Апчиња (Витамини)

Член од
5 ноември 2015
Мислења
9
Поени од реакции
14
Што ти е на очите?
Ништо,фала Богу,ама пред малку случајно читав за витамини по нет и пишуеше дека од од вит. Е се подобруел видот,ама не ми се веруеше и затоа прашав-чисто информативно!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ништо,фала Богу,ама пред малку случајно читав за витамини по нет и пишуеше дека од од вит. Е се подобруел видот,ама не ми се веруеше и затоа прашав-чисто информативно!
Astaxanthin ако бираме еден производ.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ништо,фала Богу,ама пред малку случајно читав за витамини по нет и пишуеше дека од од вит. Е се подобруел видот,ама не ми се веруеше и затоа прашав-чисто информативно!
Зависи која е причината за губење на видот. Според тоа овие 4 продукти,




 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Кога сте кај витамин D ова ми препорачаа во аптека. Содржи 1000 И.Е. доволна дневна доза. Некој што го користи?


Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
1x на 2 дена, заедно со магнезиум цитрат.


Што е тоа К2?
Инаку вигантол капки пиев по 14 капки еднаш неделно, така ми ги препиша ендокринологот поради остеопенијата.
Затоа си имала несакани ефекти, колку IE има на капка види на кутијата?

Ќе испадни како реклама да правам. Витамин Д3 има во свежото Битолско млеко кое се продава по маркетите за околу 50 ден. литар. Плус што е свежо е пастеризирано, а не стерилизирано.


