од покачена ТПО антитела (штитна жлезда), помирен сон и брзо заспивање, помалку нервоза и брзо се справување со насмевка на стресни ситуации, ќе продолжам уште еден месец па ќе направам повторно лабораториска анализа и на Витамин Д и на анителата ТПО и тиреохормоните!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Кога зимав, не.
Да не речам и проблеми некои приметив со дигестија кога зимав d3 и k2.
Толку мали количини се...во микро грами, да проблем со дигестија ми е некако чудна нус појава. Незнам од кај си бил сигурен, дали си правел анализа....како и да е.
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 253218Прегледај го приврзокот 253219

... а дали ти докажа дека си во некој недостаток на Витамин Д, па ете со суплементирање на Д3 бараш бенефити од предходната ситуација на недостаток и нормализирање на истата?
Прегледај го приврзокот 253221
Прегледај го приврзокот 253220
Прегледај го приврзокот 253222


...еве јас ќе ти кажам мое лично искуство, дека направиви лабораториска анализа и бев во границата на недостаток на Витамин Д, се одлучив за маслен раствор Вигантол по 5 капки еднашка на ден (одам на долги стази) за еден месец имам подобрување што ги почувствувам и тоа во намалување на покачениот крвен притисок, намалување на телесна тежина, намалување на апетитот и незгодните симптомите што ги имав од покачена ТПО антитела (штитна жлезда), помирен сон и брзо заспивање, помалку нервоза и брзо се справување со насмевка на стресни ситуации, ќе продолжам уште еден месец па ќе направам повторно лабораториска анализа и на Витамин Д и на анителата ТПО и тиреохормоните!
Имам приметено многу одамна дека летно време кога се печам на сонце баш како змија нивото на енергија, либидо, и што знам уште не ми е неколку пати поголемо од зима. Во последниве неколку год. користам суплементација зимно време и на Д3 меѓу другото.....не многу, помеѓу 1000 и 2000 единици и можам да кажам дека се осеќам многу боље. Знам да правам и паузи....знам по неколку дена да не пијам, недела пример не пијам ништо.

Се додека играм фудбал на негде 40 год. со 20 годишни копиљаци во 2 лига што играат ќе ги пијам суплементиве, да не набројувам дамла да не фати некого :D
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.606
Поени од реакции
34.798
Незнам колку е релевантно, ама јас се раководам по ова горе доле. И користам по негде 120% од дневни препорачани дози во просек на К2 МК7
... ај да видиме колку е релевантно, дај да видиме кој суплимент од К2 го пиеш, зарем имаш здравствени проблеми? јас мислев атлета си, барем сега за сега си топ или мислиш дека пиењето на Витамин К (К2) е како профилакса, резерва да те држи здрав, а немаш никакви здравствени проблеми? дали во упаството на тој суплимент што го пиеш пишува „предупредување“ нешто?

ice_screenshot_20200527-225348.png

ice_screenshot_20200527-225235.png

... на пример вака?
да се разбереме, не сум против пиење на суплименти, ниту против псисајд членот, тој свое мислење јас мое нели? туку сум против пиење на суплименти од тие што не им треба, што не се болни, што ете поради мода, поради тоа што прочитал некој бенефит, вечна младост, либидо, мрзливост за секојдневно вежбање, таков внес е штетно за здрава особа можеби не веднаш,ама со време ќе се покаже... природата си го направи делувањето кон нас со сонце со вода, природниот извор исхраната, милионите бактерии во нашите црева... оставете ги вештачките работи за тие што имаат здравствени проблеми што моментално имаат итна потреба поради недостиг на витамини и минерали, тоа е вистинска препорака и совет!
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
... ај да видиме колку е релевантно, дај да видиме кој суплимент од К2 го пиеш, зарем имаш здравствени проблеми? јас мислев атлета си, барем сега за сега си топ или мислиш дека пиењето на Витамин К (К2) е како профилакса, резерва да те држи здрав, а немаш никакви здравствени проблеми? дали во упаството на тој суплимент што го пиеш пишува „предупредување“ нешто?

Прегледај го приврзокот 253230

Прегледај го приврзокот 253231

... на пример вака?
Немам здравствени проблеми...го пијам во комбинација со Д3 и магнезиум малат моментално. Добро би било да користиме ферментирана соја како јапонците, ама во недостаток на тоа суплементацијава сметам дека е доста пожелна.
Сајд ефекти не сум сретнал до сега....иначе на работа ми е кутијата, не ми текнува....ама мислам Now Foods беше како ова.
Автоматски споено мислење:

да се разбереме, не сум против пиење на суплименти, ниту против псисајд членот, тој свое мислење јас мое нели? туку сум против пиење на суплименти од тие што не им треба, што не се болни, што ете поради мода, поради тоа што прочитал некој бенефит, вечна младост, либидо, мрзливост за секојдневно вежбање, таков внес е штетно за здрава особа можеби не веднаш,ама со време ќе се покаже... природата си го направи делувањето кон нас со сонце со вода, природниот извор исхраната, милионите бактерии во нашите црева... оставете ги вештачките работи за тие што имаат здравствени проблеми што моментално имаат итна потреба поради недостиг на витамини и минерали, тоа е вистинска препорака и совет!
Мене ми треба, јас сум изложен на сериозни физички активности. Знам да возам точак 20 Км и да играм баскет саат и кусур после тоа. Теретана саат време ми е смешка.
Ако им врши работа на болни ќе врши работа и на здрави ...
Порано , пред 15 год. сум се будел со запалење во мускули сабајле...сега е тоа многу намалено а не сум ни приближно спремен како тогаш. ...сум трчал по 20 Км како од заебанција.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
И дневно
... можно да од оваа страна на мониторот поинаку се чита ова што го напиша велиш „ОТИ И ЈА ЗЕАМ ПО ПРЕПОРАКА ОДАМНА“ ... како го толкуваш напишаново?:toe:

ако тие капки што ги спомнуваш веднаш по К2 Himalaya, си мислел на Витамин Д т.е. на Вигантол НЕ требаше да напишеш „оти“ „затоа што“, преставува продолжеток на предходна мисла, а не нов пример за друг витамин!
епа пред да влезеш у дискусија или да критикуваш, треба да ги прочиташ претходните дискусии. Или да прашаш.
како и да не за 15 дена, туку за еден ден може да се смени статусот
не сакав да звучи радикално. Инаку и на час се менува.
Туку, доста критикуваше... ти земаш додатоци или сите количества ти се оптимизирани преку исхраната?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
И дневно
епа пред да влезеш у дискусија или да критикуваш, треба да ги прочиташ претходните дискусии. Или да прашаш.
не сакав да звучи радикално. Инаку и на час се менува.
Туку, доста критикуваше... ти земаш додатоци или сите количества ти се оптимизирани преку исхраната?
Цитатов наводно мој, не е мој. Јас не го напишав тоа "како и да не" не знам што си цитирал.

Дури и дневно, не на 15 дена.
Што се однесува на суплементите кои ги користам, и теоријата за внесување на витамини од храна, истата е одамна само тоа теорија. Нема шанса да внесеш се што ти треба само од исхрана, без притоа значајно да го влошиш твоето здравје, добар дел од храната "богата" со витамин Д и K2 е лоша за тебе и за твојот кардиоваскуларен систем. па така дури и да има 3x од концентрацијата која вообичаено ја има, a нема - не ја рачунам како извор.

Згора на тоа грото од млечните продукти/лебови се збогатени со СУПЛЕМЕНТИ, па така наместо они да ми ставаат ниско квалитетни суплементи, одбирам сам да конзумирам поквалитетни кои ги порачувам од USA/iHerb, ако се раководиш на храна, со СИГУРНОСТ имаш дефицити.

Пијам многу работи, со ротации, и паузи. Нити еден суплемент, сем магнезиум не треба да се пие константно, можеби и MK7.

1. Taurin, D3, MK4, MK7, boron, zinc, magnesium malate.

2. Thiamine + benfotiamine, niacinamide (многу мали дози) pyridoxal 5 phosphate, methyl folate, dibencozide + methylcobalamin, myo inositol, biotin.

3. Gamma E Complex, ubiquinol, Na - R-ALA, resveratrol, quercetin, vitamin C + citrus bioflavonoids, astaxanthin, lutein + zeaxanthin.

4. Ginger + turmeric + rosemary CO2, parsley dried, bacopa, ginseng.
Автоматски споено мислење:

.. не знам зошто ми ги даваш овие линкови ( јас не ги оспорувам тие клинички студии), зборуваме за здрав човек како @Bodhidharma или некој друг што ете зема дополнително такви витамини како суплименти конкретно Витамин К2 што кај него како здрав човек не е дефицит и нема потреба за дополнително земање,

Прегледај го приврзокот 253212

оти тоа све е внесено со исхрана и дополнително создаден Витамин К2 од бактериите од цревна микро флора! а тоа ако некој применува супстанции со јако или многу јако дејство кои делуваат на пример на срцевиот мускул или бубрези сигурно превентивно пиење суплименти со Вит К2 нема да му помогне на тоа негативно дејство на тие дроги!
Читај горе што одговорив, виршли, и салами и заситени масти да јадам за да внесам K2? хахахах, јади си ги слободно. Членот кој го коментираме НЕ Е заинтересиран за просечно здравје, него за оптимално, исто и јас самиот, не сакам да постигнам солидно здравје, него одлично, тоа без суплементација не е возможно, многу добро сум запознаен со "side effects" на суплементиве, знам како да ги користам, и имам голем бенефит од нив, а тоа дали треба или не го гледаш горе во студијата, повеќе не коментирам во врска со дали се потребни или не, секој со своето.

За повеќе инфо,


The Hallmarks of Aging
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Момци гледам дека има овде дечки што се разбирате.
Па барам совет за суплементација B12, Omega3 и Vitam. D

Имаме ли ние нешто добро? Некако немам баш верба во производиве на нашиов пазар. Евентуално може да земам некој што поред нашиот се продава и на европскиот пазар, па тоа би ми било сигурност.

Гледам дека Synergy се форсира кај нас, ама незнам колку е добро.
Па еве некоја препорака од вас за сајтови или производи кои се сигурни, по можност европски
 

Kajgana Shop

На врв Bottom