Витамин Д + Омега 3 масти има во скушата и други риби. Д витаминот го има и во свежи печурки, путер, јајца. Не мора само преку сончеви зраци, кои во летен период може да бидат и опасни.
Јадење на храна која е лоша за тебе, го негира поволниот ефект на витаминот Д, па така суплементи се далеку подобар избор него мирко дозите во храната која го содржи, дури и да не веруваш дека таа храна е лоша за тебе, дозите се премали, наместо да чекам они да ставаат суплемент во млекото, само ќе си го конзумирам.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ај и ја да прашам, што е тоа К2, Хималаи? Оти и ја зеам по препорака одамна од тие капките 5-7 капки (1=200 единици), како ќе ми капнат :)
Под 1500 единици на ден е waste of time. 2000 е таман, заедно со магнезиум ако немаш K2. К2 MK4 е витамин.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.841
Ај и ја да прашам, што е тоа К2, Хималаи? Оти и ја зеам по препорака одамна од тие капките 5-7 капки (1=200 единици), како ќе ми капнат :)
... не ми е јасно, како можеш да земаш „нешто“ по препорака, а да не знаеш што е... а се работи за твоето здравје? ... а истото подолго време го пиеш?
За внес на Витаминин К треба и да се докаже и недостиг на истото, затоа што возрасна особа ретко може да дојде до дефицит на Витамин К (конкретно К1 го дополнува со исхрана, К2 си го „создава“ самиот т.е. нашите цревни бактерии) имаш проблеми со дигестивниот тракт?
... телото „знае да реагира“ кога има недостаток на Вит К доаѓа до создавање на модрици по телото, до крварење од нос, непца... и дополнително ако пиеш други лекови поточно антикоагуланти ќе си искомплицираш терапијата!
...ама како дојде време се мисли дека нема несакани ефекти сумплиментите, правило за вештачки внес на витамини е само со докажување на недостаток и дефицит, па потоа се дополнува „по вештачки пат“ ако со исхрана нема ефект и резултат..а не вака, пиј „нема штета“ !!!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
... не ми е јасно, како можеш да земаш „нешто“ по препорака, а да не знаеш што е... а се работи за твоето здравје? ... а истото подолго време го пиеш?
За внес на Витаминин К треба и да се докаже и недостиг на истото, затоа што возрасна особа ретко може да дојде до дефицит на Витамин К (конкретно К1 го дополнува со исхрана, К2 си го „создава“ самиот т.е. нашите цревни бактерии) имаш проблеми со дигестивниот тракт?
... телото „знае да реагира“ кога има недостаток на Вит К доаѓа до создавање на модрици по телото, до крварење од нос, непца... и дополнително ако пиеш други лекови поточно антикоагуланти ќе си искомплицираш терапијата!
...ама како дојде време се мисли дека нема несакани ефекти сумплиментите, правило за вештачки внес на витамини е само со докажување на недостаток и дефицит, па потоа се дополнува „по вештачки пат“ ако со исхрана нема ефект и резултат..а не вака, пиј „нема штета“ !!!
Што сакаш од нација која се води по „нема зијан краткотрајно“, „ќе си пробам“, „евтино е“ и масовно одлучување базирано на word of mouth.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
... не ми е јасно, како можеш да земаш „нешто“ по препорака, а да не знаеш што е... а се работи за твоето здравје? ... а истото подолго време го пиеш?
За внес на Витаминин К треба и да се докаже и недостиг на истото, затоа што возрасна особа ретко може да дојде до дефицит на Витамин К (конкретно К1 го дополнува со исхрана, К2 си го „создава“ самиот т.е. нашите цревни бактерии) имаш проблеми со дигестивниот тракт?
... телото „знае да реагира“ кога има недостаток на Вит К доаѓа до создавање на модрици по телото, до крварење од нос, непца... и дополнително ако пиеш други лекови поточно антикоагуланти ќе си искомплицираш терапијата!
...ама како дојде време се мисли дека нема несакани ефекти сумплиментите, правило за вештачки внес на витамини е само со докажување на недостаток и дефицит, па потоа се дополнува „по вештачки пат“ ако со исхрана нема ефект и резултат..а не вака, пиј „нема штета“ !!!
Незнам колку е релевантно, ама јас се раководам по ова горе доле. И користам по негде 120% од дневни препорачани дози во просек на К2 МК7
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
... не ми е јасно, како можеш да земаш „нешто“ по препорака, а да не знаеш што е... а се работи за твоето здравје? ... а истото подолго време го пиеш?
За внес на Витаминин К треба и да се докаже и недостиг на истото, затоа што возрасна особа ретко може да дојде до дефицит на Витамин К (конкретно К1 го дополнува со исхрана, К2 си го „создава“ самиот т.е. нашите цревни бактерии) имаш проблеми со дигестивниот тракт?
... телото „знае да реагира“ кога има недостаток на Вит К доаѓа до создавање на модрици по телото, до крварење од нос, непца... и дополнително ако пиеш други лекови поточно антикоагуланти ќе си искомплицираш терапијата!
...ама како дојде време се мисли дека нема несакани ефекти сумплиментите, правило за вештачки внес на витамини е само со докажување на недостаток и дефицит, па потоа се дополнува „по вештачки пат“ ако со исхрана нема ефект и резултат..а не вака, пиј „нема штета“ !!!
Не напишав дека земам витамин К, многу погрешно ги читаш текстовиве. А за тоа со К витаминот го прочитав, до толку можам да прочитам дека не е за секого.
Препорака за друго затоа што се работи за витамини, додатоци. Тие се препорачуваат, не се обавезни. Не ти вика доктор обавезно пиј ваков или таков витамин. И не се само докторите оние кои може да препорачаат. Посебно доктори у ваков систем.
само со докажување на недостаток и дефицит
дали ти правиш секој месец тестирање за недостаток на витамини или минерали? Ако си доктор, знаеш дека дури и за 15 дена се менува состојбата во организмот, зависно од многу фактори.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Незнам колку е релевантно, ама јас се раководам по ова горе доле. И користам по негде 120% од дневни препорачани дози во просек на К2 МК7
Ја мислам од сите витамини и минерали треба да земаш.
И онака нема асален тест за недостаток на витамини, телото ќе си фрли се што не му треба освен некои витамини, тие ќе ги зимаш преку еден ден.
Што е сигурно, сигурно.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
дали ти правиш секој месец тестирање за недостаток на витамини или минерали? Ако си доктор, знаеш дека дури и за 15 дена се менува состојбата во организмот, зависно од многу фактори.
Дури и дневно, не на 15 дена.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.841
пишува ли дали има контраиндикации??
јас пиев вигантол капки, но престанав оти имав некои несакани ефекти.
Што е тоа К2?Инаку вигантол капки пиев по 14 капки еднаш неделно, така ми ги препиша ендокринологот поради остеопенијата.
... остеопенија не ти е остеопороза и дали си докажала дефицит или барем намалена количина Вит Д во организмот или онака пиење по логика поврзаност на Вит Д, Калциум и Витамин Ц поради ниска коскена содржина?

ice_screenshot_20200527-173848.png

... што ако е причината е нивото на Калциумот, што ако ти е причина прекумерна тежина и физичка неактивност и хормонски дисбаланс, а нивото на Вит Д ти е во нормални вредности, а доза до 14 капки наеднаш еднократно? зашто дозата да не биде поделена после оброк по 5 капки? јас сум сигурна дека немаше да имаш несакани ефекти, тие најчесто се чувствуваат кога не е прилагоден ниту лекот ниту пак неговата доза!

ice_screenshot_20200527-173906.png
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ја мислам од сите витамини и минерали треба да земаш.
И онака нема асален тест за недостаток на витамини, телото ќе си фрли се што не му треба освен некои витамини, тие ќе ги зимаш преку еден ден.
Што е сигурно, сигурно.
Наместо цигари и алкохол, скари и сл. трошоци пренасочи ги парите кон суплементи и квалитетна храна. Има студии околу секој микронутриент...читај и примени ги, едноставно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom